ویژگی های یک کمپین تبلیغاتی موفق + نمونه های موفق جهانی

0

بسیاری از بنگاه‌های کوچک، یک تبلیغ را در اینجا و یک آگهی را در جای دیگر قرار می‌دهند، یک وب سایت یا یک صفحه اینستاگرام برای خود ایجاد می‌کنند و خلاصه برای معرفی خود به هر دری از تبلیغات می‌زنند اما متاسفانه این رویکرد مانند ماهیگیری در زمین‌ خشک است. شما می‌توانید به اندازه دلخواه خود در هر جایی که خواستید حضور داشته باشید، اما باید دقت کنید که کجا و چه برنامه‌‌ای برای شما و کسب‌وکارتان کارساز و موثر است. در واقع باید روش ایجاد یک کمپین تبلیغاتی موفق را فرا بگیرید.

چگونه یک استراتژی برای کمپین‌های تبلیغاتی خود داشته باشیم؟

یک طرح بازاریابی سودآور یا یک کمپین تبلیغاتی موفق باید با برنامه‌ریزی دقیق انجام شود. در ادامه ۹ گام برای ایجاد استراتژی و اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق را برای شما معرفی می‌کنیم.

بدانید که چگونه کمپین بازاریابی شما متناسب کسب‌وکارتان خواهد بود

در حالت ایده‌آل، قبل از برنامه‌ریزی برای اجرای یک کمپین تبلیغاتی موفق، شما باید یک برنامه بازاریابی برای تجارت خود داشته باشید. این برنامه، طرح اهداف و استراتژی‌های کلی بازاریابی را برای جذب بازار هدف شما نسبت به محصولات و خدمات‌تان مشخص می‌کند. از طرف دیگر، یک کمپین تبلیغاتی فقط یک قطعه کوچک از برنامه بازاریابی شما است، یک اقدام بازاریابی که برای دستیابی به یک هدف خاص طراحی می‌شود.

هنگامی که کمپین بازاریابی متناسب با برنامه بازاریابی کلی شما باشد، می‌توانید مطمئن باشید که برنامه اجرای این کمپین کاملا با ارزیابی بازار هدف شما طراحی شده و می‌تواند بهترین نتیجه را داشته باشد و کمپین تبلیغاتی موفق برای شما و کسب‌وکارتان باشد.

ارزیابی کمپین بازاریابی
چگونگی ارزیابی کمپین بازاریابی

هدف و پارامترهای کمپین خود را مشخص کنید

می‌خواهید کمپین تبلیغاتی شما به چه چیزی برسد؟ هدف کمپین باید تا حد امکان مشخص باشد. به عنوان مثال، هدف «فروش بیشتر» هدفی بسیار گسترده‌ و وسیع است. شما یک متریک و هدف خاص لازم دارید، یعنی باید مقدار مشخصی از فروش برای یک محصول یا خدمات خاص را در مدت زمان مشخص تعیین کنید. حتما می‌پرسید چرا؟ چون با داشتن هدف و پارامتر می‌توانید مطمئن باشید که کمپین تبلیغاتی شما متمرکز انجام شده و به راحتی هم می‌توانید اثربخشی آن را در صورت انجام آن اندازه‌گیری کنید.

فرمول هدف تبلیغات بازاریابی مشترک این است که در زمان اجرای کمپین تبلیغاتی چه چیزی به دست می‌آورید به عنوان مثال، «فروش ماسک‌های زیبایی صورت در مدت سه ماه ۵۰ درصد افزایش ‌یابد.» یا، «فروش خدمات مسافرتی طی هشت هفته آینده ۱۵ درصد افزایش یابد.»

تعیین کنید که چگونه موفقیت را اندازه می‌گیرید

از چه معیارهایی استفاده می‌کنید؟ در صورتی که برای رسیدن به موفقیت در فعالیت‌های تبلیغاتی خود معیارهای درستی انتخاب کرده باشید می‌توانید موفقیت کمپین تبلیغاتی خود را با کمک آن متریک‌ها اندازه‌گیری کنید و در واقع ببینید آیا ادامه دادن آن روش و هدف بازاریابی ارزش هزینه مجدد دارد یا نه.

