دوره مقدماتی اجرای کمپین در یکتانت منتشر شد. آموزش ببینید و مدرک بگیرید 🌟

هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ

مقالات دیجیتال مارکتینگ | محمود حسینی | تاریخ بروزرسانی : ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

از دیجیتال مارکتینگ می‌توان به عنوان یکی از بزرگترین حوزه‌هایی نام برد که هوش مصنوعی تحول عظیمی در آن به‌وجود آورده است. ما در این مقاله به ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت و تاثیراتی که ترکیب هوش مصنوعی و بازاریابی دیجیتال بر آینده حوزه بازاریابی آنلاین می‌گذارد را بررسی می‌نماییم. (چنانچه قصد یادگیری و آموزش دیجیتال مارکتینگ را دارید، می‌توانید از شرایط برگزاری دوره‌های آکادمی نوا اطلاع کسب نمائید!)

هوش مصنوعی چیست؟

طبق گفته ویکی‌پدیا، اصطلاح «هوش مصنوعی» برای توصیف ماشین‌ها و رایانه‌هایی استفاده می‌شود که عملکردهای «شناختی» ذهن انسان‌ها، مانند یادگیری و حل مسائل را تقلید می‌کنند.

هوش مصنوعی یکی از شاخه‌های حوزه علوم رایانه‌ای است که تلاش می‌کند ماهیت هوش را درک کرده و ماشین هوشمند جدیدی تولید کند که بر اساس داده‌هایی که به آن داده می‌شود دقیقاً مانند انسان‌ها فکر کند، پاسخ دهد و وظایفی را اجرا کند. برخی از فعالیت‌های مرتبط با هوش مصنوعی مانند رباتیک، تشخیص گفتار، تشخیص تصویر، پردازش زبان طبیعی و حل مسئله، بسیار فنی و تخصصی هستند.

امروزه کارایی سیستم‌های هوش مصنوعی به لطف الگوریتم‌های دقیق، سریع‌تر از هر زمان دیگری در حال پیشرفت هستند و به برداشتن گام‌های بزرگ در زمینه‌های تحقیق و توسعه در سراسر جهان کمک می‌کنند. درواقع می‌توان تصور کرد که در آینده محصولات فن‌آوری شده توسط هوش مصنوعی مانند منبعی حاوی خرد انسانی باشد. اگرچه هوش مصنوعی هوش انسانی نیست، اما می‌تواند مانند انسان فکر کند و ممکن است از هوش انسانی نیز فراتر رود.

دوره رایگان صفر تا صد کار با پنل یکتانت منتشر شد. آموزش ببینید و مدرک بگیرید
دوره رایگان صفر تا صد کار با پنل یکتانت منتشر شد. آموزش ببینید و مدرک بگیرید

این دوره ویدیویی از مقدمات و مبانی تبلیغات آنلاین شروع می‌شود و بعد با الگوریتم یکتانت آشنا می‌شوید. راه‌اندازی و بهینه سازی کمپین‌های یکتانت را یاد می‌گیرید و بعد از قبولی در آزمون نهایی، مدرک دوره را دریافت می‌‌کنید.

ثبت‌نام arrow-left

ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ

طی سال‌های گذشته، بازاریابان در استفاده از هوش مصنوعی در استراتژی‌های بازاریابی خود مردد بودند. اما اکنون، بسیاری از برندهای موفق مانند آمازون و Spotify، این فناوری پیشرفته را پذیرفته و می‌توان گفت استفاده از هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ میان بسیاری از بازاریابان و کسب‌وکارها رواج یافته است. به عنوان مثال، آمازون بر اساس جستجوها، خریدها و بازدیدهای قبلی مخاطبان و مشتریان، از هوش مصنوعی برای نشان دادن محصولات مرتبط به خریداران استفاده می‌کند. این امر می‌تواند با ایجاد یک تجربه شخصی‌سازی شده، احتمال خرید اولیه را افزایش داده و در ادامه خریداران را به مشتریان دائمی تبدیل کند.

با تبلیغات هوشمند ریتارگتینگ، یکی از نتایج استفاده از هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید.

