آموزش اینستاگرام مارکتینگ؛ اصول بازاریابی در اینستاگرام به زبان ساده

اینستاگرام مارکتینگ چیست

برای شناخت اینستاگرام مارکتینگ و استفاده از آن، ابتدا باید خود اینستاگرام را بشناسیم. پس نگاهی داشته باشیم به شروع به کار این شبکه اجتماعی و آمار و ارقام آن. از زمان رونمایی اینستاگرام یعنی سال 2010، جهان با طوفانی از تغییرات در شبکه‌های اجتماعی رو به رو شد. اکثر افرادی که اهل شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک و توئیتر بودند در آن عضو شدند و حتی افرادی که اولین برخورد خود با اینترنت را داشتند، اولین شبکه اجتماعی که در آن عضو شدند، اینستاگرام بود.

دلایل استقبال فوق‌العاده از این شبکه اجتماعی کاملا مشخص نیست اما مهمترین آن، این بود که دیگر نیازی به خواندن متن بلند نبود و مدت کوتاهی برای دیدن صدها محتوا کافی بود.

اما حالا استفاده‌های بسیار مختلفی (جدا از دیدن تصاویر) از اینستاگرام می‌شود که یکی از مهمترین آن‌ها بازاریابی اینستاگرام است. اما آیا واقعا بازاریابی و تبلیغ در اینستاگرام ارزش هزینه کردن دارد؟ یا بهتر است هزینه را به بیلبوردهای سطح شهر اختصاص دهیم؟ برای فهمیدن این موضوع بیایید نگاهی به آمار و ارقام در ایران و جهان بی‌اندازیم:

 • آماری که تا سال 2018 وجود دارد نشان می‌دهد 24 میلیون کاربر ایرانی در اینستاگرام وجود دارند یعنی 30% جمعیت کل کشور که تا اواخر 2020 به 54% نیز رسید.
 • ایران هفتمین کشوری‌ست که بیشترین آمار کاربر فعال در اینستاگرام را دارد.
 • به طور متوسط کاربران روزانه 30 دقیقه در اینستاگرام هستند.
 • 80 درصد کاربران، کالا و خدمات را در اینستاگرام سرچ می‌کنند.
 • اینستاگرام چهارمین برنامه نصب‌شده توسط کاربران در دنیاست و رتبه نهم سرچ گوگل را دارد.
 • 200 میلیون کاربر اینستاگرامی حداقل 1 پروفایل تجاری (یا فروشگاه آنلاین) را دنبال می‌کنند.

هرچند تمام این آمار مربوط به ایران نیست، اما در تمام دنیا کاربران اینستاگرامی در حال دست و پنجه نرم کردن با همین موضوعات هستند و با توجه به این اعداد و ارقام به نظر می‌رسد بازاریابی در اینستاگرام ایده خوبی باشد و هدف بازاریابی یعنی ارتباط با مشتری بالقوه، معرفی محصولات و نهایتا افزایش فروش و کسب سود را محقق می‌کند.

موضوعاتی که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم:

اینستاگرام مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ اینستاگرام، روشی جدید برای صاحبان کسب‌ و کار است تا با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کرده و محصولات خود را در قالبی جدید معرفی کنند. البته این مفهوم تنها به معرفی محصولات محدود نمی‌شود و برای این نوع بازاریابی باید ارتباط منطقی با مخاطب و مشتری برقرار کنید. مثل اطلاع‌رسانی به مشتری، نشان دادن باطن کسب و کار، احترام به نظرات و تجربیات مشتری و مواردی که در ادامه توضیح خواهیم داد.