نکته مهم این است که مطمئن شوید از ابزارهای مناسب برای ردیابی معیارهای خود استفاده کرده‌اید. اگر هدف بازاریابی شما افزایش آگاهی از نام تجاری یا ارتقا رتبه شما در موتور جستجوگر است، می‌توانید از Google Analytics استفاده کنید.

شما باید قبل از شروع اندازه‌گیری پیشرفت کمپین تبلیغاتی موفق خود، مبنایی را برای هر متریک انتخاب کرده باشید.

بودجه کمپین تبلیغاتی خود را تنظیم کنید

میزان پولی که می‌خواهید برای کمپین تبلیغاتی خود خرج کنید بر استراتژی بازاریابی شما تاثیر زیادی خواهد داشت.

به دنبال تبلیغات رایگان و استراتژی‌های تبلیغاتی برای کارهای کوچک نباشید. این بدان معنا نیست که تمام استراتژی‌های بازاریابی رایگان، بد است، اما باید به یاد داشته باشید که برای بازاریابی، همیشه هزینه باید بکنید، حتی اگر این هزینه فقط وقت و زمان شما باشد که برای کمپین رایگان صرف می‌شود. با توجه به این که رسیدن و دستیابی به مشتریان کار آسانی نیست بنابراین باید هنگام تنظیم بودجه خود واقع‌بین باشید.

کانال‌های ارتباطی خود را انتخاب کنید

از چه کانال‌های ارتباطی می‌خواهید استفاده کنید؟ پست الکترونیک؟ سایت خبری؟ تبلیغات همسان؟ ریتارکتینگ؟ تبلیغات بنری؟

برخی از کانال‌های ارتباطی برای بازار هدف شما مناسب‌تر خواهند بود. برای مثال اگر بازار هدف شما به طور مرتب رادیو یا سایت‌های خبری را چک نمی‌کند بهتر است رپورتاژ آگهی کار نکنید. در نظر بگیرید که مخاطبان شما زمان‌شان را در کدام کانال تبلیغاتی سپری می‌کنند. بررسی کنید تا متوجه شوید مخاطبان شما احتمال اینکه اطلاعات شما و محصولات شما را ببینند یا بشنوند و به آن توجه کنند در کدام رسانه یا کدام محل بیشتر است. در گوگل، یک سایت خبری، در ایمیل، در اپلیکیشن موبایل، روی شبکه‌های اجتماعی تلفن هوشمندشان و سوار اتوبوس، مجله و یا در خیابان و محل ترددش.

کمپین تبلیغاتی موفق
کمپین تبلیغاتی موفق

یک جدول زمانی و برنامه عملی ایجاد کنید

دقیقا کاری را که می‌خواهید انجام دهید و زمان انجام آن را ثبت کنید. این کار، شانس موفقیت شما را در داشتن یک کمپین تبلیغاتی موفق افزایش می‌دهد و حتی به شما امکان ارزیابی راحت‌تر را نیز خواهد داد.

به عنوان مثال، فرض کنید که شما در حال فروش صندلی‌های دوچرخه هستید که خیلی راحت هستند. در اینجا یک برنامه مناسب باید برای کمپین احتمالی خود ایجاد کنید:

مثلا در ماه خرداد مسابقات محلی دوچرخه سواری قرار است در شهرتان برگزار شود، باید آن مسابقه را حمایت مالی کنید (باید مبلغی را برای تبدیل شدن به یک اسپانسر در نظر بگیرید).

 • وقتی برای اولین بار حامی مالی می‌شوید، باید یک بیانیه مطبوعاتی ارسال کنید (اگر خودشان این کار را انجام دهند رایگان است).
 • انتشار بیانیه مطبوعاتی قبل از مسابقه را از ماه قبل شروع کنید.
 • می‌توانید یک سری از تبلیغات خود را در روزنامه‌های محلی انجام دهید (یکی در ماه قبل از برگزاری مسابقه، یکی در زمان مسابقه و یکی برای بعد از مسابقه).
 • از برگزارکنندگان باید بخواهید اطلاعات شما را در صفحه شبکه‌های اجتماعی‌شان، سایت و یا بروشورهای مرتبط خود درج کنند.
 • همکاری و حضورتان را به عنوان یک حامی در سایت‌تان و خبرنامه‌تان قرار دهید.

