چگونه از اسکریپت یکتانت استفاده کنیم؟ راهنمای گام به گام استفاده از اسکریپت یکتانت.

0

برای اینکه دربارۀ اسکریپت یکتانت صحبت کنیم، ابتدا باید به سراغ تعریف مختصری از کمپین‌های ریتارگتینگ برویم.
با توجه به تجربیات ما حدود ۷۰٪ افراد پس از ورود به یک سایت جدید از آن خرید نمی‌کنند، یا بلافاصله از آن خارج می‌شوند. اگر محصول یا خدمات سایت ما برای شخصی جذاب بوده است بهتر است فکری به حال برگرداندن او به سایت خود کنیم تا بتوانیم فروش خود را افزایش دهیم.

راه حل این مشکل، استفاده از کمپین‌های ریتارگتینگ است. اگر شـما از کمپین ریتارگتینگ اسـتفاده کنید، هنگامی که مخاطب وارد وب‌سـایت شـما می‌شـود یـک کوکـی (cookie) روی مرورگرش قـرار می‌گیـرد. ایـن کوکی مانند یک برچسـب عمل می‌کند که به یکتانـت می‌گوید کاربر X از وب‌سـایت شـما بازدید کرده اسـت. حـالا اگـر ایـن کاربـر به وب‌سـایتی سـر بزند کـه از نمایش‌دهنـدگان یکتانت اسـت، با این برچسـب از سـایر کاربـران متمایز شـده و تبلیغاتی متناسـب با وب‌سـایت شـما به او نمایش داده می‌شـود. در این حالت احتمال برگشـت این کاربر به سـایتتان تا ۷ برابر بیشـتر اسـت.

تبلیغات ریتارگتینگ در یکتانت به سه روش ارائه می‌شوند. ریتارگتینگ بنری، همسان و محصول. برای راه‌اندازی تمام انواع ریتارگتینگ شما به اسکریپت یکتانت نیاز خواهید داشت. در کمپین ریتارگتینگ محصول، علاوه بر اسکریپت یکتانت شما به اسکریپت ریتارگتینگ محصول نیز، نیاز پیدا خواهید کرد.

اسکریپت چیست؟

اسکریپت‌ها برنامه‌ها یا دستورالعمل‌هایی هستند که به ما کمک می‌کنند از نوشتن کدهای تکراری در امان باشیم. این برنامه‌ها وظایف طولانی یا تکراری را به طور خودکار انجام می‌دهند.
اسکریپت یکتانت یک کد مخصوص است که شما با قرار دادن آن در تگ head سایت خود می‌توانید در پنل یکتانت کمپین‌های ریتارگتینگ خود راه‌اندازی کنید.

مزایای استفاده از اسکریپت یکتانت چیست؟

پس از ساخت هر کمپینی شما می‌خواهید از جزییات کمپین با خبر شوید و آن‌ را آنالیز کنید. برای اطلاع از جزییات کمپین خود می‌توانید از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس استفاده کنید یا با قرار دادن اسکریپت یکتانت در header سایت خود از گزارش کمپین‌هایی که در پنل یکتانت به شما ارائه می‌شود، مانند سشن (session) و مدت زمان باقی ماندن کاربر دروب‌سایت، استفاده کنید.

اسکریپت یکتانت را از کجا پیدا کنیم؟

برای شروع کار باید در یکتانت ثبت نام کنید. اگر جزء تبلیغ‌کنندگان یکتانت هستید و پنل دارید می‌توانید برای ایجاد هر کدام از انواع کمپین‌های ریتارگتینگ (بنری، همسان و محصول) وارد پنل خود شوید و به سادگی از قسمت اسکریپت یکتانت که در کنار موجودی حساب قرار دارد کد را کپی کنید و در سایت خود قرار دهید. محل دقیق در تصویر زیر مشخص شده است.

اگر وب‌سایتتان تعداد بازدید روزانه بالایی دارد، تعداد محصولات زیادی دارید یا می‌خواهید با تبلیغات ورودی بیشتری جذب کنید می‌توانید از کمپین‌های ریتارگتینگ محصول استفاده کنید. برای استفاده از این محصول یکتانت باید علاوه بر اسکریپت، دو تگ add و detail هم از واحد فنی یکتانت دریافت کنید. برای این کار باید در پنل درخواست پشتیبانی بدهید و منتظر بمانید تا همکاران فنی یکتانت اسکریپت منحصربه‌فرد سایت شما را نوشته و برایتان از طریق پنل ارسال کنند. این مدت انتظار معمولا یک الی دو هفته طول می‌کشد.
دقت کنید که اگر شما با یک حساب کاربری در یکتانت چند پنل را همزمان اداره می‌کنید، باید به ازای هر پنل، اسکریپت add و detail جداگانه دریافت کنید.

