💥 دوره جدید و رایگان آکادمی یکتانت: اصول تولید محتوای تبلیغاتی 💥

نمونه تبلیغات همسان برای کسب‌وکارهای B2B و B2C

نمونه تبلیغات همسان برای کسب‌وکارهایی که مشتریان‌شان عموم مردم هستند (B2C)، متفاوت است با کسب‌وکارهایی با مشتریانی که خود کسب‌وکار هستند (B2B). در این راهنما، قدری درباره این تفاوت توضیح خواهیم داد.

 

تفاوت‌های B2B و B2C

اگر کسب‌وکار شما B2B است و مشتری شما یک کسب‌وکار است، تبلیغی که می‌کنید خیلی خیلی متفاوت باید باشد از یک کسب‌وکاری که B2C است و مشتریان و مصرف‌کنندگان عمومی دارد. این تبلیغات از هر نوعی می‌تواند باشد که در این مطلب بیشتر تمرکز ما بر روی تبلیغات همسان است. در زیر برخی از تفاوت‌های این ۲ نوع از بازاریابی را خواهید دید:

  • در B2B تعداد مشتریان اندک است ولی معمولاً سایز پرداخت‌ها بیشتر است. در B2C تعداد مشتریان بسیار بسیار بیشتر می‌شود ولی خریدهای خردتری خواهند داشت.
  • در B2B مشتریان تقریباً رفتار یکسانی دارند و تفاوت خیلی زیادی بین رفتار آن‌ها نمی‌بینیم ولی در B2C با دنیایی از سلیقه‌های گوناگون و رفتار خریدهای متفاوت روبروییم.
  • در B2B، تصمیم خرید توسط یک تیم گرفته می‌شود که معمولاً شامل مدیران ارشد یک شرکت است ولی در B2C، تصمیم خرید را معمولاً یک نفر می‌گیرد.
  • در B2B تبلیغات با هدف برندسازی تنها باعث می‌شود که شما نیز جز گزینه‌های خرید باشید نه این که لزوماً انتخاب شوید ولی در B2C آگاهی برند بهتر، فروش بیشتر و مشتریان وفادارتر را احتمالاً برای شما می‌آورد.
  • در B2B مشتریان نیازمند توجه بیشتر ارتباط‌گیری چند مرحله‌ای در قیف بازاریابی هستند نسبت به کسب‌وکارهای B2C.
  • ارزش مادام‌العمر مشتری (Costumer LifeTime Value) یک کاربر B2B معمولاً بسیار بیشتر از یک کاربر B2C است.

 

نمونه تبلیغات همسان B2B و B2C

در این بخش، نمونه‌هایی از تبلیغات همسان برای کسب‌وکارهای B2B و B2C را مشاهده می‌کنید.

B2B: تمرکز دقیق روی مخاطبان خاص

اگر دنیای B2C را به یک اقیانوس پر از میلیون‌ها ماهی‌ رنگارنگ تشبیه کنیم، B2B، بیشتر شبیه آن اقیانوس ولی مملو از کوسه‌های خطرناک است. اهداف در این محیط، بسیار بزرگتر هستند، اما به همان میزان تعدادشان کمتر است و اگر به نظر آید که شما به این دنیا تعلقی ندارید، بیشتر احتمال دارد که مورد حمله و هجوم قرار بگیرید. تعداد صاحبان کسب‌وکار در این فضا، به طور طبیعی نسبت به محیط B2C، که مصرف‌کنندگان متنوعی دارد، کمتر است و در نتیجه اهداف مورد نظر بنابر ماهیت روش‌های تبلیغاتی انجام شده، هم محدودتر می‌شوند. علاوه بر آن، هر هدف، خودش یک کسب‌وکار بوده و بدین ترتیب بسیار بهتر می‌توانید روش‌های خود را شناسایی و از هر تلاشی برای ارتباط و تماس ساده با آن کسب‌وکار استفاده کنید.

در زیر نمونه تبلیغات همسان را برای کسب‌وکارهای B2B می‌بینید که با استفاده از سرویس تبلیغات همسان یکتانت انجام شده است.

۱. نمونه تبلیغات همسان الوپیک را در تصویر زیر می‌بینید که سرویس API خود برای کسب‌وکارها را تبلیغ می‌کند تا کسب‌وکارهایی که به حمل‌ونقل نیاز دارند از الوپیک استفاده کنند. می‌بینید که در این تبلیغ الوپیک سعی شده است تا به طور دقیق ارزش پیشنهادی که به کسب‌وکارها می‌دهند را توضیح دهد تا آن‌ها به استفاده از سرویس خودشان هدایت کند.

نمونه تبلیغات همسان الوپیک

 

۲. نمونه دیگری از تبلیغات همسان را برای شرکت ایران‌تلنت می‌بینید که در قالب یک تبلیغ محتوامحور قصد دارد تا آموزشی را خاص کسب‌وکارهایی ارائه کند که قصد استخدام نیرویی را دارند و پس از ارائه این آموزش و محتوا سعی می‌کند تا کاربر را که احتمالاً یکی از تصمیم‌گیران یک شرکت است به استفاده از سرویس ایران‌تلنت برای استخدام هدایت کند.

نمونه تبلیغات همسان ایران تلنت

 

۳. نمونه دیگر مربوط است به شرکت مامان‌پز که یک سرویس ارائه غذای خانگی به شرکت‌هاست. در این تبلیغ شرکت مامان‌پز تلاش کرده است تا به طور دقیق مشتریان هدف خود را مشخص کند و بگوید که چه کسب‌وکارهایی و چرا مشتری مامان‌پز می‌توانند باشند. همچنین این تبلیغ موضوعی بوده و دسته‌بندی را پنل یکتانت انتخاب کرده‌اند که فقط در صفحات مربوط به غذا و سلامت و کسب‌وکار نمایش داده شود.