اکنون تقریبا یک کمپین بازاریابی ساده دارید که می‌تواند نتیجه‌ای مثبت داشته باشد. البته شما می‌توانید با توجه به بودجه شرکت خود این کمپین را گسترده‌تر کنید و مثلا تبلیغات وسیع‌تری را برای برنامه بازاریابی دیجیتال خود در نظر بگیرید. مثلا می‌توانید از گزینه تبلیغات موبایلی، تبلیغات ایمیلی و حتی پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی استفاده کنید.

فرض کنید که یک فرد حاضر در مسابقه دوچرخه سواری حاضر شود با هزینه تامین صندلی دوچرخه‌اش، یک پیراهن با نام تجاری و آرم شما را بپوشد. همچنین فرض کنید که شاید همان فرد شناخته شده مایل باشد چهره این کمپین بازاریابی آنلاین شما چه به صورت رایگان و چه با دریافت مبلغ باشد. بنابراین حتی می‌توانید تبلیغات وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید و حتی از او بخواهید در شبکه‌های اجتماعیش که احتمالا فالوور بالایی دارد صندلی دوچرخه خود را معرفی کنید. علاوه بر تمام اینها اگر شخص یا تیم مورد نظر شما برنده مسابقات هم باشد که می‌توانید از فرصت موفقیت آنها صدای خوبی در رسانه‌ها برای حمایت ایجاد کنید.

همچنین می‌توانید با تبلیغات در سایر مکان‌ها، خواه با خرید تبلیغات بنری در وب‌سایت‌های مربوط به دوچرخه یا قرار دادن تبلیغات در مجلات دوچرخه سواری، از مزایای تبلیغات بیشتری در زمینه حمایت از مسابقه خود بهره‌مند شوید.

برنامه‌های خود را اجرا کنید

متون تبلیغاتی خود یا کپی‌های مد نظرتان را با کمک کپی‌رایترها و نویسندگان محتوای خود بنویسید. تاریخ‌های انجام و اجرای هر برنامه از کمپین تبلیغاتی خود را مشخص کنید. تبلیغات خود را در جایگاه‌های برنامه‌ریزی شده قرار دهید. به دنبال کسی باشید که چهره کمپین بازاریابی آنلاین شما باشد. و خلاصه با توجه به بودجه خود کلیه برنامه‌ها را چک کنید.

به برنامه زمانی خود برگردید و موارد لازم را خوب بررسی کنید، و تاریخ تکمیل را یادداشت کنید این کار باعث می‌شود که سازمان یافته‌تر‌ پیش روید و با انگیزه کارتان را انجام دهید.

 شیوه اندازه‌گیری پارامترهای موفقیت کمپین تبلیغاتی
اندازه‌گیری پارامترهای موفقیت کمپین تبلیغاتی

نتایج خود را اندازه بگیرید

وقتی کمپین به پایان رسید، زمان آن رسیده که موفقیت آن را اندازه‌گیری کنید و ببینید آیا کمپین تبلیغاتی موفق مد نظر خود را اجرا کرده‌اید؟ چه تعداد صندلی دوچرخه را در هفته یا ماه قبل از تبلیغات در هر هفته فروختید؟ چه مقدار بعد از پایان کمپین تبلیغاتی خود فروختید؟ اگر هدف بازاریابی شما این بود که فروش صندلی‌های دوچرخه را ۲۵ درصد در طی چهار ماه افزایش دهید، مقایسه آمار فروش ماه‌های بعد از پایان کمپین را فراموش نکنید.

اما برای اندازه‌گیری کلی هر نوع کمپینی می‌توانید این موارد را هم در نظر بگیرید: لید تولید شده، نرخ کلیک (CTR)، نرخ خروج از سایت (Bounce Rate)، بازدیدکنندگان صفحه، حتی بازاریابی دهان به دهان، در صورت داشتن صفحه لندینگ یا صفحه فرم می‌توانید نرخ تبدیل این صفحات را بررسی کنید و نرخ باز کردن ایمیل و کلیک ایمیل یکی دیگر از مواردی است که قابل اندازه‌گیری است و حتی جایگاه سئو هم جز مواردی است که باید اندازه‌گیری شود.

