دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ صفر تا صد

0

شما انتظار دارید در یک دوره‌ی آموزش دیجیتال مارکتینگ چه مواردی را آموزش ببینید؟ آیا تاکنون به این مسئله فکر کرده‌اید که به کدام شاخه‌ی این حرفه علاقه دارید؟ اینکه چقدر برای آموزش خود زمان و پول صرف می‌کنیم به دیدگاه ما و میزان علاقه‌ای که به کارمان داریم بستگی دارد. گفتیم پول صرف می‌کنیم نه اینکه هزینه می‌کنیم، مبلغی که برای آموزش صرف شود نوعی سرمایه‌گذاری محسوب خواهد شد. برای آن دسته از افرادی که تازه وارد دنیای دیجیتال مارکتینگ شده‌اند، انتخاب مسیر و منابع درست یادگیری می‌تواند پُرچالش باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با چند دوره متفاوت آموزش دیجیتال مارکتینگ آشنا کنیم تا بتوانید گام‌های دقیقتری در مسیر یادگیری دیجیتال مارکتینگ بردارید. 

اهمیت آموزش دیجیتال مارکتینگ

تسلط بر تکنیک‌های بازاریابی دیجیتال یکی از پیش‌نیازهای اصلی موفقیت در دنیای فناوری‌محور امروزی است. آموزش دیجیتال مارکتینگ از آن جهت اهمیت دارد که در چند سال اخیر، مخاطبان و مشتریان تمامی برندها، شیفته‌ی دنیای دیجیتال شده‌اند و بنابراین هر کسب‌وکاری برای ارائه‌ي محصول و خدمات خود در فضایی که کلیه‌ی مخاطبان هدف حضور دارند، نیازمند استفاده از تکنیک‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ است.

استراتژی بازاریابی امروز، بدون دیجیتال مارکتینگ مفهومی ندارد. چون این شیوۀ بازاریابی با افزایش آگاهی از برند، افزایش تعامل، درگیر کردن مخاطب با هدف برند و ایجاد نیاز به محصول و خدمات، باعث شده است میزان فروش کسب‌وکارهای مختلف به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

از طرفی، دیجیتال مارکتینگ بسترهایی را برای بازاریابی به دنیای تجارت معرفی کرد که سختی‌ها و البته هزینه‌‌ی شیوه‌های قدیمی را نداشت و در مقابل بیشترین بازگشت سرمایه (ROI) را به همراه داشت. پس می‌توان نتیجه گرفت که حضور نیروی آموزش دیده و حرفه‌ای دیجیتال مارکتینگ برای شرکتی که می‌خواهد به حیات خود ادامه دهد ضروری است. در همین راستا بسیاری از کسب‌وکارها در صدد انتخاب بهترین دوره‌ی دیجیتال مارکتینگ برای آموزش نیروهای خود هستند.

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟

اهمیت انتخاب دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ مناسب

زمانی‌ که برای یادگیری شاخه جدیدی اقدام می‌کنید، مهم است که اصول اولیه را از متخصصان آن حوزه بیاموزید. دوره‌های آموزش دیجیتال مارکتینگ آنلاین بسیاری توسط متخصصان ایرانی و خارجی طراحی و تدوین شده است، اما هیچ‌کدام از آن‌ها جای یک دوره آموزشی چالش‌محور مانند دوره‌های آموزشی یک آکادمی را نمی‌گیرد.

دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای است که باید حین یادگیری آن، آزمون و خطا کنید و خودتان پروژه‌های متعددی را انجام دهید تا زیر و بم کار دستتان بیاید. بنابراین صرف دیدن چند ویدئوی آموزشی نمی‌تواند آن‌چه را که شما برای متخصص شدن به آن نیاز دارید، فراهم کند. با حضور یک استاد و متخصص این حوزه با دانش کافی و تجربه‌ای شامل پروژه‌هایی واقعی، قدم در مسیر پیشرفت دنیای دیجیتال مارکتینگ خواهید گذاشت.

یکی از مهم‌ترین مزایای شرکت در دوره دیجیتال مارکتینگ آن است که پس از پایان دوره می‌توانید در هر جغرافیایی کار کنید. بنابراین محدودیتی برای به نمایش گذاشتن توانایی‌ها و استعدادهای خود نخواهید داشت.

انواع شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ دنیای گسترده‌ای است و شاخه‌های مختلفی دارد که به‌عنوان یک حرفه‌ای پس از فرا گرفتن آن و البته یافتن نقطه قوت و استعداد، می‌توانید شاخه خاصی را انتخاب کرده و با قدرت به پیش روید.

