🌟 دانلود رایگان تولکیت ارزیابی محتوای متنی 🌟

کمپین ولنتاین – جذب و همراهی مشتری

مقالات مارکتینگ | محمود حسینی | تاریخ بروزرسانی : ۲۷ آذر ۱۴۰۱

کمپین ولنتاین برای جذب و همراهی مشتری

روز عشق یا همان ولنتاین یکی از رویدادهای اجتماعی است که می‌تواند فرصت بسیار خوبی را برای کسب‌وکارهای مرتبط فراهم کند. برنامه‌های مردم در این شب معمولا شبیه به یکدیگر است و همگی در سبک خاصی قرار می‌گیرند. اما نکته‌ای که احتمالا برای شما و مدیران کسب‌وکارها مهم باشد این است که افراد از چندین روز زودتر برای این شب برنامه‌ریزی می‌کنند و خود شب ولنتاین را به زندگی شخصی‌شان اختصاص می‌دهند. در این مطلب می‌خواهیم بدانیم چگونه از روزهای منتهی به ولنتاین بیشترین استفاده را از کمپین ولنتاین به نفع کسب‌وکار و سازمان خود ببریم.

کسب‌وکارهای مرتبط با ولنتاین

طبق آمارها هزینه‌های بسیاری در سراسر دنیا و ایران برای جشن ولنتاین صورت می‌گیرد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که گردش مالی ولنتاین در کجا صورت می‌گیرد و کسب‌وکارهای مختلف تا چه حد می‌توانند از این بازار و فرصت سهم داشته باشند؟

دانلود رایگان تولکیت ارزیابی محتوای متنی
دانلود رایگان تولکیت ارزیابی محتوای متنی

این تولکیت شامل یک فایل راهنما و یک چک‌لیست است که بررسی کیفیت محتوای متنی را آسان می‌کند. با این چک‌لیست محتواهایی با کیفیت بالاتر تولید می‌کنید و نتایج بهتری از بازاریابی محتوایی می‌گیرید. 🤩

دانلود رایگان arrow-left

همانطور که گفته شد برنامه‌هایی که افراد در این شب درنظر دارند بسیار مشابه هستند. زوج‌های جوان برای عشق زندگی خود گل می‌خرند و هدیه‌های مختلفی مثل جواهرات، زیورآلات، پوشاک، عطر و ادکلن می‌گیرند. شکلات و شیرینی‌جات نیز خوراکی مورد علاقه افراد در این شب است. بسیاری از زوج‌ها سعی می‌کنند تا این شب را در کنار یکدیگر سپری کنند و ساعاتی را در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های شهر بگذرانند. اما کسانی نیز هستند به دلایل مختلفی نمی‌توانند در این شب بخصوص کنار عشق و همسر خود حضور داشته باشند، این افراد نیز در تلاشند تا با ارسال هدیه و گل علاقه خود را به عشق‌شان نشان دهند.

نمونه تبلیغ ولنتاین

حال با توجه به فعالیت‌های مورد انتظار در شب ولنتاین، شاید آمار منتشر شده سایت تبولا در این رابطه برای شما جالب باشد. طبق آمار این سایت، حدود ۲۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ برای شب ولنتاین و برنامه‌های آن در آمریکا هزینه شده است. این رقم شگفت‌آور قطعا در ایران متفاوت است اما اگر با توجه به نسبت هزینه‌های زندگی ایران و آمریکا حساب کنید، متوجه خواهید شد که هزینه‌ها و گردش مالی زیادی نیز در شب ولنتاین در ایران انجام می‌شود. بر اساس برآوردها حدود ۵۲ درصد مردم قصد دارند شکلات‌های مختلف و جذاب برای عشق خود بگیرند، ۴۴ درصد کارت هدیه و تبریک، ۳۵ درصد گل، ۱۸ درصد پوشاک و جواهرات. همچنین نزدیک ۴۰ درصد افراد نیز قصد دارند در این شب ساعتی را در رستوران، کافی‌شاپ و یا سینما در کنار عشق خود سپری کنند.

 

با تبلیغات همسان یکتانت، به میلیون‌ها کاربر در بیش از ۱۱۰۰ سایت پربازدید دسترسی خواهید داشت!

با تبلیغات همسان یکتانت، به میلیون‌ها کاربر در بیش از ۱۱۰۰ سایت پربازدید دسترسی خواهید داشت!

مشاهده تعرفه‌ها arrow-left

 

مخاطبان هدف‌تان را به مشتری تبدیل کنید.

