بازاریابی ویروسی چیست؛ ۵ نمونه بازاریابی ویروسی موفق

مقالات مارکتینگ | آرمان صفایی | تاریخ بروزرسانی : ۹ مرداد ۱۴۰۱

در این مطلب ۵ نمونه بازاریابی ویروسی را می‌بینید که ویدئوهایی بسیار موفق در دنیا شده‌اند. شاید دانستن اینفلوئنسر مارکتینگ چیست در کنار وایرال مارکتینگ بتواند به شما کمک خوبی کند.

بازاریابی ویروسی چیست؟

در بازاریابی ویروسی به اقداماتی می‌پردازیم تا مثل یک ویروس که سریع از فردی به دیگری سرایت می‌کند پیام تبلیغاتی ما نیز به نوعی باشد تا همه علاقمند باشد آن را به دیگران سرایت دهند. این شیوه از بازاریابی باعث افزایش آگاهی از برند با سرعت بیشتری نسبت به سایر تکنیک‌های بازاریابی می‌شود. محتوای پیام تبلیغاتی ما بسیار بسیار در ویروسی شدن (Viral) آن موثر است. کتاب مسری نوشته آقای جونا برگر کتابی بسیار خوب برای درک بیشتر این نوع بازاریابی است.

نمونه بازاریابی ویروسی ویدئویی موفق

۱. تی ان تی (TNT)

در سال ۲۰۱۲، برای معرفی شبکهٔ تلوزیونی تازه‌تأسیس تی‌ان‌تی در بلژیک، دکمه‌ای بزرگ و قرمز رنگ، در یکی از میدان‌های خلوت بلژیک قرار دادند و نزدیک آن، این عبارت نوشته شده بود: «فشار دهید تا صحنه‌ای هیجان‌انگیز افزوده شود». زمانی که دکمه فشار داده می‌شد، به دنبال آن صحنه‌ای هیجان‌انگیز به نمایش درمی‌آمد که واقعا دیدنی بود.

عنوان این ویدئوی وایرال شبکهٔ تلوزیونی بلژیکی «غافلگیری هیجان‌انگیز در میدانی خلوت» بود و در کمتر از یک هفته، بیش از ۲۳ میلیون بار توسط افراد مختلف دیده شد که در نوع خود آمار بسیار قابل‌توجهی است. در جدول برترین ویدئوهای وایرال که توسط «آنرولی مدیا» تهیه شده است، این ویدئو از لحاظ تعداد دفعات به‌اشتراک‌گذاری، لقب دومین تبلیغ برتر تاریخ را به خود اختصاص داده است. رتبهٔ نخست، متعلق به تبلیغ سوپر بول (Super Bowl، مسابقهٔ فینال لیگ فوتبال آمریکایی) سال ۲۰۱۱ شرکت فولکس واگن، با نام «نیرو» است.

دیگر آمار قابل‌توجه مربوط به ویدئوی شبکهٔ تلوزیونی بلژیکی مربوط به تعداد دفعات به‌اشتراک‌گذاری آن در همان طول هفتهٔ اول است که از مرز سه میلیون بار هم عبور کرد. برای دیدن این ویدئو می‌توانید عنوان آن را که در تصویر زیر موجود است در یوتیوب جستجو کنید.نمونه بازاریابی ویروسی ویدئو معروف تی ان تی

۲. ردبول (Red Bull)

در سال ۲۰۱۲، شخصی به نام فلیکس بائومگارتنر (Felix Baumgartner)، به وسیلهٔ بالنی هلیومی که بنری با عبارت «استراتوس ردبول» بر آن نصب شده بود، تا ارتفاع ۳۹۰۴۵ متری زمین به پرواز درآمد و با سقوط آزاد از لبهٔ فضا رکورد جدیدی به نام خود ثبت کرد. تاریخ پرواز او دقیقا ۶۵ سال پس از زمانی بود که هموطن آمریکایی او، چاک ییگر، با هواپیمای بل ایکس-۱ تحت کنترل خود توانست دیوار صوتی را بشکند و بدل به نخستین فردی شود که از پس انجام این کار برآمده است.