بازاریابی در اینستاگرام را به دو روش می‌توان انجام داد:

۱. تبلیغ کسب و کار از طریق اینفلوئنسرها و سلبریتی‌های اینستاگرام

۲. تولید محتوای اصیل در صفحه خود و تلاش برای افزایش دنبال‌کننده‌ها با استفاده از ارتقاء صفحه

بهترین نوع بازاریابی اینستاگرامی، استفاده از هر دو روش مذکور با استفاده از یک استراتژی منظم است. یعنی ابتدا صفحه خود را به حدی از پیشرفت برسانید، ظاهر آن‌ را مرتب کنید، محتوای مفید و موثر تولید کنید و سپس برای معرفی خود از صفحات محبوب اینستاگرام استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش تبلیغات در اینستاگرام

 

آموزش اینستاگرام مارکتینگ به زبان ساده

 • ایجاد صفحه تجاری (business account) اولین قدم شماست، که امکان دسترسی به اطلاعات مفیدی در مورد صفحه و رفتار کاربران با محتوا را می‌دهد.
 • تولید محتوا اصیل باعث می‌شود ارتباط بهتری با مخاطب خود برقرار کنید. مخاطبان همیشه قدر محتوایی که برای آن زحمت کشیده شده باشد را می‌دانند. بهتر است برای پست‌ها و استوری‌ها قالب معینی در نظر بگیرید که منحصر به کسب‌وکار شما باشد.
 • چیدن یک استراتژی درست مهمترین اقدام برای بازاریابی‌ست این استراتژی شامل نقشه‌ای از صفحه شما برای تولید محتوا و تبلیغ در دیگر صفحات اینستاگرام است، برای راحتی بیشتر یک جدول تقویمی که سه ستون(مشابه صفحه اینستاگرام) دارد درست کنید و تعیین کنید که در هر مربع (پست) چه محتوایی جای می‌گیرد، محتوا چه شکلی دارد، در چه روزی تبلیغ خواهید کرد و چه کپشنی برای محتوا خواهید نوشت.
 • اگر قصد تبلیغ صفحه خود را دارید، فراموش نکنید که این تبلیغ با بیلبوردهای سطح شهر متفاوت است پس برای این کار در مورد مخاطب، هدف و فردی که برای تبلیغ به آن مراجعه می‌کنید فکر کنید.
 • آپدیت‌ها و امکانات جدید اینستاگرام را بدانید و از آن‌ها استفاده کنید، این موضوع نشان می‌دهد که شما برای رضایت مخاطب تلاش می‌کنید و سعی در ایجاد محتوای جدید و ناب دارید.

بیشتر بخوانید: چنانچه قصد ورود به بازار کار بازاریابی دیجیتال را دارید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم!

 

نکات مهم در اجرای استراتژی بازاریابی اینستاگرام

بسیاری از کسب و کارها بدون هیچ استراتژی‌ای فعالیت خود را در اینستاگرام شروع می‌کنند فقط به این دلیل که بقیه هم در این شبکه حضور دارند؛ اما شما این اشتباه را نکنید. فقط با یک استراتژی از پیش تعیین شده است که می‌توانید در بستر اینستاگرام به اهداف بازاریابی خود برسید. پس برای اینکه سبک کنحصر بفردی از خود بجای گذارید این استراتژی‌ها را در نظر بگیرید:

۱. اهداف خود را برای حضور در اینستاگرام تعیین کنید.

قبل از شروع پست گذاشتن در اینستاگرام، از خود (یا تیمتان) بپرسید: چرا در اینستاگرام هستید؟ برای موفقیت درازمدت در اینستاگرام، باید  اهداف مشخصی داشته باشید تا بتوانید زمان، انرژی و سرمایه‌گذاری پولی خود را توجیه کنید. ممکن است اهداف شما فروش محصولات، اشتراک‌گذاری نمونه کارها، آگاهی از برند و… باشد. دلیلش هرچه باشد، آن را مشخص کنید. وقتی دلیل حضور خود را تعیین کردید، می توانید بدانید که چگونه عملکرد خود را اندازه گیری کنید و از ابزارهای Instagram Analytics استفاده کنید.

۲. مخاطبان هدف خود را مشخص کنید.

