الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۱۹

0

همان طور که می‌دانید شبکه‌های اجتماعی نیز مانند موتورهای جستجو، برای نمایش محتوا از الگوریتم‌های خاص خودشان استفاده می‌کنند و این الگوریتم‌ها در طول زمان دستخوش تغییرات می‌شوند. در این مطلب قصد داریم به بررسی عملکرد الگوریتم اینستاگرام بپردازیم و ببینیم در سال ۲۰۱۹ چه معیارهایی برای این شبکه اجتماعی اهمیت دارد.

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

بهتر است ابتدا ببینیم الگوریتم اینستاگرام چیست و به صورت کلی چگونه کار می‌کند. در واقع الگوریتم شبکه‌های اجتماعی و به‌ویژه اینستاگرام، سازوکاری است که براساس یک سری معیارهای مهم نحوه نمایش پست‌ها در فید کاربران تعیین می‌شود. هر شبکه اجتماعی با توجه به معیارهای خود روشی خاص را در پیش گرفته است، اما در نهایت همه به دنبال افزایش کیفیت محتوای تولید شده و افزایش میزان تعامل و رضایت مخاطبان هستند.

عملکرد الگوریتم جدید اینستاگرام در سال ۲۰۱۹ به چه صورت است؟

همان‌طور که اشاره کردیم الگوریتم‌ها با توجه به تغییر رفتار کاربران و معیارهای تعیین شده دائما دستخوش تغییرات می‌شوند و هر چند وقت یک بار باید منتظر به‌روزرسانی جدید باشیم. اما در سال ۲۰۱۹ الگوریتم‌های این شبکه اجتماعی بیش از پیش به کیفیت محتوا اهمیت می‌دهند و بعد از آن مهمترین معیار میزان تعامل و مشارکت کاربران است؛ چراکه اساسا هدف اصلی شبکه‌های اجتماعی افزایش میزان اینگیجمنت میان افراد مختلف است. به همین دلیل حتی شاهد این هستیم که دیگر تعداد لایک‌ها نیز اهمیت زیادی ندارد.

عوامل موثر در کارکرد الگوریتم اینستاگرام

کیفیت محتوا را دریابید
هر چه جلوتر می‌رویم، اهمیت کیفیت محتوا و میزان جذابیت و کاربردی بودن آنها برای مخاطبان، بیش از پیش برای موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی بیشتر می‌شود. شما باید به واسطه تولید محتوای جذاب و منحصربه‌فرد کاری کنید که شانس نمایش پست‌های‌تان برای مخاطبان بیشتر شود تا بتوانید به جز فالوئرهای فعلی، بازدیدکنندگان عبوری و تصادفی را نیز جذب کنید.
افزایش میزان تعامل
اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی عاشق این هستند که با مخاطبان‌تان تعامل دوسویه داشته باشید و تا می‌توانید به روش‌های مختلف از جمله تولید محتوای ارزشمند و در نظر گرفتن یک کال تو اکشن کاربردی، میزان مشارکت (Engagement) آنها با صفحه خود را افزایش دهید. تا می‌توانید از روش‌های جدید و خلاقانه، مسابقات و برنامه‌های چالشی و… استفاده کنید تا مخاطبان بیشتر به پست‌های شما اهمیت داده و واکنش نشان دهند. قطعا پاداش تلاش شما این است که الگوریتم‌ اینستاگرام شانس دیده شدن پست‌های‌تان را افزایش می‌دهد.
استوری‌ها‌ی‌تان را بیشتر کنید
استوری‌های اینستاگرام قدرت بسیار زیادی دارند و نرخ دیده شدن و تعامل با آنها بسیار بالاست. تا می‌توانید بیشتر از استوری‌ها استفاده کنید و سعی داشته باشید با مواردی چون سوالات چند گزینه‌ای یا درخواست کامنت میزان مشارکت را نیز افزایش دهید.
ارتباط دو طرفه را فراموش نکنید
بهترین مکان برای برقراری ارتباط دو طرفه و حرف زدن با مخاطبان، بخش کامنت‌هاست. بنابراین تلاش کنید در کوتاه‌ترین زمان ممکن جواب نظرات مخاطبان را بدهید و از این فضا برای یک مکالمه و گفتگوی معنادار و پیوسته بهره ببرید. کمترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بابت مشارکت و نظر دادن از آنها تشکر کنید.
زمان پست کردن محتوا مهم است
هر چه بتوانید پست‌های‌تان را زمانی ارسال کنید که تعداد بیشتری از مخاطبان و فالوئرها آنلاین هستند، قطعا بلافاصله تعداد زیادی لایک و کامنت دریافت می‌کنید و این نشان می‌دهد که میزان مشارکت و اینگیجمنت بالا بوده است. در نتیجه الگوریتم اینستاگرام کمک می‌کند تا بیشتر دیده شوید. برای پیدا کردن بهترین زمان هم می‌توانید از ابزار آماری و تحلیلی اینستاگرام (Insights) استفاده کنید.
از قابلیت‌های جدید استفاده کنید
اینستاگرام هر چند وقت یک بار ویژگی‌های جدید و جذابی را به اپلیکیشن خود اضافه می‌کند که استفاده از آنها نه‌تنها باعث می‌شود تا محتوای جذاب‌تر و کاربردی‌تری داشته باشید، بلکه می‌تواند در افزایش میزان مشارکت و تعامل کاربران نیز تاثیر به‌سزایی داشته باشد. بنابراین همیشه حواستان به قابلیت‌های جدید باشد و از آنها استفاده کنید.