نمونه تبلیغ همسان مامان‌پز

 

هنگام تبلیغات در محیط B2B، به مهارت خاصی نیاز است تا بتوانید با معرفی ماهرانه محصول به مشتریان خود نشان دهید، در زمینهٔ خدمتی که قصد دارید ارائه دهید، چقدر تخصص دارید. زیرا در اینجا شما با افرادی که صرفاً به دنبال سرگرمی‌اند، یا احتمالا هیچ چیز در مورد موضوع مورد تبلیغ‌تان نمی‌دانند، در ارتباط نیستید. شما با کسانی طرف هستید که به فکر کسب‌وکار خود هستند و در آن زمینه، به اطلاعات خاصی نیاز دارند.

بر این اساس، اگر می‌توانید مهارتی در خصوص موضوع مورد نظرتان، به تصویر بکشید، نیازی نیست نگران نوع قالب‌بندی ارائه آن باشید. هرچه محتوا‌تان بهتر باشد، دیگر کسی به اینکه محتوای شما با طرح‌بندی وب‌سایتی که در آن مطلب می‌گذارید متفاوت است، اهمیتی نمی‌دهد.

 

B2C: جذب بیشتر با آموزش و سرگرمی

همان‌طور که گفته شد دنیای B2C دنیایی است که شما را با سلیقه‌های مختلفی روبرو می‌کند. هر کس در فضای وب و از وبگردی خود به دنبال موضوعی خاص می‌گردد. حتی یک فرد در وبگردی با موبایل خود رفتاری متفاوتی نسبت به وبگردی با دسکتاپ خود دارد. اگر کسب‌وکار شما B2C است باید تلاش کنید ابتدا تا دسته‌بندی (Segment) مناسبی از مشتریان خود داشته باشید و برای یک کمپین تبلیغات همسان خاص خود، بر روی همان مشتریان تمرکز کنید. آن‌ها را به خوبی بشناسید و سعی کنید بدانید که چه چیز برای آن‌ها جذاب است و می‌تواند آن‌ها را به صفحه‌ فرودی بکشاند که امکان جذب کاربر فعال شما را افزایش می‌دهد. برای این که بدانید برای تبلیغات نیتیو B2C چگونه بهتر بنویسید مطلب ۱۴ نکته برای تیتر جذاب تبلیغاتی و نیز مطلب اصول تبلیغ‌ نویسی را بخوانید. همچنین برای انتخاب عکس مناسب نیز مطلب ۸ نکته برای عکس تبلیغاتی اثرگذار را مطالعه کنید.

در زیر نمونه تبلیغات همسان را برای کسب‌وکارهای B2C می‌بینید که با استفاده از سرویس تبلیغات همسان یکتانت انجام شده است.

۱. نمونه تبلیغ همسان زیر مربوط است به کاله که برای معرفی محصول خود سه نوع خوردنی که با این محصول قابل آماده‌سازی است را پیشنهاد کرده است. به نوعی هم حالت مزاحمت یک تبلیغ مستقیم و آزاردهنده را ندارد و هم آن که جذبیت لازم را برای معرفی و فروش بیشتر محصولش دارد.

 

۲. تبلیغات همسان زیر نیز مربوط است به بیمیتو که پیشنهاد تخفیفی بسیار جذاب را برای کاربر به شکل یک پرسش مطرح کرده است که او را کنجکاو کند و روی تبلیغ کلیک کند. در تبلیغ پس از آن که فهمید چگونه می‌تواند به این تخفیف ویژه برسد سعی می‌شود او را به صفحه خرید محصول هدایت و تشویق کرد.

۳. تبلیغ زیر نیز مربوط است به تبلیغ همسان نماوا که در آن با انتخاب عکسی جذاب از یک فیلم کاربران به دیدن این فیلم آن‌ هم با یک پیشنهاد جذاب دیگر یعنی اینترنت مجانی دعوت کرده است که به یکی از پرکلیک‌ترین تبلیغ‌های نماوا تبدیل شده است.

شناخت مخاطب

به‌طور معمول  موارد ضروری در بازاریابی‌های B2C و B2B، با یکدیگر متفاوت هستند. اما روش کلی‌تان باید یک شکل باشد:

درک مخاطب، شناسایی چیزی که آنها می‌خواهند و پیدا کردن روشی مناسب برای ارائهٔ چیزی که می‌خواهند به وسیله تولید محتوای خواندنی و لذت‌بخش بیابند.

در واقع باید محتوای‌تان به اندازه هر چیزی که در وب‌سایتی که مطلب‌تان را در آن گذاشته‌اید، (حتی بیشتر از آن) جذاب باشد. این فرمول را برای تمام کمپین‌‌های تبلیغاتی که انجام می‌دهید، به‌کار برید و بدین ترتیب برای جذب مشتریان و همچنین صاحبان کسب‌وکار به یک اندازه، شانس خود را افزایش دهید.

همان‌ طور که در این راهنما خواندید روش های تبلیغات همسان در هر دو محیط با یکدیگر متفاوت هستند و برای هرکدام باید تبلیغ همسان متفاوتی ایجاد کرد. چند نمونه تبلیغات همسان را در این مطلب دیدید و نمونه‌های دیگر را می‌توانید در سایت های پربازدید نمایش‌دهنده یکتانت پایین مطالب سایت ببینید.