یک لیست جامع از نرم افزارهای تبلیغات بازاریابی وجود دارد که می‌تواند به شما در برنامه‌ریزی و سنجش تلاش‌های شما کمک کند. البته بهترین ابزار اندازه‌گیری و سنجش موفقیت کمپین‌ها، گوگل آنالیتیکس است.

برای کمپین تبلیغاتی بعدی برنامه‌ریزی کنید

چرا اندازه‌گیری‌ها اینقدر مهم هستند؟ چون پس از اطلاع از نتایج کمپین بازاریابی خود می‌توانید استراتژی‌های بازاریابی بعدی خود را بهبود بخشید.

فرض کنید کمپین بازاریابی صندلی دوچرخه شما میزان فروش صندلی دوچرخه را ۴۱ درصد افزایش داده است. احتمالا سال آینده کمپین تبلیغاتی خود را تکرار خواهید کرد. اما ممکن است راه‌هایی را که می‌خواهید در کمپین‌های آینده انتخاب کنید هم کشف کنید. اگر داده‌ها نشان می‌دادند که تنها دو درصد از افزایش فروش‌ها از طریق استراتژی‌های توییتر و فیسبوک شما حاصل شده است، ممکن است تصمیم بگیرید سال آینده آنها را از کمپین خود حذف کنید.

برخی معتقدند که انجام هرگونه فعالیت بازاریابی بهتر از انجام ندادن آن است. در نهایت هم بیشترین دردسر برای شما در پروسه انجام یک برنامه بازاریابی، همان برنامه‌ریزی و استفاده از معیارهای مناسب برای تدوین بهترین استراتژی است.

کمپین بازاریابی موفق

کمپین موفق تبلیغاتی و ویژگی‌های آن

چندین نتیجه وجود دارد که بعد از انجام هر کمپین تبلیغات باید حاصل شود. هنری فورد یک بار گفته بود: «شخصی که برای پس انداز کردن پول، تبلیغات را متوقف می‌کند، شخصی است که برای صرفه‌جویی در وقت خود، ساعت خود را متوقف می‌کند.» مهمتر از همه، شخصی که بدون یک استراتژی تبلیغاتی موثر تبلیغ می‌کند هم شخصی است که در انتظار شکست است.

استراتژی‌های تبلیغاتی، طرح‌هایی هستند که به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا محصولات یا خدمات را به مصرف‌کنندگان بفروشند. محصولات جدیدی که تولید می‌شوند یا محصولات قدیمی که باید به بازار عرضه شوند باید با یک کمپین تبلیغاتی موثر همراه باشند.

کمپین‌های تبلیغاتی مجموعه‌ای از پیام‌های تبلیغاتی است که حول یک ایده واحد می‌چرخند و براساس استراتژی تبلیغاتی بازاریابی طراحی شده‌اند. تلاش‌های بازاریابی می‌تواند برای شرکت مزایایی از جمله آگاهی از برند و افزایش فروش به دست آورد.

بنابراین ویژگی‌های یک کمپین تبلیغاتی موفق و موثر چیست؟ در ادامه ۹ ویژگی ذکر شده است:

 • مخاطب مناسب را جذب می‌کند
 • جلب توجه می‌کند
 • ارتباط ارزشمند ایجاد می‌کند
 • آموزش موثر را ایجاد می‌کند
 • برند را معرفی می‌کند
 • اعتماد ایجاد می‌کند
 • یک اقدام به تماس ایجاد می‌کند
 • کوتاه و جذاب است
 • به راحتی قابل یادآوری است

همواره به خاطر داشته باشید که تبلیغات، مساله‌ای حیاتی برای بودن یک برند و موفقیت آن در جذب بازار بیشتر است. پس همواره سعی کنید با ایجاد استراتژی مناسب و تدوین کمپین‌ موفق تبلیغاتی آنلاین برای کسب‌وکار خود، حضورتان را پررنگ نشان دهید.

چندین نمونه کمپین تبلیغاتی موفق در جهان که تاریخی شدند

نکته: نام کمپین‌های تبلیغاتی موفق و ویدیو‌ها به انگلیسی بیان شده است تا در صورت تمایل بتوانید درباره آن‌ها بیشتر جست‌وجو کنید.