وقتی مخاطبان کسب‌وکارتان را بشناسید، انگیزه‌ها و نقاط درد آن‌ها را درک می‌کنید و محتوایی تولید می‌کنید که مخاطب ارتباط بیشتری با آن برقرار می‌کند و ترغیب به خرید یا دنبال کردن شما می‌شود. سن، مکان، جنسیت، سطح درآمد، علایق و نیاز مخاطب را در نظر بگیرید. اگر نمی‌دانید در ابتدا به چه شکل مخاطبان خود را بشناسید، رویدادهای محبوب و هشتگ های مورد علاقه‌ی مرتبط با کسب و کار خود را رصد کنید. ببینید چه کسانی از این هشتگ ها استفاده می کنند و با آنها درگیر هستند. پروفایل آن‌ها را بررسی کنید. همچنین می‌توانید به دنبال‌کننده‌های رقیب خود نگاهی بیندازید. 

۳. تجزیه و تحلیل رقابتی انجام دهید.
بعد از اینکه مخاطبان اینستاگرام خود را مشخص کردید، یک تحلیل رقابتی انجام دهید تا ببینید سایر بازاریابان در زمینه‌ی حرفه‌ی شما چه پست‌هایی می‌گذارند. اگر از قبل رقبای برتر خود را می‌شناسید، با بررسی پروفایل اینستاگرام آن‌ها شروع کنید. اگر نه، عبارات مرتبط با تجارت و صنعت خود را جستجو کنید تا اکانت‌های مشابه را بیابید. یک ممیزی سریع از حساب‌های مرتبط انجام دهید تا ببینید چه پست‌هایی بیشترین تعامل را دارند، از چه هشتگ‌های پرطرفداری استفاده می‌کنند، کپشن‌هایشان چیست، هر چند وقت یک‌بار پست می‌‌گذارند و روند رشدشان به چه صورت بوده و هست. .این اطلاعات می‌تواند به عنوان معیاری باشد برای شما که رشد بهتری را تجربه کنید. افزودن محتوای منحصر به فرد به این ترکیب به کسب و کار شما کمک می کند تا از بقیه متمایز شود.

۴. یک برند ثابت در اینستاگرام بسازید.
محتوای تصادفی یا از هم گسیخته مخاطبان شما را گیج می‌کند و باعث از دست دادن فالوورهای شما می‌شود. برای جلوگیری از این امر، زیبایی برند را در حساب اینستاگرام خود حفظ کنید. با فکر کردن در مورد شخصیت برند خود، مشخص کنید که چگونه به نظر برسد. ارزش های برند شما چیست؟ مشتریان و کارمندان شما چگونه برند شما را تعریف می‌کنند؟ آیا شما جسور، بازیگوش، سرسخت یا ماجراجو هستید؟ به این نمونه‌ها دقت کنید:

شخصیت برند Apartment Therapy  روشن، تمیز و منظم است و حساب آن هر سه ویژگی را منعکس می کند. در حالت ایده‌آل، زیبایی‌شناسی برند به شناسایی برند شما کمک می‌کند؛ به این معنی که شخصی می‌تواند تصویر شما را در فید خود ببیند و فوراً بدون دیدن نام بداند که متعلق به شماست.

بیشتر بخوانید: کانتنت مارکتینگ چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

صفحه اینستاگرام آپارتمان درمانی

زیبایی شناسی برند فقط به تصاویر بصری اعمال نمی شود. همچنین سعی کنید تصاویری را با در نظر گرفتن روایت برند خود پست‌گذاری کنید. گنجاندن داستان‌های جذاب در کپشن‌ها می‌تواند برند شما را قابل قبول‌تر کند.

به عنوان مثال، فید Red Bull دارای تعداد زیادی تصاویر و ویدیوهای پر انرژی است که به داستان برند آن ارزش دو چندان می‌دهد.

