ایونت مارکتینگ ؛ مزایا، انواع و دلایل اهمیت بازاریابی رویداد

0

به یک کنفرانس دعوت شده بودید؟ در رونمایی از محصول جدید یک کمپانی موبایل شرکت کرده بودید؟ یا فقط یه ناهار کاری با مدیر شرکتی بزرگ داشتید؟ یا حتی ساده‌تر، از کنار یک فروشگاه مواد غذایی می‌گذشتید که خانمی جوان پشت میز پروموشن به شما قطعه‌ای از یک پنیر یا ناگت را برای مزه کردن تعارف کرد؟
همه این مثال‌ها به نظر متفاوت می‌آیند در حالی‌که هدف همگی یکسان است و آن هدف، بازاریابی از طریق رویدادهاست. بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ نوعی جدید از بازاریابی است.
بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ استراتژی بسیار ارزشمندی برای انواع کسب‌وکارها، از تکنولوژی و ارتباطات و استارتاپ‌ها گرفته تا پزشکان و تجار است.
بسیاری از کسب‌وکارها تا امروز توانسته‌اند با بهره‌گیری از ایونت مارکتینگ یا همان بازاریابی رویداد، نظر ۸۴ درصد مخاطبان خود را نسبت به برند، شرکت، محصول یا خدماتشان بهتر و مثبت کنند اما چرا شما تا کنون دست به کار نشده‌اید؟
در این راهنما به شما صفر تا صد برگزاری رویداد مناسب کسب‌وکارتان را یاد می‌دهیم.

ایونت مارکتینگ (event marketing) یا بازاریابی رویداد چیست؟

ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد یعنی رویدادی را برنامه‌ریزی، مدیریت و اجرا کنید تا بتوانید برند، محصول یا خدمتی را به دیگران نشان دهید و تبلیغش را بکنید. رویدادها را می‌توان به صورت آنلاین یا حضوری برگزار کرد. شرکت‌ها نیز می‌توانند به عنوان میزبان، مجری یا اسپانسر در یک رویداد شرکت کنند.
در واقع شرکت‌ها در رویدادها، مشتریان خود را می‌بینند، نظر آن‌ها را جلب می‌کنند و می‌توانند محصول یا خدمات برندشان را به آن‌ها نشان دهند. هر رویدادی با رویداد دیگر متفاوت است، مخاطبان متفاوتی هم دارد بنابراین محتوا و فرهنگ خاص خود را هم می‌پسندد.
بر خلاف بازاریابی برونگرا یا سنتی که با تبلیغ در تلویزیون و رادیو و بیلبوردها، میلیون‌ها نفر را خطاب قرار می‌دهد، مخاطب ایونت مارکتینگ تعدادی مخاطب خاص هستند که در نقطه‌ای دور هم جمع شده‌اند و به امید ایجاد ارتباط با دیگران هستند.

انواع ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد را بشناسید

ایونت‌ها انواع مختلفی دارند، بنابراین به روش‌های مختلفی می‌توان از بازاریابی رویدادها بهره برد. همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، ایونت مارکتینگ را می‌توان به صورت آنلاین یا آفلاین انجام داد. در این بخش به توضیح انواع این رویدادها می‌پردازیم.


رویدادهای آنلاین

برگزاری رویداد آنلاین یعنی شرکت‌کنندگان را از طریق اینترنت به یکدیگر متصل کنیم. از انواع رویدادهای آنلاین می‌توان به این دو مورد اشاره کرد.

وبینارها

وبینارها یکی از بهترین راه‌های ایجاد گفتگو و بحث میان شرکت‌کنندگان است. در وبینارها می‌توان درباره اطلاعات یا موضوعی خاص تبادل اطلاعات کرد. وبینار را می‌توان به صورت زنده یا بر اساس سفارش برگزار کرد.