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو به مفهوم بهینه کردن سایت یک کسب‌وکار برای موتورهای جستجویی مانند Google، Bing و … است. سئوی سایت شامل تولید محتوای متنی و تصویری برای مخاطب، لینک‌سازی داخلی و خارجی یا On-Page SEO و Off-Page SEO و همین‌طور بهینه‌سازی تکنیکال است. بنابراین برای اینکه یک سایت در نتایج جستجو یا SERP جزو نتایج اول باشد، باید با همکاری تیم محتوا، تیم سئو و تیم فنی، سایتی با توجه به بهترین معیارهای سنجش گوگل ساخته شود. بنابراین نمی‌توان سئوی سایت را تنها وظیفه تیم سئو یک کسب‌وکار دانست، اینجا گروهی از افراد در رتبه یک شدن شما دخیل هستند.

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

در بحث SEM به بازاریابی برای موتورهای جستجو از طریق تبلیغات پولی پرداخته می‌شود. یکی از مهمترین انواع تبلیغات پولی، گوگل ادز است که در سراسر دنیا به منظور بازاریابی دیجیتال صفحات مختلف یک سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته استراتژی‌های رایگانی نیز برای این شیوه تبلیغات وجود دارند که می‌توانند همان ترافیک قابل توجه را به سایت شما روانه کنند.

PPC یا پرداخت به ازای هر کلیک از جمله متداول‌ترین انواع تبلیغات پولی در فضای دیجیتال است. معمولا در شرکت‌های بزرگ یک نیرو برای این کار در نظر گرفته می‌شود که تخصص وی در حوزه Google Ads است.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (SMM)

شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر جزء اصلی و جدایی‌ناپذیر از دنیای دیجیتال مارکتینگ هستند. شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توئیتر این روزها چنان قدرتی گرفته‌اند که کوچکترین محتوایی می‌تواند هزاران بار و بلکه میلیون‌ها بار دست‌به‌دست شود. اعجاز وایرال شدن یک محتوا را می‌توانید در این رسانه‌ها ببینید. محتوای متنی و تصویری که برای شبکه‌های اجتماعی مختلف تولید می‌شود قابل استفاده به جای یکدیگر نیستند چون نوع مخاطب در هر شبکه خاص خواهد بود، پس باید در این حوزه به درستی آموزش ببینید. اینجاست که یک دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ کامل و جامع به داد شما می‌رسد.

بازاریابی محتوا (Content Marketing)

بازاریابی محتوا به مفهوم استفاده از کلمات، تصویر یا ویدئو برای جذب مخاطب جدید یا جلب نظر مخاطب فعلی است. محتوا می‌تواند شامل متنی باشد که برای توضیح محصول نوشته‌اید یا یکی از پست‌های حرفه‌ای و کاردرست وبلاگتان که سوالات بی‌شمار مخاطبان را پاسخ داده است. بازاریابی محتوا یکی از ثمربخش‌ترین شاخه‌های بازاریابی است اگر آن را به شیوه‌ای درست انجام دهید و اندکی صبر را نیز چاشنی کار کنید.

بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

ایمیل یکی از کانال‌‌های عالی برای برقراری ارتباط منظم با جامعه مخاطبان هدف است. بسیاری از کسب‌وکارها، اثر شگفت‌انگیز بازاریابی ایمیلی را نادیده می‌گیرند چرا که نیروی واحد دیجیتال مارکتینگ به دنبال روشی است که در صدم ثانیه جواب دهد و هر کسی دوست دارد نتیجه کاری که انجام می‌دهد را به صورت آنی ببیند. اما اینکه در این حوزه ورود نکنید به مفهوم کار کمتر برای واحد دیجیتال مارکتینگ نیست، بلکه به مفهوم از دست دادن کانالی است که بالاترین درصد ROI را در میان انواع شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ دارد.

