لینک سازی خارجی به زبان ساده | فاکتورهای مهم بک لینک سازی

مقالات سئو | روژان خانی‌پور | تاریخ بروزرسانی : ۲۵ آذر ۱۴۰۰

 فرض کنید دوستتان به خانه‌ی شما آمده است. وقتی که می‌رسد شروع می‌کند به تعریف کردن و می‌گوید:«کوچه‌تان را پیدا نمی‌کردم. از یک مغازه‌دار پرسیدم و توانست راهنمایی‌ام کند.»
اگر یک متخصص سئو این ماجرا را بشنود ممکن است ذهنش به سمت لینک خارجی برود! در این داستان، مغازه‌دار به خانه‌ی شما لینک خارجی داده است. 

در زبان سئو هر وقت شما کاربر را توسط لینک‌هایی که در وب‌سایتتان ایجاد می‌کنید، به صفحه‌ی دیگری از وب‌سایت خود هدایت کنید، لینک‌سازی داخلی انجام داده‌اید. اما اگر وب‌سایت دیگری کاربرش را به صفحه‌ی شما هدایت کند یا شما از وب‌سایتتان به یک صفحه‌ی دیگر لینک بدهید، لینک خارجی ایجاد شده است. 

در این مقاله‌ می‌خواهیم به روش‌های لینک‌سازی خارجی و تاثیر آن بر سئو بپردازیم. 

لینک سازی خارجی (External Links) چیست؟

لینک‌سازی خارجی یا بک‌لینک، شامل لینک‌هایی هستند که از سایت‌های دیگر به وب‌سایت شما داده می‌شوند.

بیایید با یک مثال قضیه را روشن‌تر کنیم. فرض کنید شما صاحب وب‌سایت A به آدرس aaa.com هستید. اگر یکتانت در یکی از مقالاتش به یکی از صفحات شما ( مثلا aaa.com/something) لینک بدهد، شما یک بک‌لینک از یکتانت گرفته‌اید. 

تمام منابعی که ما در انتهای مقالاتمان ذکر می‌کنیم، برای سایت‌های منبع، بک‌لینک محسوب می‌شوند.

تعریف بک لینک

تأثیر لینک سازی خارجی بر سئو off-page

لینک‌سازی خارجی، شریان حیاتِ سئو off page است. می‌پرسید چرا؟ 

ساده است. بیایید با یک مثال پیش برویم. اگر در یک جمع به همه بگویید که من آدم مسئولیت‌پذیری هستم و شروع به تعریف از خودتان کنید، دیگران چقدر باور می‌کنند؟
حالا فرض کنید همکارانتان از مسئولیت‌پذیری شما تعریف کنند. آیا باور‌پذیرتر نیست؟

واضح است که وقتی دیگران از کسی تعریف می‌کنند، ما بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیریم تا هنگامی که خود شخص اخلاق‌های خوبش را برایمان بشمارد. 

موتورهای جستجو هم به همین ترتیب از بک‌لینک‌ها به عنوان معیاری برای سنجش اعتبار محتوایی که به آن لینک داده شده استفاده می‌کنند. یعنی وقتی سایت‌های دیگر، محتوای شما را به کاربر معرفی می‌کند یا نام شما را به عنوان منبع محتوا ذکر می‌کنند، موتورهای جستجو امتیاز ویژه‌ای برای محتوای شما قائل خواهند شد. 

دوباره‌ به دنیای مثال‌هایمان برگردیم. فرض کنید می‌خواهید یک لباس مجلسی بدوزید و به دنبال یک خیاط خوب می‌گردید. دوستی که مهارت خاصی در زمینه‌ی خیاطی ندارد به شما یک نفر را معرفی می‌کند. از طرفی یکی دیگر از دوستانتان که خودش اهل دوخت و دوز است یک خیاط حرفه‌ای را به شما معرفی می‌کند. کارتان را به کدام خیاط می‌سپارید؟ از دوست اول تشکر می‌کنید اما احتمالا اعتبار حرف دومین دوست در نظرتان بیشتر است. 

موتورهای جستجو هم به همین ترتیب لینک‌های خارجی را اعتبارسنجی می‌کنند. یعنی سایت‌هایی که از سایت‌های معتبر‌تری بک‌لینک دارند، رتبه‌های بهتری هم در نتایج موتور جستجو به دست می‌آورند.

در بخش بعد درباره‌ی ویژگی‌های لینک‌سازی خارجی با کیفیت صحبت می‌کنیم. 

 

ویژگی های لینک سازی خارجی باکیفیت

همان‌طور که تا اینجا متوجه شدید لینک‌سازی خارجی تاثیر زیادی بر سئو خارجی یا off-page دارد. 

