دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

86

در این مطلب سعی می‌­شود تا بسیار ساده و روان به این سوال که دیجیتال مارکتینگ چیست پاسخ دهیم، ابزارها و تاکتیک‌های آن را معرفی کنیم، معرفی کنیم که چارچوب دیجیتال مارکتینگ چیست و در نهایت از این بگوییم که وظایف یک مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست.

فهرست عناوین:
دیجیتال مارکتینگ چیست؟
دیجیتال مارکتینگ آنلاین
انواع دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای آن
اهمیت استفاده از بازاریابی دیجیتال
وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ
دیجیتال مارکتینگ آفلاین
آیا دیجیتال مارکتینگ یک تقاضای پیوسته در بازار است

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

نیل پتل (Neil Patel) دیجیتال مارکتر معروف که به گفته مجله فوربز جزء ۱۰ دیجیتال مارکتر برتر دنیاست، به سوال دیجیتال مارکتینگ چیست این­گونه پاسخ می­‌دهد:

«دیجیتال مارکتینگ به هرگونه‌­ای از بازاریابی محصولات و خدمات می­‌گویند که از طریق دستگاه‌­های الکترونیکی انجام می‌­شود».

طبق این تعریف، دیجیتال مارکتینگ مفهوم نسبتاً جدیدی نیست، بلکه اولین بازاریابی دیجیتال صورت گرفته در دنیا مربوط می‌­شود به بیش از ۱۰۰ سال پیش. رادیو سال ۱۸۹۶ اختراع شده است. ۱۰ سال زمان برد تا رادیو به محصولی عمومی تبدیل شود و اکثر مردم آن را تهیه کنند و از آن­جا بود که به فکر تبلیغات نیز افتادند. اولین تبلیغات مربوط بود به یک اجرای اُپرا که بعد از پخش آن فوراً بلیط‌­های آن اجرا فروخته شد و این شد روز تولد دیجیتال مارکتینگ.

دیجیتال مارکتینگ چیست

بنابراین در دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارهای دیجیتال مطرح است، نه فقط اپلیکیشن‌­ها و موتورهای جستجو و … بنابراین دیجیتال مارکتینگ می‌­تواند همزمان آنلاین باشد یا آفلاین.

نوع آنلاین دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

در این نوع از بازاریابی که اختصاراً بازاریابی آنلاین گفته می‌­شود، شما با استفاده از اینترنت و نیز شاید با کمک گرفتن از سایر ابزارهای دیجیتال گفته شده به سرعت بیشتر و دقیق­تر با مشتریان ارتباط برقرار می‌­کنید و هرکدام از کمپین‌­های شما اگر بازدهی خوبی با توجه به هزینه آن ایجاد نکرده است آن را تکرار نخواهید کرد. حتی در این نوع، شما می­‌توانید برای بخشی از مشتریان خود یک کمپین متفاوت از بخشی دیگر طراحی می­‌کنید (آزمون A/B) تا بسنجید کدام کمپین موفق­‌تر بوده تا دیگری را متوقف کنید که این امر باعث می­‌شود هزینه‌­ها و بازدهی شما به شدت بهبود یابد.

بیشتر بخوانید: دوره آموزش دیجیتال مارکتینگ

انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

 • آنالیز و تحلیل داده
 • بهینه‌سازی موتور جستجو
 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات کلیکی
 • تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی
 • مدیریت شبکه‌های اجتماعی و تحلیل آن
 • ارسال پوش نوتیفیکیشن
 • انتشار رپورتاژ آگهی
 • کوتاه‌کننده‌ی لینک
 • چت آنلاین

آنالیز و تحلیل داده

پس از اجرای هر کمپین تبلیغاتی، لازم است با کمک پلتفرم‌های مختلف، به تحلیل کمپین موردنظر بپردازید. پلتفرم‌های داخلی و خارجی مختلفی در این زمینه وجود دارد که می‌تواند به بهبود کمپین شما بسیار کمک کند. با تحلیل درست، بازدهی کمپین‌تان را افزایش دهید و کمپین‌های بهتری اجرا کنید. در ادامه به بررسی دو ابزار پرکاربرد آنالیز و تحلیل دیتا می‌پردازیم :

گوگل آنالیتیکس

یکی از مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، گوگل آنالیتیکس است. کمی غیرقابل باور به نظر می‌رسد ولی گوگل آنالیتیکس مجموعه‌ی بسیار زیادی از گزارش‌ها را به صورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید رفتار مخاطبان وب‌سایت‌تان را به خوبی دنبال و تحلیل کنید. گوگل آنالیتیکس به شما نشان می‌دهد هر یک از مخاطبان سایت‌تان از چه طریقی وارد وب‌سایت شده‌اند و چگونه مسیر فانل فروش خود را طی کرده‌اند.

البته آن‌قدر گزارش‌هایی که گوگل آنالیتیکس در اختیار شما قرار می‌دهد، زیاد است که توضیح جزییات آن در این مطلب نمی‌گنجد ولی برای اطلاعات بیشتر می‌توانید چگونه از گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم را مطالعه می‌کنید.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

متریکس

متریکس یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ ایرانی است که در این زمینه کمک بسیاری به استارت‌آپ‌ها می‌کند. متریکس به عنوان یک ابزار تحلیلگر شخص ثالث (Third Party)، تلاش می‌کند تا نتایج کمپین‌ها در هر یک از کانال‌ها و شبکه‌های تبلیغاتی را به صورت گزارش‌هایی شفاف و قابل فهم به تبلیغ‌دهندگان ارائه دهد. عملکرد این سرویس‌های شمارنده به دور از قضاوت و به صورت کاملاً بی‌طرف است؛ بنابراین می‌توانید به این شمارنده (Tracker) مثل تمام سرویس‌های مشابه بین‌المللی اطمینان کنید.

سرویس متریکس به شما کمک می‌کند تا موارد زیر را بررسی و تحلیل کنید :

 • هریک از کاربران شما از چه منبعی جذب شده‌اند؟
 • کاربران شما چه مشخصات و رفتاری در اپلیکیشن دارند؟
 • آیا در جذب کاربران جدید از طریق کمپین‌های تبلیغاتی تخلفی رخ نداده است؟

بهینه‌سازی موتور جستجو

وقتی به مکالمات صاحبان کسب‌وکار امروزی نگاه کنید، SEO یکی از کلماتی است که بسیار می‌شنوید. کاربران زیادی بلافاصله پس از اینکه سوالی در ذهن‌شان شکل می‌گیرد، در گوگل جستجو می‌کنند. در نتیجه بسیار حائز اهمیت است در نتایج گوگل باشید و هنگام نیاز کاربر، با ارائه‌ی محصول یا خدمت خود او را یاری کنید. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ زیادی وجود دارد که به شما در بهینه‌سازی موتور جستجو کمک می‌کند. در زیر برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم :

SEMrush

SEMrush یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که شما را در کسب رتبه‌ی بهتر در نتایج جستجوی گوگل یاری می‌کند. کاربرد کلیدی آن، ردیابی رقبای شما است. با استفاده از ابزارهایی که در اختیار شما قرار می‌دهد می‌توانید بک‌لینک‌های رقبای‌تان را پیدا کنید و به سمت خود جذب کنید. نوسانات و تغییراتی که رقبای‌تان در کیوردهای مختلف در نتایج گوگل داشته‌اند، را مشاهده کنید و تحلیل رقابتی کاملی انجام دهید. 

ابزارهای دیجیتال مارگتینگ مختلف دیگری از جمله MOZ، SEMrush، الکسا و … نیز وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا بتوانید کانال‌های مختلف ورودی و خروجی مخاطبان‌تان را بررسی کنید، رتبه‌ی سایت خود و سایت‌های رقیب را در ایران و خارج رصد کنید؛ با استفاده از اطلاعات به دست آمده، کمپین‌های مختلف اجرا شده را بررسی و تحلیل کنید.