۱. کمپین تبلیغاتی برند Always

کمپین تبلیغاتی موفق برند Always با نام «Like a Girl» به معنای «مانند یک دختر» را هر فردی دیده است و امکان ندارد که کسی با دیدن ویدیو آن اشک نریخته باشد. این کمپین تبلیغاتی نشان می‌دهد که چطور اعتمادبه‌نفس دخترها پس از به رسیدن به سن بلوغ کاهش پیدا می‌کند. تبلیغات این برند همیشه در تلاش است تا با ابزارهای گوناگون به افزایش اعتمادبه‌نفس دخترهای جوان کمک کند. آن‌ها با TED‌ همکاری مشترک داشته و ویدیو‌هایی آموزشی برای اعتمادبه‌نفس تهیه می‌کنند که با معلم‌ها و دانش‌آموزان سراسر جهان به اشتراک گذاشته می‌شود. این برند همچنان با هشتگ #LikeAGirl پیام‌هایی را با هدف آموزش اعتمادبه‌نفس منتشر می‌کند.

نمونه کمپین موفق آلویز

۲. کمپین شبکه‌های اجتماعی برند Oreo

هر بازاریابی تقریبا می‌داند که برند Oreo از سال ۲۰۱۳ در شبکه‌های اجتماعی حکمفرمایی می‌کند. یکی از رازهای اصلی موفقیت این برند در شبکه‌های اجتماعی، واکنش سریع و در لحظه Oreo برای انتشار توییت‌ها، پست‌ها عکس‌ها و دیگر محتواهای آنلاین است. توییت این برند با محتوای «You can still dunk in the dark» در سال ۲۰۱۳ همزمان با قطعی برق در سوپربول (مسابقه سالانه فوتبال آمریکایی قهرمانی لیگ فوتبال ملی که بالاترین سطح حرفه‌ای فوتبال آمریکایی در جهان است) به شهرت جهانی رسید. این توییت به معنای «هنوز هم می‌توانی در تاریکی پیش‌روی کنی» به گفته AdAge تنها در چند دقیقه طراحی، تصویب و اجرا شد.

ارتباط فرهنگی لحظه به لحظه این برند با دنیای سرگرمی باعث موفقیت آن در شبکه‌های اجتماعی شده است. کمپین تبلیغاتی موفق جدید این برند «Wonderfilled» به خوبی مصداقی بر این موضوع است که به سرعت به موضوعات فرهنگی، سیاسی و سرگرمی واکنش نشان می‌دهد.

کمپین شبکه‌های اجتماعی برند Oreo

۳. کمپین تبلیغاتی موفق چیپس Doritos

در این کمپین برند Doritos از طرفداران خود خواست تا ویدیویی تبلیغاتی بسازند. این ویدیو‌ها به صورت انلاین به اشتراک گذاشته تا توسط مخاطبان رای‌گیری شود و ویدیو منتخب در سوپربول به نمایش گذاشته شد. این کمپین تبلیغاتی موفق در جذب مشارکت مخاطبان و UGC به شدت خوب عمل کرد و نه تنها توانست افراد زیادی را با خود همرا کند، بلکه استعدادهایی را هم از این راه کشف کرد. آن‌ها سالانه هزارن سفیر برند جدید پرورش می‌دهند.

۴. کمپین تبلیغاتی موفق دئودورانت مردانه Old Spice

این کمپین با شعار تبلیغاتی «The Man Your Man Could Smell Like» هنوز که هنوز است با گذر زمان همچنان در صدر کمپین‌ های جذاب و موفق است. این کمپین را می‌توان پادشاه خنده‌دار و مضحک بازاریابی دانست. ویدیو این کمپین در یوتیوب حدود ۵۲ میلیون بازدید داشته است. تگ‌لاین «Make a Smellmitment» در وب‌سایت این برند همراه با پروفایل‌های شبکه‌‌های اجتماعی و دیگر تبلیغات اضافی یک حضور یکپارچه تبلیغاتی را برای این برند رقم زد. حتی این برند به تازگی هم بازی به نام «Choose Your Own Adventure» را در اینستاگرام خود راه‌اندازی کرد و کمپین دیجیتال مارکتینگ این برند را به کمپینی برای تمام نسل‌ها و بدون تاریخ مبدل ساخت.