فلیکس در نزدیکی خلاء لایهٔ استراتوسفر (دومین لایهٔ اتمسفر که در ارتفاع ۱۲ تا ۸۰ کیلومتری زمین قرار دارد. از آن با نام پوشن‌سپهر هم یاد شده است) به سرعتی معادل با ۱۳۵۷.۶ کیلومتر بر ساعت رسید و در ادامهٔ مسیر سقوط آزادش که مجموعا چهار دقیقه و بیست ثانیه به طول انجامید، به خاطر فشار جو به مرور از سرعتش کاسته شد. این اسکای‌دایور باتجربهٔ ۴۳ سالهٔ اتریشی با این سقوط آزادش توانست دو رکورد دیگر هم به نام خود ثبت کند: مرتفع‌ترین سقوط آزاد و بالاترین ارتفاعی که تا کنون شخصی توانسته با بالن به آن برسد.

مسئولان ردبول در تبلیغات خود معمولاً از این جمله استفاده می‌کردند که «ردبول به شما بال می‌دهد»، اما به مرور زمان مراجع قضایی حوزهٔ تبلیغات استفاده از این جمله در تبلیغات را برای‌شان ممنوع کردند و این ممنوعیت باعث شد تا مسئولان ردبول برای تبلیغات به ورزش‌های سرعتی و انرژی‌بر روی بیاورند. آن‌ها حضوری گسترده در مسابقات فرمول یک و لیگ فوتبال آمریکایی پیدا کردند و به‌علاوه مسابقات هوایی ردبول را هم راه انداختند و این فعالیت‌ها، توجه زیادی را به سمت‌شان جلب کرد و هنگامی که از رویداد سال ۲۰۱۲ خود خبر دادند، عدهٔ زیادی مشتاق دیدن آن شدند.

با وجود اینکه مسئولان ردبول، پیش از رویداد عنوان کرده بودند که پرواز با بالن و سقوط آزاد صرفا «یک پروژهٔ علمی» خواهد بود، توجه بسیاری از مشتری‌های‌شان در نقاط مختلف جهان به آن جلب شد. ایستگاه‌های تلوزیونی، گزارش‌های خبری و تمامی خبرنگارانی که رویداد را پوشش می‌دادند، از آن به جای «استراتوس» خالی، با نام «ردبول استراتوس» یاد کردند (معمولا در رویدادهایی که به وسیلهٔ برندهای تجاری انجام می‌گیرد، نام برند در اخبار مربوط به آن درج نمی‌شود).

این رویداد تقریباً در هشتاد ایستگاه تلوزیونی از پنجاه کشور مختلف به نمایش درآمد. به‌علاوه ۲۸۰ شبکهٔ دیجیتال اینترنتی آن را به صورت مستقیم پوشش می‌دادند و نزدیک به پنجاه و دو میلیون نفر، استریم ویدئویی زندهٔ آن را مشاهده کردند که تا آن زمان بی‌سابقه بود و باعث ثبت رکورد جدیدی شد. برای دیدن این ویدئو می‌توانید عنوان آن را که در تصویر زیر موجود است در یوتیوب جستجو کنید.

مقاله پیشنهادی : اینستاگرام مارکتینگ چیست و چگونه انجام می‌شود؟

بازاریابی ویروسی نمونه ردبول

۳. فیلم کری (Misher Films – Carrie)

ویدئوی بعدی که وایرال شد، تریلر معرفی فیلمی است به نام کری و دارای صحنه‌هایی بود که ممکن است برای برخی بیننده‌ها چندان خوشایند نباشد. کری فیلمی در ژانر ترسناک است. کری وایت، نقش اول داستان فیلم، دختر دبیرستانی منزوی‌ای است که از قدرت حرکت دادن اجسام به وسیلهٔ ارواح و بدون لمس کردن آن‌ها برخوردار است. او پس از اینکه مورد اهانت و آزار مکرر هم‌سن‌و‌سال‌هایش قرار می‌گیرد، در صدد انتقام گرفتن از مردم شهر محل زندگیش برمی‌آید.