درواقع امروزه هوش مصنوعی به عنوان بخشی از بازاریابی دیجیتال، طیف وسیعی از مزایا و فرصت‌های واقعی را در اختیار بازاریابان قرار می‌دهد. هوش مصنوعی مواردی مانند؛ پیش‌بینی با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌ها، تجربیات بهتر برای مشتریان و بازاریابی هدفمند را امکان‌پذیر می‌کند که بدون شک افزایش بازگشت سرمایه را برای کسب‌وکارها در بر خواهد داشت.

علاوه بر موارد ذکر شده باید یادآور شویم که تبلیغات یکی از روش‌های ایده‌آل برای ایجاد ارزش برندها است. بنابراین دیجیتال مارکتینگ با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند با توجه به علاقمندی مخاطبان، پوسترهایی از برند ایجاد کرده که این موضوع منجر به مشاهده تبلیغات بر اساس انتخاب و علاقه مخاطبان خواهد شد. درواقع ارتباط هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ، نه تنها کارها را برای برندها آسان‌تر می‌کند بلکه به حل مسائل مشتریان نیز می‌انجامد.

خبرنامۀ یکتانت را از دست ندهید!
خبرنامۀ یکتانت را از دست ندهید!

هر هفته یک محتوای اختصاصی همراه با جدیدترین مقالات، اخبار و نکات آموزشی بازاریابی و تبلیغات را برای شما می‌فرستیم.

با توجه به آنچه ذکر شد، بیایید تاثیر هوش مصنوعی بر آینده بازار دیجیتال مارکتینگ را بررسی کنیم:

تاثیر هوش مصنوعی بر آینده دیجیتال مارکتینگ

فناوری هوش مصنوعی با وجود داشتن توانایی‌هایی در جمع آوری داده‌ها، تجزیه و تحلیل آن‌ها، اعمال آن‌ها و سپس واکنش به آن‌ها، در حال ایجاد انقلابی در بازاریابی دیجیتال است. درواقع می‌توان گفت در آینده استفاده از هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد. زیرا میزان اطلاعات در مورد مصرف‌کنندگان بالقوه در حال افزایش است و هوش مصنوعی به دلیل دارا بودن پتانسیل بالا در تصمیم‌گیری سریع و دقیق مبتنی بر داده می‌تواند کمک بزرگی برای حوزه دیجیتال مارکتینگ باشد. در ادامه چند تاثیر استفاده از هوش مصنوعی بر آینده بازاریابی دیجیتال آورده شده است:

تاثیر هوش مصنوعی بر آینده بازاریابی دیجیتال
  • تشخیص و تجزیه و تحلیل

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) به یکی از استراتژی‌های تجاری اشاره دارد که با به حداکثر رساندن جمع‌آوری اطلاعات مشتری و فیلتر کردن اطلاعات معتبر، رویکرد مشتری‌محوری را در تجارت ایجاد می‌کند. زمانی‌که CRM، فناوری AI  و فناوری داده‌های بزرگ با یکدیگر ترکیب شوند، می‌توانند مجموعه اطلاعات کاربر را از سیستم عامل‌های مختلف به حداکثر برسانند، دیدگاه‌های دقیق را برای مشتریان هدف بدست آورند و نیازهای کاربران را شناسایی کنند. در نهایت برندها قادر خواهند بود مناسب‌ترین استراتژی بازاریابی خود را تعیین کنند.

بیشتر بخوانید: استراتژی دیجیتال مارکتینگ بر اساس فریم ورک RACE

نکته اصلی این است که هرگونه اطلاعات رفتاری می‌توانند برای هوش مصنوعی به عنوان منبع تجزیه و تحلیل محسوب شود. بازاریاب‌ها با تمام این داده‌های جمع‌آوری شده می‌توانند در آینده به راحتی نیازهای مشتری بالقوه را تجزیه و تحلیل کرده و هوش مصنوعی را در جهت افزایش فروش انطباق دهند.

