✨ایبوک اصطلاحات بازاریابی و تبلیغات دیجیتال را بدون هزینه دانلود کنید!✨

روش‌های شناسایی کلیک مشکوک در یکتانت

مقالات تبلیغات بنری | ندا عروضی | تاریخ بروزرسانی : ۲۲ مرداد ۱۴۰۱

الگوریتم‌های یکتانت به صورت دائمی در حال بررسی کیفیت تبلیغات و بهینه کردن نتایج هستند. از این رو سیستمِ فنیِ توسعه‌یافته‌ی یکتانت دائما ترافیک ارسال شده برای تبلیغ‌کنندگان را بررسی می‌کند و در صورت مشاهده هر گونه ترافیک مشکوک، هزینه آن را از پنل نمایش‌دهنده به تبلیغ‌کننده برگشت می‌دهد. در ادامه حالت‌های مختلفی را که کلیک مشکوک در نظر گرفته می‌شود، شرح می‌دهیم.

کلیک مشکوک

معمولا کاربران از کلیک کردن بر روی تبلیغ یا هر موضوع دیگری در فضای وب، هدفی دارند. به طور مثال می‌خواهند اطلاعات بیشتری را مشاهده کنند و یا از جزییات موضوع یا تخفیفی باخبر شوند. منظور از کلیک مشکوک در واقع هر نوع کلیک نادرستی است که به نحوی غیرمعمول توسط کاربر، ربات و … انجام می‌شود. در این حالت سیستم یکتانت کلیک را مشکوک به تقلب درنظر می‌گیرد و با توجه به داده‌های موجود، درصد احتمالی برای نادرستی کلیک‌ها مشخص می‌کند.

روش‌های شناسایی کلیک مشکوک

۱- IP هر کاربر

هر کاربر برای اتصال به اینترنت، IP مخصوص به خود را دارد. بسته به رفتاری که هر IP از خود نشان می‌دهد، سیستم یکتانت با کمک الگوریتم‌های یادگیری ماشین می‌تواند رفتار کاربر موردنظر را بررسی کند. در وضعیت عادی، رفتار کاربران مسیری طبیعی را دنبال می‌کند. اگر در این بین IP مشخصی رفتاری غیر طبیعی داشته باشد، به عنوان کلیک مشکوک شناسایی می‌شود. به طور مثال اگر تمام IPها به طور میانگین روزانه 5 کلیک با انحراف معیار 4 انجام دهند و IP خاصی، روزانه 200 کلیک انجام دهد، به خصوص اینکه اکثر کلیک‌های آن بر روی جایگاه‌های تبلیغاتی در وب‌سایت نمایش‌دهنده‌ی مشخصی باشد، شک برانگیز است و سیستم کلیک‌های این IP خاص را مشکوک فرض می‌کند.

۲- رفتار کاربر در طول شبانه‌روز

اگر نمودار رفتار هر فرد را در طول 24 ساعت شبانه‌روز بررسی کنیم، از میانگین رفتار کاربران الگویی به وجود می‌آید. با توجه به الگوی به وجود آمده، اگر کاربری رفتار غیرعادی داشته باشد، سیستم آن را مشکوک شناسایی می‌کند. به طور مثال در نمودار زیر منحنی آبی، میانگین رفتار معمولی کاربران را در طول شبانه‌روز و منحنی نارنجی، رفتار غیرعادی را نشان می‌دهد؛ درنتیجه سیستم، کلیک‌های انجام شده در بازه‌ی زمانی 11 تا 15 را مشکوک در نظر می‌گیرد.

کلیک مشکوک

3- سرویس‌های فراهم‌کننده اینترنت

هر کاربر از سرویس‌دهنده‌ی خاصی برای ورود به دنیای اینترنت استفاده می‌کند. برای مثال در ایران، کاربران از طریق شاتل، رسپینا، ایرانسل و … به اینترنت متصل می‌شوند و هر کاربر IP مشخصی می‌گیرد. در این بین گاهی IPهایی از شبکه Tor و یا ربات‌های چینی وارد سیستم می‌شوند و شروع به کلیک می‌کنند؛ سیستم با کمک الگوریتم‌های یادگیری ماشین، این IPهای ناشناس را مشکوک در نظر می‌گیرد؛ در نتیجه کلیک‌هایی را که از طریق این IPهای ناشناس انجام شده است، به عنوان کلیک مشکوک شناسایی می‌کند.

4- الگوی کارکرد دستگاه‌های مختلف

کاربران با دستگاه‌های مختلفی همانند موبایل، دسکتاپ و تبلت به وب‌گردی می‌پردازند. از طرفی میانگین رفتار کاربران و میزان کلیک به نمایش در دستگاه‌های مختلف با هم متفاوت است. سیستم یکتانت با توجه به نموداری که از داده‌های موجود به دست می‌آورد، الگوی کارکرد کاربران در دستگاه‌های مختلف را شناسایی می‌کند. حال اگر میزان کلیک به نمایش کاربری خاص در دسکتاپ یا موبایل با الگوی موجود، بسیار متفاوت باشد، سیستم کلیک‌های آن کاربر را به عنوان کلیک مشکوک شناسایی می‌کند. برای مثال فرض کنید در حالت طبیعی کاربر با دسکتاپ وارد شده است و در هر 100 بار نمایش، 3 بار کلیک می‌کند. حال فردی رباتی به وجود می‌آورد که از طریق دسکتاپ وارد سیستم می‌شود و از هر 100 بار نمایش 280 بار کلیک می‌کند و تناسب بین موبایل و دسکتاپ را از بین می‌برد. از این رو سیستم یکتانت با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین، کلیک‌های صورت گرفته را غیر طبیعی و مشکوک در نظر می‌گیرد.   