اکنون که با هزینه‌های ولنتاین آشنا شدید، می‌توانید ارتباط ولنتاین با کسب‌وکار خود و مخاطبان هدف‌تان را بهتر شناسایی کنید. شما می‌توانید با برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای ولنتاین، فروش خود را در این بازه زمانی یک الی دو هفته‌ای به طرز شگفت‌آوری افزایش دهید. برای برنامه‌ریزی در این راه، بهینه‌سازی کمپین ولنتاین و دستیابی به هدف خود بهتر است نکات زیر را درنظر داشته باشید و از آن‌ها غافل نشوید.

کمپین ولنتاین قبل از جشن شب ولنتاین

اولین نکته این است که تمامی جستجو‌ها و خریدهای مرتبط با جشن ولنتاین تا قبل از عصر ولنتاین صورت می‌گیرد. شب ولنتاین متعلق به زوج‌ها و برنامه‌هایشان است و کسی دیگر در فضای آفلاین و آنلاین به‌دنبال خرید و برنامه‌ریزی جشن یلدا نیست. بنابراین اگر می‌خواهید در زمان درستی به مخاطبان‌تان دسترسی پیدا کنید و آن‌ها را به مشتری تبدیل کنید، برنامه‌های خود را تا عصر روز ولنتاین نهایی کنید. جالب است بدانید که نمودار نرخ کلیک (CTR) در روز ولنتاین در دو نقطه دارای پیک مثبت است. یکی در ساعت ۹ صبح و دیگری در ساعت ۱۲ ظهر و پس از آن نرخ کلیک در نمودار محتواها و کمپین‌های تبلیغاتی مرتبط با ولنتاین به همراه غروب خورشید، پایین می‌آید و بالاخره در شب ولنتاین به کمترین مقدار درصد‌های این دو هفته می‌رسد.

عکس بالاتر از ویدیو

شاید تعجب‌آور باشد اما محتوای تصویری مرتبط با ولنتاین بیشتر از محتوای ویدیویی ولنتاین در این شب ctr دارد. جالب است بدانید که مخاطبان، پلتفرم‌ها و بازاریابان تا چه اندازه بر روی ویدیو تمرکز و سرمایه‌گذاری می‌کنند. به گفته صاحبان کسب‌وکارها و مدیران بازاریابی دیجیتال، محتوای ویدیویی محتوای مورد علاقه بیش از ۸۰ درصد مشتریان B2C است. اما با این حال، آمارها نتایج متفاوتی را درباره محتواهای مرتبط با ولنتاین و عاشقانه می‌دهند. محتواهای تصویری با موضوعات عاشقانه نرخ کلیک (CTR) بالاتری نسبت به محتواهای ویدیویی دارند. دلیل این موضوع را شاید بتوان زمان کمتر و نتیجه‌گیری سریع‌تر در تعامل با محتوای تصویری عاشقانه دانست.

نرخ کلیک موبایل در بازه ولنتاین بیشتر است

این موضوع شاید ملموس‌تر و قابل حدس زدن تر از دیگر نکات باشد. محتواهای عاشقانه و مرتبط با ولنتاین کلیک بیشتری از طریق موبایل‌ها و گوشی‌های همراه افراد نسبت به دسکتاپ دریافت می‌کنند. علاوه بر اینکه استفاده از موبایل و گوشی‌های هوشمند به طور روزانه درحال افزایش است، اشخاص ترجیح می‌دهند در فضای شخصی و خصوصی مطالب عاشقانه و اینگونه محتواها را دنبال کنند.

کلمات کلیدی و مدل تصاویر

کلمات کلیدی زیر کلیک بیشتری دریافت می‌کنند و استفاده از آن‌ها نرخ کلیک بالاتری را برای محتواهای مرتبط با ولنتاین به‌همراه دارد. کلماتی مثل آسان، خانم‌ها، بانوان، مجرد، نزدیک، آقایان، آنلاین و الان تاثیر بسزایی بر ctr محتوای شما دارد. همچنین عکس‌هایی با حضور افراد در آن نسبت به تصاویر بدون حضور فرد و تصاویر رنگی نسبت به تصاویر سیاه و سفید ctr بالاتری دارند.

خبرنامۀ یکتانت را از دست ندهید!
خبرنامۀ یکتانت را از دست ندهید!

هر هفته یک محتوای اختصاصی همراه با جدیدترین مقالات، اخبار و نکات آموزشی بازاریابی و تبلیغات را برای شما می‌فرستیم.

