بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ چیست؟

مقالات دیجیتال مارکتینگ | تحریریه یکتانت | تاریخ بروزرسانی : ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

احتمالا تاکنون نام روش‌های مختلفی بازاریابی را شنیده باشید که هر کدام در موقعیتی خاص به کار برده می‌شود. اما نوعی از بازاریابی به نام گوریلا مارکتینگ وجود دارد که به آن بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی نیز گفته می‌شود و هر طور که حساب کنیم هر سه نام این مدل بازاریابی کمی عجیب و البته نامانوس است. شاید این ذهنیت در شما ایجاد شود که این نوع بازاریابی مانند جنگیدن است و برای رسیدن به نتایج مطلوب باید دست به کارهای خطرناک بزنیم.
در مفهوم کلی اسم اصلی این روش گوریلا مارکتینگ (Guerrilla Marketing) است که به فارسی بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی نیز ترجمه شده است. امروز می‌خواهیم بیشتر درباره این مفهوم، انواع آن و کاربردش برای کسب و کارهای بزرگ و کوچک صحبت کنیم.

بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ چیست؟

هرگاه بتوانید از استراتژی‌ها و روش‌های نامتعارف و عجیب که تقریبا تاکنون مشابه آن وجود نداشته و پیاده‌سازی نشده‌است، برای تبلیغ محصول یا خدمت خود استفاده کنید، به این روش بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ می‌گویند. البته نام دیگر این روش، بازاریابی پارتیزانی است. در این نوع بازاریابی درواقع از جنگ‌های پارتیزانی الهام گرفته شده که پارتیزان‌ها و سربازان جنگ‌های چریکی با روش‌های نامتعارف و غافل‌گیر کننده باعث شکست دشمن می‌شدند.
یکی از ویژگی‌های بازاریابی چریکی ارزان بودن و گاهی اوقات بدون هزینه بودن آن است. در این روش شما بیشتر روی روش‌های متفاوت و خلاقانه‌ای متمرکز می‌شوید که تاکنون وجود نداشته است. استفاده از این ترفندها باعث می‌شود تا اثرگذاری بیشتری روی مخاطبان داشته باشید و بتوانید آنها را سریع‌تر متقاعد کنید تا محصول شما را بخرند.

گوریلا مارکتینگ

انواع بازاریابی چریکی

با اینکه گوریلا مارکتینگ یکی از زیرمجموعه‌های بازاریابی است، ولی خودش انواع مختلفی دارد که در موقعیت‌های متفاوت می‌توانید از آنها استفاده کنید. در ادامه از انواع بازاریابی چریکی برای شما می‌گوییم:

گوریلا مارکتینگ خارجی (OUTDOOR)

همان‌طور که می‌دانید تبلیغات محیطی و تبلیغاتی که در فضای بیرون انجام می‌شود بخش عمده‌ای از فضای تبلیغات را به خود اختصاص داده است. حال تصور کنید به جای استفاده از بیلبوردهای مرسوم، از المان‌های تبلیغاتی متفاوتی استفاده کنید که تا کنون در سطح شهر وجود نداشته است. به این روش گوریلا مارکتینگ خارجی (outdoor) گفته می‌شود.

گوریلا مارکتینگ درونی (INDOOR)

این نوع از بازاریابی چریکی دقیقا عکس مدل خارجی است و این بار در فضاهای داخلی و بسته نظیر فروشگاه‌های زنجیره‌ای، استخر، مراکز بازی، مترو، دانشگاه و… از المان‌های متفاوت برای تبلیغات استفاده می‌کنید. به این روش نیز گوریلا مارکتینگ داخلی (indoor) گفته می‌شود.

گوریلا مارکتینگ در مقر رویداد (EVENT AMBUSH)

بسیاری از شرکت‌ها برای تبلیغ محصولات و خدمات خود در رویدادهای مختلف از جمله نمایشگاه‌ها، همایش‌ها، رویدادهای ورزشی یا کمپین‌های مختلف شرکت می‌کنند. اگر این برندها برای تبلیغات خود به جای شیوه‌های مرسوم نظیر پخش تراکت و بروشور سراغ روش‌های خلاقانه و متفاوت بروند به این روش گوریلا مارکتینگ در مقر رویداد گفته می‌شود. یکی از نمونه‌های این مدل تبلیغات که چند سال پیش برای اولین بار جذابیت داشت، استفاده از اسکوترهای برقی توسط یکی از اپراتورهای تلفن همراه ایران در نمایشگاه الکامپ و تلکام بود.

گوریلا مارکتینگ تجربی (EXPERIMENTAL)

این مدل از بازاریابی چریکی در واقع شامل تمام موارد بالا می‌شود، با این تفاوت که دیگر یک سویه نیست و بین برند و مخاطب تعامل شکل می‌گیرد و کاربران با اجرای درخواست شرکت‌ها، جزئی از برنامه تبلیغاتی می‌شوند و می‌توان آنها را مجری اصلی دانست. در این روش باید تجربه‌ای متفاوت را برای مخاطبان رقم بزنید.