رویدادهای مجازی

رویداد مجازی به نوعی از رویداد گفته می‌شود که مانند وبینار از طریق اینترنت برگزار می‌شود ولی در مقایسه با وبینار با تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر و به صورت زنده پخش می‌شود. رویدادهای مجازی ممکن است تا چندین روز طول بکشند.

رویدادهای آفلاین

در رویدادهای آفلاین هر دو طرف برگزارکننده و شرکت‌کننده باید با هم رو در رو شوند. درست است که برگزاری رویداد آفلاین هزینه بیشتری دارد، اما نباید تاثیر چهره به چهره شدن یا دست دادن با مخاطبان را دست کم گرفت. در رویدادهای آفلاین امکان ساخت روابط بهتر و عمیق‌تر معمولا بیشتر از رویدادهای آنلاین است. انواع رویدادهای آفلاین به شرح زیر است.

 • نمایشگاه‌های تجاری

در نمایشگاه‌ها معمولا تعداد زیادی از کسب‌وکارها در غرفه‌های مختلف حضور دارند و مشغول عرضه محصول یا خدماتشان هستند.

 • کنفرانس‌ها

کنفرانس‌ها را معمولا یک مجموعه خاص برگزار می‌کند تا درباره یکی از محصولات یا خدماتشان یا امکان خاصی که ایجاد کرده‌اند به شرکت‌کنندگان اطلاعات دهند. مثل زمانی‌که محصول جدید کمپانی اپل یا سامسونگ طی یک کنفرانس به شرکت‌کنندگان معرفی می‌شود.

 • سمینارها

سمینارها معمولا حالت کوچک‌تری از برگزاری کنفرانس‌ها هستند. معمولا سمینارها در یک کلاس درسی یا محیط کوچک برگزار می‌شود و برگزار کننده آن اطلاعات مختصری راجع‌به خدمت یا محصولی را گزارش می‌کند.
صبحانه، ناهار یا شام کاری
قرارهای کاری این‌چنینی معمولا در ساختار کوچک‌تری برگزار می‌شوند. مخاطبان حقیقی و مشتریان واقعی هر کسب‌وکار معمولا در این قرارها حضور دارند. این رویدادها ممکن است بین صاحب کسب‌وکار و مشتری اصلی برگزار شود یا نهایتا ۸ تا ۱۰ نفر در آن شرکت کنند.

بیشتر بخوانید : وبینار چیست ؛ چگونه از وبینار در بازاریابی استفاده کنیم؟

تاثیرات و مزایای ایونت مارکتینگ یا بازاریابی رویداد بر کسب‌وکارها

بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتیگ برای کسب‌وکارها مفید است و باعث موفقیت آن‌ها می‌شود. اما چرا شما باید روی این استراتژی تمرکز کنید و اصلا چرا باید این روش بازاریابی را حتما در کسب‌وکارتان استفاده کنید؟ بازاریابی رویداد چطور به پیشرفت کسب‌وکارها کمک می‌کند؟