در ادامه بررسی می‌کنیم که لینک‌‌های خارجی باکیفیت‌ چه ویژگی‌هایی دارند: 

۱. بک‌لینک‌های با کیفیت، از وب‌سایت‌های معتبر و با نفوذ می‌آیند: 

ترجیح می‌دهید سایت دانشگاه هاروارد  به وب‌سایت شما لینک بدهد، یا یک وب‌سایت رندوم و معمولی؟ به نظر می‌رسد گوگل هم مثل شما فکر می‌کند!
هرچقدر وب‌سایتی در یک حوزه شناخته‌شده‌تر باشد و اعتبار دامنه‌ی آن بیشتر باشد، بک‌لینک گرفتن از آن ارزشمندتر خواهد بود. 

آیا گرفتن چنین بک‌لینک‌هایی کار سختی است؟ بله طبیعتا سخت است. 

آیا می‌ارزد؟ بله قطعا! (قدیمی‌ها چه می‌گفتند؟ یک مو از خرس کندن غنیمت است؟)

 

۲. بک‌لینک‌های با‌کیفیت حاوی کلمه‌ی کلیدی مد نظر شما در انکر‌تکست لینک هستند. 

ممکن است بپرسید انکر‌تکست (anchor text) چیست. انکر به معنی لنگر است. انکر تکست یعنی متنی که لنگرگاه لینک شماست!
لینک‌های یک متن را چطور تشخیص می‌دهید؟ معمولا یک یا چند کلمه هستند که با رنگی متفاوت نمایش داده می‌شوند و وقتی روی آن‌ها کلیک می‌کنید، وارد یک صفحه‌ی دیگر می‌شوید. به آن کلمه‌ها anchor text گفته می‌شود. کلمات زرد رنگی که در این متن می‌بینید انکر‌تکست هستند.

اگر سایتی که می‌خواهید از آن بک‌لینک بگیرید، لینک را روی کلمه‌ی کلیدی‌ای که برای شما مهم است قرار دهد، نور علی نور می‌شود! 

یعنی اگر وب‌سایتی که دارد به شما بک‌لینک می‌دهد بنویسد: «دانلود ایبوک دیجیتال مارکتینگ یکتانت» بسیار متفاوت است از وقتی که فقط می‌نویسد «اینجا کلیک کنید»

البته باید مراقب باشید در استفاده از این ویژگی بیش از حد از انکرتکست‌های یکسان استفاده نکنید. گوگل الگوریتم پنگوئن را برای چنین مواقعی راه‌اندازی کرده است تا مانع از روش‌های سئوی کلاه سیاه و تکثیر ربات‌گونه‌ی لینک‌ها شود. 

 

۳. وب‌سایتی که به شما لینک خارجی داده است، در حوزه‌ی مشابه شما فعالیت کند.

اگر شما صاحب یک وب‌سایت در زمینه‌ی دیجیتال مارکتینگ باشید و از یکتانت بک‌لینک بگیرید، بسیار برای شما بهتر است تا اینکه از یک وب‌سایت ورزشی بخواهید به شما لینک بدهد. 

برای اینکه حق را به گوگل بدهید، می‌توانیم با یک مثال، شرایط را شبیه‌سازی کنیم. اگر کریستیانو رونالدو شخصی را در زمینه‌ی فوتبال تایید کند، کسی هست که بگوید رونالدو دروغ می‌گوید یا مهارت آن شخص را زیر سوال ببرد؟ طبیعتا رونالدو بهتر از نویسنده‌ای که تخصصی در فوتبال ندارد، می‌تواند مهارت افراد را در این زمینه بسنجد. درباره‌ی وب‌سایت‌ها نیز این قضیه برقرار است. اگر وب‌سایتی که حوزه‌ی تخصصش با شما یکی‌ است، شما را معرفی کند و کاربرانش را به شما ارجاع دهد، تز نظر گوگل بسیار معتبرتر از زمانی است که یک وب‌سایت غیر مرتبط این کار را انجام دهد. 

بک لینک مرتبط

۴. لینک‌های خارجی با‌کیفیت، do follow هستند. 

برای اینکه لینک‌ها توسط کراولرهای موتور جستجو بررسی شوند، لازم است که do follow (فالو) باشند، یا no follow (نوفالو)‌ نباشند. 

اگر تگ no follow مانند نمونه‌ای که در زیر مشاهده می‌کنید، به انتهای لینک اضافه شده باشد، با اینکه لینک قابل کلیک است، اما گوگل و سایر موتورهای جستجو آن را نادیده می‌گیرند. 

<a href=”https://something.com”  rel=”nofollow” >click here</a>

این لینک‌ها کمک چندانی به سئو سایت شما نمی‌کنند. بنابراین از وب‌سایت‌ها درخواست لینک فالو داشته باشید. 