صفحه اینستاگرام ردبول

۵. تعداد فالوورهای اینستاگرام خود را افزایش دهید.
افزایش فالوورهای شما به زمان و انرژی جدی نیاز دارد. ممکن است وسوسه شوید که راه آسان را انتخاب کنید و فالوور بخرید؛ اما هیچ‌وقت این کار را نکنید! خرید فالوور در واقع باعث ایجاد تعامل و دیده شدن پست‌های شما نمی‌شود. (تغییرات اخیر API اینستاگرام به طور خودکار آن فالوورها را حذف می‌کند!). در ادامه نکاتی را آورده‌ایم که می‌توانید فالوور واقعی بگیرید:

 • مطمئن شوید که نام کاربری شما قابل تشخیص و جستجو باشد. اگر افراد نتوانند شما را پیدا کنند، نمی‌توانند شما را دنبال کنند! بیوگرافی خود را کامل کنید. این آخرین چیزی است که یک نفر قبل از اینکه تصمیم بگیرد شما را دنبال کند می‌بیند؛ بنابراین مطمئن شوید که چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید.
 • هنگامی که پروفایل شما بهینه شد، شروع به ارسال پست کنید. این ایده خوبی است که قبل از اینکه واقعاً با مردم درگیر شوید، پیج خود را با ده تا 15 پست با کیفیت پر کنید. اگر کاربران از پروفایل شما بازدید کنند و آن را خالی ببینند، احتمالاً شما را دنبال نخواهند کرد.
 • حالا شروع به دنبال کردن پیج‌هایی کنید که به شما علاقه‌مند هستند و به تجارت شما مربوط می‌شوند. اینستاگرام را مانند یک جامعه در نظر بگیرید و به دنبال کسب‌وکارهای دیگر در حرفه‌ی خود یا تأثیرگذارانی باشید که ممکن است از محصول یا خدمات شما لذت ببرند. همان‌طور که اکانت‌ها را دنبال می‌کنید، اینستاگرام موارد مرتبطی را پیشنهاد می‌کند که می‌توانید آن‌ها را نیز دنبال کنید.
 • پس از اینکه یک اکانت کاربری را دنبال کردید، با محتوای آن ارتباط برقرار کنید. این طبیعی‌ترین راه برای جلب توجه به حساب اینستاگرام خود بدون اسپم است. وقتی حسابی را دنبال می‌کنید یا با آن تعامل دارید، مالک حساب اعلانی دریافت می‌کند. این می تواند باعث شود آن‌ها حساب شما را بررسی کنند و شروع به دنبال کردن شما کنند. همیشه از فالوورهای خود با پاسخ دادن به نظرات آن‌ها و درگیر شدن با محتوای آن‌ها قدردانی کنید.
 • دیگران را تشویق کنید تا محتوای شما را به اشتراک بگذارند. از سفیران برند دعوت کنید تا حساب شما را به اشتراک بگذارند تا توسط مخاطبان آن‌ها نیز دیده شوید.

فکر نکنید چیدن استراتژی کاری فوق تخصصی و عجیب است، یک کاغذ بردارید و تمام موارد بالا را در آن یادداشت کنید، خواهید دید که داشتن یک برنامه، تا چه حد عملکرد اینستاگرامی شما را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: استراتژی بازاریابی دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد؟

بازاریابی در اینستاگرام

اصول بازاریابی در اینستاگرام

برای این‌ که بتوانید حداکثر استفاده را از اینستاگرام کنید باید با اصول دیجیتال مارکتینگ در اینستاگرام و جزئیات آن آشنا باشید:

1. به ظاهر صفحه خود اهمیت دهید

در اینستاگرام، ظاهر همه چیز است؛ بیو صفحه، تصویر پروفایل، هایلایت‌ها، لینک سایت، تلفن، آدرس و ایمیل خود را ثبت کنید، هر چه بیشتر از امکانات اینستاگرام استفاده کنید، حرفه‌ای‌تر و قابل اعتمادتر به نظر می‌آیید.

ظاهر مناسب پیج

2. در زمان مناسب پست بگذارید

در قسمت insight صفحه خود می‌توانید بفهمید که مخاطبان شما چه زمان آنلاین هستند. زمان پست‌گذاری به نوع کسب‌و‌کار شما بسیار مرتبط است. در ایران معمولا بهترین زمان، آن‌هایی است که افراد در تایمی خارج از ساعت کاری یا در وقت استراحت باشند. تصویر زیر گزارشی از هاب‌اسپات در این باره است. 