5- کلیک نمایش‌دهنده

اگر خود نمایش‌دهنده روی تبلیغی که در وب‌سایت خود گذاشته است، کلیک کند، کلیک مشکوک به حساب می‌آید و باید بررسی شود.

کلیک مشکوک

6- توزیع نرخ کلیک به نمایش در جایگاه‌های تبلیغاتی

احتمالا با CTR آشنایی دارید. CTR در واقع نرخ کلیک به نمایش هر تبلیغ است و با توجه به میانگین رفتار کاربران، حد میانگین و طبیعی دارد. حال اگر CTR یک جایگاه تبلیغاتی بسیار بالاتر از حد عادی باشد، کلیک‌های انجام شده بر روی آن جایگاه تبلیغاتی مشکوک شناسایی می‌شود. به طور مثال اگر CTR بین 1 تا 3 درصد باشد و CTR جایگاه تبلیغاتی خاصی 20 درصد شود، کلیک مشکوک و به احتمال زیاد فاقد اعتبار است.

۷- بررسی کوکی‌های کاربر

بر روی مرورگر کاربران، کوکی‌هایی تنظیم می‌شود. با استفاده از آن کوکی‌ها سیستم می‌تواند رفتار کاربر را بررسی کند. پس از بررسی، سیستم میانگین رفتاری کاربران را در نمودار مشخص می‌کند. با توجه به میانگین رفتار کاربران، تعداد کلیک طبیعی مشخص می‌شود و اگر تعداد کلیک دریافت شده از مرورگری با کوکیِ خاص نسبت به میانگین اختلاف زیادی داشته باشد، سیستم به آن مشکوک می‌شود. به طور مثال اگر روزانه میانگین کلیک کوکی‌های مرورگر، 5 کلیک باشد و یکی از کوکی‌ها 150 کلیک در هر روز داشته باشد، سیستم کلیک‌های آن کوکی را کلیک مشکوک در نظر می‌گیرد.

۸- بررسی کیفی دوره‌ای

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد، نوع دیگری از بررسی کیفی نیز همواره به صورت موازی صورت می‌گیرد. در این نوع از بررسی کیفی، به صورت دوره‌های تکرارشونده، دیتای عملکرد کمپین‌های مختلف تبلیغ‌کننده‌های یکتانت نیز به صورت تجمیعی بررسی شده و وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده‌ای که در تعداد معتبری از کمپین‌های تبلیغاتی بازخورد خوبی نداشته و اطلاعات دریافتی از وب‌سایت آن‌ها با معیارهای استاندارد فاصله داشته باشد، مشخص می‌شوند. در این مرحله اقدامات لازم بر روی این وب‌سایت‌ها انجام شده و محدودیت‌هایی برای بررسی بیش‌تر این وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده اعمال می‌کنیم. در نهایت اگر بعد از ایجاد محدودیت‌ها همچنان کیفیت ترافیک دریافتی از وب‌سایت نمایش‌دهنده مناسب نباشد، درآمد نمایش‌دهنده بلوکه شده و به صورت سیستمی به تبلیغ‌کننده‌هایی که بابت تبلیغات در آن وب‌سایت‌ها هزینه کرده‌اند برگشت داده می‌شود.

در نهایت کلیک‌های مشکوک چه می‌شود؟

تمام کلیک‌هایی که از راه‌های بالا تشخیص داده شد، مشکوک است و باید بررسی شود. سیستم به طور کاملا خودکار با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین کلیک‌های مشکوک را شناسایی می‌کند. سپس بازه‌ی زمانی انجام و تکرارشوندگی این کلیک‌های مشکوک را بررسی کرده و اگر تعداد این کلیک‌ها از حد احتمالی که می‌تواند کلیک مشکوک باشد، بیشتر شود، سیستم یکتانت کلیک‌ها را به عنوان کلیک‌های نادرست تلقی می‌کند. در این حالت تمامی هزینه‌های کلیک‌های انجام شده از وب‌سایت نمایش‌دهنده کسر می‌شود، بودجه‌ی تبلیغ‌کننده که در آن وب‌سایت هزینه شده به طور کامل به او بازمی‌گردد و همکاری یکتانت با وب‌سایت نمایش‌دهنده به طور کامل قطع می‌شود .البته توجه داشته باشید که مشکوک بودن رفتار کلیک در برخی از مواردی که ذکر شد در همان لحظه کلیک قابل تشخیص است. در این موارد کلیک‌های مشکوک دقیقا در همان لحظه کلیک نامعتبر به حساب آمده و شمارش نمی‌شوند و در واقع، نیازی به کسر هزینه کلیک از درآمد نمایش‌دهنده و بازگشت آن به تبلیغ‌کننده وجود ندارد، چرا که با شمارش نشدن این کلیک‌های نامعتبر، از همان ابتدا هیچ هزینه‌ای از تبلیغ‌کننده کسر نشده و به پنل نمایش‌دهنده اضافه نمی‌شود.

4.4/5 - (13 امتیاز)
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایبوک جدید یکتانت منتشر شد!