ریتارگتینگ چیست ؟

14

برخلاف آرزوی بسیاری از صاحبان کسب‌وکار، فرایند جلب نظر یک مشتری و متقاعد کردن او به خرید، کار چندان آسانی نیست. در دنیای ایده‌آل، کاربری که برای اولین بار وارد وب‌سایت شما می‌شود، بعد از گشت‌و‌گذار در صفحات مختلف، به محصولات و خدمات شما علاقمند می‌شود، با کمی بالا و پایین کردن و خواندن نظرات و احیاناً گفتگو با پشتیبانی وب‌سایت شما، بعد از چند دقیقه ثبت سفارش می‌کند، در چشم به هم زدنی راهی درگاه پرداخت می‌شود و در نهایت، راضی از خرید خود وب‌سایت شما را ترک می‌کند. اما همان‌طور که می‌دانید، در دنیای واقعی این داستان متفاوت است و فرآیند خرید مشتری، خطی و پیوسته نیست.

طبق آمارهای موجود، به طور متوسط، تنها یک درصد از افرادی که از وب‌سایت شما بازدید می‌کنند در اولین ورود به مشتری شما تبدیل می‌شوند. به کمک تبلیغات ریتارگتینگ می‌توانید ۹۹ درصد بقیه را به وب‌سایت‌ خود بازگردانید. سرویس‌های ریتارگتینگ با ردیابی افرادی که وارد وب‌سایت شما شده‌اند ولی هنوز به مشتری شما تبدیل نشده‌اند، آن‌ها را در وب‌سایت‌های دیگر شناسایی می‌کنند و تبلیغات هدفمند شما را به آن‌ها نمایش می‌دهند تا به وب‌سایت شما برگردند و در نهایت مشتری شما شوند. پس ریتارگتینگ چیست؟ ریتارگتینگ یا همان هدف‌گیری مجدد، ابزاری مفید و حتی ضروری برای کسب‌وکارها است که مارکترها به وسیله آن می‌توانند یک مشتری را در قیف خرید پیش برانند.

 ریتارگتینگ چگونه کار می‌کند؟

ریتارگتینگ چطور مشتری بالقوه را به مشتری راضی تبدیل می‌کند.

در اینفوگرافیک بالا به طور خلاصه توضیح دادیم که ریتارگتینگ چگونه کار می‌کند:زمانی که یک مشتری بالقوه وارد وب‌سایت شما می‌شود، یک کوکی (cookie) در مرورگر او ذخیره می‌شود. این کوکی در دامنه یکتانت ذخیره شده و موجب می‌شود که یکتانت بتواند این مشتری را به محض ورود به هر یک از وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده‌اش شناسایی کند و تبلیغی مختص وی و با توجه به محصول یا خدمتی که در وب‌سایت شما دیده به او نمایش دهد.

چرا ریتارگتینگ تاثیرگذارترین روش تبلیغات آنلاین است؟

در کمپین‌های ریتارگتینگ، بر خلاف کمپین‌های بنری عادی، تبلیغات شما تنها به کاربرانی نمایش داده می‌شود که حداقل یک بار وارد وب‌سایت شما شده‌اند و احتمالاً به محصولات و خدمات شما علاقه‌مند بوده‌اند. این کاربران در فرآیند انتخاب محصول جهت خرید، به طور متوسط دو تا سه هفته به جستجو و مقایسه می‌پردازند؛ به خصوص زمانی که کالاها و خدمات شما میانگین قیمت بالاتری دارند، مدت زمان بیش‌تری طول می‌کشد تا افراد خرید خود را نهایی کنند. یکتانت با نمایش تبلیغات شما در این فاصله، برند شما را پیوسته به آنها یادآوری می‌کند که موجب افزایش آگاهی مشتریان از برند شما و افزایش اعتماد آنها می‌شود. همچنین در صورتی که تبلیغات ریتارگتینگ با یک پیشنهاد لحظه آخری همراه شود که کاربر را تحریک به اقدام سریع کند، شانس خرید کاربر از وب‌سایت شما تا هفت برابر افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل است که ریتارگتینگ از تأثیرگذارترین و بهینه‌ترین روش‌های تبلیغات آنلاین است و در مقایسه با سایر روش‌های تبلیغات، بیش‌ترین اثربخشی را در افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) دارد.