زمان مناسب پست گذاری

3. محتوای منحصر به فرد تولید کنید

اگر در تلگرام کانال دارید یا در بلاگ سایت نیز محتوا منتشر می‌کنید، سعی کنید برای اینستاگرام محتوایی متفاوت از آن‌ها تولید کنید که با توجه به امکانات و مخاطبان اینستاگرام باشد.

4. محتوا تولید شده توسط کاربر را جدی بگیرید

UGC همان محتوای تولید شده توسط کاربر است که یا در حال استفاده از محصول شماست یا معرفی آن. این محتوا بیشترین اعتماد را در مخاطبان دیگر ایجاد می‌کند. مثل # سولاته‌ـ‌باهامه از کاله که طرفداران این محصول، عکس‌های خود را با این هشتگ به اشتراک می‌گذارند.

استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC)

 

5. با مخاطب ارتباط برقرار کنید

در دایرکت‌ها، کامنت‌ها و سوالات استوری با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید، البته سعی کنید زیاد صمیمی نشوید تا حس ناامنی در مخاطب ایجاد شود.

6. از insights اینستاگرام استفاده کنید

صفحات تجاری اینستاگرام گزینه‌ای به نام insight دارند که کمک زیادی به استراتژی‌های بلند مدت شما می‌کند، مثل جنسیت مخاطبان، زمان آنلاین بودن، تعداد مراجعه به سایت از طریق صفحه، تعداد افرادی که از طریق یک پست یا استوری فوروارد شده به صفحه شما آمده‌اند، تعداد افرادی که پست شما را ذخیره کرده‌اند و اطلاعاتی از این دست. این آمار را به شکل هفتگی و ماهانه بررسی کنید تا ببینید استراتژی‌های شما تا چه حد موثر است و چه تغییراتی نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: همکاری در فروش چیست و چه کاربردی دارد؟

insight اینستاگرام

روش‌های بازاریابی در اینستاگرام

تا اینجای مقاله شما با نکاتی در مورد استراتژی و رعایت اصول اینستاگرام با ما همراه بودید. حالا شما روی سکوی پرش قرار دارید و با پروموت کردن پیجتان می‌توانید به افزایش فالوور و در نهایت افزایش فروش محصول یا خدماتتان بپردازید. در اینجا به  روش‌ها و نکاتی اشاره شده که بتوانید برای کسب‌و‌کار خود از طریق اینستاگرام بازاریابی کنید:  

تبلیغات بازدیدی

یکی از روش های تبلیغات افزایش فالوور اینستاگرام را می توان همین استفاده از تبلیغات بازدیدی به شمار آورد. در این روش شما فقط به ازای تعداد بازدید محتوای تبلیغتان هزینه پرداخت می‌کنید و نه بیشتر! در واقع تبلیغ شما در پست‌ها و استوری‌های پیج‌های پرفالوور اینستاگرامی نمایش می‌گیرد و شما تنها به ازای هر 1000 بازدید هزینه پرداخت می‌کنید. با استفاده از تبلیغات بازدیدی جریان شما می‌توانید پیج‌های مرتبط با برندتان را شناسایی کرده و به بهترین نحو آن را اجرا کنید. کافیست در جریان ثبت‌نام کنید. 

تبلیغ توسط اینفلوئنسرها

در این مرحله شما با شناسایی  اینفلوئنسرهایی که مرتبط با کسب‌و کار شما هستند، می‌توانید تبلیغات انجام دهید و درصد زیادی از فالوورهای آن‌ها را جذب کنید. البته پیداکردن این اینفلوئنسر مناسب و تعرفه‌هایی که برای پست یا استوری دارند، به این آسانی‌ها هم نیست و بسیار زمان‌بر و خسته کننده به نظر می‌رسد. شما می‌توانید از خدمات اینفلوئنسر مارکتینگ جریان استفاده کنید. هزینه این تبلیغات براساس این که قصد همکاری با چه اینفلوئنسری را داشته باشید، متغیر است. در جریان، لیست و هزینه تبلیغات اینفلوئنسرها به همراه اطلاعات آن‌ها از طریق صفحه دیسکاور گردآوری شده است تا شما بتوانید با توجه به بودجه خود، بهترین تبلیغات را اجرا کنید.