برای تبلیغ و معرفی این فیلم که بازسازی فیلمی به همین نام، متعلق به سال ۱۹۷۶ است، ایدهٔ جالبی به ذهن تیم بازاریابی آن رسید و اقدام به پر کردن ویدئویی شوخ‌طبعانه و ترسناک در کافی‌شاپی در منطقهٔ وست ویلج نیویورک کردند.

این ویدئو تنها ظرف یک روز سه میلیون بار در یوتیوب دیده شد، ۲۵۰ هزار بار در فیسبوک به اشتراک گذاشته شد و یازده هزار بار دربارهٔ آن توئیت گذاشته شد.

برای پر کردن این ویدئو، افراد تیمی که برای ساخت آن در نظر گرفته شده بودند تعدادی دیوار کاذب، صندلی‌هایی که به وسیلهٔ کنترلر از راه دور هدایت می‌شدند، کتاب و تصاویر مختلف در کافی‌شاپ قرار دادند. پس از آن سیم‌هایی به بدل‌کاری متصل کردند که قرار بود نقش قربانی را در صحنه بازی کند و از بازیگران فیلم خواستند در جای‌جای صحنه حضور داشته باشند. پس از آنکه ساعت ورود مشتری‌ها به کافی‌شاپ فرا رسید، فیلم‌برداری دوربین‌هایِ مخفیِ کار گذاشته شده شروع شد. داستان ویدئو از این قرار است که فنجان قهوهٔ بدل‌کار تصادفا روی لپ‌تاپ بازیگر زن برمی‌گردد و به دنبال آن بحث و مشاجره پیش می‌آید. بحث این دو شدت می‌گیرد، بازیگر زن دستش را در هوا بلند می‌کند و … باقی ماجرا. برای دیدن این ویدئو می‌توانید عنوان آن را که در تصویر زیر موجود است در یوتیوب یا دیدئو جستجو کنید.

بازاریابی ویروسی نمونه کافه۴. چالش سطل آب یخ

اگر در بین پنج ویدئوی وایرال برتر خود نامی از چالش سطل آب یخ نمی‌بردیم، کم‌لطفی می‌بود؛ چالشی که باعث افزایش آگاهی دربارهٔ بیماری نورون حرکتی شد و سرمایهٔ قابل‌توجهی به منظور پیشبرد فعالیت‌های درمانی بیماری در اختیار سازمان خیریهٔ آمریکایی که آغازگر آن بود، یعنی انجمن ای ال اس قرار داد. در کنار بخش عمدهٔ افراد مشهور (سلبریتی‌ها)، مردم معمولی ساکن نقاط مختلف جهان هم در این چالش شرکت کردند.

بیماری نورون حرکتی بسیار مهلک است و بیش از نیمی از افراد مبتلا به آن، نهایتا دو سال پس از تشخیص بیماری جان خود را از دست می‌دهند. سرمایه‌ای که به واسطهٔ این چالش جمع‌آوری شد، در کنار دیگر مزایایی که داشت، زمینه‌ساز کشف ژنی کاملا جدید به نام «NEK1» شد که درک مؤثرتر و بهتری از این بیماری پیچیده برای محققان و متخصصان به ارمغان آورد. کشف این ژن، بدون استفاده از سرمایهٔ حاصل‌شده از چالش سطل آب یخ، غیرممکن می‌نمود.

دیگر دستاورد مهم این چالش شهرت بیشتر انجمن ای ال اس و افزایش کمک‌های مالی به سازمان‌های خیریهٔ تحت کنترل آن بود.

بنا به اطلاعات منتشر شده توسط بی بی سی، بالغ بر ۲.۴ میلیون ویدئو برای این چالش در فیسبوک بارگذاری شد و این افراد مجموعا ۹۸.۲ میلیون دلار به اتحادیه ای ال اس در آمریکا و ۲.۷ میلیون یورو به اتحادیهٔ ام ان دی در انگلستان کمک مالی کردند. برای دیدن این ویدئو می‌توانید عنوان آن را که در تصویر زیر موجود است در یوتیوب یا دیدئو جستجو کنید.