نکات مهم با توجه به هر کسب‌وکار

یک سری موارد کلی برای کمپین‌های تبلیغاتی آنلاین ولنتاین برای هر کسب‌وکاری را مرور کردیم. حال می‌خواهیم با توجه به نوع کسب‌وکار و نحوه درآمدزایی او آن از ولنتاین، نکاتی را باهم بررسی کنیم تا بیشترین نتیجه از کمپین ولنتاین حاصل شود.

کسب‌وکارهای سفارش غذا و رزرو رستوران و کافی‌شاپ

نکات زیر را در نظر داشته باشید تا بتوانید در زمان و مکان درست به مخاطبی که به دنبال خرید شکلات و شیرینی و رزرو رستوران رمانتیک است، دسترسی پیدا کنید و او را مشتری خود کنید.

از ساعت ۶ غروب تا ۱۲ نیمه شب

کلیک‌ها بر روی محتوای مرتبط به مواد غذایی و خوراکی در روز ولنتاین از ساعت ۵ صبح شروع می‌شود و هرچه از روز می‌گذرد، تعداد کلیک‌ها افزایش می‌یابد. از ساعت ۹ صبح تا ۱ ظهر در حالت نسبتا ثابتی قرار می‌گیرد و سپس دوباره روند صعودی به خود می‌گیرد و در ساعات ۶ غروب تا ۱۲ نیمه شب به بیشترین نرخ کلیک خود در ولنتاین می‌رسد. چرا که افراد از محل کار خود خارج شده و به دنبال انتخاب رستوران یا کافی‌شاپی برای رزرو، سفارش غذا و گذراندن شب ولنتاین با معشوق خود هستند.

کمپین ولنتاین خود را در طول هفته منتهی به ولنتاین برگزار کنید

جدای از آنکه بازاریابان چه فکری می‌کنند، طبق داده‌ها و آمارها، مخاطبان در طول هفته با محتواهای مرتبط با سفارش غذا سروکار دارند و نه تنها در آخر هفته. اگرچه برند‌ها و شرکت‌ها بر روی آخر هفته تمرکز می‌کنند اما مشتریان در طول هفته بر روی کمپین‌های مرتبط کلیک می‌کنند و به دنبال برنامه‌ریزی و رزرو رستورانی برای صرف یک شام رمانتیک هستند.

محتوای غذایی بدون عکس غذا!

حواستان باشد! چرا که نتایج آمار به ما می‌گوید که محتواهای مربوط به سفارش و رزرو غذا در زمان ولنتاین، اگر تصویری بدون غذا داشته باشند کلیک بیشتری دریافت می‌کنند! عکس‌هایی با حضور افراد و یا فیلتر سیاه و سفید CTR بالاتری خواهند داشت و مخاطب را بیشتر درگیر می‌کنند. برای مثال برند kfc برای کمپین ولنتاین خود تصویری با حضور یک زوج و بدون غذا قرار داده بود.

صنعت مد و پوشاک در ولنتاین

زمانی که زوج‌ها و عشاق درحال جستجو و خرید جواهرات، ساعت و زیورآلات هستند شما صاحبان کسب‌وکار مد و پوشاک می‌توانید با یک استراتژی کمپین ولنتاین آن‌ها را مشتری خود کنید.

انتشار محتوا

دقیقا قبل از اینکه نرخ کلیک‌های کاربران وب در شب ولنتاین کاهش پیدا کند، بازاریابان پوشاک و مد این فرصت را دارند که نزدیک به ساعت ۶ غروب به مخاطبان خود دسترسی یابند. بیشترین ترافیک و جستجو در رابطه با ولنتاین در ساعات ۸ و ۹ صبح و ساعات ۳ تا ۶ بعدازظهر صورت می‌گیرد. پس اگر می‌خواهید مخاطبانتان را اول وقت و پیش از رفتن به محل کار یا در آخرین ساعات کار کردنشان که به فکر برنامه شب ولنتاین خود هستند جذب کنید، کمپین ولنتاین خود را با استراتژِی بالا را پیاده کنید تا نرخ کلیک بهتری داشته باشید.

آخر هفته کمپین خود را اجرا کنید

برخلاف محتوای سفارش و رزرو غذا که در طول هفته دنبال می‌شوند، محتوای مد و پوشاک آخر هفته‌ها مورد علاقه هستند. از آخر وقت سه‌شنبه تا آخر وقت پنج‌شنبه بازه زمانی مناسبی برای بازاریابان این صنعت است تا کمپین خود را قبل از اینکه نرخ کلیک افت کند، اجرا کنند. این نکات در دو هفته منتهی به ولنتاین بسیار تاثیرگذار است.

