🌟 دانلود رایگان تولکیت ارزیابی محتوای متنی 🌟

اختلاف کلیک و سشن را چطور تشخیص دهیم؟

مقالات تبلیغات ریتارگتینگ | ندا عروضی | تاریخ بروزرسانی : ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

وقتی پنل یکتانت خود را باز می‌کنید، با اطلاعات زیادی روبه‌رو می‌شوید. این اطلاعات در قالب گزارش‌های مختلفی در اختیار شما قرار می‌گیرد. هدف از گزارش‌ها این است که از عملکرد کمپین خود و رفتار کاربران آگاه شوید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید. از این رو لازم است با المان‌های موجود در گزارش‌ها آشنا باشید. بسیاری از مواقع کاربران، تفاوت بین اصطلاحات و نام‌های به کار برده شده در گزارش‌ها را نمی‌دانند و همین موضوع باعث می‌شود نتوانند تجزیه و تحلیل درستی انجام دهند. در ادامه به توضیح اختلاف کلیک و سشن که پرسش همیشگی صاحبان کمپین است، می‌پردازیم.

کلیک

هرگاه فردی بر روی تبلیغ شما کلیک کند، بلافاصله در پنل تبلیغ‌کننده به تعداد کلیک اضافه و هزینه‌ی آن از بودجه‌ی تبلیغ‌کننده کم می‌شود. البته برای اطمینان از درستی و صحت کلیک‌های انجام شده، سیستم یکتانت با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، کلیک‌های مشکوک را شناسایی می‌کند و هزینه‌ی مرتبط با آن‌ها را به طور کامل به پنل تبلیغ‌کننده باز می‌گرداند. در این باره یکتانت گزارشی تحت عنوان «چرا در یکتانت نگران کلیک تقلبی نباشیم؟» فراهم کرده است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید روش‌های شناسایی کلیک مشکوک را مطالعه کنید تا با چگونگی این فرایند به طور کامل آشنا شوید.

سشن

سشن مجموعه‌ای از تعاملات کاربر با یک وب‌سایت است که در بازه زمانی خاصی اتفاق می‌افتد. یک سشن می‌تواند شامل دیدن صفحات مختلف، رویدادها، مطالعه مطلبی از بلاگ و هر تعامل دیگری که کاربر با وب‌سایت موردنظر دارد، باشد. به طور مثال تمامی اتفاقات زیر می‌تواند داخل یک سشن انجام شود.

اختلاف کلیک و سشن

یک کاربر می‌تواند چندین سشن ایجاد کند. این سشن‌ها ممکن است در طول یک روز، یک هفته یا چند ماه به وجود بیاید. به محض اتمام یک سشن، فرصت دیگری برای شروع یک سشن جدید در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

یک سشن از دو راه به پایان می‌رسد :

  • بر پایه‌ی زمان :
    • سی دقیقه از آخرین اکشن موجود در یک سشن بگذرد و کاربر دیگر هیچ‌گونه فعالیتی در سایت موردنظر انجام ندهد.
    • وقتی زمان به نیمه‌ی شب ( ساعت ۱۲ شب) می‌رسد.
  • بر پایه‌ی تغییر کمپین
    • وقتی کاربر از طریق یک کمپین وارد و سپس خارج می‌شود و بار دیگر از طریق کمپین دیگری وارد سایت شما می‌شود.

در ادامه دو مورد ذکر شده را به طور کامل شرح می‌دهیم. لازم به ذکر است الگوریتم محاسبه‌ی سشن در سیستم یکتانت، مشابه گوگل آنالیتیکس است. در ادامه‌ی متن، هر قسمتی که کد جاوااسکریپت آنالیتیکس قرار دارد، می‌توان اسکریپت یکتانت را نیز اضافه نمود و تعداد سشن در پنل یکتانت را به واسطه‌ی آن مشابه گوگل آنالیتیکس تغییر داد.

بر پایه‌ی زمان :

مدت زمان یک سشن چقدر است ؟

به طور پیش‌فرض، مدت زمان یک سشن سی دقیقه است ولی هر سایت با توجه به نیاز و کاربری خود می‌تواند پیش‌فرض گوگل آنالیتیکس را از چند ثانیه تا چند ساعت تغییر دهد.