ایمیل مارکتینگ

اولین ایمیل در سال ۱۹۷۱ فرستاده شد. عجیب است با توجه به سرعت رشد تکنولوژی، همچنان قسمت بزرگی از بودجه‌ی دیجیتال مارکتینگ به ایمیل مارکتینگ اختصاص دارد. ایمیل مارکتینگ یکی از انواع بازاریابی دیجیتال است که نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خوبی دارد و هر سال نسبت به سال قبل رشد حدود ۴ درصدی را تجربه می‌کند. ابزارهای گوناگونی برای بهینه کردن ایمیل مارکتینگ وجود دارد. در ادامه به بررسی دو مورد اصلی که در ایران بیشترین استفاده را دارد، می‌پردازیم :

Mailchimp

یکی از قدرتمندترین و سخاوتمندانه‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ جهان است که در سال گذشته ۲۵۰ میلیارد ایمیل توسط کاربرانش ارسال شده است. با استفاده از Mailchimp شما می‌توانید ۱۲۰۰۰ ایمیل به ۲۰۰۰ نفر در هر ماه به صورت رایگان ارسال کنید. همچنین این ابزار با قابلیت تقسیم‌بندی مخاطبان، اتوماسیون قوی، آمار و گزارش‌هایی که از دیده شدن و کلیک بر روی ایمیل موردنظر می‌دهد، به شما کمک می کند کمپین خود را تحلیل کنید و محتوای بهینه و جذاب‌تری برای ایمیل خود خلق کنید.

می‌توانید از سرویس‌های ایرانی خوبی همانند میل‌چی، میل‌تاز، نامه‌رسان چابک و … و همچنین از ابزارهای قدرتمند خارجی دیگری همانند Mailerlite، Emma، Marketo، GetReponse و … برای اجرای کمپین‌های ایمیل مارکتینگ خود استفاده کنید.

تبلیغات کلیکی

در تبلیغات کلیکی (cost per click)  شما به ازای کاربری که تبلیغ را دیده و روی آن کلیک کرده است، هزینه پرداخت می‌کنید. در نتیجه هزینه تبلیغات شما با مجموع تعداد کلیکی که کاربران روی تبلیغ کرده‌اند، متناسب است. با توجه به این امر، هر چه کلیک بیشتری صورت گیرد، هزینه افزایش پیدا می‌کند.  در تبلیغات کلیکی، با توجه به قیمت کلیکی که تعیین ‌می‌کنید و متناسب با بودجه‌ای که برای تبلیغات کلیکی خود در نظر می‌گیرید، کلیک دریافت می‌کنید و هزینه می‌پردازید.

ریتارگتینگ

ریتارگتینگ به شما امکان می‌دهد، افرادی را که به طور مستقیم به سایت شما مراجع کرده‌اند ولی اقدام یا خریدی نکرده‌اند، دوباره به سایت خود بازگردانید. تحقیقات نشان داده است تنها یک درصد از افرادی که از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند، در اولین ورود به مشتری شما تبدیل می‌شوند. به کمک ریتارگتینگ می‌توانید ۹۹ درصد باقی را به سایت خود برگردانید.

در اینفوگرافیک زیر به طور خلاصه کارکرد ریتارگتینگ را شرح می‌دهیم :

ریتارگتینگ و بازگردانی مشتری

پلتفرم‌های تبلیغات آنلاین ایرانی و خارجی مختلفی از جمله یکتانت به شما کمک می‌کنند تا مخاطبان خود را به مشتری تبدیل کنید. زمانی که یک مشتری بالقوه وارد وب‌سایت شما می‌شود، یک کوکی روی مرورگر او قرار می‌گیرد. این کوکی در دامنه یکتانت ذخیره و موجب می‌شود یکتانت بتواند این مشتری را به محض ورود به هر یک از وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده‌اش شناسایی کند و تبلیغی مختص وی و با توجه به محصول یا خدمتی که قبلا دیده به او نشان دهد.

شرکت‌های مختلف خارجی که برای ریتارگتینگ می‌توانید استفاده کنید :

 • taboola
 • outbrain
 • و …

خوشبختانه آن‌قدر سایت‌های ایرانی در این زمینه پیشرفت داشته‌اند و قابل اعتماد هستند که می‌توانید با خیال راحت از ابزارهای ایرانی استفاده کنید و با انجام تبلیغات بهینه، کسب‌وکار خود را رشد دهید.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی دیگر به بخشی از زندگی روزمره‌ی بسیاری از ما تبدیل شده‌اند. ما از طریق این شبکه‌ها اخبار روز را دنبال می‌کنیم، مطالب مورد علاقۀ خود را می‌خوانیم و با دوستان‌مان در ارتباط هستیم. با استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌توانید فرصتی خوب برای برندهای تجاری خود ایجاد کنید تا نام برندتان را در ذهن کاربران همیشگی نمایید و با آنها یک رابطۀ دوستانه برقرار کنید. همچنین انتشار تبلیغ شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف و پرکاربَر می‌تواند تاثیر بسزایی در درآمدتان داشته باشد و به رشد کسب‌وکار شما کمک بسیار کند.

اینفلوئنسر مارکتینگ

در این پلتفرم‌ها شما می‌توانید به خوبی اینفلوئنسر مارکتینگ انجام دهید و با توجه به موضوع تبلیغ موردنظر خود، با اینفلوئنسر مناسب ارتباط برقرار کنید و تبلیغات خود را به دست میلیو‌ن‌ها کاربر در فضای شبکه‌های اجتماعی برسانید.

برخی از ابزارهای موجود قابل استفاده در زمینه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی عبارت‌ اند از  :

 • تگرو
 • اسنت‌وی
 • ادسنسور
 • ادونچر
 • و …
سوشال مدیا مارکتینگ

مدیریت شبکه‌های اجتماعی و تحلیل آن

ابزارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند، تمام شبکه‌های اجتماعی خود را همزمان در یک داشبورد مدیریت کنید. همان‌طور که می‌دانید، امروزه کاربران بسیاری از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؛ در نتیجه حضور فعال و موثر در این شبکه‌ها برای کسب‌وکار شما می‌تواند بسیار سودمند باشد و باعث افزایش تعامل برندتان با کاربران شود. پلتفرم‌های مدیریت شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد که زمان انتشار محتوای خود را تعیین کنید. همچنین با دادن گزارش‌‌ها و آمارهای مختلف به آنالیز بازخورد کاربران شبکه‌های اجتماعی کمک بسیار می‌کند و امکان مدیریت بهینه کامنت‌‌ها را نیز به شما می‌دهد.

ابزارهای کاربردی ایرانی زیادی وجود دارد که به شما در مدیریت بهینه شبکه‌های اجتماعی‌تان یاری می‌رساند. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از :

 • نوین‌هاب
 • کاوان
 • سوشیالو
 • و …

بیشتر بخوانید: بازاریابی شبکه های اجتماعی

ارسال پوش نوتیفیکیشن

پوش‌ نوتیفیکیشن پیامی شبیه به پیام کوتاه (SMS) است که می‌تواند شامل عکس، تیتر و متن کوتاهی باشد که به کاربران شما ارسال می‌شود و آنها را به وب‌سایت یا اپلیکیشن‌تان باز می‌گرداند. روزانه میلیون‌ها پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی و غیر تبلیغاتی برای کاربران مختلف در سراسر دنیا ارسال می‌شود. می‌توانید از بسترهای مختلف ارسال پوش نوتیفیکیشن استفاده کنید و تعامل خود را با کاربران افزایش دهید.

با کمک پلتفرم‌های ارسال پوش نوتیفیکیشن همانند نجوا می‌توانید نرخ بازگشت کاربران به سایت، میزان فروش و ترافیک سایت‌تان را افزایش دهید و با ارسال نوتیف به میلیون‌ها کاربر، حضورتان را به آن‌ها یادآوری کنید.