 1. بازاریابی رویداد باعث ایجاد مشتریان بالقوه و فروش می‌شود.
  ۵۰ درصد بازاریابان معتقدند که اولین دلیل سرمایه‌گذاری روی ایونت مارکتینگ ایجاد مشتریان بالقوه و فروش است. ۷۹ درصد بازاریابان آمریکایی از بازاریابی رویداد برای تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان خریدار استفاده می‌کنند چراکه معمولا مشتریان بالقوه در حین برگزاری رویدادها خریدشان را انجام می‌دهند.
 2. بازاریابی رویداد باعث ایجاد تعامل با همه مشتریان می‌شود
  اکثر کسب‌وکارهای امروزی هیچ‌گاه مشتریان خود را از نزدیک نمی‌بینند، همین‌جاست که ایونت مارکتینک خود را نشان می‌دهد. بیش از نیمی از بازاریاب‌ها معتقدند که رویدادها بسیار برای ایجاد تعامل با مشتریان موثر و مفید هستند.
 3. بازاریابی رویداد باعث ایجاد آگاهی‌بخشی از برند می‌شود
  در هنگام برگزاری یک رویداد می‌توانید با افراد به صورت رو در رو ملاقات داشته باشید و چهره بهتری از برندتان را به آن‌ها نشان دهید. در همین حین مخاطبان نیز با صحبت کردن درباره آن رویداد باعث افزایش آگاهی‌بخشی درباره برند شما می‌شوند.
 4. بازاریابی رویداد باعث ترویج آموزش در صنعت و محصول می‌شود
  درست است که انواع رویدادهایی که در آن شرکت می‌کنید یا برگزار می‌کنید مهم است اما نباید از مباحث آموزشی هر رویداد هم غفلت کنید. این‌که هر رویداد تا چه حد آموزشی باشد نیز در موفقیت آن رویداد سهم مهمی دارد. اگر در رویدادها به مسائل آموزشی بیشتر توجه کنید و تبلیغ محصول یا خدمت را در کنار آموزش داشته باشید درصد موفقیتتان بسیار زیادتر خواهد بود.

دلایل اهمیت ایونت مارکتینگ

هدف شما از شرکت در یک رویداد چیست؟ چرا معمولا افراد به شرکت در کنفرانس‌ها و سمینارها علاقه نشان می‌دهند؟ طبق برخی گزارش‌ها، ۹۵ درصد بازاریابان می‌گویند دلیل شرکت افراد در رویدادها این است که این افراد می‌خواهند گستره روابطشان را بیشتر کنند و رویدادها بهترین مکان برای این افراد هستند.
آمارهای دیگری نیز در این زمینه وجود دارد. مثلا:

 • حدود ۳۱ درصد بازاریابان معتقدند که بازاریابی رویداد تنها کانال بازاریابی موثر است.
 • حدود ۸۷ درصد مدیران ارشد اجرایی به قدرت فراوان ایونت مارکتینگ بسیار معتقدند و در برنامه‌های آتی شرکتشان برگزاری رویدادها و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها را گنجانده‌اند.
 • بیش از ۸۴ درصد شرکت‌کنندگان در رویدادها گفته‌اند که بعد از برگزاری یک رویداد دیدگاه بهتری نسبت به برگزارکننده آن رویداد و برند پیدا کرده‌اند.

حالا با وجود تمام این آمارها و نظرات به نظرتان برای برگزاری یک رویداد آماده‌اید؟

بازاریابی رویداد برای چه کسانی مناسب است؟

تا زمانی‌که یک کسب‌وکار بتواند مشتریان و مخاطبان خود را بیابد و آن‌ها را دنبال کند و البته محصولی برای ارائه و فروش داشته باشد، می‌تواند از بازاریابی رویداد بهره‌مند شود. اگر فروشنده محصولات ورزشی باشید می‌توانید با برگزاری رویدادی، محصولات ورزشی خود را بازاریابی کنید. اما اگر شرکتی هستید که نمی‌توانید نمونه‌هایتان را در رویدادها عرضه کنید چطور می‌خواهید یک رویداد برگزار کنید؟
بسیار ساده است: با کمی خلاقیت!
فرض کنید شرکت دارویی هستید و محصولات دارویی تولید می‌کنید. قطعا نمی‌توانید محصولاتتان را به مخاطبان بدون تجویز پزشک ارائه کنید. اما راه دیگری هم هست. اگر مثلا داروی ضد فشار خون تولید کرده‌اید می‌توانید بخشی از برنامه رویداد را به دادن مشاوره رایگان فشار خون اختصاص دهید و از مخاطبان رایگان فشار خون بگیرید. به این شکل هم محصولتان را تبلیغ کرده‌اید و هم در خاطر مشتری می‌مانید.