برگزاری مسابقات

چه راهی بهتر از اینکه اجازه دهید کسی محصول شما را امتحان کند و مشتری شود؟ مسابقاتی را اجرا کنید که برای شرکت در آن‌ها نیاز است که شخصی حساب کاربری شما را دنبال کند یا با هشتگ شما پست بگذارد.

برگزاری لایو

به نمایش گذاشتن یک محصول یا خدمات جدید با استفاده از لایو اینستاگرام فکر کنید. سپس، با قرار دادن لینک خرید در بیو، کاربران را به خرید سوق دهید. همچنین، فراموش نکنید که از لینک در بیو اینستاگرام و همچنین نکات برجسته استوری اینستاگرام خود استفاده کنید، زیرا این موارد می توانند فالوورها را به وب سایت، وبلاگ و صفحات محصول شما متصل کنند.

در آخر دکمه اشتراک گذاری اجتماعی اینستاگرام را در وب سایت خود قرار دهید و اینستاگرام خود را در سایر سیستم عامل‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. (چنانجه قصد گذاشتن چند لینک در یک لینک در بیو اینستاگرام را دارید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید)

مزایای اینستاگرام مارکتنیگ برای کسب و کارها

اگر هنوز برای صرف وقت و هزینه برای صفحه اینستاگرام خود مردد هستید، شاید دانستن موارد زیر برای تصمیم‌گیری شما تاثیرگذار باشد. فراموش نکنید که حتی اگر تصمیم خود را گرفته‌اید نیز باید با جزئیات آن آشنا باشید:

1- معرفی برند و آگاهی‌بخشی در مورد آن

اینستاگرام فضایی در اختیار شما می‌گذارد تا برند یا فروشگاه خود را در چشم دیگران به نمایش گذارید و در واقع آن را ثبت کنید؛ حتی اگر تعداد دنبال‌کننده‌های شما زیاد نباشد باز هم ثبت برندتان در اینستاگرام، معرفی خوبی برای کسب‌وکارتان محسوب می‌شود.

2- افزایش رتبه SEO در گوگل

وقتی صفحه خود را در اینستاگرام ثبت کنید، امکان این وجود دارد که افراد با جستجوی نام یا هشتگ‌های شما، صفحه‌تان در اینستاگرام را ببینند و مشتری شما شوند.

۳. ارتباط مستقیم با مخاطبان

پیش از محبوبیت اینستاگرام، فروشگاه‌های آنلاین در تلگرام، واتساپ و یا از طریق تماس تلفنی با مخاطبان خود آن‌ هم به شکل جزئی در ارتباط بودند اما با ایجاد اکانت اینستاگرام می‌توانید با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید و علاوه بر ایجاد اعتماد، سوالات و مشکلات آن‌ها را در مورد محصول خود رفع کنید.

۴. تسلط بیشتر بر برند

در حال حاضر که استفاده از اینستاگرام گسترش یافته، ایجاد اکانت برای کسب‌وکارتان قدرت و اعتبار بیشتری به شما می‌دهد؛ حتی اگر محتوای زیادی در آن تولید نکنید. در واقع نشان‌دهنده تسلط برند شما بر تمام پلتفرم‌هایی‌ست که مخاطبان در آن جا حضور دارند.

۵. کاهش هزینه‌ها

اگر قصد تبلیغ و یا بازاریابی داشته باشید، روش‌هایی مثل تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردهای سطح شهر، پخش و چسباندن تراکت، هزینه بسیاری بر دوش شما خواهد گذاشت، در حالی که بازاریابی در اینستاگرام هزینه چندان زیادی ندارد؛ اما تلاش و ممارست بیشتری می‌طلبد و تاثیرگذاری آن زمان‌بر است.