انتشار رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که به شما کمک می‌کند با انتشار محتوایی مناسب و جذاب، مورد توجه کاربران بسیاری قرار بگیرید. کسب‌وکارها با اهداف مختلفی اعم از افزایش آگاهی از برند، سئو، روابط عمومی و افزایش فروش اقدام به انتشار محتوا در سایر رسانه‌ها تحت عنوان رپورتاژ آگهی می‌کنند. با استفاده از پلتفرم‌های انتشار رپورتاژ آگهی همانند تریبون می‌توانید محتوای خود را در سایت‌های پربازدید بسیاری به نمایش بگذارید. علاوه بر این تریبون با ارائه گزارش‌دهی دقیق، شما را در تحلیل و بررسی کمپین‌تان یاری می‌کند تا بتوانید کمپین بهینه و موثرتری اجرا کنید.

کوتاه‌کننده‌ی لینک

با گسترش استفاده افراد از شبکه‌های اجتماعی، بسیاری از مواقع لازم است آدرسی از سایت خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف قرار دهید و دسترسی کاربران را به صفحه موردنظر افزایش دهید. بسیاری از لینک‌ها، تعداد کاراکتر زیادی دارند که باعث می‌شود از نظر ظاهری جذابیت خود را برای کاربر از دست بدهد و  فضای زیادی را نیز اشغال کند. با کمک کوتاه‌کننده‌های لینک می‌توانید آدرس لینک موردنظر را کوتاه و زیبا کنید و در بسیاری از بسترهای موجود همانند شبکه‌های اجتماعی، پیامک و … لینک خود را به دست مخاطب برسانید.

کوتاه‌کننده‌های داخلی و خارجی بسیاری وجود دارد که می‌توانید به راحتی از آن‌ها استفاده کنید :

لینک‌پی، لیش، پی‌لینک و … از جمله کوتاه‌کننده‌های داخلی هستند. bit.ly، goo.ly و … از جمله کوتاه‌کننده‌های خارجی هستند. البته مدتی است که goo.gl دیگر به کاربران جدید سرویس نمی‌دهد و فقط کاربرانی که قبلا از این سرویس استفاده می‌کردند، می‌توانند از آن بهره ببرند.

چت آنلاین

امروزه بلافاصله پس از ورود به بسیاری از سایت‌ها، چت‌باکس آنلاین کوچکی پایین صفحه سمت راست باز می‌شود و حسِ خوبِ پشتیبانی و همراهی همیشگی را به مخاطب القا می‌کند. ابزار گفتگو و پشتیبانی آنلاین، به شما کمک می‌کند به سادگی با مخاطبان سایت خود ارتباط بر قرار کنید و رفتار آنان را تحلیل کنید.

باعث خوشحالی است که سایت‌های ایرانی بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد و به کسب‌وکارها یاری می‌رساند. در زیر به معرفی برخی از چت آنلاین‌ها می‌پردازیم :

 • رای‌چت
 • دینگ‌چت
 • ریتین
 • چتیاتو
 • دیالوگ
 • و …

تعداد و انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بسیار زیاد است. در این محتوا سعی کردیم بسیاری از آن‌ها را معرفی کنیم. امیدواریم آشنایی با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به شما کمک کند تا با تصمیم‌گیری‌ و انتخاب مناسب، کمپین‌های بهتر و موثرتری اجرا کنید.

اهمیت استفاده از بازاریابی دیجیتال

اگر برایتان سوال است که بازاریابی دیجیتال چرا اهمیت دارد، به نکات زیر توجه کنید:
• در حال حاضر استراتژی بازاریابی کاملا به بازاریابی دیجیتال بستگی دارد.
• باعث افزایش فروش و در نهایت افزایش درآمد می‌شود.
• به شما در محبوب شدن برندتان کمک می‌کند.
• به ایجاد رابطه بهتر با مشتریان و بهبود چشم‌اندازهای کسب‌و‌کار کمک می‌کند.
• نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بهتری را به وجود می‌آورد.
• دارای فرصت‌های شغلی گسترده و پویا است.
• به دیده شدن شما در SERP موتور جستجو کمک می‌کند.
این نکات مزایای قابل توجه بازاریابی دیجیتال در کسب‌و‌کار هستند. در ادامه ۱۰ دلیل اهمیت بازاریابی دیجیتال را بررسی می‌کنیم:

۱. نرخ رو به رشد بازارهای دیجیتال

بازاریابی دیجیتال یک فناوری در حال تحول با سرعت بالا بوده و فرصت‌های شغلی بسیار زیادی را به وجود آورده است. از دهه ۱۹۹۰ تا به امروز، بازاریابی دیجیتال نیمی از وضعیت معیشت و روند فناوری را به خود اختصاص داده است.

۲. فرصت‌های شغلی متنوع

بازاریابی دیجیتال، گزینه‌های شغلی متنوعی را برای افراد ایجاد می‌کند. با گسترش و توسعه روز‌به‌‌روز فناوری شاهد آگهی‌های استخدام بیشتری در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستیم. بازاریابی دیجیتال فرصت‌های شغلی زیادی را فراهم کرده، به نحوی که می‌توان حتی از خانه هم به صورت دورکاری در این حوزه فعالیت کرده و درآمد قابل توجهی کسب کرد. بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ می‌توانند به شما در یادگیری بازاریابی دیجیتال مارکتینگ کمک کنند.

۳. راهی آسان برای شروع یک کسب‌و‌کار خلاقانه

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی بسیار متداول مانند یوتیوب، اینستاگرام و حتی با ایجاد وبلاگ می‌توانید به راحتی کسب‌و‌کار خود را شروع کنید. سپس می‌توانید با تدوین یک استراتژی مناسب، بهترین کانال بازاریابی را برای دسترسی به مخاطبان هدف خود مشخص کرده و فعالیتتان را آغاز کنید.

۴. پیشرفت آسان در قیف فروش دیجیتال

شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین و یوتیوب می‌توانند برای وب‌سایت شما ترافیک قابل ملاحظه‌ای را ایجاد کرده و حتی محصولات با خدماتتان را تبلیغ کنند. با استفاده از بازاریابی دیجیتال می‌توانید مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید.

۵. جذب آسان مخاطب در بسترهای اینترنتی

هنگامی که تمرکز کسب‌و‌کار خود را روی دیجیتال مارکتینگ می‌گذارید، دیگر راه برگشتی وجود ندارد. بلکه باید با کمک دیجیتال مارکتینگ مخاطبان بسیاری را به برند خود جذب کنید. برای مثال بازاریابی دیجیتال در ایجاد ترافیک بالا برای سایت شما نقش اساسی دارد.

۶. شکاف مهارت‌های دیجیتال

بازارهای دیجیتال به دلیل رو به رشد بودن، دارای فرصت‌های شغلی بسیاری هستند و به همین دلیل تقاضای زیادی برای افرادی که مهارت دیجیتالی دارند، وجود دارد. حتی اگر یک متخصص حرفه‌ای در این زمینه نیستید، باز هم می‌توانید با استمرار فعالیت و تجربه جایگاه خود را در دیجیتال مارکتینگ پیدا کنید. هرچند همین بازار نو و رو به رشد باعث شده تا با شکاف مهارت‌های دیجیتال مواجه شویم. شکاف مهارت در واقع به تفاوت بین مهارت‌های مورد نیاز برای انجام کار و مهارت‌هایی که یک فرد دارد، گفته می‌شود. در نتیجه افرادی که با شکاف مهارت استخدام می‌شوند، توانایی لازم را برای انجام کارها ندارند و به همین دلیل حضور نیروهای متخصص بسیار ضروری است.