بیشتر بخوانید : بازاریابی اینترنتی چیست ؛ استراتژی های بازاریابی آنلاین

چگونه بازاریابی رویداد را برنامه‌ریزی کنیم؟

حالا که متوجه شدید چقدر بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ به پیشرفت و موفقیت برندتان کمک می‌کند باید بتوانید رویدادی مناسب را برنامه‌ریزی و برگزار کنید. اگر نتوانید رویدادتان را به خوبی برنامه‌ریزی کنید، نتیجه مناسبی هم از این سرمایه‌گذاری نخواهید گرفت.
پس با دقت مراحل زیر را دنبال کنید.

تعریف اهداف هوشمند یا SMART Goals در ایونت مارکتینگ
واژه SMART برگرفته از سرواژه این کلمات است:

 • مشخص (Specific)
 • قابل اندازه‌گیری (Measurable)
 • در دسترس (Achievable or Attainable)
 • مناسب و مرتبط (Relevant)
 • زمان‌دار Time-based or time bounded) )

اهداف هوشمند به شما کمک می‌کنند سردرگم نشوید و برای کسب‌وکارتان برنامه‌ریزی داشته باشید. به دو دلیل معتقدیم که باید از اهداف هوشمند در کسب‌وکارتان بهره‌مند شوید:
اول این‌که برنامه‌ریزی و اجرای رویداد باعث جهت‌دار شدن مسیر حرکت و اجرای رویداد می‌شود؛
دوم این‌که پس از اجرای رویداد می‌توانید میزان موفقیت آن را اندازه‌گیری کنید.
مثلا اگر بخواهید برای رویدادتان هدفی هوشمند تعیین کنید باید این‌گونه بنویسید:
«افزایش مشتریان بالقوه برای محصول جدید و ثبت ۱۰۰ نام جدید در لیست خرید تا پایان برگزاری رویداد»
به این ترتیب هدفتان مشخص (افزایش مشتری بالقوه فقط برای محصول جدید)، قابل اندازه‌گیری (تعداد ۱۰۰ نفر)، در دسترس و مرتبط (رویداد برگزار می‌شود و تعداد شرکت‌کنندگان بیش از صد نفر است) و زمان‌دار (تا انتهای رویداد) است.
نکته مهم این است که خودتان را به انتخاب یک هدف محدود نکنید و اهداف بیشتری را در نظر بگیرید.

مشخص کردن بودجه برای بازاریابی رویداد

اگر از همان ابتدای انجام کارها، بودجه دقیق خودتان را مشخص نکنید قطعا به مشکل برخواهید خورد. بودجه یکی از اجزای حیاتی در بازاریابی رویداد محسوب می‌شود. چون با مشخص کردن آن می‌توانید تصمیم بگیرید تا چه حد اجازه خرج کردن دارید. آیا می‌توانید کمپینی بزرگ راه‌اندازی کنید یا باید به کمپینی کوچک بسنده کنید.

برنامه‌ریزی و مشخص کردن تم رویداد

قبل از این‌که هیجان‌زده شوید و بخواهید رویدادتان را تبلیغ کنید باید حتما به چندین مرحله فکر کنید. پس دست نگه دارید و حتما پیش از اقدام به هر عملی به این کارها فکر کنید. برای این‌که بتوانید رویدادتان را بازاریابی کنید باید بدانید که چه اطلاعاتی و چه محتوایی برای بازاریابی دارید. پس از همان اول نام، موضوع، برند و هدفتان را مشخص کنید. از خودتان بپرسید چرا مردم باید در رویداد شما شرکت کنند؟ پس از رویداد چه چیزی عایدشان می‌شود؟ آیا می‌خواهید به تنهایی برای برندتان رویدادی برگزار کنید یا همراه با دیگر شرکت‌ها و برندها در یک رویداد شرکت خواهید کرد؟
سپس باید تصمیم بگیرید کجا و چه زمانی می‌خواهید رویداد را برگزار کنید. شرکت‌کنندگان بیشترین سوالی که از شما خواهند پرسید دقیقا همین سوال است. بعد از آن تحقیق کنید و برای بخش به بخش رویدادتان برنامه بریزید. چه کسانی در چه زمانی از رویداد قرار است سخنرانی کنند؟ آیا کارگاه آموزشی هم برگزار می‌کنید؟ چه کسی این کارگاه را هدایت خواهد کرد؟ زمان‌های استراحت را قرار است چگونه بگذرانید؟ آیا زمانی هم برای تبادل اطلاعات و شبکه‌سازی در نظر می‌گیرید؟
البته نیازی نیست که همه این موارد را کاملا تا انتها پیش ببرید اما حداقل باید بدانید که در مورد چه موضوعی می‌خواهید صحبت کنید و چه چیزی به شرکت‌کنندگان ارائه دهید و سپس بازاریابی رویداد را آغاز کنید.