کسب‌وکار اینترنتی دارید؟ تبلیغات کلیکی یکتانت را از دست ندهید
کسب‌وکار اینترنتی دارید؟ تبلیغات کلیکی یکتانت را از دست ندهید

تبلیغات کلیکی یعنی تبلیغ شما در هزاران سایت پربازدید نمایش داده می‌شود و فقط در ازای تعداد کلیک‌ها هزینه پرداخت می‌‌کنید.

آشنایی بیشتر arrow-left

تصاویر و کلمات کلیدی صنعت پوشاک

شاید شما هم تعجب کنید اگر بگوییم برخلاف محتوای سفارش غذا که وجود غذا در تصویر کمپین ولنتاین نرخ کلیک و تبدیل را کاهش می‌داد، در محتوای مد و پوشاک کمپین ولنتاین، وجود غذا و خوراکی در تصویر تاثیر مثبتی دارد و نرخ کلیک را افزایش می‌دهد. تصاویر به شکل کلوزآپ یا متن دار و حضور بانوان CTR بهتری دارند.

توصیه‌ای که به بازاریابان این صنعت داریم این است که از استفاده از کلمات کلیدی پرتکرار و رقابتی پرهیز کنند و روز کلماتی تمرکز کنند که مخاطب را درگیر می‌کند. لباس، امروز و جذاب جزو کلماتی هستند که می‌توانند ctr را برای شما افزایش دهند. به عنوان مثال به این تیتر کمپین تبلیغاتی توجه کنید و از آن برای ایده‌های خود استفاده کنید.

” پرفروش‌ترین لباس‌های جذاب برای ولنتاین در امروز “

نکاتی که گفته شد صرفا راهنمایی بود بر اساس داده‌ها برای بهتر شدن و بهینه‌سازی کمپین تبلیغاتی ولنتاین شما، اما شما می‌توانید با توجه به شرایط خاص کسب‌وکار خود ایده‌های مختلفی داشته باشید و خلاقیت را چاشنی کمپین و محتوایتان کنید. به عنوان مثال به نمونه زیر توجه کنید که چگونه از این فرصت استفاده کرده‌اند.

فروشگاه استارباکس (starbucks) به همراه وب‌سایت دوستیابی Match.com کمپین ” قرار استارباکس starbucksdate# ” را برای روز ولنتاین راه‌اندازی کرد. کاربران در این کمپین با نصب اپلیکیشن Match روی موبایل خود می‌توانستند برای شخص دیگری در نزدیک‌ترین فروشگاه استارباکس ایمیل بفرستند و او را برای نوشیدن قهوه دعوت کنند.

همراه همیشگی شما

ولنتاین روزی است برای همراهی عزیزان و دوستان، شما هم به عنوان یک کسب‌وکار به مشتریان و مخاطبان‌تان یادآوری کنید که چقدر برای‌تان عزیز هستند و همیشه در کنار آن‌ها حضور دارید. پلتفرم تبلیغات آنلاین یکتانت نیز در این رویداد اجتماعی همراه شما صاحبان کسب‌وکارها خواهد بود و با ارائه سرویس‌های مختلف و پشتیبانی حرفه‌ای شما را در اجرای کمپین ولنتاین و بهینه‌سازی آن یاری می‌کند.

شما می‌توانید با راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی ولنتاین و با استفاده از سرویس‌های تبلیغاتی مختلفی مثل تبلیغات همسان و بنری در بازه دو هفته منتهی به ولنتاین، مخاطبانتان را با خود همراه کنید و به آن‌ها در داشتن یک شب رویایی به‌همراه عشق زندگی‌شان کمک کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از سرویس پوش نوتیفیکشن مخاطبان و مشتریان خود را از تخفیف‌ها و پیشنهادات ویژه ولنتاین مطلع کنید. در نهایت امیدواریم با گردآوری این محتوا شما را با فرصت ولنتاین و نحوه استفاده و بهره بردن از آن آشنا کرده باشیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدیه
مهدیه
3 سال قبل

ممنون از مطلب مفیدتون 🙂

لیلا
لیلا
2 سال قبل

مفید بود . متشکرم

روژان خانی‌پور
روژان خانی‌پور
پاسخ به  لیلا
2 سال قبل

سلام. خوشحالیم که براتون مفید بوده. ممنون از شما که نظرتون رو به اشتراک گذاشتین 🙂

محتوای متنی را با این چک‌لیست ارزیابی کنید.