✨ خبر: ایبوک «راهنمای جامع تبلیغات در گوگل» منتشر شد! ✨

راهنمای جامع تحقیق کلمات کلیدی

ناشرین محتوا | روژان خانی‌پور | تاریخ بروزرسانی : ۵ مرداد ۱۴۰۱

بازار رقابت تولید محتوای بهینه این روزها بسیار داغ است؛ کسب‌و‌کارها به دنبال جذب مشتریان بیشتر هستند و از به‌صرفه‌ترین راه‌های رسیدن به این هدف کار کردن روی محتوای وب‌سایت است. می‌شود گفت نقطۀ شروع همۀ کمپین‌های بازاریابی دیجیتال ، تحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ است. هدف کیورد ریسرچ این است که به ما نشان دهد مخاطب‌مان به دنبال چه موضوعاتی است و ما را برای رفع نیاز او به بهترین شکل راهنمایی کند.

در ادامۀ این مطلب به شما می‌گوییم کلمه کلیدی چیست، چرا اهمیت دارد و ابزارهای مناسب برای پیدا کردن بهترین کیوردها کدامند. اگر می‌خواهید محتوای شما جزء اولین نتایجی باشد که موتور جستجو به مخاطب پیشنهاد می‌دهد، این شما و این راهنمای جامع کیورد ریسرچ.

کلمه کلیدی چیست؟

هرچیزی که شما در موتورهای جستجو سرچ می‌کنید، حاوی کلمات کلیدی یا کیورد است. فرض کنید می‌خواهید یک وب‌سایت طراحی کنید اما روش طراحی آن را بلد نیستید. ساده‌ترین و سریع‌ترین راه، سرچ کردن است. ممکن است فقط کلمه «طراحی سایت» را تایپ کنید یا شاید هم با نوشتن «طراحی وبسایت رایگان» منظور خود را دقیق‌تر برسانید.

کیورد یا کلمه کلیدی در حوزۀ سئو، به کلماتی اشاره دارد که فرد جستجوگر، از آن‌ برای یافتن مطلب مدنظرش استفاده می‌کند. این لغات به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1. کلمات کلیدی کوتاه (focused) که به صورت لغات تکی یا نهایتا دوتایی هستند و بازۀ بیشتری از مطالب را در بر می‌گیرند.
 • کلمات کلیدی طولانی (long tail)  که به صورت عبارت است و از چند لغت تشکیل شده‌. این عبارات به صورت مشخص‌ و محدودتر موضوع را بیان می‌کنند و هرچند نسبت به دستۀ اول میزان سرچ پایین‌تری دارند اما نرخ تبدیل‌شان بالاتر است.

بیشتر بخوانید: نرخ تبدیل چیست؟ راهکارهای افزایش نرخ تبدیل سایت

 

تحقیق کلمات کلیدی یعنی چه؟

تحقیق کلمات کلیدی یعنی آنالیز و پیدا کردن کلماتی ارزشمند که بیشترین بازدید و نرخ جستجو را در حوزۀ کاری شما دارند و مخاطبان هدف بیشتری را به سمت وب‌سایت شما هدایت می‌کنند. شما در طی فرآیند تحقیق کلمات کلیدی باید به لیستی از کلمات، عبارات و پرسش‌ها برسید که مخاطبان بازار شما در اینترنت به دنبال پاسخی برای نیاز خود هستند. شما در این فرآیند باید بتوانید در تمامی مراحل قیف فروش پاسخی مناسب برای نیازهای مخاطبان آنلاین خود باشید. این کلمات به محتوای شما جهت می‌دهند یا گاهی حتی ممکن است باعث تغییر استراتژی بازاریابی آنلاین شما شوند. این تحقیق شامل استفاده از ابزارهای مختلف یا خود موتور جستجوی گوگل است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: قیف فروش یا قیف بازاریابی چیست؟

چه عواملی در انتخاب کلمات کلیدی مناسب تأثیر دارند؟

از کابوس‌های تولیدکنندگان محتوا استفاده از کلمات کلیدی اشتباه است. تصور کنید حجم زیادی از انرژی و وقت‌تان را صرف کاری کرده باشید که نتیجۀ مطلوبی نداشته و ناچارید دوباره از اول همۀ مراحل را طی کنید. برای اینکه چنین مشکلاتی برایتان پیش نیاید ادامۀ مطلب را به‌دقت مطالعه کنید.