چطور یک سشن محاسبه می‌شود ؟

وقتی روی تبلیغ یا لینکی کلیک می‌کنید، صفحه‌ی لینک موردنظر شروع به بارگذاری می‌کند. برای بارگذاری کامل صفحه نیاز است کدهای مختلفی همانند کد جاوااسکریپت، CSS، تصاویر، ویدئو و … که در آن صفحه جایگذاری شده است، لود شود. مرورگر مرحله به مرحله کدهای مختلف را به ترتیب از بالا به پایین اجرا می‌کند. وقتی به کد گوگل آنالیتیکس می‌رسد، درخواستی به گوگل آنالیتیکس فرستاده می‌شود. اگر آنالینیکس درخواست را به درستی دریافت و با موفقیت اجرا کند، سشن جدیدی آغاز می‌شود و تعداد سشن‌ها یکی افزایش پیدا می‌کند. در طول ۳۰ دقیقه‌ی بعدی فرد داخل همان سشن قرار می‌گیرد؛ ممکن است در آن سی دقیقه صفحات دیگری را از سایت‌ موردنظر ببیند و تعامل مختلفی با آن سایت برقرار کند ولی همچنان تا سپری شدن سی دقیقه (زمان پیش‌فرض) یک سشن در نظر گرفته می‌شود. اگر فرد بعد از ۳۰ دقیقه باز هم در آن وب‌سایت باقی بماند و تعاملی با وب‌سایت موردنظر انجام دهد، سشنی دیگری آغاز می‌شود.

طرح یک مثال

بگذارید با طرح یک مثال روشن‌تر توضیح دهیم. فرض کنید فردی به نام سپهر در ساعت ۹ صبح روی تبلیغ دیوار در سایت عصر ایران کلیک می‌کند. مرورگر شروع به بارگذاری صفحه می‌کند. وقتی به کد گوگل آنالیتیکس یا اسکریپت یکتانت می‌رسد، یک سشن در نظر می‌گیرد و تعداد سشن‌ها به اندازه یکی افزایش پیدا می‌کند. سپهر حدود ۵ دقیقه را به دیدن آگهی‌های موردنیازش در دیوار می‌گذراند و از دیوار خارج می‌شود. ساعت ۹ و ۵ دقیقه است و سپهر از سایت دیوار خارج شده و مشغول خواندن خبری در سایت عصر ایران است. تا به این مرحله یک کلیک و یک سشن از طریق سپهر ایجاد شده است. همان‌طور که گفته شد، سشن از ساعت ۹ صبح آغاز شده است. با وجود اینکه سپهر از سایت دیوار خارج شده و مشغول مطالعه خبر در عصر ایران است، از آنجایی که مدت زمان سشن به طور پیش‌فرض سی دقیقه است، سشن اول تا ساعت ۹:۳۰ ادامه دارد.

اکنون ساعت ۹:۲۰ است و سپهر دوباره تبلیغ دیوار را می‌بیند، بر روی آن کلیک می‌کند و وارد سایت می‌شود. از آنجایی که سپهر هنوز در سی دقیقه‌ی همان سشن اولی است که در ورود به دیوار در ساعت ۹ صبح ایجاد شده است، با ورود مجدد به دیوار در ساعت ۹ و ۲۰ دقیقه، سشن دیگری لحاظ نمی‌شود. اکنون سپهر دو کلیک و یک سشن ایجاد کرده است.

اختلاف کلیک و سشن

در ادامه می‌توانیم سناریوهای مختلفی برای سپهر در نظر بگیریم.

سناریو اول

سپهر مشغول دیدن آگهی‌های مختلف می‌شود و قبل از ساعت ۹و نیم سایت دیوار را ترک می‌کند. در این حالت سپهر برای سایت دیوار دو کلیک و یک سشن ایجاد کرده است.

سناریو دوم

سپهر آن قدر سرگرم دیدن آگهی‌ها می‌شود که ساعت از ۹ و نیم می‌گذرد. بدین ترتیب ۳۰ دقیقه سشن اول سپری می‌شود و سپهر وارد سی دقیقه‌ی بعدی و در واقع سشن دوم می‌شود. در این حالت دو کلیک و دو سشن ایجاد شده است.