۷. تطبیق پذیری

پس از تسلط بر مهارت‌های برتر برای نقش بازاریاب دیجیتال، با مهارت‌های دیگری هم آشنا خواهید شد. در بازاریابی دیجیتال اگر در یک حوزه تخصص دارید، برای تغییر جایگاهتان لازم است تا کمی تلاش کنید و سپس وارد شاخه‌های دیگر آن شوید. شما می‌توانید در هر حوزه‌ای از بازاریابی دیجیتال که می‌خواهید کار کنید و با ارتقای مهارت‌های قبلی، مهارت‌های جدیدی هم یاد بگیرید. در این زمینه، گزینه‌های بسیار زیادی در کنار فرصت‌های یادگیری وجود دارد و در نتیجه می‌توانید از مهارت‌های خود بهترین استفاده را کنید.

۸. تحول در بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال یکی از زمینه‌هایی است که همیشه در آن نکات جدیدی برای یادگیری پیدا خواهید کرد. این منابع به شما امکان خلاقیت در برنامه‌های بازاریابی‌تان را می‌دهد. با توجه به اینکه در موسسات بازاریابی، افراد با پیشینه‌های مختلف و استراتژی‌های گوناگون کار می‌کنند، می‌توانید از آن‌ها اطلاعات متنوعی کسب کنید. همچنین خواندن بهترین کتاب های دیجیتال مارکتینگ می‌تواند باعث پیشرفت شما در این زمینه شود.

۹. پشت سر گذاشتن رقیبان

تطبیق بازاریابی دیجیتال با سازمان شما یک ضرورت است و به شما امکان می‌دهد تا شرکت و چشم‌اندازتان را بشناسید. حتی اگر شما محتوا و وب‌سایت عالی داشته باشید، باز هم ممکن است به دلیل مطلع نبودن از روند فعلی بازار، نتیجه مطلوبی نگیرید.

یک دیجیتال مارکتر چه می­کند، وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

بازاریابان دیجیتال کسانی هستند که با توجه به هدف و بودجه شرکت برای افزایش آگاهی برند یا جذب مشتریان از همه کانال­‌های بازاریابی دیجیتال که در بالا ذکر شد استفاده می‌­کنند. بازاریابان دیجیتال روی شاخص­‌های کلیدی عملکرد (KPI) خاصی متمرکز هستند و با توجه به آنها و سنجش دقیق‌­شان، بازدهی هریک از کمپین‌­های مختلف خود در کانال‌­های مختلف را اندازه‌گیری می‌کنند و با این نتایج بهترین آن­ها را اجرا می‌­کنند.

در یک استارتاپ یا کسب‌وکاری کوچک ممکن است یک دیجیتال مارکتر همه مسئولیت‌­های بازاریابی دیجیتال را برعهده بگیرد اما در سازمان‌­های بزرگتر به مرور برای هریک از کانال‌­ها و تاکتیک‌­های بازاریابی دیجیتال متخصصینی خاص به وجود می‌­آید. به عنوان مثال، نقش­ه‌ای زیر در سازمان­‌های بزرگتر رایج است:

نقش KPI اصلی
مدیر سئو ترافیک ارگانیک
مدیر بازاریابی محتوایی زمان سپری شده کاربر در صفحه، ترافیک کلی بلاگ
مدیر شبکه‌های اجتماعی تعداد فالوئرها، به اشتراک گذاشتن‌ها، درگیرسازی
مدیر ایمیل مارکتینگ نرخ بازکردن ایمیل، نرخ کلیک روی لینک‌های ایمیل

آیا برای دیجیتال مارکتینگ به بودجه زیادی نیاز هست؟

به استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما بستگی دارد. برای دسته اول که بازاریابی دیجیتال نوع آفلاین بود هزینه‌­های شما ممکن است بسیار بالا باشد. از قیمت­های سرسام­‌آور تبلیغات تلویزیونی نمی­‌توان چشم­‌پوشی کرد. اما در روش‌­های بازاریابی آنلاین روش­‌های بسیارکم هزینه­‌تری موجود است.

اگر بخواهید از کانا‌‌ل‌­های سئو یا شبکه‌­های اجتماعی یا بازاریابی محتوایی استفاده م‌ی­کنید باید این خبر خوب را به شما بدهم که نسبت به بازخوردی که می­گیرید به شدت هزینه کم و قابل چشم­‌پوشی تقبل می­‌کنید. اگر هم بخواهید از کانال‌­های تبلیغات کلیکی یا تبلیغات همسان استفاده کنید می­توانید با بازدهی خیلی خوبی با دریافت آمار دقیق از نتایج کمپین خود، هزینه خود را مدیریت کنید و بسته به نتیجه‌­ای که می‌­خواهید بگیرید یا تعداد کلیکی که نیاز دارید، خودتان هزینه دلخواه خود را وارد می‌کنید. در پلتفرم یکتانت شما می­‌توانید حتی با قیمت ۵۰ تومان به ازای هر کلیک یا حتی روزانه ۱۰۰۰۰ تومان کمپین خود را طراحی و اجرا کنید که این هزینه نسبت به کانال­‌های آفلاین بسیار پربازده‌­تر و کم‌­هزینه‌­تر است.

نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

همان فعالیت‌­های بازاریابی که به صورت سنتی و محیطی اجرا می‌­شده است اگر با استفاده از ابزارهای دیجیتال باشد در این دسته قرار می‌­گیرد:

 1. بازاریابی محیطی ارتقایافته
 2. رادیو مارکتینگ / بازاریابی رادیویی
 3. تلویزیون مارکتینگ / بازاریابی تلویزیونی
 4. تلفن مارکتینگ / بازاریابی تلفنی

بازاریابی محیطی ارتقاء یافته

برخی از فعالیت‌­های بازاریابی سنتی گاهاً می‌­تواند با ابزارهای دیجیتال همراه شوند و اثرگذاری بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال در شهر تهران شما روزانه بیش از ۴۰۰۰ سازه تبلیغاتی از قبیل بیلبورد، استرابورد و … می‌­بینید که همگی در حال رقابت با یکدیگر هستند برای جلب نظر و توجه شما.

دیجیتال مارکتینگ از این نوع را می­‌توان در  بیلبورد­های الکترونیکی یافت که زمانی بسیار رایج شده بود.

دیجیتال مارکتینگ آفلاین

نوع دیگری از بازاریابی، بازاریابی با سمپلینگ بوده است که بسیار رواج داشته و دارد. بدین معنی که شرکت‌ها محصول خود را در ابعاد کوچکتر آن یا نمونه‌ای  از آن را در اختیار دیگران قرار می‌دهند تا پس از آزمایش کردن آن را خریداری کنند. حال در این نوع از بازاریابی دیجیتال اگر شما محصول یا خدمتی دارید می‌­توان به سمپلینگ‌­های دیجیتال نیز اندیشید که مثالی از آن را امروزه شما در فروشگاه­‌های موبایل‌فروشی بزرگ یا نمایندگی‌­های سامسونگ یا … می­بینید و یا همچنین سیستم‌های تبلیغات تعاملی که در پاساژهای معروف تهران نیز وجود دارد.

دیجیتال مارکتینگ چیست

رادیو مارکتینگ

نه تنها در ایران بلکه در پیشرفته‌­ترین کشورهای دنیا نیز هنوز رادیو نمرده است و به عنوان یک رسانه و کانال برای دیجیتال مارکتینگ قابل استفاده است. در این زمینه به آمارها دقت کنید:

در ایالات متحده میانگین شنیدن رادیو به طور سرانه ۲ ساعت در روز است.

در ایران نیز همچنان ۳۴ درصد جمعیت در هفته به رادیو گوش می­‌کنند که برخی از آنان بیش از یک ساعت در روز شنونده رادیو هستند. لذا رادیو نیز بخشی از بودجه سازمان‌­ها را به خود اختصاص می­دهد.

استفاده از رادیو برای مخابره یک پیام تبلیغاتی میان‌برنامه‌ای و یا حتی اسپانسرینگ یک برنامه می‌تواند از این دست دیجیتال مارکتینگ باشد.