دیجیتال مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟

فرض کنید که تازه وارد حوزه دیجیتال مارکتینگ شده‌اید و می‌خواهید اولین قدم‌های خود را درست و اصولی بردارید، چکار می‌کنید؟ در اولین آموزشگاه ثبت‌نام می‌کنید یا ترجیح می‌دهید مدتی را به عنوان کارآموز در شرکتی کار کنید؟

از نظر بسیاری از افراد که حالا تبدیل به یکی از متخصصان حوزه دیجیتال مارکتینگ شده‌اند، راه سومی هم وجود دارد. راهی که علاوه‌بر افزودن دانش تئوری، می‌تواند خیلی سریع شما را وارد وادی دیجیتال مارکتینگ کند. روشی که نیازی به آموزش دیجیتال مارکتینگ برای چند سال متوالی ندارد. آیا مایلید با این روش آشنا شوید؟

بهترین روش برای شروع یادگیری دیجیتال مارکتینگ

تجربه ثابت کرده که یادگیری یک حرفه جدید بدون قرار گرفتن در مسیر درست، ارزشی ندارد. بنابراین باید یادگیری آکادمیک را با تجربۀ کاری ادغام کنید. یعنی همزمان که به شرکت در دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ فکر می‌کنید، به دنبال شغلی باشید که بتوانید برای مدتی کارآموزی کرده و سپس به صورت رسمی وارد بازار کار شوید.

موارد آکادمیک را از دوره دیجیتال مارکتینگ یاد بگیرید، اما هر دوره و آموزشگاهی را انتخاب نکنید. درست است که آموزشگاه‌ برای آموزش تئوری ساخته شده، اما هستند مجموعه‌هایی که در حین آموزش شما را بی‌رحمانه وسط یک کمپین دیجیتال مارکتینگ رها می‌کنند تا خودتان راه نجات را پیدا کنید. نترسید، منظورم رها کردن شما بدون آموزش و پشتیبانی نیست.

وقتی یک پروژه را با همکلاسی خود در دنیای واقعی و نه روی کاغذ انجام می‌دهید تازه متوجه این موضوع می‌شوید که چقدر عاشق و شیفته‌ی دیجیتال مارکتینگ هستید و اینکه آیا اصلا برای این حرفه ساخته شده‌اید یا نه؟ آیا از پس فشارهای حوزه بازاریابی دیجیتال برمی‌آیید یا نه؟ این‌ها سوالاتی هستند که باید بتوانید در پایان دوره به آن‌ها پاسخ دهید.

دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ نووا

دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ آکادمی نووا

همه‌ی این توضیحات را دادیم تا به اینجای مطلب برسیم و جامع‌ترین دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ را که در آکادمی نووا برگزار می‌شود، به شما معرفی کنیم. هدف نووا از برگزاری دوره دیجیتال مارکتینگ، پرورش جامعه‌ای از جوانانی است که شیفته این حوزه هستند اما مرکزی برای آموزش اصولی و حرفه‌ای سراغ ندارند.

مزایای دوره دیجیتال مارکتینگ نووا

یکی از مهم‌ترین مزایای دوره دیجیتال مارکتینگ نووا، یادگیری اصولی تمامی شاخه‌های این حوزه به همراه آموزش و تمرین مهارت‌محور است. پروژه‌هایی که در این دوره انجام می‌دهید به‌گونه‌ای طراحی و تدوین شده‌اند که بتوانید با راه‌‌اندازی یک کمپین، کلیه شاخه‌های مختلف شامل سئو، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا و تبلیغات کلیکی را آموزش ببینید.

یکی از تجربیات شما به‌عنوان دانشجوی دوره دیجیتال مارکتینگ نووا، طراحی و اجرای کمپین با پنل گوگل ادز، بهینه‌سازی کمپین و کار با پنل یکتانت خواهد بود. بنابراین غیر از یادگیری آکادمیک دیجیتال مارکتینگ، با ابزارهایی چون گوگل آنالیتیکس، گوگل تگ‌منیجر، گوگل ترندز، الکسا، similar web، ابزارهای سئو و ابزارهای تبلیغات موبایلی نیز آشنا خواهید شد.

ویژگی‌های دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ نووا

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دوره دیجیتال مارکتینگ نووا، حمایت همه‌جانبه هولدینگ یکتانت از این دوره است. این دوره در حال حاضر به صورت آنلاین برگزار می‌شود، در نتیجه شما می‌توانید از هر جای ایران و حتی خارج از کشور در آن شرکت کنید.

از دیگر ویژگی‌های دوره دیجیتال مارکتینگ نووا، بهره‌مندی از دانش و تجربیات فراوان اساتیدی است که قرار است به شما تمامی شاخه‌‌های دیجیتال مارکتینگ را آموزش دهند. دانش تئوری و عملی شما پس از این دوره در سطحی خواهد بود که می‌توانید در یکی از شرکت‌های مورد علاقه‌تان به عنوان کارشناس دیجیتال مارکتینگ مشغول به فعالیت شوید.

