دوره مقدماتی اجرای کمپین در یکتانت منتشر شد. آموزش ببینید و مدرک بگیرید 🌟

تبلیغات همسان

اکثر تبلیغات در سایت‌ها از چشم کاربران نادیده گرفته می‌شوند و ابه همین دلیل نوع جدیدی از تبلیغات به نام همسان (native) در دنیا به وجود آمد.

تبلیغات همسان به دلیل موقعیت قرارگیری در صفحه و شکل ظاهری که دارند، احتمال دیده شدن بیشتری دارند.

تبلیغات بومی یا همسان (Native Advertising) نوعی از تبلیغات است که از نظر ظاهر، فرم و محتوا کاملاً با پلتفرمی که در آن منتشر می‌شود (وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌های خبری و… ) هم‌خوانی دارد.

انواع تبلیغات همسان

تبلیغات همسان انواع مختلفی دارد که در یکتانت هم به عنوان یک نوع کمپین در پنل مشتریان قابل انتخاب هستند.

 

۱. تبلیغات همسان کلیدواژه‌ای

در این روش از تبلیغات همسان، در مراحل ساخت کمپین انتخاب می‌کنید که چه عبارت‌ها یا کلیدواژه‌هایی به تبلیغ شما ربط دارند و تبلیغ در صفحه‌هایی که همان عبارت‌ها را دارند نمایش داده می‌شود. این کلید واژه‌ها می‌تواند در عنوان، متا تگ یا متن صفحه باشند.

برای مثال صرافی‌هایی را در نظر بگیرید که برای تبلیغات کلید‌واژه‌هایی مانند «دلار»، «بیت‌کوین» و… را در نظر گرفته است. در این حالت تبلیغات مربوطه تنها در صفحاتی با این عناوین و کلیدواژه‌ها به نمایش درمی‌آید که طبعاً هدفمندتر بوده و اثربخشی بالاتری دارد. در تصویر زیر نمونه‌ای از این تبلیغات را می‌بینید.  

تبلیغات همسان کلیدواژه‌ای

۲. تبلیغات همسان موضوعی

این نوع از تبلیغات در صفحه‌هایی از وبسایت‌ها نمایش داده می‌شوند که موضوعی مرتبط با تبلیغ دارند. تناسب موضوع صفحه با تبلیغ باعث می‌شود که تبلیغ بیشتر دیده شود و کلیک بیشتری هم بگیرد.

به‌عنوان مثال فرض کنید شما صاحب کسب‌وکاری در زمینه‌ٔ گردشگری مثل هتل یا اجاره ویلا هستید و قصد دارید تبلیغات شما در صفحاتی با موضوعات مرتبط نمایش بگیرند. برای این کار می‌توانید تبلیغات همسان موضوعی یکتانت را انتخاب کرده و بعد موضوعاتی مانند سفر و گردشگری را انتخاب کنید. همانطور هم که در تصویر زیر می‌بینید، تبلیغات سایت «شب» و «مهمان‌شو» در موضوع مرتبطی با گردشگری به‌صورت تبلیغات همسان نشان داده شده است.

شما با این کمپین افرادی با نیازهای مرتبط با حوزه کسب‌وکار خودتان را هدف می‌گیرید.

تبلیغات همسان موضوعی

۳. تبلیغات همسان ریتارگتینگ (هدف‌گیری مجدد)

با استفاده از این تبلیغات می‌توانید تبلیغات همسان خود را تنها به افرادی که قبلا از وب‌سایت شما بازدید کرده‌اند نمایش دهید.

مطالعه بیشتر: ریتارگتینگ چیست؟

فرض کنید شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید و کاربران وب‌سایت شما به دلایل مختلفی سایتتان را ترک کرده و خرید آن‌ها در مرحله‌ای متوقف شده است. با استفاده از این نوع تبلیغات می‌توانید این کاربران را مورد هدف قرار داده، نظرشان را دوباره جلب کنید و در نهایت با ریتارگت شدن، آن‌ها را از مشتریان بالقوه به مشتریان نهایی و بالفعل تبدیل کنید.

این فقط یک مثال از کاربرد ریتارگتینگ بود و می‌توانید از این روش برای هدفگیری مجدد ورودی‌های مختلف سایت استفاده کنید.

۴. تبلیغات همسان عادی

این نوع پایه از تبلیغات همسان است و در تمام جایگاه‌های همسان وب‌سایت‌ها (ناشران تبلیغات) و به تمام کاربران وب با عنوان‌هایی مانند «مطالب پیشنهادی»، «پیشنهاد روز» و… نمایش داده می‌شوند.

این نوع کمپین‌های همسان برخلاف انواع بعدی که توضیح می‌دهیم، هدفمند نیستند و برای محصولات یا کسب‌وکارهایی مناسب هستند که می‌خواهید به صورت انبوه تبلیغ کنید.

  تبلیغات همسان عادی

۵. تبلیغات همسان رفتار‌محور

این تبلیغات تنها به کاربرانی نمایش داده می‌شود که در فضای وب‌سایت الگوی رفتاری مشخصی داشته‌اند. برای مثال اگر شما فروشنده‌ٔ محصولاتی در صنعت زیبایی و سلامت هستید، انتخاب کاربرانی از جنس «سلامت» یا «زیبایی و مد» می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشد و کاربران با این الگوی رفتاری را مورد هدف قرار دهد.  

این تبلیغات برخلاف ۲ نوع قبلی با تمرکز بر رفتار کاربر است و الگوریتم نمایش تبلیغات سعی می‌کند نیازهای کاربران را شناسایی کند تا تبلیغ مرتبطی به آنها نمایش دهد.