بازاریابی تلویزیونی

بازاریابی تلویزیونی نیز بسیار رایج و مرسوم بوده و هست و به دلیل مخاطبان زیادی که سال‌ها در بین عموم داشته بسیاری از کسب‌وکارها را ترغیب به استفاده از این کانال بازاریابی دیجیتال کرده است و به همین دلیل است که هزینه‌های سرسام‌آوری را به شرکت‌ها تحمیل کرده و سازمان‌های کوچک یا نوپا توانایی پرداخت آن را ندارند.

بازاریابی تلفنی

در بازاریابی تلفنی یا مفاهیمی چون تماس­‌های سرد که همچنان در دنیا و در کشور خودمان به وفور در حال انجام است نیز بازدهی خوبی وجود ندارد چرا که غالباً سعی می‌­شود به کسی که تا به حال ارتباطی با کسب‌و‌کار ما نداشته است محصولی فروخته شود. بازاریابی پیامکی نیز شاید در دوره‌ای بتوان گفت موثر بوده اما حال در کشور ما به نوعی به یک مزاحمت تبدیل شده است که به شدت اثر منفی در ذهن گیرنده پیام ایجاد می‌کند.

بنابراین به طور کلی بازاریابی دیجیتال آفلاین چنین دسته­‌بندی می‌­شود:

 • ارتقایافته
  • بیلبوردهای الکترونیک
  • سمپلینگ الکترونیک
 • رادیو مارکتینگ
  • تبلیغات رادیو
  • اسپانسر شدن برنامه­‌ها
 • بازاریابی تلویزیونی
  • تبلیغات تلویزیونی
  • تله شاپینگ
 • بازاریابی تلفنی
  • تماس سرد
  • پیامکی
  • کد QR

معایب نوع آفلاین دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

 • نکته­‌ای منفی درباره بازاریابی آفلاین آن است که به طور کلی خیلی سخت می‌­شود پیامی را سفارشی شده و هدف­‌گیری شده به بخش خاصی از مشتریان رساند. مثلاً شما در تلویزیون پیام تبلیغاتی خود را به هرکسی که پای تلویزیون نشسته می‌­رسانید ولی هرگز نمی‌توانید برای هرکس پیام منحصر به فرد خودش را بفرستید. مثلاً خیلی جذاب‌تر می‌بود اگر برای کسی که تا به حال شما را نمی‌شناخته پیامی برای جذبش ارسال کنید و برای کسی که قبلاً از شما خرید داشته است پیامی برای تشکر یا تخفیف ویژه بدهید که مجدد از شما خرید کند. بلکه مجبورید به هر دو نفر یک نوع پیام منتقل کنید تازه اگر شانس بیاورید که در زمان پخش تبلیغات شما پای تلویزیون با حواس کامل نشسته باشد.
 • نکته منفی دیگر این نوع تبلیغات سخت بودن سنجش و ارزیابی بازدهی آن است. مثلاً هنگامی که شما همزمان هم در رادیو و هم در تلویزیون و هم در بیلبوردهای شهر تبلیغ کرده‌­اید نمی­توانید به طور دقیق بدانید چند نفر تبلیغ شما را دیده‌­اند، چند نفر از طریق آن از شما خرید کرده‌­اند، به طور تفکیک شده چند نفر از رادیو و چند نفر از بیلبورد از شما خرید کرده‌اند و … . پاسخ هیچکدام از این نوع سوالات در بازاریابی آفلاین را نمی‌توان به طور دقیق داد.

اما در بازاریابی دیجیتال از نوع آنلاین این ۲ نکته منفی وجود ندارد بلکه بسیار دقیق قابل هدف­‌گیری و قابل سنجش است.

چارچوب کلی دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

چارچوبی در حوزه اهداف و کانال‌­های دیجیتال مارکتینگ مرسوم است به نام چارچوب  (RACE (Reach-Act-Convert-Engage

در هریک از این مراحل، اهداف و کانال‌­ها و روش­ها بازاریابی متفاوت خواهد بود. در بخش reach هدف جذب مشتریان یا آشنایی اولیه آن­‌ها با خدمات است. در این بخش از بازاریابی‌­های آفلاین یا آنلاین می‌­توان استفاده کرد. در بخش Act هدف آنست که مشتری خرید اولین خود را انجام دهد و به قولی فعال­سازی شود. در این بخش می­توان از شبکه‌­های اجتماعی، صفحات فرود، بازاریابی مجدد، ایمیل مارکتینگ یا … استفاده کرد.

در بخش Convert هدف آن است که مشتری به یک خریدار پرتکرار تبدیل شود که برای هر شرکتی میزان مختلفی از فروش، معنی فروش پرتکرار است. از ریتارگتینگ، CRO، UGC، شخصی‌­سازی، ایمیل مارکتینگ و … می‌­توان در این بخش استفاده کرد و در نهایت در بخش Engage هدف آن است که مشتری به یک مشتری وفادار و همیشگی تبدیل شود و یا این که اگر تکرار خریدهای او کم شده یا مدتی است خریدی نداشته مجدداً او را وفادار کنیم. در این بخش نیز شخصی­‌سازی­‌های اتوماتیک، برنامه­‌های وفادارسازی، سیستم­‌های CRM و … از تاکتیک‌های مرسوم است.

دیجیتال مارکتینگ چیست

آیا دیجیتال مارکتینگ یک تقاضای پیوسته و مداوم در بازار است؟

بازاریابان دیجیتال و به ویژه کارشناسان بازاریابی آنلاین، به این میزان گسترده استفاده از اینترنت باید توجه کنند. چرا که هرچقدر دسترسی به فضای آنلاین راحت‌تر شود، تقاضا برای دیجیتال مارکتینگ هم بیشتر می‌شود. هم اکنون بیش از نیمی از مردم جهان، یک کاربر آنلاین هستند و فعالیت‌های خود را از طریق گوشی‌های هوشمند یا لپ‌تاپ انجام می‌دهند. به همین دلیل سازمان‌ها بیش از گذشته برای سودآوری، به دنبال توسعه فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ خود هستند.

مخاطبان بازارهای اروپا، آسیا و آمریکای شمالی، استفاده بسیاری از اینترنت دارند. بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات (۱۳۹۷)، بیش از ۷۲ میلیون و ۹۴۱ نفر در ایران از اینترنت استفاده کرده و ضریب نفوذ آن به حدود ۸۹ درصد رسیده است. سال به سال با توسعه فناوری‌های مرتبط در ایران، شاهد افزایش کاربران در فضای وب هستیم.

آمار کاربران اینترنت در ایران

به همین دلیل سازمان‌ها برای تداوم بقای خود و حفظ خود در بازار به شدت رقابتی موجود، به دنبال آن هستند تا در فضای وب حضور مستمری پیدا کنند. بر اساس مطالعات Forrester Research،‌ تقاضا برای مهارت‌های دیجیتال مارکتینگ در پنج سال گذشته، تقریبا دو برابر شده است. در ایران هم آمارها نشان می‌دهد که نفوذ اینترنت ADSL به صورت خطی رو به رشد بوده، اما نفوذ اینترنت موبایل با شیب صعودی به سرعت در حال حرکت است. همچنین بر اساس آمار منتشر شده در سال ۱۳۹۶،‌ ۳۳ میلیون نفر از جمعیت ایران با موبایل به اینترنت متصل می‌شوند. این درحالی است که ضریب نفوذ کاربران فعال موبایل در سال ۸۶ حدود ۵/۳۹ درصد اعلام شده و در سال ۹۴ این ضریب نفوذ به ۴۶/۹۶ درصد رسیده است. یعنی ضریب نفوذ کاربران موبایل در این سال‌ها بیش از دو برابر شده است. این روند رو به رشد همچنان ادامه خواهد داشت. چرا که با توسعه فناوری‌هایی همچون نسل ۴G، واردات تلفن‌های هوشمند جدیدتر و فراهم کردن زیرساخت ارتباطات در تمامی شهرها و روستاهای ایران، شاهد افزایش تعداد کاربران آنلاین خواهیم بود.