بیشتر بخوانید: نرخ بازگشت سرمایه چگونه محاسبه می‌شود؟

از ریتارگتینگ برای چه اهدافی استفاده می‌شود؟

حالا که می‌دانید ریتارگتینگ چیست و چگونه کار می‌کند، بهتر است بدانید که از تبلیغات ریتارگتینگ برای چه اهدافی استفاده کنید. کمپین‌های ریتارگتینگ معمولا با دو هدف اصلی «آگاهی‌بخشی» و «تبدیل» اجرا می‌شوند.

آگاهی‌بخشی (Awareness)

کمیپن‌های آگاهی‌بخش ریتارگتینگ زمانی به کار می‌آیند که شما می‌خواهید کاربران وب‌سایت‌تان را مجدداً با سایت درگیر کنید. در این صورت می‌توانید از این کمپین‌ها برای اطلاع‌رسانی و تبلیغ محصولات مشابه، سرویس‌های جدید و… استفاده کنید. البته این کمپین‌ها معمولا پیش‌نیاز و مقدمه‌ای برای نوع کارامدتری از کمپین‌های ریتارگتینگ هستند که با هدف تبدیل اجرا می‌شوند.

بنر زیر یک نمونه خوب استفاده از کمپین‌های ریتارگتینگ برای اطلاع‌رسانی‌ رویدادهای تازه است. در این کمپین، بنر رویداد «یلدای کارآفرینان استارتاپی» به کاربرانی که قبلا از رویدادهای کارآفرینی و استارتاپی پلتفرم ایوند بازدید کرده‌اند نشان‌ داده می‌شود. از آن‌جایی که این افراد مسلما علاقمند به حوزه استارتاپی هستند، با احتمال بیش‌تری بر روی این بنر کلیک می‌کنند و دوباره وارد سایت ایوند می‌شوند.

تبلیغات یلدای کارآفرینان

تبدیل (Conversion)

منظور از تبدیل در اینجا فرایندی است که طی آن مشتری پس از کلیک بر روی تبلیغات شما، عملی را انجام می‌دهد که هدف شما از آن کمپین است. این هدف می‌تواند خرید یک محصول، ثبت‌نام برای یک سرویس، پر کردن یک فرم در یک صفحه فرود و… باشد. در طراحی این کمپین‌ها، مهم‌ترین مسئله این است که قیف خرید یک مشتری را بررسی کنید و برای هر مرحله از فرایند خرید برنامه‌ریزی کنید.

بیشتر بخوانید: با مراحل قیف بازاریابی بیشتر آشنا شوید.

بهترین روش‌های استفاده از ریتارگتینگ

برای گرفتن بهترین نتیجه از تبلیغات ریتارگتینگ، می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید:

۱. دسته بندی کنید: مخاطبان خود را به دسته‌بندی‌های مختلف تقسیم کنید (برای مثال مخاطبانی که صفحات لباس زنانه را مشاهده کرده‌اند یا مخاطبانی که صفحات خودرو را مشاهده کرده‌اند و …). پس از این تقسیم‌‌بندی، می‌توانید به هر دسته تبلیغات مرتبط با آن دسته را نمایش دهید یا تصمیم بگیرید که به یک دسته خاص ( مثلاً کسانی که خرید موفق داشته‌اند و به صفحه تشکر از پرداخت وارد شده‌اند) تبلیغ خود را نمایش ندهید.

۲. اقدام به عمل (call to action) مناسب داشته باشید:‌ بهترین تبلیغات ریتارگتینگ، دکمه فراخوان (CTA) مشخصی دارند و پیشنهاد خاصی را به مخاطب ارائه می‌کنند. یک نمونه موفق از کمپین‌ ریتارگتینگ هدفمند را می‌توانید در تبلیغات ریتارگتینگ بنری تخفیفان ببینید که با ریتارگت کردن کاربرانی که محصول را به سبد خرید خود اضافه کرده‌اند، اما هنوز خرید خود را نهایی نکرده‌اند، به آن‌ها درصد تخفیفی هر چند بسیار اندک هدیه می‌شود تا تشویق به کامل کردن خرید خود شوند.