مخاطبان ایونت مارکتینگ را بشناسید

مخاطبان هدفتان را مشخص کنید و آن‌ها را بشناسید تا بهتر از رویدادتان نتیجه بگیرید. از خودتان بپرسید چه کسانی ممکن است بیشتر از این رویداد سود ببرند؟ چه نوع افرادی از این نوع کارگاه‌ها لذت می‌برند؟ چه کسانی بیشتر دنبال شنیدن حرف‌های این سخنران هستند؟
سپس با مخاطبان احتمالی از نزدیک صحبت کنید. از آن‌ها بخواهید به شما بگویند چرا می‌خواهند در این رویداد شرکت کنند؟ احتمالا بیشتر آن‌ها می‌گویند که می‌خواهیم مهارتی خاص را بیاموزیم. ممکن است عده دیگری نیز بگویند می‌خواهیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم و افراد بیشتری را در این زمینه کاری بشناسیم. بعضی‌ها هم ممکن است دلیلشان را بیان نکنند، با این حال در همه این موارد شما باید به فکر این باشید که چطور می‌توانید همه این افراد را ترغیب کنید تا در رویدادتان شرکت کنند.
درباره منافع و مزایای شرکت در این رویداد کاملا شفاف و ساده سخن بگویید. اگر نتوانید به شرکت‌کنندگان بالقوه بفهمانید که بعد از رویداد چه چیزی عایدشان می‌شود، آن‌ها را از دست خواهید داد. اگر فواید و مزایای رویداد را واضح نگویید آن‌ها حتی به مکان و زمان اجرای رویداد هم نگاه نمی‌کنند؛ اما اگر بتوانید راه‌حل‌هایی برای مشکلاتشان ارائه دهید و بگویید که قرار است در این رویداد مشکلات و دغدغه‌های ذهنیشان را برطرف کنید قطعا توانسته‌اید نظر آن‌ها را به خودتان جلب کنید.
اگر بتوانید مخاطبان صحیح را بشناسید، نیازهای آن‌ها را درست تشخیص دهید و راه‌حل‌های درستی هم ارائه دهید، خواهید توانست راه‌های صحیح بازاریابی را هم بشناسید. به این ترتیب کانال‌های بازاریابی صحیحی را نیز از میان ایمیل، شبکه‌های اجتماعی مختلف یا وب‌سایتتان انتخاب خواهید کرد.

تنظیم و تدوین برنامه تولید و مدیریت محتوای رویداد

برای بازاریابی رویدادتان باید پاسخ این سوالات را به دقت بدهید: چه موضوعی؟ چه زمانی؟ کجا؟ چرا؟ به چه کسی؟ و چگونه؟ و برای این‌که بتوانید به همه این سوالات به درستی پاسخ دهید و اطلاعات صحیحی فراهم کنید، لازم است که برنامه‌ریزی صحیحی هم داشته باشید. قطعا همه جزئیات برنامه و کارهایتان را نمی‌توانید در یک روز و یک ساعت انجام دهید. اگر می‌خواهید کمپین موفق‌تری را پشت سر بگذرانید باید از ماه‌ها قبل برایش برنامه‌ریزی کنید. وب‌سایتتان را آپدیت کنید، در محتواهایتان از برگزاری ایونت بگویید و مخاطبانتان را به شرکت در رویداد تشویق کنید. مسیر شروع و پایان رویداد را برای خودتان ترسیم کنید. وظایف را به افراد محول کنید و زمان‌بندی مناسبی برای هر کار اختصاص دهید.