ضریب نفوذ اینترنت

در حال حاضر مدیریت شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال مارکتینگ برای سازمان‌ها در سراسر جهان، به یک ضرورت تبدیل شده است. هرچقدر که از اقتصادهای سنتی دورتر می‌شویم و کاربران با فناوری آشناتر می‌شوند؛ تقاضا برای دیجیتال مارکتینگ افزایش بیشتری پیدا می‌کند. برای مثال استرالیا با کنار گذاشتن روش‌های سنتی تبلیغات و اقتصاد، خدمات مبتنی بر بازاریابی دیجیتال را در خط مقدم اقتصاد خود قرار داده و با افزایش چشمگیر تقاضا برای استخدام بازاریابان دیجیتال نسبت به پنج سال گذشته مواجه شده است.

همین رشد روزافزون برای دیجیتال مارکتینگ، باعث شده تا جایگاه‌های شغلی برای متخصصان بازاریابی بسیاری خالی بماند. چرا که میان نیازهای سازمان و مهارت‌های متخصصان شکاف بسیاری وجود دارد و افرادی که واقعا در حوزه‌های دیجیتال مارکتینگ تخصص و تجربه کافی را داشته باشند، در این بازار با موفقیت بسیاری روبه‌رو خواهند بود. در سال ۲۰۱۸، اصلی‌ترین تقاضای بازار استخدامی، مربوط به حوزه بازاریابی دیجیتال بوده است که تخصص‌های زیر در این حوزه در اغلب کشورهای جهان با تقاضای بسیاری مواجه هستند:

 • استراتژی محتوا
 • مدیریت پروژه دیجیتال
 • تجزیه و تحلیل داده
 • بازاریابی برند
 • بهینه‌سازی موتور‌ جست‌وجو (SEO)
 • طراحی و توسعه وب‌سایت
 • تجارت الکترونیک (E-commerce)

هر کشوری در جهان متناسب با نیازها و امکانات خود، مهارت‌های متفاوتی را در حوزه دیجیتال مارکتینگ نیاز خواهد داشت. برای مثال در مناطق در حال توسعه مانند آمریکای لاتین و آفریقا، تقاضا برای بازاریابی موبایل (موبایل مارکتینگ) به شدت بالا است. چرا که در بسیاری از مناطق در حال توسعه، موبایل بیشتر از دسکتاپ محبوب شده و امکانات دسترسی آن‌ها به موبایل بسیار بیشتر است. 

در حال حاضر در کشورهایی چون کانادا، هند، آمریکا، امارات متحده عربی، استرالیا، ایرلند و فیلیپین، شاهد رشد چشمگیر تقاضای بازار دیجیتال مارکتینگ هستیم. در ایران هم این بازار هرچند تقریبا جدید است، اما روزبه‌روز شاهد رشد آن خواهیم بود.

در این مطلب با اصطلاحات رایج دیجیتال مارکتینگ بیشتر آشنا شوید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ به هرگونه‌­ای از بازاریابی محصولات و خدمات می­‌گویند که از طریق دستگاه‌­های الکترونیکی انجام می‌­شود.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ کدامند؟

دیجیتال مارکتینگ در دو بخش آفلاین و آنلاین ابزارهای مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها با توجه به شرایط و نیاز استفاده می‌گردند. از جمله این ابزارها می‌توان به ایمیل مارکتینگ و بهینه‌سازی موتورهای جستجو اشاره کرد.

وظایف مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابان دیجیتال روی شاخص­‌های کلیدی عملکرد (KPI) خاصی متمرکز هستند و با توجه به آنها و سنجش دقیق‌­شان، بازدهی هریک از کمپین‌­های مختلف خود در کانال‌­های مختلف را اندازه‌گیری می‌کنند و با این نتایج بهترین آن­ها را اجرا می‌­کنند.

86 دیدگاه‌ها
 1. فاطمه می گوید

  تعریفی که از دیجیتال مارکتینگ اراپه دادید برای همیشه در ذهن من خواهد ماند. خیلی عالی نوشته بودید.

  1. ندا عروضی می گوید

   خوشحالیم که براتون مفید بوده 🙂

 2. ترجمه تخصصی انگلیسی به فارسی می گوید

  خیلی عالی بوده ممنون از مطلب مفیدتون.

  1. محمود حسینی می گوید

   خوشحالیم که براتون مفید بوده 🙂

 3. پولنا می گوید

  سلام آیا فلو انس مارکتینگ در ایران جواب میده؟

  1. ندا عروضی می گوید

   سلام اگر منظورتون اینفلوئنسر مارکتینگ هست، باید بگم بله. اگه پرسونای شما با شبکه‌ی اینفلوئنسری که انتخاب می‌کنین تقریبا یکی باشه، خیلی خوب جواب میده.

 4. پولنا می گوید

  سلام آیا در ایران جواب میده؟

  1. ندا عروضی می گوید

   سلام بله دوست عزیز
   چرا که نه، بسیاری از کسب وکارهای کوچک و بزرگ دارن داخل ایران از این روش‌ها استفاده می‌کنن.

 5. سیمین می گوید

  خیلی عالی و جامع و با اصطلاحات ساده توضیح داده شده بدد برای هد استارتری خیلی موثر بود

  1. ندا عروضی می گوید

   خوشحالیم قابل استفاده بوده براتون 🙂

 6. علی حدادی می گوید

  با سلام و ممنون من خوب و عالی ولی خواهشا
  اگر در استفاده از معرفی و اشنای با انواع انلاین مارکتینگ هماننده معرفی افلاین مارکتینگ مثال یاوقت بیشتری می گذاشتین جدب بهتری در ارائه خدمات میگذاشت و من به عنوان مشتری که از نظر تخصصی در این رابطه تاژه دونبال اموزشهای خدمانی روان ومدیکالتری میگردم دوباره جذب و منبع شمارو انتخاب کنم با تشکر حدادی

  1. ندا عروضی می گوید

   سلام ممنون از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین 🙂 هر کدوم از مباحث دیجیتال مارکتینگ که در این متن به آنها پرداخته شده، شرح بسیار مفصلی دارد. تلاش ما اینه که بتونیم با نوشتن مطالب جامع برای هر کدوم از این مباحث و لینکسازی درست به نیازهای کاربرانمون پاسخ بدیم و اطلاعات مناسبی رو در اختیارشون بذاریم 🙂

 7. فرشاد می گوید

  آرمان جان ممنونم از مطالب خوبت. پیروز باشی.
  همچنین شما خانم عروضی و آقای حسینی 🙂

  1. محمود حسینی می گوید

   خوشحالیم که براتون مفید بوده 🙂

 8. حسنی می گوید

  مطالب خوب بود ، مارکتینگ آفلاین را کاملا درک کردم ولی کاش برای آنلاین بر حسب فضای اینستاگرام توضیح بدید که ملموس تر باشه ممنون

  1. ندا عروضی می گوید

   سلام به زودی متن رو آپدیت می کنیم و قسمت آموزش دیجیتال مارکتینگ رو بیشتر توضیح میدیم. ممنونم از اینکه صادقانه نظرتون رو با ما درمیان گذاشتین:)

 9. آ می گوید

  سلام خیلی مفید بود .
  اگر برای راه اندازی و یا رشد کسب و کار و افزایش فروش نیاز به آموزش رایگان دارید پیشنهاد میکنم پیج اینستاگرام استاد خوش نشین را ببینید.خیلی مطالب مفیدی داره
  موفق باشید
  آیدی پیج:
  mohammadrezakhoshneshin

 10. ارمان می گوید

  سلام ممنون بابت مطلب خوبتون
  ی سوال داشتم؟
  دیجیتال مارکتینگ رو بنظرتون از چه موسسه یافردی یادبگیرم بنظرتون؟

  1. ندا عروضی می گوید

   سلام من یه دوره نسبتا گرون رفتم برای اینکه دیجیتال مارکتینگ یاد بگیرم. ولی اگه برگردم به عقب از گوگل یاد میگیرم 🙂 دیجیتال مارکتینگ زیرمجموعه های زیادی داره و طبیعتا شما بهترین کلاس رو هم برین فقط یه کلیتی رو یادتون میمونه. بعد که شروع میکنین و در یکی از حوزه ها فعالیت میکنین، کم کم یاد میگیرین. در نتیجه پیشنهادم اینه که از دوره‌ها و بلاگ‌های سایت‌های خوبی در این زمینه استفاده کنین مثل : hubspot, neilpatel, یکتانت, کالج تپسل و طبیعتا سایت های مختلف دیگه داخل گوگل

 11. سارا می گوید

  بسیار عالی بود من ایمیل مارکتینگ و پرمیشن مارکتینگ رو از آقای طالبی در کلاس های مدیریت صنعتی یادکرفتم که بسیار مفید بود..