نحوه قرار دادن اسکریپت یکتانت در سایت‌ها

قراردادن اسکریپت در سایت‌هایی که از سیستم مدیریت محتوا (وردپرس، جوملا، پرستاشاپ و…) استفاده می‌کنند با سایت‌هایی که به‌صورت اختصاصی کدنویسی شده‌اند متفاوت است. در این مقاله به آموزش قرار دادن اسکریپت در سایت‌های مبتنی بر سیستم مدیریت محتوای وردپرس و سایت‌های کدنویسی شده می‌پردازیم.

قرار دادن اسکریپت در سایت‌های وردپرسی:

برای این نوع وب‌سایت‌ها می‌توانید از افزونۀ insert header and footer استفاده کنید. در تصاویر زیر مراحل استفاده از این افزونه به طور کامل نشان داده شده است. پیش از هر اقدامی مطمئن شوید وردپرس شما به‌روز باشد. (دریافت آخرین نسخه‌ی وردپرس)

 • ابتدا با دسترسی مدیرکل وارد وردپرس شوید. از منوی سمت راست، بخش افزونه‌ها، گزینۀ افزودن را انتخاب کنید.
نصب پلاگین-1
 • صفحۀ زیر برایتان باز می‌شود. افزونۀ insert header and footer را در کادر مشخص شده جستجو کنید. سپس اینتر (Enter) را بزنید تا نتایج جستجو را ببینید.
جستجوی پلاگین
 • پس از دیدن صفحۀ زیر روی گزینۀ نصب کلیک کنید و منتظر بمانید تا افزونه نصب شود.
نصب پلاگین
 • سپس افزونه را فعال کنید.
فعال‌سازی پلاگین

برای کار کردن با افزونه از مراحل زیر پیروی کنید.
ابتدا در قسمت تنظیمات یا Setting وردپرس، افزونه را انتخاب کنید (مطابق تصویر زیر) و به مرحله بعد بروید

مراحل استفاده از پلاگین

با انتخاب افزونه صفحه زیر برایتان باز می‌شود. در قسمت scripts in header کد اسکریپت را وارد نمایید.

مرحله دوم استفاده از پلاگین

فراموش نکنید تغییرات اعمال شده را ذخیره کنید. به پایین صفحه بروید و روی گزینه‌ی save کلیک کنید.

مرحله سوم استفاده از پلاگین

قرار دادن اسکریپت در سایت‌های کدنویسی شده

از آن‌جا که تنظیمات header و footer در سایت‌های کدنویسی شده با یکدیگر فرق دارند ومحل استانداردی برای ذخیرۀ آن‌ها وجود ندارد، می‌توانید برای قرار دادن اسکریپت در header وب‌سایت از واحد فنی سازمان خود یا توسعه‌دهنده‌ی وب‌سایتتان کمک بگیرید. این فرد باید به هاست (Host) وب‌سایت شما دسترسی داشته باشد. از او بخواهید اسکریپت را در انتهای header وب‌سایت قرار دهد. پس از قرار دادن اسکریپت در قسمت header سایت شما می‌توانید از امکانات پنل یکتانت استفاده کنید.

سؤالات متداول

 • آیا تفاوتی می‌کند اسکریپت را در کدام تگ سایت قرار دهیم؟
  بله. اسکریپت حتما باید در قسمت header قرار داده شود تا از ابتدای لود شدن سایت، خوانده شود و مؤثر واقع شود.
 • آیا قرار دادن اسکریپت باعث کند شدن سایت می‌شود؟
  تأثیر اسکریپت در کندی سرعت سایت بسیار کم و قابل چشم‌پوشی است.
 • اگر اسکریپت لود نشود چه مشکلی به وجود می‌آورد؟
  اسکریپت یکتانت از نوع async است. این یعنی اگر اسکریپت به هر دلیلی لود نشود، مشکلی در لود شدن سایت شما ایجاد نخواهد شد.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر از پلتفرم دیگری برای طراحی سایت استفاده می‌کنید برای ما بنویسید تا در آینده به بررسی دسته‌ی مورد نظرشما نیز بپردازیم.
مثل همیشه منتظر نظرات و سوالات شما در بخش دیدگاه‌ها هستیم.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.