ریتارگتینگ چیست

۳.به بازه‌های زمانی دقت کنید:‌ مورد مهم دیگر این است که مخاطبان محصولات مختلف را باید در بازه‌های زمانی متفاوت ریتارگت کرد. برای مثال بهتر است افرادی را که به دنبال بلیط هواپیما هستند از همان روز بازدید تا یک الی دو هفته بعد (بسته به نوع پرواز) ریتارگت کرد؛ اما افرادی که به دنبال محصولات لوکس‌ و گران‌قیمت هستند بهتر است پس از چند روز با همان محصول و محصولات مشابه ریتارگت شوند.

یکی دیگر از بهترین مدل‌های ریتارگتینگ، ریتارگتینگ محصول نام دارد. در کمپین‌های ریتارگتینگ محصول، می‌توانید کاربرانی را که در وب‌سایت شما محصول خاصی را جستجو کرده‌اند ریتارگت کنید و در وب‌سایت‌های دیگر، همان محصول را به همراه محصولات مشابه دیگر به آن‌ها نمایش دهید. از آن‌جایی که در این کمپین‌ها تبلیغات به صورت کاملاً شخصی‌سازی شده به مشتریان بالقوه شما نمایش داده می‌شوند، هزینه تمام شده به ازای هر سفارش مشتری می‌تواند تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کند.

در زیر می‌توانید یک نمونه از تبلیغات ریتارگتینگ محصول گاج مارکت را ببینید. در این مدل از تبلیغات، مشتری با کالایی که قبلا مشاهده کرده است ریتارگت می‌شود. علاوه بر این، با توجه به اینکه مشتریان این محصول به چه محصولات دیگری علاقه‌مندی نشان داده‌اند، چند کالای دیگر هم به مشتری پیشنهاد داده می‌شود.

ریتارگتینگ یکتانت

موارد بالا تنها چند نمونه از کاربردهای ریتارگتینگ برای تبلیغات اثربخش بودند. کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند با استفاده از آماری که به مرور زمان از رفتار کاربران خود در وب‌سایت‌شان به دست می‌آوردند، با داشتن استراتژی و برنامه‌ریزی برای هر مشتری در هر مرحله از فرایند خرید، مدل‌های بی‌شمار و جذابی را برای تبلیغات خود طراحی و پیاده‌سازی کنند.

شما هم می‌توانید همین‌ امروز با ثبت‌نام در یکتانت کمپین ریتارگتینگ خود را آغاز کنید.

 

پرسش و پاسخ های متداول

 • تبلیغات ریتارگتینگ چیست؟

تبلیغات ریتارگتینگ ابزاری است که بوسیله آن می‌توان کاربران را مجددا به قیف فروش بازگرداند و به این طریق میزان فروش را افزایش داد. معمولا اگر قیمت محصول شما بالا باشد، کاربران در بازدید اول از سایت شما بازدید نخواهند کرد و اینجاست که تبلیغات ریتارگتینگ به کمک شما می‌آید.

 • مزایای تبلیغات ریتارگتینگ چیست؟

ریتارگتینگ با توجه به اینکه کاربرانی را که قبلا به سایت شما وارد شده‌اند، هدف قرار می‌دهد باعث افزایش آگاهی از برند شما می‌شود و همین‌طور نرخ تبدیل را افزایش می‌دهد.

14 دیدگاه‌ها
 1. اصفهان هنر می گوید

  ریتارگتینگ رو خیلی کامل و خوب توضیح دادید ،
  سپاس فراوان

  1. ندا عروضی می گوید

   خوشحالیم براتون مفید بوده 🙂

 2. احمد می گوید

  سلام
  از ریتارگتینگ میشه فقط برای یکی از صفحات سایت استفاده کرد نه فقط محصول
  مثلا فقط روی صفحه ایی که وبینار قرار داره نه محصولی برای فروش؟

  1. ندا عروضی می گوید

   سلام بله تبلیغات ریتارگتینگ همسان و بنری رو می‌تونین برای مخاطب‌های هر صفحه‌ای که تمایل دارین اجرا کنین 🙂 هر سوالی داشتین حتما باهامون تماس بگیرین : ۴۵۱۹۵۰۰۰

 3. کاوه طالبی می گوید

  بنظرم توسط امارگیر هایی مثل کیلیکی تبلیغ ریتارگتینگ رو میشه بهتر و جذاب و گیرا تر طراحی کرد و یک نکته اینکه بهتره تو تبلیغ ریتارگتینگ یه چیزی به بازدید کننده نشون داده بشه که دفعه قبل هنگام خرید همونو ندیده مثل هدیه یه کتاب یا اینکه تخفیف.