۶. محلی برای به اشتراک گذاشتن جزئیات

اگر صفحه اینستاگرام نداشته باشید چطور می‌خواهید روند تولید محصول، معرفی اعضای تیم، داستان کسب‌وکار و مواردی از این دست، طوری که مخاطبان آن را ببینند و برای دیگران نیز بفرستند را منتشر کنید؟ اینستاگرام فضای بسیار مناسبی برای این مطالب است.

۷. اطلاع‌رسانی همگانی

از طریق صفحه اینستاگرام خود می‌توانید در مورد تخفیف‌ها، محصولات جدید، روند پیشرفت، اتفاقات مهم، برندگان قرعه‌کشی و مواردی از این دست اطلاع‌رسانی کنید.

۸. پشتیبانی و خدمات مشتریان

اگر در صفحه اینستاگرام خود خدمات پشتیبانی ارائه دهید، خواهید دید که چه تعداد افراد در مورد محصولات شما نیاز به شفاف‌سازی و حل مشکل دارند. در حالی که بدون صفحه اینستاگرام، افراد ممکن است از سوال‌کردن یا دریافت خدمات منصرف شوند.

ابزارهای لازم برای اجرای دیجیتال مارکتینگ در اینستاگرام

یکی از دغدغه‌هایی که ممکن است داشته باشید، تولید محتوایی است که مخاطب پسند باشد و از طرفی بتوانید این روند را ادامه دهید تا اهداف بازاریابی شما محقق شود. درواقع تولید و انتشار منظم محتوای باکیفیت و در پی آن تبلیغات، کلید رسیدن شما به فالوورهای واقعی و هدفمند است. در این قسمت از مقاله قصد داریم چند ابزار مهم به شما معرفی کنیم که بتوانید به اهداف ذکرشده برسید. 

ابزارهایی برای ادیت عکس و ویدیو

اگر با ابزارهایی مثل فتوشاپ و ایلاستریتور آشنایی ندارید، اشکالی ندارد. در اینجا چند اپلیکیشن ساده و حرفه‌ای را برای شما آورده‌ایم که به‌راحتی می‌توانید کار با آن‌ها را یاد بگیرید و بدون دغدغه محتوایتان (پست، استوری و ویدیو) را انتشار دهید:

 • اپلیکیشن Canva (web, IOS, Android): این اپلیکیشن در هر سیستم‌عاملی هم برای موبایل و هم دسکتاپ قابل‌اجراست. با استفاده از قالب‌های حرفه‌ای این برنامه که هم به‌صورت رایگان و هم پولی است، می‌توانید بهترین پست‌ها و استوری را ایجاد کنید.

اپلیکیشن کنوا

 • اپلیکیشن (Web, IOS, Android) Adobe Spark Post: این اپلیکیشن هم قابلیت اجرا در موبایل و دسکتاپ را دارد و از شرکت ادوبی است. برای کارکردن با این برنامه هم نیازی به دانش گرافیک بالایی نیست و به‌راحتی می‌توانید پست‌ و استوری‌های خاص و زیبایی بسازید. همچنین پست‌های متحرک با فونت و قالب‌های متنوع طراحی کنید. این برنامه هم رایگان است و نسخه پولی آن امکانات بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهد.

اپلیکیشن ادوب اسپارک

 • اپلیکیشن InShot ((iOS and Android: کمتر کسی است که اینستاگرام داشته باشد و از این برنامه بسیار کاربردی استفاده نکرده باشد. این‌شات یکی از بهترین برنامه‌ها برای ویرایش ویدیو است و تمام امکانات مهمی که برای ویرایش نیاز است را دارد؛ از جمله اضافه کردن موزیک به ویدیوها. خیلی راحت می‌توانید عکس و ویدیوها را باهم ادغام کرده و یک کلیپ زیبا بسازید. خروجی را نیز در آخر می‌توانید متناسب با سایز ویدیو و تصاویر در اینستاگرام بگیرید.