این سیکل و سناریوها می‌تواند بارها و به گونه‌های مختلف تکرار شود و تعداد سشن و کلیک‌های ایجاد شده توسط کاربران افزایش پیدا کند. لازم به ذکر است معیار ارزیابی کاربر نیست، بلکه مرورگری است که کاربر با آن مشغول فعالیت است.

بر پایه‌ی تغییر المان‌های ردیابی :

هرگاه کاربر بر روی یکی از تبلیغات یکتانت کلیک کند، از طریق utm که یکتانت ایجاد می‌کند، به صفحه‌ی موردنظر تبلیغ‌کننده وارد می‌شود. اگر یکی از المان‌های موجود در utmهایی که یکتانت ایجاد می‌کند، تغییر کند، آنالیتیکس سشن جدیدی ایجاد می‌کند؛ حتی اگر هنوز سی دقیقه‌ی سشن قبلی تمام نشده باشد. پنج المان موجود در ایجاد utm عبارت اند از :

Campaign Source

Campaign Medium

Campaign Name

Campaign Term

Campaign Content

مثال

سپهر ساعت ۱۰ صبح روی تبلیغ سفرمی در سایت عصر ایران کلیک می‌کند و از طریق تبلیغ عصر ایران، وارد سایت سفرمی می‌شود. ساعت ۱۰:۱۵ از سفرمی خارج می‌شود و ۵ دقیقه‌ی بعد بر روی تبلیغ سفرمی در سایت طرفداری کلیک می‌کند و این بار از طریق طرفداری، وارد سفرمی می‌شود. با وجود اینکه مدت زمان بین دو کلیک کمتر از سی دقیقه است، ولی چون یکی از المان‌های utm تغییر می‌کند، آنالیتیکس آن را دو سشن در نظر می‌گیرد.

برای اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانید از راهنمای گوگل استفاده کنید.

کلیک و سشن

تفاوت اساسی بین کلیک و سشن وجود دارد. ستون کلیک نشان می‌دهد تبلیغ شما چند بار توسط کاربران کلیک شده است؛ در حالی که ستون سشن حاکی از تعداد سشن‌هایی است که توسط کاربران آغاز شده است. بسیاری از تبلیغ‌کنندگان انتظار دارند تعداد کلیک و سشن گزارش شده توسط الگوریتم‌های یکتانت یا کلیک گزارش‌شده توسط یکتانت و سشنی که گوگل آنالیتیکس نشان می‌دهد، برابر باشد؛ در حالی که تا ۳۰ درصد اختلاف بین کلیک و سشن امری کاملا طبیعی به حساب می‌آید.

بعد از کلیک کاربر بر روی تبلیغ چه اتفاقی می‌افتد ؟

هر گاه کاربر بر روی تبلیغی در یکی از جایگاه‌های یکتانت کلیک کند، ابتدا دامنه‌ی ck.yektanet.com بارگذاری و سپس بر روی سایت اصلی تبلیغ‌کننده ریدایرکت می‌شود. این جابه‌جایی کمتر از یک ثانیه طول می‌کشد و عموما کاربر متوجه تغییر نام دامنه نمی‌شود. از این طریق الگوریتم یکتانت تشخیص می‌دهد کلیکی برای این تبلیغ خاص در این جایگاه تبلیغاتی اتفاق افتاده است و تعداد کلیک‌ها را افزایش می‌دهد.

حال باید صفحه‌ی لندینگ تبلیغ موردنظر برای کاربر بارگذاری شود و اطلاعات موجود در اختیار کاربر قرار گیرد. برای بارگذاری صفحه به صورت کامل لازم است اطلاعات زیادی از جمله کد جاوااسکریپت، CSS، تصاویر، ویدئو، صوت و … به طور همزمان از سرور اصلی به کاربر منتقل شود. کد ردیابی آنالیتیکس نیز در کد جاوااسکریپت قرار دارد. کدهای نوشته شده در جاوااسکریپت خط به خط اجرا می‌شود. هرگاه به اسکریپ گوگل آنالیتیکس برسد، درخواستی به گوگل آنالیتیکس فرستاده می‌شود. اگر این درخواست به درستی به مقصد برسد و آنالیتیکس با موفقیت آن را دریافت و اجرا کند، از طرف کاربر یک سشن لحاظ می‌گردد و تا سی دقیقه‌ی بعد ادامه دارد.