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂 بله دقیقا. ممنونیم که نظراتتون رو برامون می‌نویسین.

 4. مصطفی کیانی‌‎تبار می گوید

  سلام. وقت بخیر .. ممنون از توضیحاتتون .. فقط یه سوال .. بعد از اینکه کاربر اون خرید رو انجام میده چی ؟! بازم تبلیغات نشون داده میشه ؟ یا میتونید کاربرو شناسایی کنید و بعد از خرید دیگه بهش تبلیغ نشون ندید ؟!

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام، وقت شما هم بخیر 🙂
   می‌شه‌ شناسایی کرد و دوباره تبلیغ رو نشون نداد. اکانت منیجرهای یکتانت می‌تونن توی این زمینه به خوبی راهنماییتون کنن.

 5. sh.j می گوید

  سلام وقت بخیر. تبلیغات ریتارگتینگ رو برای محصولی که مخاطبان هدف آن خارجی هم هستند انجام میدین؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام
   وقت شما هم بخیر 🙂
   سایت‌های نمایش‌دهنده‌ی تبلیغات یکتانت، از بین سایت‌های ایرانی و فارسی هستن. باز هم بهتره که با شماره‌ی ۰۲۱۴۵۱۹۵۰۰۰ تماس بگیرین و شرایطتون رو دقیق‌تر بفرمایین تا کارشناسان ما راهنماییتون کنن.

 6. حامد می گوید

  درود
  کدوم بخش پنل یکتانت ریتارگتینگ داره ؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   تبلیغاتی که خدمت ریتارگتینگ روشون ارائه میشه تبلیغات بنری، همسان، ویدئو و محصول هستن. شما وقتی وارد پنل یکتانت می‌شین اول باید نوع تبلیغاتتون رو مشخص کنین. اگر از بین این گزینه‌هایی که نام بردیم یکی رو انتخاب کنین و وارد مرحله‌ی بعدی (تنظیمات نمایش) بشین، می‌تونین انتخاب کنین که شیوه‌ی نمایش تبلیغتون به صورت ریتارگتینگ باشه.
   فقط به یک نکته لازمه توجه کنین. اگر اسکریپت یکتانت رو هنوز روی تگ هد وب‌سایتتون قرار نداده باشین، گزینه‌ی تبلیغات ریتارگتینگ داخل پنل برای شما فعال نیست.
   برای اینکه با اسکریپت یکتانت بیشتر آشنا بشین این مقاله رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم:
   https://www.yektanet.com/blog/11229/%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%BE%D8%AA-%DB%8C%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AA/

 7. حامد می گوید

  سلام وقت بخیر
  ممنون از توضیحات دقیق و شفافتون
  چطور میتونم اکانت منیجر داشته باشم
  که کارهای تبلیغات مرتب تر و دقیق تر انجام بشه؟
  ممنون از شما

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   وقت شما هم بخیر
   به صورت خودکار وقتی که شما در یکتانت ثبت نام می‌کنید یک اکانت منیجر به شما اختصاص داده می‌شه که شما رو برای پیشبرد اهدافتون و انتخاب نوع مناسب کمپین و نحوه‌ی بهینه‌سازی کمپین‌ها برای گرفتن نتیجه‌ی هرچه بهتر راهنمایی می‌کنه. درصورتی که میزان خرج شما از یه حدی بیشتر باشه به شما کمپین منیجر اختصاصی تعلق می‌گیره و بعد از اون صفر تا صد ساخت و بهینه‌سازی کمپین‌ها به عهده‌ی کمپین منیجره و شما با دریافت گزارش از روند کار مطلع می‌شین.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.