اپلیکیشن این‌شات

ابزارهایی برای زمان‌بندی پست و استوری

این ابزارها به شما کمک می‌کنند که بتوانید به‌صورت مستمر با انتشار محتوای خود در اینستاگرام، تعامل بهتری با مخاطب برقرار کرده و علاوه بر صرفه‌جویی در وقت، انتشار هیچ محتوایی را از دست ندهید. ابزارهای زیادی وجود دارند که در اینجا به نمونه‌ی خارجی و ایرانی آن اشاره می‌کنیم:

 • نوین هاب: پلتفرمی است که برای مدیریت همه‌ی شبکه‌های اجتماعی ازجمله اینستاگرام، می‌توانید با آپلود تمام اجزای محتوایی که باید انتشار دهید (عکس و ویدیو و کپشن و …) از آن استفاده کنید.
 • SocialBee: می‌توانید با استفاده از ویرایشگر انبوه، همه پست‌ها را در یک دسته به‌طور هم‌زمان ویرایش کنید که باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. SocialBee همچنین دارای ویژگی‌های عالی تجزیه‌وتحلیل و گزارش اینستاگرام، URLهای کوتاه سفارشی، ردیابی URL و موارد دیگر است.
 • Buffer Publish: این برنامه یک تقویم محتوای کاملاً رایگان را در اختیار بازاریابان اینستاگرام و رسانه‌های اجتماعی قرار می‌دهد. می‌توانید از آن برای برنامه‌ریزی و همکاری در محتوای اینستاگرام و مدیریت سایر جنبه‌های کمپین‌های خود مانند اولین نظرات در پست، شبکه فروشگاه و موارد دیگر استفاده کنید.

پلتفرم‌هایی برای تبلیغات و افزایش فالوور

هیچ شکی نیست که با انتشار مداوم محتوای باکیفیت به تعداد قابل قبولی از فالوورهایتان برسید. ولی بعد از مدتی می‌بینید که با ادامه‌ی این کار آن‌چنان تغییری در افزایش فالوور نخواهید داشت و روند رشد پیجتان بسیار کند می‌شود. اینجاست که تبلیغات مؤثر به کمک شما می‌آید. پلتفرم‌هایی هستند مثل جریان که با ارائه‌ی تبلیغات بازدیدی و تعرفه‌ای به شما کمک می‌کنند متناسب با کسب‌وکارتان بتوانید در پیج‌های بزرگ یا به‌وسیله‌ی اینفلوئنسرها تبلیغات هدفمند داشته باشید. قطعاً با تبلیغات، روند رشد قابل‌ملاحظه‌ای را تجربه خواهید کرد.

یکتانت مشاور اینستاگرام مارکتینگ شما

با وجود 25 میلیون کاربر فعال اینستاگرام در ایران، نمی‌توان تاثیر این شبکه اجتماعی بر ذهن، نحوه زندگی و تصمیم‌گیری افراد را نادیده گرفت. محیطی که تا سال‌ها قبل جایی برای به اشتراک گذاشتن تصاویر روزمره افراد بود حالا به بخشی از زندگی اصلی آن‌ها تبدیل شده و قدرت و دسترسی زیادی پیدا کرده‌است.

متدهای جدید بازاریابی بر ارتباط موثر با مخاطبان تاکید دارد تا بتواند علاوه بر اقناع آن‌ها برای خرید،  آن‌ها را تبدیل به مشتریان وفادار کند. پس اگر تا الان برای کسب‌وکارتان صفحه اینستاگرام نداشتید یا استراتژی‌ای نداشتید، الان وقت چیدن استراتژی است. برای راحتی این کار می‌توانید از متخصص آن کمک بگیرید. ما نیز در یکتانت پلتفرم جدیدی با نام “جریان” برای تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام ایجاد کرده‌ایم و می‌توانیم برای ارتقا صفحه اینستاگرام کسب‌وکارتان به شما کمک کنیم. پس همین حالا با ما تماس بگیرید.

 

منابع: bloggingwizard , hubspot

 

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

نظرات کاربران2 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.