مرتبط بودن کلمه کلیدی: حتما تا به‎حال برایتان پیش آمده که در مسیر جستجوی یک موضوع، سر از سایت‌هایی در بیاورید که چندان با مطلب مورد نظر شما هم‌خوانی ندارند یا اصلا حاوی مطلبی که به دنبالش می‌گشتید نیستند. از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب کلمۀ کلیدی مناسب، مرتبط بودن کلمه با محتوای شماست. توصیۀ ما به شما این است که انسجام محتوای خود را فدای بازدید بیشتر نکنید. ترافیک بالای سایت وقتی ارزش دارد که میزان مشارکت (engagement) هم بالا باشد.

 • میزان سرچ کلمه کلیدی (Search volume): هرچقدر تعداد دفعات جستجوی یک کلیدواژه بیشتر باشد، امکان موفق شدن آن بیشتر خواهد بود. این مسأله برای تحقیق کلمه کلیدی و انتخاب کیورد مناسب بسیار مهم است.
 • سختی کلمه کلیدی (keyword difficulty): میزان سختی کلیدواژه به شما نشان می‌دهد کار شما برای بالا بردن رنکینگ وب‌سایت‌تان با استفاده از این کلیدواژه چقدر سخت یا آسان است. این فاکتور قرار است به شما نشان دهد که از میان تمام واژگانی که به ذهن شما رسیده، بهتر است روی کدام‌یک وقت و انرژی بگذارید.  
  دقت کنید که سختی کلیدواژه را با میزان سرچ اشتباه نگیرید.
 •  ترند (Trend): گاهی کلمات به شیوه‌های مختلفی نوشته می‌شوند (مثلا کلمات «فالوئر» و  «فالوور») یا یک مفهوم نام‌های متفاوتی دارد یا حتی ممکن است یک عبارت در بازه‌های زمانی خاصی ترند شود. (مثلا در بازه‌های زمانی نزدیک تحویل سال، میزان جستجوی کلماتی مثل نوروز، هفت‌سین و… افزایش می‌یابد) برای اینکه بدانید بهتر است در چه زمانی از کدام کلیدواژه استفاده کنید باید ترند آن‌ را بررسی کنید. سایت گوگل ترندز (Google Trends) ابزاری رایگان برای بررسی این فاکتور است.
 • نرخ کلیک (CTR): این شاخص به ما نشان می‌دهد یک کلمه کلیدی خاص چقدر در جذب کلیک موفق بوده است و متوسط تعداد کلیک در ماه یا هفته را به شما نشان می‌دهد. این آمار مهمی است چرا که همۀ کلمات به یک اندازه مخاطب را برای کلیک کردن جذب نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: نرخ کلیک یا CTR چیست؟

ابزارهای یافتن کلمات کلیدی

برای تحقیق کلمات کلیدی ابزارهای متنوعی وجود دارند، بعضی از آن‌ها رایگان هستند و بعضی نیاز به پرداخت هزینه دارند. ما در این مقاله چند ابزار رایگان را به شما معرفی می‌کنیم.