  • هدف قرار دادن مخاطب درست

شاید از راهنمایی و توصیه‌های پلتفرم‌هایی مانندYouTube ، Facebook، Twitter،  Amazon  و سایر سیستم‌عامل‌های بزرگ رسانه‌های اجتماعی و سایت‌های تجارت الکترونیکی تعجب کرده باشید. فناوری پایه که در این قبیل پلتفرم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از شاخه‌های هوش مصنوعی به نام «یادگیری ماشین» است. ماشین بر اساس فعالیت‌های افراد آنچه را که آن‌ها به آن علاقه‌مند هستند و یا دوست ندارند را تشخیص داده و می‌خواند. عملکرد و کارایی این حوزه با بلوغ بیشتر تکنولوژی دقیق و دقیق‌تر شده و به جذب مخاطب مورد نظر در بازاریابی دیجیتال کمک شایان ذکری می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت؛ پیشنهاد محصولات مناسب به مشتریان مناسب در زمان مناسب از طریق سیستم‌عامل‌های دیجیتالی تفاوت زیادی در فروش ایجاد می‌کند. بنابراین ورود و به‌کارگیری هوش مصنوعی در به ثمر رسیدن تلاش‌های دیجیتال مارکتینگ در آینده، به شکل قابل توجهی موثر و کارآمد خواهد بود.

  • پشتیبانی از زمان واقعی

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که سرعت همه چیز به شکل قابل توجهی بالا رفته و مردم انتظار دارند که تمامی امور به سرعت به نتیجه برسند. بنابراین نمی‌توانید مشتریان خود را برای گرفتن پاسخ دو روز منتظر بگذارید. بی‌شک پاسخگویی به مشتری باید به سرعت و حتی آنلاین بوده و در عین حال نیز باید پاسخی باشد که مشتریان به دنبال آن هستند. شرکت‌ها برای ارائه پاسخ دقیق، از Chatbots هوش مصنوعی بهره می‌برند.

  • شخصی‌سازی کمپین‌های ایمیل مارکتینگ

هوش مصنوعی در شخصی‌سازی ایمیل‌ها تحول چشمگیری به وجود آورده است. بازاریابان حوزه دیجیتال مارکتینگ با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانند رفتار کاربران را برای ارائه پیام درست درک کنند. برنامه‌های هوش مصنوعی به بازاریابان کمک می‌کنند تا در زمان مناسب به مشتریان مناسب دست یابند و اطمینان حاصل کنند که فعالیت‌های پیام‌رسانی آن‌ها مرتبط و جذاب بوده و احتمال تبدیل بیشتری دارد. درواقع می‌توان گفت؛ فناوری هوش مصنوعی شانس موفقیت در ایمیل مارکتینگ را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد.

بیشتر بخوانید: ایمیل مارکتینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

دانلود رایگان ایبوک ۲۰۰ ایده برای نوشتن متن CTA تاثیرگذار
دانلود رایگان ایبوک ۲۰۰ ایده برای نوشتن متن CTA تاثیرگذار

در این ایبوک نمونه‌های مختلفی از بهترین متن‌های CTA برای استفاده در تبلیغات و بازاریابی را گردآوری کرده‌ایم.

دانلود رایگان arrow-left
  • تولید محتوای هوشمند

اگرچه هوش مصنوعی قرار نیست صنعت نوشتن را به دست بگیرد، اما احتمال اینکه ماشین‌های هوش مصنوعی بتوانند به ما در نوشتن کمک کنند، واقعی است. برخی از نسخه‌هایی که تا به حال توسط ماشین نوشته شده‌اند خوب به نظر می‌رسند و در آینده بهتر نیز خواهند شد. با این حال، تولیدکنندگان محتوا نباید از این موضوع نگران باشند. زیرا کسب‌وکارها و مدیران دیجیتال مارکتینگ می‌توانند از مزایای محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی برای تقویت نویسندگان انسانی، به ویژه در نوشتن محتواهای مبتنی بر واقعیت استفاده کنند.