کمپین تبلیغاتی دئودورانت مردانه Old Spice

۵. کمپین تبلیغاتی رستوران‌های Chipotle

این برند تنها به عنوان یک رستوران شناخته نمی‌شود، بلکه با مسئولیت اجتماعی که در قبال تهیه غذا نسبت به محیط‌ زیست و انسان‌ها دارد، در دنیای بازاریابی جای خود را باز کرده است. این تعهد اولین بار در سال ۲۰۱۲ از طریق یک ویدیو تبلیغاتی تلویزیونی به نام «Back to The Start» در سراسر جهان معرفی شد. این ویدیو توانست سیل عظیمی از طرفداران و سفیران آنلاین مرتبط با شعار «Food with Integrity» به معنای «غذای با صداقت» را برای این برند جذب کند و یک نمونه کمپین تبلیغاتی موفق شود.

تبلیغات رستوران‌های Chipotle

چند نمونه‌ کمپین‌ تبلیغاتی موفق ایرانی

۱. کمپین ریتارگتینگ اسنپ‌فود

اسنپ‌فود و یکتانت از سال ۱۳۹۸ در طراحی و اجرای کمپین‌های تبلیغاتی با یکدیگر همکاری مشترک داشته که سرویس‌های تبلیغات همسان، ریتارگتینگ و ریتارگتینگ محصول یکتانت توانسته به جذب طیف گسترده‌تری از مخاطبان با سلیقه‌های مختلف را برای اسنپ‌فود به همراه داشته باشد. کمپین‌ تبلیغاتی ریتارگتینگ اسنپ‌فود توانست آگاهی از برند را افزایش دهد و و در نتیجه تعداد افراد بیشتری در اسنپ‌فود ثبت‌نام کنند. برای آشنایی بیشتر با این نمونه کمپین تبلیغاتی موفق همکاری اسنپ فود و یکتانت می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید تا ببینید که اسنپ‌فود چگونه توانست با همکاری پیوسته به اهداف خود دست پیدا کند.

بیشتر بخوانید : همکاری مداوم اسنپ‌فود و یکتانت

۲. کمپین تبلیغات بنری بیمیتو

بیمیتو با هدف  افزایش فروش و افزایش آگاهی از برند، کمپین تبلیغات بنری و همسان خود را با مشارکت یکتانت در آبان ماه ۱۳۹۸ آغاز کرد. در این زمان که گو‌گل و شبکه‌های اجتماعی به دلیل قطع اینترنت از دسترس خارج شده بودند، بیمیتو توانست با این کمپین موفق، ترافیک از دست رفته خود را با این برنامه جبران کند. این تبلیغات حدود ۷ میلیون بار نمایش داده شده و بیش از ۲۰ درصد از ترافیک بیمیتو را جبران کرد. اگر برایتان سوال است که تبلیغات بنری مستمر چگونه توانست شرایط بحرانی بیمیتو را بهبود ببخشد، می‌توانید جزییات همکاری بیمیتو و یکتانت را در این نمونه کمپین تبلیغاتی موفق بیشتر در ادامه بخوانید.

بیشتر بخوانید : افزایش ترافیک بیمیتو با یکتانت

۳. کمپین ریتارگتینگ مقداد آی‌تی

کمپین ریتارگتینگ مقداد آی‌تی با همکاری یکتانت در سال ۱۳۹۸ توانست حجم فروش این برند را افزایش دهد. تعداد سفارشات ثبت‌شده در این وب‌سایت حدود ۱۰۱۸ درصد افزایش داشت و حجم فروش این وب‌سایت تا ۶۶۳ درصد رشد پیدا کرد. اگر کنجکاوید که بدانید چگونه سرویس ریتارگتینگ یکتانت باعث افزایش حجم فروش مقداد آی تی شده است می‌توانید در ادامه داستان این نمونه کمپین تبلیغاتی موفق را بخوانید.

بیشتر بخوانید : چگونه سرویس ریتارگتینگ محصول یکتانت باعث افزایش فروش مقداد آی تی شد؟

مطمئنا نمونه کمپین تبلیغاتی موفق بیش از نمونه‌هایی است که در این مقاله بیان شده است. شرکت‌های مختلف از جمله یکتانت همواره تلاش می‌کنند با ارائه بهترین خدمات به برندها کمک کنند تا آن‌ها بتوانند بهترین کمپین‌های تبلیغاتی خود را اجرا کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.