برای ثبت سشن لازم است مسیر گفته شده، طی شود و سایت بتواند کد جاوااسکریپت را اجرا کند تا در نتیجه‌ی آن سشن شمرده شود. هرگونه اختلالی در مسیر کلیک به سشن، باعث می‌شود سشن منظور نگردد و نسبت بین کلیک و سشن تغییر کند.

برخی از دلایل اختلاف بین کلیک و سشن :

چند کلیک در کمتر از سی دقیقه

یک کاربر ممکن است چند بار روی آگهی شما کلیک کند. در حالی که هنوز در داخل سی دقیقه یک سشن قرار دارد. از این رو ممکن است یک کاربر هنگام خرید چندین بار کلیک انجام دهد، در حالی که گوگل آنالیتیکس او را یک کاربر ثبت می‌کند و به ازای هر سی دقیقه‌ای که زمان خود را در وب‌سایت سپری کند و با وب‌سایت تعامل دارد، یک سشن منظور می‌گردد.

سرعت کم بارگذاری سایت

گاهی پیش می‌آید که سرعت بارگذاری سایت پایین است و کاربر پس از کلیک، قبل از اینکه صفحه‌ی موردنظر به طور کامل بارگذاری شود، صفحه‌ی دیگری را باز می‌کند یا با زدن دکمه‌ی توقف از بالا آمدن صفحه جلوگیری می‌کند. در این حالت چون کاربر روی تبلیغ کلیک کرده است، کلیک منظور می‌شود و تعداد کلیک افزایش پیدا می‌کند ولی از آنجایی که صفحه بارگذاری نمی‌شود، کدهای ردیابی گوگل آنالیتیکس نمی‌توانند کاربر را دنبال کنند و تعداد سشن نسبت به قبل تغییری نمی‌کند.

استفاده از فی*لتر*شکن

با توجه به وضعیت کنونی، بسیاری از کاربران با فی*لتر*شکن روشن وب‌گردی می‌کنند و همین موضوع باعث کُند شدن سرعت بارگذاری صفحه‌ی سایت می‌شود. بسیاری از کاربران همانند مورد قبل، پیش از لود شدن کامل صفحه و خوانده شدن کد گوگل آنالیتیکس، از صفحه خارج می‌شوند یا آن را متوقف می‌کنند. در این حالت کلیک محسوب می‌شود ولی تعداد سشن تغییری نمی‌کند.

استفاده از کد قدیمی

اطمینان یابید که از نسخه‌ی آخر کد گوگل آنالیتیکس یا اسکریپت یکتانت استفاده می‌کنید و تمام تغییرات و به‌روزرسانی‌ها در آن نسخه لحاظ شده است.

قرارگیری در محل نامناسب

اطمینان یابید کد گوگل آنالیتیکس در محل مناسب و درستی قرار گرفته است. لازم است کد گوگل آنالیتیکس در قسمت Head سایت گذاشته شود و در Header صفحه‌ی به خصوصی از سایت قرار نگیرد. هرچه کد در ترتیب سایر کدهای موجود در Head بالاتر قرار داده شود، احتمال اجرا شدنش افزایش پیدا می‌کند.

عدم وجود کد ردیابی

اگر تبلیغ‌کننده کد گوگل آنالیتیکس را در کل وب‌سایت، بخشی از وب‌سایت، ساب‌دامین، ساب‌فولدر و … به هر دلیلی نگذارد، صفحه بارگذاری می‌شود اما سشنی برای آن صفحه که کد داخل آن وجود ندارد، محاسبه نمی‌شود. به همین دلیل لازم است در Head قرار گیرد تا مشمول همه‌ی صفحات وب‌سایت شود.