۵. لینک‌‌های خارجی با‌کیفیت از یک منبع نیستند!

گاهی متوجه می‌شویم که لینک گرفتن از سایت X ساده است و از آن لینک‌خارجی می‌گیریم. مشکل هنگامی شروع می‌شود که به دلیل سادگی هماهنگی برای گرفتن بک‌لینک، دوباره و دوباره و دوباره این کار را می‌کنیم! 

اما آیا لینک‌های دوم و سوم و چهارم، به اندازه‌ی لینک اول تاثیرگذار خواهند بود؟ مشاهدات نشان می‌دهند که اینطور نیست.

اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم، داشتن ۱۰۰ لینک خارجی از ۱۰۰ وب‌سایت مختلف، بهتر از داشتن ۱۰۰۰ لینک خارجی از یک وب‌سایت است.

انواع لینک سازی خارجی

شما می‌توانید به روش‌های مختلف برای لینک‌سازی خارجی یا backlink اقدام کنید. 

۱. لینک خارجی تالیفی

بهترین نوع لینک خارجی وقتی است که یک وب‌سایت به صورت خودکار و بدون تلاش خاصی از سمت شما، به یکی از صفحات وب‌سایتتان لینک می‌دهد. 

این لینک ممکن است حالت‌های مختلفی داشته باشد. از جمله:

  • نام بردن از شرکت شما یا یکی از افرادی که در آن کار می‌کند
  • لینک کردن شما به عنوان منبع اطلاعاتی که در محتوا استفاده شده است
  • ارجاع به وب‌سایت شما به عنوان طراح یک اینفوگرافیک
  • مصاحبه با یکی از همکاران شما در شرکت

و موارد این‌چنینی.

برای اینکه بک‌لینک تالیفی داشته باشید، چند نکته را در دستور کار خود قرار دهید:

  • بازاریابی محتوایی خود را تقویت کنید
  • محتواهای همیشه سبز و با کیفیت تولید کنید
  • محتواهایی تولید کنید که قابل همرسانی (share) باشند و باقی وب‌سایت‌ها به آن علاقه نشان دهند.
  • محتوایی منتشر کنید که برند شما را به عنوان یک مرجع و لیدر بازار معرفی کند، تا بقیه تشویق شوند کاربرانشان را به شما ارجاع دهند یا با شما مصاحبه ترتیب دهند.

 

۲. رپورتاژ آگهی: 

یکی از روش‌های لینک‌سازی خارجی انتشار رپورتاژ آگهی در سایت‌های مختلف (و البته طبق نکاتی که پیش‌تر اشاره کردیم، مرتبط) است. انتشار رپورتاژ می‌تواند به سئو وب‌سایت شما کمک کند.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چطور در سایت‌های مختلف، رپورتاژ منتشر کنیم. با ثبت‌نام در تریبون می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. کافی است محتوای خود را بارگذاری کنید و سایت‌هایی که مد نظر دارید را از لیست سایت‌هایی که تریبون با آن‌ها همکاری دارد پیدا کنید. باقی را به تریبون بسپارید. 

 

۳. نوشتن پست مهمان:
می‌توانید برای یک سایت مناسب، محتوای متنی با کیفیت بنویسید و در آن به یک یا چند صفحه‌ی سایت خود لینک بدهید. با این کار می‌توانید ترافیک بیشتری را به وب‌سایت خود هدایت کنید. 

 

۴. برگزاری وبینار: 

دیگران را تشویق کنید که به وب‌سایت شما بک‌لینک بدهند. برای چنین هدفی، وبینارها می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند.
یک وبینار برگزار کنید و محتوای ارزشمند در آن ارائه دهید. وب‌سایت‌ها به شما بک‌لینک می‌دهند تا نیاز به آموزش کاربران خود را برطرف کنند. 

 

۵. نسخه‌ی رایگان ابزار:

کاربران شیفته‌ی ابزار هستند. حالا اگر این ابزار رایگان باشد چطور؟ وب‌سایت‌های زیادی برای اینکه مخاطب‌هایشان را به‌روز نگه دارند، ابزارهای رایگان را به کاربرانشان معرفی می‌کنند. 

ابزار رایگان می‌تواند یک ابزار ساده، مانند ماشین‌حساب تبدیل قیمت ارز باشد یا قسمتی از یک ابزار پیچیده‌تر که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. مانند پرسونا‌ساز هاب‌اسپات که به شما اجازه می‌دهد تا ۳ پرسونا به صورت رایگان با آن بسازید یا ابزارهایی که فقط از بعضی ویژگی‌های آن می‌توانید به صورت رایگان استفاده کنید. 

 

 

منابع


https://moz.com/learn/seo/off-site-seo

https://backlinko.com/hub/seo/backlinks

 

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.