کسب و کارهای بزرگ چگونه از بازاریابی چریکی استفاده می‌کنند؟

حالا که با مفهوم و انواع گوریلا مارکتینگ آشنا شدیم، زمان آن رسیده که ببینیم این نوع بازاریابی چه کارایی برای کسب و کارهای بزرگ دارد و این برندها چطور از بازاریابی چریکی استفاده می‌کنند. اگر کمی دقت کنید می‌بینید که یکی از برنامه‌های اصلی کمپانی‌های بزرگ می‌تواند استفاده از بازاریابی پارتیزانی است؛ چراکه از هر نظر توانایی اجرای آن را به بهترین شکل ممکن دارند.
اما این نوع بازاریابی برای برندهای بزرگ می‌تواند مانند حرکت روی لبه پرتگاه باشد؛ چراکه حالا برند آنها موقعیت خوبی در بازار دارد و کاملا شناخته شده هستند. بنابراین اگر نتوانند ایده جذابی داشته باشند یا درست گوریلا مارکتینگ را پیاده کنند، لطمه خواهند خورد.

کسب و کارهای کوچک چگونه از بازاریابی چریکی استفاده می‌کنند؟

گوریلا مارکتینگ با توجه به هزینه کم و خلاقانه بودن می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای کسب و کارهای کوچک و استارتاپ‌ها باشد. این روش کمک می‌کند تا با هزینه کمتر نسبت به دیگر روش‌های تبلیغاتی بتوانید بازخورد خوبی بگیرید و برای مدت‌های طولانی در ذهن مخاطبان بمانید. ضمن اینکه کمک می‌کند سرنخ‌های زیادی به دست بیاورید.
اما باید حواستان باشد به درستی ایده‌پردازی کنید و بعد از آنها طرح‌هایی را در نظر بگیرید که بتوانید به خوبی آنها را اجرا کرده و مخاطبان را شگفت‌زده کنید. البته نیم‌نگاهی هم باید به هزینه‌ها داشته باشید، چون کسب و کارهای کوچک نمی‌توانند خیلی هزینه کنند و گاهی کارهای نامتعارف هزینه زیادی می‌طلبد.

نمونه های موفق کمپین های بازاریابی چریکی در دنیا

تاکنون کمپین‌های موفق زیادی در دنیا با استفاده از گوریلا مارکتینگ اجرا شده است. به عنوان مثال یکی از این نمونه‌ها، کمپین بازاریابی چریکی وودافون در کشور رومانی بود. از آنجایی که در این کشور آمار سرقت گوشی موبایل بسیار بالاست، این شرکت با استخدام چند نفر حرفه‌ای، تراکت‌هایی را داخل کیف مشتریان می‌انداخت و به آنها می‌گفت که حاضر است گوشی‌ مشتریان را بیمه کند.
نمونه دیگر کمپین دستگاه‌های کوکاکولا بود که به جای خارج شدن نوشیدنی، به مشتریان ساندویچ، گل و… می‌داد و توانست به خوبی مخاطبان را غافل‌گیر کند.
یکی دیگر از نمونه کمپین های موفق بازاریابی چریکی را بدون شک باید کمپین برند سرشناس IKEA بدانیم که در سراسر دو شهر پاریس و منهتن از محصولات خود برای دکوراسیون قسمت‌های مختلف شهر نظیر ایستگاه‌های اتوبوس استفاده کرد تا بتواند تجربه‌ای لذت‌بخش را برای مردم رقم بزند و آگاهی از برند خود را به شدت افزایش دهد.

بازاریابی چریکی یا گوریلا مارکتینگ در ایران

بازاریابی چریکی در ایران

با اینکه این نوع روش در بازار ایران شناخته شده است ولی به دلایل مختلف نسبت به نمونه‌های خارجی، کمتر شاهد پیاده‌سازی آن در کشور هستیم. شاید یک دلیل ریسک‌پذیر یا خلاق نبودن کسب و کارهای کوچک باشد و دلیل دیگر این است اتفاقا در برخی موارد شاهد پیاده‌سازی این روش توسط شرکت‌های بزرگ هستیم. البته میزان پذیرش مخاطبان ایرانی که سال‌ها به روش‌های تکراری عادت کرده‌اند نیز مهم است.
گرچه گوریلا مارکتینگ یا بازاریابی چریکی در ایران موضوع جدیدی نیست و از سال‌ها قبل به اشکال مختلف نظیر دیوارنویسی در جاده‌های بین شهری مورد استفاده قرار می‌گرفته است. البته که در سال‌های اخیر نیز کسب و کارهای مختلف از بازاریابی پارتیزانی برای معرفی محصولات و خدمات خود استفاده کرده‌اند و روند رو به رشدی را شاهد هستیم.
جمع بندی
گوریلا مارکتینگ که با نام‌هایی چون بازاریابی چریکی و بازاریابی پارتیزانی نیز شناخته می‌شود، در واقع استفاده از روش‌های نامتعارف، خلاقانه و کم‌هزینه تبلیغاتی است که باعث می‌شود برای طولانی مدت در ذهن مخاطبان بمانید و اثربخشی خوبی برای شما داشته باشد.
بازاریابی چریکی انواع مختلفی دارد که می‌توان به گوریلا مارکتینگ بیرونی، درونی، در مقر رویداد و تجربی اشاره کرد که هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راهنمای دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارهای کوچک