  • افزایش تجربه کاربری

یک تجربه کاربری خوب، مهم‌ترین چیزی است که مخاطب را به سمت یک وب‌سایت سوق می‌دهد. با به‌کارگیری هوش مصنوعی در دیجیتال مارکتینگ مواردی هم چون؛ پیش‌بینی رفتار خریدار، شخصیت خریدار و چرخه‌های جستجو آسان‌تر خواهد شد. خدمات مشتری وChatbots  از دیگر ویژگی‌های مفید هوش مصنوعی در هنگام انتقال سریع مسائل هستند. در بخش بعدی به کسب تجربه کاربری بهتر با استفاده از هوش مصنوعی خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: تأثیر بهبود تجربه کاربری سایت در سئو

تجربه کاربری بهتر با استفاده از هوش مصنوعی

همانطور که می‌دانید، هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ ترکیب بسیار کارآمد و جذابی را بوجود آورده‌اند. هوش مصنوعی تجربه کاربر را در وب هدایت کرده و به موفقیت دیجیتال مارکتینگ در آینده کمک بزرگی خواهد کرد. به طور کلی، هدف نهایی هوش مصنوعی و تجربه کاربر یکسان است. به عبارتی می‌توان گفت؛ هر دو برای تفسیر رفتار انسان و پیش بینی اقدامات بعدی کاربران طراحی شده‌اند. آنالیز پیش بینی، در پایه و اساس هر دو است و این نقطه اشتراک باعث ایجاد فرصت برای برندها و مشتریان خواهد شد. در ادامه مواردی که باعث بهتر شدن هوش مصنوعی در تجربه کاربر می‌شود را به اختصار بیان کرده‌ایم:

  • الگوریتم‌های هوشمند

روند ایجاد تجربه کاربری بهتر به الگوریتم‌های هوش مصنوعی  برمی‌گردد. این سیستم‌های هوشمند می‌توانند اطلاعات مربوط به بازدیدکنندگان سایت یا کاربران برنامه را پردازش کرده، سپس تغییرات را در مدل اعمال ‌کنند. الگوریتم‌های هوشمند با یادگیری و تنظیم مداوم، تجربه کاربر را بهبود می‌بخشند تا تجربه جذاب و شخصی‌تری را ارائه دهند.

  • تست قابلیت استفاده کمی

هوش مصنوعی با توجه به داشتن ظرفیت بسیار زیاد برای پردازش داده‌ها، برای هر نوع آزمایشی یک دارایی قدرتمند محسوب می‌شود. متخصصان هوش مصنوعی می‌توانند از سیستم‌های مبتنی بر ماشین یادگیری برای پیگیری و ارزیابی مجموعه وسیعی از معیارهای مهم تجربه کاربری استفاده کنند. معیارهایی مانند لوکیشن کاربران، صفحات بازدیدشده، دسته‌ها و محصولات بازدید شده، خروج از صفحات، جریان کاربر و موارد دیگر که این معیارهای کلیدی به تحلیل‌گران کمک می‌کند تا تصویری روشن از رفتارها و علایق کاربر طراحی نمایند. این امر هنگام آزمایش ایده‌های جدید و اجرای آزمایش‌های کاربردی مفید خواهند بود.

  • انجام آزمایش­های بی‌طرفانه

یکی دیگر از مزایای هوش مصنوعی برای بهتر شدن تجربه کاربری این است که این فناوری باعث از بین رفتن هرگونه رویکرد یک طرفه برای آزمایش A / B می‌شود. درواقع بی‌طرف ماندن و داشتن بینش منصفانه از طریق آزمایش تقسیم همیشه آسان نیست. زیرا اغلب اوقات، استدلال ساخته دست بشر می‌تواند بر نتایج تأثیرگذار باشد. به همین دلیل می‌توان گفت با توجه به اینکه هوش مصنوعی صرفاً متکی به اطلاعات سنگین است، می‌تواند نتایج واقعی را با اتخاذ یک رویکرد باینری منعکس کند.

بیشتر بخوانید: تست A/B چیست و چه کمکی می‌کند؟

  • یادگیری عمیق

یک سیستم هوش مصنوعی می‌تواند از طریق یادگیری عمیق، صدها یا حتی هزاران تنوع طراحی مختلف را تجزیه و تحلیل کرده و سپس گزینه‌های دیگری را ایجاد کند. این موضوع را می‌توان در بسیاری از جنبه‌های تجربه کاربر مانند ایجاد دکمه‌هایی در وب سایت و یا گرافیک در یک برنامه اعمال کرد. هوش مصنوعی می‌تواند با جفت شدن فناوری یادگیری عمیق و بینش داده‌های رفتاری، تجربه کاربر را بهبود بخشد.