زمان بندی رویداد شما چگونه است

نتایج تحقیقی در سال ۲۰۱۴ نشان داده است که ۳۴ درصد مردم زمانی‌که متوجه می‌شوند رویدادی در نزدیکی محل زندگیشان در حال برگزاری است، علاقه بیشتری به شرکت در آن نشان می‌دهند. بنابراین برای این‌که بهتر بتوانید مخاطب بالقوه‌تان را درگیر و ترغیب کنید می‌توانید برای خودتان یک سیر زمانی ایجاد کنید. هر هفته اطلاعات جدیدی از رویداد ارائه کنید، هر هفته با تکمیل کردن بخشی از اطلاعات، مخاطب را بیشتر و بیشتر جذب کنید و حس کنجکاوی آنها را برانگیزید.
از سخنرانان شروع کنید، این‌که چه افرادی قرار است در رویدادتان حضور داشته باشند، سپس به مکان و زمان برگزاری رویداد برسید. در همین حین از دیگر کانال‌های ارتباطی مانند ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، تلفن، تبلیغ چاپی یا تبلیغات پولی هم استفاده کنید.

معرفی محصول یا برند در ایونت مارکتینگ

در همین حال که رویدادتان را بازاریابی می‌کنید نباید بازاریابی محصول یا خدمتتان را فراموش کنید. اگر مخاطبی با محصول شما آشناست باید در طول رویداد اطلاعات جدیدی از آن محصول دریافت کند و اگر مخاطب با محصول شما آشنا نیست باید در طول رویداد فکر کند تا امروز چیز مهمی را از دست داده است و برای یافتن آن کنجکاو شود. بنابراین در کنار بازاریابی رویداد، آموزش و رفع نیازها و مشکلات مخاطبان باید حتما بتوانید محصول یا خدمت بردتان را هم بازاریابی و تبلیغ کنید.

اندازه گیری میزان موفقیت پس از رویداد

احتمالا در اواسط برگزاری رویداد، نگاهی به اطرافتان می‌کنید و از حضور این تعداد شرکت‌کننده و همهمه سالن به وجد می‌آیید و احساس رضایت می‌کنید اما آیا همین کافیست تا بدانید رویداد با موفقیت سپری شده است؟
قطعا نه!
برای این‌که از موفقیت رویداد مطمئن باید مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری باید کلیدهایی برای اندازه‌گیری میزان موفقیت داشته باشید. این کلیدها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تعداد نفرات ثبت‌نام کرده و شرکت‌کرده
 • نسبت درآمد به هزینه بر درآمد
 • میزان رضایت شرکت‌کنندگان
 • میزان تعامل در شبکه‌های اجتماعی
 • تعداد مشتریان بالقوه جدید و تعداد مشتریان بالفعل

جمع‌بندی
برقراری ارتباط با مشتریان و مخاطبان در هر کسب‌وکاری کلیدی برای افزایش فروش و موفقیت در بازاریابی است. در این مقاله به شما یاد دادیم که چطور می‌توانید از بازاریابی رویداد یا ایونت مارکتینگ به گونه‌ای بهره‌مند شوید که درباره تجربیات هر مخاطب بیشتر بدانید و بتوانید بهتر و موثرتر با مشتری برندتان ارتباط برقرار کنید.
شاید در نگاه اول برگزاری یک رویداد موفق کاری سخت و پیچیده به نظر برسد؛ اما باید بدانید که با تدوین استراتژی کاربردی و صحیح می‌توانید از مزایای فراوان ایونت‌ها بهره‌مند شوید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.