کد ردیابی غیر استاندارد

گاهی پیش می‌آید تبلیغ‌کننده کد گوگل آنالیتیکس را اشتباه وارد می‌کند، سیستم دیگر نمی‌تواند مسیر را دنبال کند و ارتباط بین کلیک و آنالیتیکس به درستی انجام نمی‌گیرد. در این حالت اگر کاربر بر روی تبلیغ کلیک کند و صفحه بارگذاری شود، تعداد کلیک افزایش پیدا می‌کند اما سشنی محاسبه نمی‌گردد.

تفاوت بین موبایل و دسکتاپ

با توجه به شباهت اسکرول کردن (پیمایش صفحه‌ی موبایل) و کلیک کردن در موبایل، برخی از کاربران هنگام وب‌گردی کاملا ناخواسته و به اشتباه بر روی تبلیغی کلیک می‌کنند ولی پیش از اینکه صفحه بارگذاری و اسکریپت آنالیتیکس خوانده شود، از صفحه خارج می‌شوند. در این حالت کلیک در نظر گرفته می‌شود اما از آنجایی که هنوز کد گوگل آنالیتیکس لود نشده است، سشنی لحاظ نمی‌گردد. دلایلی دیگری برای به وجود آمدن این اتفاق در موبایل وجود دارد. برای مثال خارج شدن از سایت در موبایل با لمس کردن دکمه‌ی بک در گوشی به راحتی صورت می‌پذیرد؛ از این رو کاربران با سرعت بیشتری سایت را ترک می‌کنند  و کمتر در انتظار بارگذاری صفحه‌ی وب‌سایت به طور کامل باقی می‌مانند. در واقع رفتار متفاوت کاربران موبایل باعث به وجود آمدن اختلاف کلیک و سشن بیشتری نسبت به دسکتاپ می‌شود.

ناسازگاری وب‌سایت با اضافه کردن utmهای تبلیغاتی

برای این که مشخص شود چه کاربرانی از سمت یکتانت وارد سایت تبلیغ‌کننده شده‌اند، یکتانت به انتهای لینک‌هایی که تبلیغ‌کننده‌ها برای هر تبلیغ در نظر می‌گیرند، utm اضافه می‌کند. ساختار برخی از سایت‌های تبلیغ‌کنندگان به نحوی است که utm ایجاد شده توسط یکتانت را حذف می‌کند و اینطور به نظر می‌رسد که کاربر به صورت مستقیم (direct) وارد سایت شده است.

ریدایرکت شدن روی موبایل

بسیاری از مواقع تبلیغ‌کننده تمایل دارد کاربر پس از کلیک، اپلیکیشنی را نصب کند. در این مواقع کاربر بلافاصله پس از کلیک بدون اینکه اسکریپت آنالیتیکس خوانده شود، به محیط نصب اپلیکیشن ریدایرکت می‌شود. حالت دیگری از ریدایرکت شدن به این صورت است که برخی از تبلیغ‌کننده‌ها تنظیمات خود را طوری فعال کرده‌اند که وقتی کاربر با موبایل بر روی تبلیغ کلیک می‌کند، به جای باز شدن صفحه‌ی اصلی وب‌سایت، به نسخه‌ی موبایل سایت که UX بهتری دارد، ریدایرکت می‌شود.

امیدواریم تا به اینجا با دلایل اختلاف کلیک و سشن آشنا شده باشید. همان‌طور که گفته شد، حدود ۳۰ درصد اختلاف طبیعی است ولی اگر اختلاف بسیار زیاد و غیرطبیعی باشد، با مشاوران ما در بخش ارتباط با مشتری یکتانت تماس بگیرید تا راهنمایی‌های لازم انجام شود و کمپین شما به حالت بهینه بازگردد.

4/5 - (3 امتیاز)
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ممد
ممد
3 سال قبل

عالی بود

محسن
محسن
3 سال قبل

ببخشین ی سوال داشتم
شما از کجا میفهمین الان این کاربری ک کلیک کرد, همون کاربریه ک 20دقیقه پیش سشن رو ایجاد کرده؟
از روی ip اینترنتی؟
از روی مک آی دی؟
از روی مرورگر؟
از روی چی دقیقا

تبلیغات اینترنتی حرفه‌ای و پربازده با یکتانت