  1. ندا عروضی می گوید

   آقای طالبی قطعا یکی از بهترین‌ها هستن 🙂

 12. سهراب می گوید

  بسیار کامل و مفید بود … خسته نباشید

  1. ندا عروضی می گوید

   ممنون از همراهی‌تون 🙂

 13. بهاره می گوید

  باسلام
  میخواستم بدونم چه رشته ای متناسب با کار دیجیتال مارکتینگ است؟

  1. ندا عروضی می گوید

   سلام خیلی فرقی نداره چی خونده باشین، میتونین از سایت‌های که محتوای خوب و کاملی در زمینه دیجیتال مارکتینگ دارن استفاده کنین و با کار کردن و پیاده سازی اون مطالب کم کم یاد بگیرین.
   برای اطلاعات بیشتر میتونین محتوای چگونه یک کرشناس دیجیتال مارکتینگ شویم رو هم بخونین : /www.yektanet.com/blog/6378

 14. بهاره می گوید

  ممنون از پاسخ لطف کردید موفق و پیروز باشید

 15. soli می گوید

  عالی بود. و هرچی می خوانی وارد دنیای جدید و کلی ندانسته میشی. و چقدر احساس نیاز بیشتر به تسلط به ای تی می کنی. نمیدونم افرادی که تخصص و استعداد ای تی ندارن می تونن موفق بشن یا نه؟

  1. محمود حسینی می گوید

   سلام دوست عزیز
   بله شما میتونین با مطالعه در این حوزه و شرکت در دوره‌ها و کلاس‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ به سمت موفقیت قدم بردارید.

 16. الهام احمدی می گوید

  سلام
  برای تشکیل تیم دیجیتال مارکتینگ به چه تخصص هایی نیاز هست؟.ازجنبه چارت سازمانی به چه پست ها و چه تخصص هایی برای واحد دیجیتال مارکتینگ نیاز داریم؟

  1. محمود حسینی می گوید

   سلام دوست گرامی
   با توجه به وظایفی که به این تیم محول میشه، اندازه سازمان، منابع انسانی و مالی سازمان و نیاز مجموعه تیم دیجیتال مارکتینگ شکل میگیرد و پست های مختلفی مشخصص میگردد

 17. شادی می گوید

  خیلی مطلب اموزنده و مفیدی بود.
  الان چجوری باید دیجیتال مارکتینگ رو یاد بگیریم و شروع به کار کنیم؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم‌کنید.

  1. محمود حسینی می گوید

   سلام دوست عزیز:)
   ممنون از نظر شما
   برای یادگیری دیجیتال مارکتینگ راه‌های مختلفی مثل حضور در دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی، مطالعه کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ و … وجود داره، ما هم از طریق دو راه میتونیم در یادگیری دیجیتال مارکتینگ به شما کمک کنیم: مشاهده وبینارهای آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ و مطالعه مقالات بازاریابی دیجیتال در بلاگ یکتانت که هر دو مورد از سربرگ منابع آموزشی در سایت یکتانت قابل دسترسی هستند.

 18. سیامک می گوید

  سلام وقت بخیر
  آیا کسی که تو حوزه دیجیتال مارکتینگ کار میکنه از طرف کارفرما بیمه هم میتونه بشه یا خیر؟

  1. محمود حسینی می گوید

   سلام بله 🙂

 19. آمنه سرولایتی می گوید

  مطالب بسیارعالی بود به زبان شیوا و روان ممنونم

  1. محمود حسینی می گوید

   خوشحالیم که براتون مفید بوده دوست گرامی

 20. سگال آرتا می گوید

  سلام
  ممنونم از متن عالیتون خیلی مفید بود

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂 ممنون از شما که فیدبک میدین بهمون

 21. علیرضا توکلی می گوید

  ممنون از پست جامع و مفیدتون،
  در مورد سرویس‌ های مدیریت شبکه‌ اجتماعی من از نوین‌هاب استفاده کردم که واقعا سیستم تمیزیه،و برای ریتارگتینگ هم از خود یکتانت استفاده کردیم که نتیجه خوبی داشته برامون، در مورد سیستمهای چت آنلاین باید بگم که واقعیتش هیچ کدوم از سرویسهایی که معرفی کردین بنا به تجربه ای که ما داشتیم اصلا کیفیت خوبی ندارن و کلی نواقص و مشکل دارن و پاسخگویی خوبی هم ندارن ، یه مدت هست که ما طریق یه ریپورتاژ با سیستم ایمبر آشنا شدیم بنظرم از بین این سیستمهای ایرانی که معرفی کردین سرویس بسیار کامل تری هستش و تا حالا مشکلی نداشتیم باهاش.
  و در مورد سایت انتشار ریپورتاژ آگهی هم از تریبون استفاده کردیم که یه مزیت خوبشون پشتیبانی سریع و خوبی هست که ارایه می دن.

  فقط خواستم تجربه‌ام رو با خوانندگان یکتانت به اشتراک بذارم
  ممنون از زحمات تیم خوب یکتانت

  1. محمود حسینی می گوید

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده و همچنین خوشحالیم که تجربه خوبی از استفاده از سرویس‌های ما داشتین. ممنون از بازخورد شما

 22. امیرحسین مسائلی می گوید

  در بحث دیجیتال مارکتینگ این موضوع ها فراموش شده
  ایجاد و شرکت در رویدادهای آموزشی / فرهنگی / اجتماعی و …
  فراخوان جهت استخدام نیروی انسانی
  مهمتر از همه بیان تجربه برند از نظر مخاطب ها و کارمندان

  1. محمود حسینی می گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون از توجه و نظر شما

 23. حلیم انجم روز می گوید

  با سلام
  رادیو در سال ۱۸۶۰ اختراع شده که شما سال اختراع رادیو رو ۱۹۸۶ نوشتید!

  1. محمود حسینی می گوید

   سلام
   ممنون از توجه شما. حتما اصلاح میکنیم.

 24. صادقی می گوید

  عالی بود

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   ممنون از لطفتون 🙂

 25. مختاری می گوید

  مطالب بسیارعالی بود و بیان مطلب هم خوب بود. ممنونم

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام. ممنونیم از شما که به ما فیدبک میدین 🙂

 26. مسعود می گوید

  سلام
  خیلی عالی بود
  در مورد نحوه دیجیتال مارکتینگ در شبکه های اجتماعی مثل لینکدین میتونین بیشتر راهنمایی کنین؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام. ممنونیم از اینکه نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین 🙂 برای دسترسی به مقالات ما در این حوزه میتونین به بلاگ یکتانت، قسمت «مقالات شبکه‌های اجتماعی» مراجعه کنین.
   اگر مقاله‌ای در زمینه‌ی خاص لینکدین مد نظرتونه میتونین لینک زیر رو مطالعه کنین.
   https://www.yektanet.com/blog/5677/%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%84%db%8c%d9%86%da%a9%d8%af%db%8c%d9%86/

 27. نیلوفر می گوید

  بسیار مطلب مفیدی بود و نکات خیلی کاربردی رو مطرح کردین متشکرم ازتون

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام. خوشحالیم که مفید بوده 🙂 تشکر از شما که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتین.