 • موتور جستجوی گوگل: یکی از ابتدایی‌ترین ابزارها برای کیورد ریسرچ، استفاده از گوگل است. هنگامی که شما کلمه‌ای را تایپ می‌کنید، گوگل به شما تعدادی عبارت پیشنهاد می‌دهد و درواقع عبارتی را که شما در حال تایپ آن هستید، با کلماتی که بیشترین میزان سرچ را داشته‌اند کامل می‌کند.
  از امکانات دیگری که گوگل در اختیار شما قرار می‌دهد، پیشنهاداتی است که در انتهای صفحه تحت عنوان «searches related to» به شما نشان می‌دهد.
searches related to keyword
 • گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner): از ابزارهای بسیار کاربردی برای تحقیق کلمه کلیدی، کیورد پلنر است. برای استفاده رایگان از این امکان گوگل مراحل زیر را اجرا کنید.
 • ابتدا لازم است که یک اکانت google ads بسازید. وارد سایت ads.google.com شوید.
 • صفحۀ زیر برایتان نمایش داده می‌شود. روی گزینۀ start now  کلیک کنید.
کیورد پلنر ابزار تحقیق کلمات کلیدی
 • یک صفحه برای شما باز می‌شود و از شما می‌خواهد یک اکانت بسازید یا وارد اکانت گوگل خود شوید.
 • بعد از ورود به اکانت گوگل خود به قسمت google ads  بروید.
گوگل ادز
 • سپس صفحه زیر برای شما باز می‌شود و از شما می‌خواهد یک کمپین تشکیل دهید. اما برای استفادۀ رایگان می‌توانید گزینۀ Switch to expert mode را که در تصویر مشخص شده را انتخاب کنید.
google ads
 • در این مرحله گزینۀ create an account without a campaign را انتخاب کنید.
ساخت کمپین کلمه کلیدی
 • سپس روی گزینۀ explore your account  کلیک کنید.
ساخت اکانت گوگل
 • اکانت شما برای استفاده فعال شد. در قسمت tools and setting می‌توانید به کیورد پلنر دسترسی پیدا کنید.
تنظیمات کمپین تحقیق کلمه کلیدی
 • گوگل ترندز (Google Trends): از این ابزار معمولا برای مقایسه بین دو کلمه کلیدی استفاده می‌شود. کار کردن با این ابزار زیاد سخت و پیچیده نیست. کافی است کلمه‌هایی را که می‌خواهید مقایسه کنید تایپ کنید و اطلاعات موردنظرتان را به دست آورید.
 • اکستنشن keyword everywhere: این اکستنشن روی مرورگر کروم نصب شده و می‌توان از آن برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کرد، به این‌صورت که بعد از سرچ هر کلمه، این ابزار کلمات کلیدی مرتبط با آن را که قبلا سرچ شده‌اند به شما نمایش می‌دهد. البته برخی از امکانات این ابزار نیاز به پرداخت هزینه دارد.
 • وب‌سایت answerthepublic.com: این وب‌سایت از سری ابزارهای رایگان و در دسترس است. البته نتیجه‌دهی این سایت در مورد لغات فارسی زیاد کاربردی ندارد جز در یک مورد که آن هم پیدا کردن کلمه کلیدی longtail است. پس از تایپ کلمه کلیدی موردنظرتان می‌توانید به قسمت  relatedاین سایت رجوع کنید و کیوردهای longtail مناسبی پیدا کنید.

 

اهمیت Keyword Research و تاثیر آن بر سئو

کلمه کلیدی راهی برای ارتباط با کاربران دنیای مجازی است. امروزه بیش از نیمی از جمعیت دنیا به اینترنت دسترسی دارند؛ این یعنی شما می‌توانید با این شبکۀ جهانی، به بیش از سه میلیارد انسان دسترسی داشته باشید. گسترده بودن شبکۀ اینترنت، باعث رواج دیجیتال مارکتینگ و تکنیک‌های مربوط به آن در سرتاسر دنیا شده است. تحقیق کلمه کلیدی و آنالیز آن به شما نشان می‌دهد کمپانی‌تان به چه چیزی معروف است، همچنین مشخص می‌کند ترافیک خالص سایت‌تان از کجا نشات می‌گیرد؛ پس می‌توان گفت یکی از پایه‌ای‌ترین تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ است و هیچ‌وقت اهمیت خود را از دست نمی‌دهد. این اهمیت زمانی پررنگ‌تر می‌شود که به این نکته توجه داشته باشید که تحقیق کلمات کلیدی و انتخاب و استفاده مناسب از کیوردها باعث می‌شود رتبه بهتری در نتایج گوگل داشته باشید و علاوه بر ورودی بیشتر برای سایت خود، اعتبار بیشتری هم نزد مخاطبان آنلاین خود پیدا کنید.

 

مراحل تحقیق کلمات کلیدی

 • گام اول: تمامی زوایا را مطالعه و بررسی کنید

اولین قدم برای تحقیق کلمه کلیدی، کسب اطلاعات کافی دربارۀ کسب‌وکاری است که می‌خواهید برای آن تولید محتوا کنید. مطالعه در این زمینه به شما کمک می‌کند تا حد و مرزی برای فکر کردن و ایده‌پردازی نداشته باشید و ذهنتان منعطف‌تر باشد. برای این کار می‌توانید با مشتریان خود صحبت کنید و نظراتشان را جویا شوید، سعی کنید خود را به جای مشتریان احتمالی‌تان بگذارید. همچنین می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی پیگیر نظرات کاربران و انتقادها و پیشنهاداتشان باشید.