سرفصل‌های دوره دیجیتال مارکتینگ نووا

سرفصل‌های دوره جامع دیجیتال مارکتینگ نووا شامل ۱۷ مبحث به شرح زیر است.

 • تئوری‌های بازاریابی
 • استراتژی و تاکتیک در دنیای دیجیتال
 • سنجه‌های کلیدی عملکرد در بازاریابی دیجیتال
 • تئوری‌های برند و برندسازی
 • طراحی تجربه کاربری
 • طراحی صفحه فرود و CTA
 • وردپرس
 • بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO)
 • تجزیه و تحلیل رقابتی
 • بازاریابی محتوایی
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 • ابزارهای دیجیتال مارکتینگ
 • رسانه‌های پولی (Paid Media)
 • تدوین برنامه اجرایی بازاریابی
 • طراحی و پیاده‌سازی کمپین‌های دیجیتال
 • بازی‌سازی (Gamification)
 • بازاریابی بازگشتی و اتوماسیون بازاریابی

برای اطلاع از بخش‌های مختلف هر سرفصل می‌توانید سایت آکادمی نووا را ببینید.

معرفی ۵ دوره دیجیتال مارکتینگ رایگان

برای آشنایی با دیجیتال مارکتینگ و شرکت در دوره‌های مختلف، می‌توانید از دوره‌های آنلاین رایگان استفاده کنید. در ابتدای امر می‌توانید دوره‌هایی را انتخاب کنید که برای افراد مبتدی تهیه شده و کاملاً رایگان هستند. در ادامه برخی از این دوره‌ها را معرفی خواهیم کرد.

طی ۸ سال گذشته بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ نفر در این دوره شرکت کرده‌اند، این دوره شامل بازارایابی مقدمانی، بازاریابی موتورهای جستجو، سوشال مدیا و تجزیه تحلیل ابزارها را پوشش می‌دهد. اگر به دنبال یک دوره بازاریابی آنلاین با قابلیت رقابتی و تجربه دنیای واقعی هستید، این دوره بهترین انتخاب خواهد بود.

این دوره دیجیتال مارکتینگ که به صورت کاملاً رایگان برگزار می‌شود فرصت مناسبی برای کسب تجربه و مهارت در حوزه دیجیتال مارکتینگ است. در این دوره به آموزش SEO و نرم‌افزارهای کاربردی آن، SEM و آموزش AdWords پرداخته خواهد شد.

این دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ به‌طور خاص روی آموزش سوشال مدیا و ابزارهای ضروری برای کار با شبکه‌های اجتماعی می‌پردازد. از طرفی تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال برای فیس‌بوک، توییتر، لینکدین، یوتیوب، اینستاگرام و پینترست نیز آموزش داده خواهد شد.

یک دوره بازاریابی آنلاین فوق‌العاده جامع است که توسط آکادمی HubSpot برگزار شده و بیش از ۳٫۰۰۰ دانشجو در Udemy دارد. در این دوره به آموزش فنون SEO برای صفحات فرود و وبلاگ پرداخته می‌شود و شرکت‌کنندگان در آن، اصول اولیه بازاریابی ایمیلی و نحوه ایجاد یک استراتژی بازاریابی موفق را آموزش می‌بینند.

 آلیسون یک مدرسه یادگیری آنلاین با بیش از ۶ میلیون کاربر است که در آن دوره‌هایی مبتنی بر استانداردهای جهانی و کاملاً رایگان برگزار می‌شود. در این دوره Google Analytics، مهارت‌های جستجو و ادغام کمپین، تحلیل مولفه‌های کاربردی و AdWords و SEO را آموز می‌بینید.

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مقاله اشاره کردیم، نحوه‌ی انتخاب دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ برای کسانی که قصد ورود به این حوزه را دارند، بسیار حائز اهمیت است. مهم‌ترین چیزی که برای یادگیری صرف می‌کنید، زمان است، بگذریم از پول که قابل دستیابی و جبران است، اما وقت ارزشمندی را که صرف شرکت در دوره‌ای نامناسب شده چطور می‌توانید برگردانید؟! اینجاست که به اهمیت انتخابی آگاهانه پی‌می‌بریم. در این مقاله با سرفصل‌های جامع و کامل دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ نوا آشنا شدید اینکه چطور تمامی بخش‌های لازم و مهم برای تبدیل شدن به یک دیجیتال مارکتر در این دوره پوشش داده شده است. با توجه به سرفصل‌هایی که ارائه شد، وقت را غنیمت شمرده و برای ثبت‌نام در این دوره اقدام کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.