 28. پریچهره فتحی می گوید

  ممنون از محتوای خاص و بکر شما. عالی بود

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   ممنون از شما که به ما فیدبک دادین 🙂 خوشحالیم که براتون مفید بوده.

 29. mahdi می گوید

  سلام
  یه موقعیت شغلی برام پیش اومده برای شروع کار دیجیتال مارکتینگ
  از اونجایی که مشغول تحصیل هستم ، میخواستم بدونم برای شروع و ادامه کار چقدر زمان نیازه

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام. بهتون تبریک می‌گیم و امیدواریم موفق باشین 🙂
   درباره‌ی سوالتون باید بگیم رشته‌ها با هم متفاوتن و هرکدوم به سطح مختلفی از تلاش احتیاج دارن. کار کردن در کنار درس خوندن حتما کمی سختی داره، ولی غیرممکن نیست.

 30. مهدی می گوید

  سلام عالی بود جهت مشاوره خوشحال میشم از پرسنل با بنده تماس بگیرند ممنونم ۰۹۳۹۸۵۸۵۹۲۶

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام. ممنون از این‌که بهمون فیدبک میدین 🙂
   همکارانمون در اولین فرصت باهاتون تماس می‌گیرن.

 31. بهنیا می گوید

  مطالب بسیار بسیار قابل درک و روان و فوق العاده مفید بود و از خوندنشون بسیار لذت بردم …
  ممنون که این اطلاعات رو به صورت رایگان در اختیارمون قرار دادید

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   خیلی ممنون که بهمون فیدبک میدین 🙂

 32. فرزاد می گوید

  باتشکر از یکتانت ، مطالب فوق العاده و مفید بود

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   خوشحالیم که براتون مفید بوده 🙂

 33. فریده می گوید

  سلام به تیم خوب یکتا نت ممنون از مقاله جذاب و هدفمندتون. خیلی کم پیدا میشه این متن های کاربردی رو پیدا کرد

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام دوست عزیز 🙂 ممنون از شما که خوندین و بهمون فیدبک دادین.

 34. MAHDI می گوید

  سلام
  ممنون بابت اطلاعاتتون گفتین مطالعه کتاب مفید هست اگه میشه چند مورد کتاب هم پیشنهاد بدین

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام. خوشحالیم که براتون مفید بوده. کتاب‌های زیادی در زمینه‌ی دیجیتال مارکتینگ موجوده اما توی لینک زیر ما چند مورد رو بهتون معرفی کردیم:
   https://www.yektanet.com/blog/7927/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF/
   همچنین می‌تونین به صفحه‌ی اینستاگرام یکتانت و هایلایت معرفی کتاب مراجعه کنین.
   اگر این کتاب‌ها ررو مطالعه کردین می‌تونین باز هم به ما پیام بدین تا موارد جدیدی رو بهتون معرفی کنیم 🙂

 35. سهراب می گوید

  سلام.. اگر بخواهیم از صفر شروع بکنیم چقدر زمان میبره که دیجیتال مارکتینگ شغل اصلیمون بشه وازش درامد کسب کنیم.. و اینکه درامدش در حالت عادی چقدره؟.. ممنون میشم جواب بدین

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   دیجیتال مارکتینگ یه دنیاست و بستگی داره شما با چه هدفی واردش میشین و توی کدوم شاخه می‌خواین فعالیت کنین. اما کسی که تجربه‌ی کاری نداره و داره از صفر شروع می‌کنه، بسته به قوانین و اصول شرکتی که باهاشون وارد همکاری میشه، می‌تونه انتظار حقوقی بین ۳ تا ۵ میلیون در ماه رو داشته باشه.
   از زمانی که خودتون جدی باشین، دیجیتال مارکتینگ می‌تونه شغل اصلیتون حساب بشه و به میزانی که به دنبال کسب تحربه‌های مختلف باشین و مطالعه داشته باشین، می‌تونین سریع‌تر پیشرفت کنین.

 36. حسين عسگري می گوید

  راديو در سال ۱۹۸۶ اختراع شد؟!
  ضمناً اين كه ايشون ميگن هر گونه بازاريابي به واسطه دستگاه‌هاي الكترونيكي، اولين راديو و تلويزيون‌ها لامپي بودند نه الكترونيكي. بعدها راديو و در دهه‌هاي اخير هم تلويزيون‌ها با استفاده از نيمه‌هادي‌ها به‌صورت الكترونيكي در امدند كه در آن زمان به اين نوع دستگاه‌ها، solid state مي‌گفتند.

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام
   خیلی ممنون از توجهتون.
   سال اختراع رادیو یک اشتباه تایپی داشت و اصلاح شد.
   درباره‌ی الکترونیکی بودن وسایل هم صحبت شما کاملا درسته. احتمالا این مساله به این دلیله که تعریفی که در این مقاله از دیجیتال مارکتینگ ارائه شده مربوط به دهه‌های اخیره و قطعا منظور از وسایل الکترونیکی، نسل جدید این وسایله و نه نسخه‌های قدیمی.
   بسیار خوشحال شدیم که این مقاله رو انقدر دقیق مطالعه کردین و برامون خیلی ارزشمنده که نظرتون رو نوشتین و دانشتون رو با ما به اشتراک گذاشتین 🙂

 37. حسين عسگري می گوید

  سلام ممنونم خانم خاني‌پور. به خاطر ارائه‌اي كه فردا در دانشگاه دارم مجبورم دقيق بخونم 🙂

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   موفق باشین 🙂

 38. نوشا نانگلی می گوید

  من خیلی استفاده کردم و تشکر می کنم از روان بودن نوشته

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم. ممنون که بهمون فیدبک می‌دین.

 39. پارسا فانی می گوید

  عالی بود خیلی ممنون من یک دیجیتال مارکترم و این مقاله خیلی برام جالب بود

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   خوشحالیم که به نظرتون جالب بوده 🙂

 40. حسام کیانی خواه می گوید

  سلام
  خیلی ممنون یکتانت عزیز بابت مقاله خوبت
  ای کاش صحبت از PPC , CPC و CPA هم میکردید، جاش بود
  در کل مقاله فوق العاده ای بود تشکر

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   خیلی ممنون از شما بابت مطالعه‌ی این مقاله و فیدبک خوبی که بهمون دادین. حتما در اولین فرصت این موارد رو هم به مقاله اضافه‌ می‌کنیم.

 41. سارا می گوید

  مثل همیشه عالی ممنون بابت اطلاعات مفیدتون

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   ممنون از شما بابت انرژی‌ای که با فیدبکتون بهمون می‌دین 🙂

 42. حسن می گوید

  برای شروع و ورود به حرفه دیجیتال مارکتینگ یا مدیر seo باید از کجا شروع کنیم

  1. سها کاکا می گوید

   دوست عزیز بهتون پیشنهاد می کنم این ویدیو رو برای شروع دیجیتال مارکتینگ ببینید.
   https://www.instagram.com/p/CTudjnftJaO/?utm_source=ig_web_copy_link
   برای شروع کار سئو اول باید دوره های سئو رو بگذرونید و خیلی بهتره که به عنوان کارآموز فعالیت داشته باشید تا به صورت تجربی بتونید مفاهیم رو در عمل به کار ببرید.
   این لینک هم میتونه به صورت گام به گام کمکتون کنه.
   https://backlinko.com/hub/seo

 43. مهدی عراقی می گوید

  یکی از لذت های یادگیری مطالعه و برسی مقالات یکتانت هست که به روانی هرچه تمام نوشته و پالایش شده!
  واقعا ازتون متشکرم!

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   خیلی خوشحالمون کردین 🙂
   ما از شما متشکریم که همراهمونین

 44. نامیرا می گوید

  ممنون مطلب بسیاری مفیدی بود.

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   خوشحالیم که براتون مفید بوده

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.