 •  گام دوم: اهداف خود را مشخص کنید

برنامه‌ریزی همیشه با مشخص کردن هدف شروع می‌شود. ابتدا بهتر است مشخص کنید که ماموریت برند شما چیست. آیا می‌خواهید مخاطبان بیشتری جذب کنید؟ یا می‌خواهید در مدت مشخصی افزایش فروش داشته باشید؟ یا شاید هم ماموریت دیگری مد نظرتان باشد. پاسخ این سوالات به شما کمک می‌کند تا هدف خود را مشخص کنید و بتوانید کلمه کلیدی مناسب را برگزینید و در نتیجه  استراتژی مناسبی برای سئوی سایت در نظر بگیرید.

 • گام سوم: لیستی از موضوعات مرتبط تهیه کنید

فضای کلی کسب‌وکار را در نظر نگیرید؛ سعی کنید موضوعات کلی را به تاپیک‌های جزیی‌تر تقسیم کنید و روی هر کدام جداگانه وقت بگذارید. برای مثال اگر می‌خواهید برای یک فروشگاه کفش مردانه تولید محتوا کنید، می‌توانید آن را به زیرشاخه‌های رسمی، کژوال، کوه‌نوردی، کار و… تقسیم کنید.

 • گام چهارم: لیستی از کلمات کلیدی کوتاه تهیه کنید (focused keywords)

از متداول‌ترین روش‌ها برای این کار روش طوفان فکری (brainstorming) است. کافی است از همکاران، مدیران بخش‌ها یا حتی کارفرمای خود بخواهید هر کلمه کلیدی مرتبطی که به ذهنشان می‌رسد را با شما در میان بگذارند.

 • گام پنجم: از ابزار تحقیق کلمه کلیدی مناسب استفاده کنید

ابزارهای مناسب برای این کار را در قسمت قبل توضیح دادیم. دقت کنید که هر ابزار روش استفاده و کارکرد مخصوص خودش را دارد. از هرکدام به‌جا و درست استفاده  کنید.

 • گام ششم: قصد و نیت کاربر را در نظر بگیرید
  دلایل مختلفی برای جستجو در گوگل (یا هر موتور جستجوی دیگری) وجود دارد. برخی به دنبال اطلاعات جدید هستند، بعضی‌ها می‌خواهند درستی مطلبی را چک کنند، عده‌ای به دنبال محصولی برای خرید هستند و… . برای اینکه کلمه کلیدی مناسب را انتخاب کنید بهتر است از نیت کاربر خود مطلع باشید.
 • گام هفتم: به دنبال کلمات کلیدی طولانی (longtail keywords) مرتبط بگردید.

همان‌طور که اشاره شد، کلمات کلیدی طولانی، دقیق‌تر به یک موضوع اشاره می‌کنند و با این‌که میزان جستجوی کمتری دارند، نرخ تبدیل‌شان بالاتر است و درصد موفقیت بیشتری دارند. بهتر است در یک محتوا به هر دو گروه کلمه کلیدی توجه شود. 

 • گام هشتم: از رقیبان خود غافل نشوید

اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست که دنیای ما، دنیای رقابت است. برای این‌که رنکینگ سایت خود را بالا نگه دارید باید حواستان به رقبایتان باشد. بررسی محتوای سایت‌های رقیب می‌تواند شما را با لغاتی که پتانسیل کلمه کلیدی شدن را دارند ولی به آن‌ها توجهی نشده، آشنا کند. لغاتی که سختی آن‌ها پایین است و شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را رنک اول کنید.

مقاله پیشنهادی :بهترین راه های بالا بردن بازدید وب سایت

جمع بندی

بدون شک تحقیق کلمات کلیدی زندگی حرفه‌ای مارکترها را در بر گرفته است. از سال‌های گذشته تا کنون روش‌های متفاوتی برای انجام تحقیق کلمه کلیدی ارائه شده و در سال‌های بعد و با تغییر الگوریتم‌های گوگل باز هم این روش‌ها تغییر خواهند کرد و ابزارهای جدید و قوی‌تر و روش‌های تأثیرگذارتر به میدان می‌آیند. اما این تغییرات هیچ‌وقت منجر به حذف این پله از مراحل دیجیتال مارکتینگ نخواهد شد.

4/5 - (3 امتیاز)

نظرات کاربران8 نظر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راهنمای بازاریابی اینترنتی برای کسب‌وکارهای کوچک