نمونه بازاریابی ویروسی چالش سطل آب یخ۵. کی اَسِتز استرالیا (Key Assets Australia)

ویدئوی بعدی که در لیست نمونه بازاریابی ویروسی ما جای دارد مربوط به سازمان «کی استز» می‌شود که فعالیتش در زمینهٔ جذب افرادی است که مایل‌اند برای کودکان بی‌سرپرست سرپناه و امکانات دیگر فراهم کنند. این در حالی است که بیشتر استرالیایی‌ها دربارهٔ کودکان بی‌سرپرست اطلاعات چندانی ندارند و این مسئله لزوم اطلاع‌رسانی جامع در این باره را بیشتر می‌کرد.

برای پر کردن این ویدئو دوربین‌های مخفی در یکی از پیاده‌روهای پررفت‌وآمد مرکز خریدی در استرالیا قرار داده شد و از واکنش عابرین به کودک تنهایی که در گوشه‌ای ایستاده بود فیلم‌برداری شد. پس از ضبط این ویدئو، با استفاده از تبلیغات و دیگر راهکارهای ارتباطی سعی شد تا اطلاعات بیشتری دربارهٔ کودکان بی‌سرپرست در اختیار استرالیایی‌ها قرار داده شود و حتی وب‌سایتی برای پیگیری فعالیت‌ها راه‌اندازی شد.

پس از گذشت چهار هفته، نتایج حاصل از فعالیت‌ها باورکردنی نبود:

  • وب‌سایت راه‌اندازی شده بیش از ۱۶۷ میلیون بار در موتورهای جستجو به نمایش در آمده بود؛
  • مطالب آن توسط مردم سیزده کشور مختلف به اشتراک گذاشته شده بود؛
  • و ۱۳۱۱ نفر شروع به پرس‌وجو دربارهٔ چگونگی وضعیت کودکان بی‌سرپرست کرده بودند.

برای دیدن این ویدئو می‌توانید عنوان آن را که در تصویر زیر موجود است در یوتیوب یا دیدئو جستجو کنید.

نمونه بازاریابی ویروسی ویدئو

منبع: Superdream

1/5 - (2 امتیاز)
guest
10 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین اشراقی
حسین اشراقی
3 سال قبل

خوب بود ولی برای ما هیچ جرقه ای نزد

f.a
f.a
2 سال قبل

مطالب مفید بودند، ممنون

f.a
f.a
2 سال قبل

فقط لطفا فیلم هارو هم داخل سایت قرار بدید. ممنون

samavati
samavati
2 سال قبل

سپاس از شما عالی بود

هوشمند سازی ساختمان
هوشمند سازی ساختمان
2 سال قبل

جالب بود. ولی چرا ویدئو ها پخش نمیشن؟

ندا عروضی
ندا عروضی
پاسخ به  هوشمند سازی ساختمان
2 سال قبل

ویدیو نیست، اسکرین شات از صفحه ویدیو هست

میلاد
میلاد
1 سال قبل

خیلی مفید بود و جرقه ای برای ایده پردازی تبلیغات آنلاین

روژان خانی‌پور
روژان خانی‌پور
پاسخ به  میلاد
1 سال قبل

سلام. خیلی خوشحالیم که براتون مفید بوده 🙂

حامد آقاصادقی
حامد آقاصادقی
1 سال قبل

سلام،
دوست داشتم دلایل وایرال شدن را اشاره میکردید،
آقای جونا برگر مذکر هستند????

روژان خانی‌پور
روژان خانی‌پور
پاسخ به  حامد آقاصادقی
1 سال قبل

سلام
ممنون از اینکه با دقت مطلب رو مطالعه کردین 🙂
اصلاح شد.
دلایل وایرال شدن رو هم سعی می‌کنیم به زودی به متن اضافه کنیم

راهنمای دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارهای کوچک