افسانه‌هایی درباره عملکرد الگوریتم اینستاگرام

افسانه های درباره اینستاگرام

شاید فکر کنید همیشه افسانه‌ها مربوط به اساطیر و دوران گذشته است، اما جالب است بدانید پیرامون الگوریتم اینستاگرام نیز افسانه‌ها و شایعات مختلفی وجود دارد. در ادامه به ۵ مورد از آنها می‌پردازیم.
افسانه شادوبن
یکی از مواردی که زیاد شنیده می‌شود این است که اگر زیاد از هشتگ‌های تکراری و بی‌ربط استفاده کنیم، پست‌های ما دیگر به کاربران نمایش داده نمی‌شود، ولی این ادعا درست نیست.
محتوای زیاد خوب است
در واقع این‌طور نیست. شما در حالی که باید به تنوع و تعداد محتوای خود در پست، استوری، IGTV، لایو و… باید اهمیت دهید، مهم‌تر این است که کیفیت را افزایش دهید و با محتوای کاربردی خود مخاطب و تعامل بیشتری جذب کنید.
اکانت شخصی ارجحیت دارد
در اینستاگرام دو نوع اکانت شخصی و بیزینس (تجاری) داریم که کسب و کارها از دومی استفاده می‌کنند. برخلاف تصور که برخی فکر می‌کنند حساب‌های کاربری شخصی اولویت بیشتری دارند، ولی این‌گونه نیست.
ترتیب زمانی
برخی تصور می‌کنند نمایش ترتیب زمان نسبت به الگوریتم مبتنی بر میزان تعامل بهتر است. این در حالی است که افزایش کیفیت محتوا و درگیرکردن بیشتر مخاطبان ارزش بیشتری دارد.
مخفی کردن محتوا
برخی تصور می‌کنند الگوریتم اینستاگرام تعدادی از پست‌ها را مخفی می‌کند و نشان نمی‌دهد. اما در واقع این گونه نیست و با اسکرول کردن فید می‌توانید تمام پست‌ها را ببینید. البته اینستاگرام بیشتر پست‌هایی را نمایش می‌دهد که مورد علاقه کاربران باشد.
جمع بندی
نمایش پست‌های اینستاگرام نیز مانند دیگر شبکه‌های اجتماعی و حتی موتورهای جستجو تابع الگوریتم این پلتفرم است. این الگوریتم در طول زمان نیز دستخوش تغییرات می‌شود و در سال ۲۰۱۹ تولید محتوای باکیفیت، منحصربه‌فرد و کاربردی و افزایش میزان تعامل و مشارکت مخاطبان اهمیت بسیار زیادی دارد و پست‌ها بر این اساس نمایش داده می‌شوند. شما می‌توانید به کمک راهکارهای مختلف شانس بیشتر دیده شدن را به خودتان هدیه کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.