نتیجه‌گیری

در حال حاضر هوش مصنوعی برای اکثر مشاغل قابل دسترسی است و کنار هم قرار گرفتن هوش مصنوعی و بازاریابی دیجیتال، ابزاری ارزشمند برای بازاریابان دیجیتال به حساب می‌آید. تاثیرات قابل ملاحظه هوش مصنوعی در مواردی مانند: انتخاب مشتریان مورد نظر، کمک به ارائه توصیه‌های مرتبط و همچنین خدمات‌رسانی سریع به مشتریان، غیر قابل انکار است. درواقع دیجیتال مارکتینگ با استفاده از هوش مصنوعی، بازاریابان و صاحبان کسب‌وکارها را قادر می‌سازد برند خود را رشد داده و انتظارات مشتریان‌شان را برآورده نمایند.

4.2/5 - (5 امتیاز)
guest
7 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیرحسین پوررضازاده
امیرحسین پوررضازاده
2 سال قبل

یک ایده توی سر من هست که نمیدونم انجام شده یا نه اما این ایده رو اینجا مطرح میکنم.
در سال های مدرن آینده انقلابی در صنعت خرده فروشی اتفاق میوفته و این انقلاب تلفیق هوش مصنوعی و واقعیت افزوده هست.
ایده من اینه که با استفاده از این دو فناوری مثلا برای لباس سایز طرف گرفته بشه و با استفاده از واقعیت افزوده محصولات به خریدار نشون داده بشه.
اما میدونم که واقعیت افزوده به ایجاد یک تصویر سه بعدی بدون عینک رسیده و اما از تلفیق این دو فناوری در بازار یابی دیجیتال بی خبرم.
روشن که پیاده سازی این ایده میتونه جذاب باشه. فرض کنید که توی خونه ماشین مورد علاقتون رو از همه لحاظ بررسی میکنید و بعد میخرید .
شاید روزی انقدر پول و ثروت داشته باشم و این ایده رو پیاده سازی کردم (:

روژان خانی‌پور
روژان خانی‌پور
پاسخ به  امیرحسین پوررضازاده
2 سال قبل

بیشتر ایده‌ها اوایل کار به نظر دیوونگی میان ولی بعدها باعث پیشرفت آدم‌ها می‌شن 🙂
امیدواریم که هرچه زودتر راهی برای پیاده‌سازی ایده‌هاتون پیدا کنین.

امیرحسین پوررضازاده
امیرحسین پوررضازاده
2 سال قبل

البته میدونم گفتن این ایده شاید یک دیوونگی به حساب بیاد و اینکه هیچ سودی ه برای من یا شما نداشته باشه اما نمیدونم چرا گفتم!!

فرشید کرامت
فرشید کرامت
6 ماه قبل

Aliiiii

رضا سپه‌وندی
رضا سپه‌وندی
مدیر
پاسخ به  فرشید کرامت
6 ماه قبل

🌺🍀

رسول
رسول
3 ماه قبل

سلام
آیا یکتا نت از هوش مصنوعی استفاده میکند.؟

رضا سپه‌وندی
رضا سپه‌وندی
مدیر
پاسخ به  رسول
23 روز قبل

سلام
وقت بخیر
بله، ما در یکتانت از هوش مصنوعی برای کارهای مختلف مثل موارد زیر بهره می‌بریم:

+ تعیین جذابیت و نرخ کلیک تخمینی تبلیغ
+ دسته‌بندی مخاطبان و گذاشتن اونا در گروه‌های مختلف برای تبلیغات رفتارمحور
+ تطبیق موضوع صفحه‌ها با موضوع انتخابی تبلیغ‌کننده در تبلیغات موضوعی
+ تطبیق کیورد انتخابی تبلیغ‌کننده با کیوردهای صفحه به ۲ صورت (گسترده و دقیق) در تبلیغات کلیدواژه‌ای
+ تطبیق موضوع صفحه با محصول فروشگاه‌ تبلیغ‌کننده در تبلیغات محتوامحور

تبلیغات اینترنتی برای کسب‌وکارها