تبلیغات محتوامحور (Contextual) چیست و چه مزیتی دارد؟

مقالات دیجیتال مارکتینگ | سها کاکا | تاریخ بروزرسانی : ۲۸ شهریور ۱۴۰۱

داشتم مقالهٔ «راهکارهایی برای جلوگیری از ریزش مو» را می‌خواندم که در صفحه با انبوهی از تبلیغات کلیکی مواجه شدم: تبلیغ صرافی ارز دیجیتال، فروش اقساطی ویلا و…

در آن لحظه، نه‌تنها به این تبلیغات نیازی نداشتم که روی آن‌ها کلیک کنم، بلکه برای من ایجاد مزاحمت هم می‌کردند. این مدل تبلیغات بی‌ربط و آزاردهنده را هر روز می‌بینیم.

وقتی فهمیدم برای این تبلیغات آزاردهنده و بی‌ربط کلی هم هزینه شده است، دلم به حال آن تبلیغ‌کننده‌ها سوخت که هنوز از تبلیغات هوشمند خبر ندارند.

تبلیغات هوشمند انواع مختلفی دارد که یک مدل کم‌هزینه، سریع و پرسود آن& تبلیغ محتوامحور (Contextual advertising) است. حالا، یکتانت این سرویس را ارائه می‌کند و در ادامه، با جزئیات این روش تبلیغاتی بیشتر آشنا می‌شوید.

 

تبلیغات محصول محتوامحور چیست؟

تبلیغات محصول محتوامحور نسل جدید از تبلیغات محصول به‌صورت هوشمند است. این نوع تبلیغ در صفحاتی نمایش داده می‌شوند که محتوای اصلی صفحه ارتباط نزدیکی با محصولی که قرار است تبلیغ شود، داشته باشد. بگذارید با مثالی، کارکرد این نوع تبلیغات را برای‌تان واضح‌تر کنیم:

فرض کنید کاربری در حال خواندن مقاله‌ای دربارهٔ جلوگیری از ریزش مو در سایت «چطور» است. با تبلیغات محتوامحور، تبلیغی به او نمایش داده می‌شود که با محتوایی که در حال مشاهده آن است، هم‌خوانی داشته باشد. اینجاست که سیستم هوشمند به کار می‌افتد و به کاربر تبلیغ «شامپوی ضد ریزش مو» نشان داده می‌شود.

در واقع، ما به کاربر تبلیغی کاملاً مرتبط با نیازی که در آن لحظه دارد نمایش می‌دهیم؛ بنابراین از آنجایی که این سرویس جدید از تبلیغات محصول، می‌تواند در لحظه مطابق با نیاز کاربر در جلوی چشمش قرار گیرد،‌ احتمال کلیک بیشتری هم دارند.

 

نمونه تبلیغ محتوامحور در سایت چطور

 

در قسمت بعد، با مزایای این تبلیغات بیشتر آشنا می‌شوید!

با کمپین تبلیغات محتوامحور یکتانت، فروش خود را تضمین کنید!

با کمپین تبلیغات محتوامحور یکتانت، فروش خود را تضمین کنید!

ساخت کمپین arrow-left

مزایای تبلیغات محتوامحور

از مزایای تبلیغات محصول محتوامحور می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 

۱. جذب مخاطبان با کیفیت

اغلب کاربران چیزی را جستجو می‌کنند که با نیاز یا علاقهٔ آن‌ها مرتبط است.

شما از طریق تبلیغات محتوامحور، محصولات یا خدماتی را به کاربر نمایش می‌دهید که بیشترین تناسب را با محتوای در حال بازدید دارد؛ بنابراین احتمال بیشتری دارد که کاربر روی آن کلیک کند و به صفحهٔ محصول در سایت شما هدایت شود.

با این تفاصیل، می‌توان گفت وقتی به‌جای تبلیغات انبوه، تبلیغات محتوامحور را انتخاب می‌کنیم، مخاطبینی هدف گرفته می‌شود که احتمال تبدیل شدنشان به مشتری بیشتر است.

 

۲. مناسب برای استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک

کمتر هزینه‌کردن برای کسب‌وکارهای کوچک بسیار مهم است. بخش بزرگی از هزینه‌های شرکت‌ها در تبلیغات به هدر می‌رود. تبلیغات محتوامحور باعث می‌شود به لیدهای باکیفیت برسید که درصد زیادی از آن‌ها نیز به خرید منجر شوند.

در واقع فقط نرخ ctr (نرخ کلیک) مهم نیست، بلکه درصد CPA (هزینه به‌ازای هر اقدام) در اینجا اهمیت بیشتری دارد؛ بنابراین می‌توانید از طریق تبلیغات محتوامحور به نتایج بهتری برسید.

 

۳. ساخت تبلیغ برای هزاران محصول فقط با چند کلیک ساده

برای ساخت کمپین‌های هدفمند از نوع کلیدواژه‌ای، موضوعی و رفتارمحور لازم است خودتان تمام تبلیغاتی را که مایل به نمایششان هستید ایجاد کنید؛ اما در کمپین‌ محتوامحور به‌طور سیستمی و هوشمند، برای هر محصول، تبلیغی جداگانه ایجاد می‌شود. در این حالت، مخاطب با مشاهده‌ٔ تبلیغ محصول موردنیاز خود به‌جای یک تبلیغ نسبتاً عمومی، شگفت‌زده خواهد شد.

 

۴. نرخ CTR‌ بالاتر

طبق تحقیقاتی که روی این نوع تبلیغات در مقایسه با تبلیغات موضوعی و رفتارمحور انجام شده،‌ به این نتیجه رسیدیم که کاربران روی این تبلیغات بیشتر کلیک می‌کنند. احتمال بیشتری هم وجود دارد که این کلیک‌ها به خرید انجام شود. دلیل این امر هم واضح است؛ چون این نوع تبلیغات در لحظه مطابق با نیاز کاربر به او نمایش داده می‌شود، احتمال کلیک هم بیشتر است.

 

۵. پیاده‌سازی آسان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر در زمان کم

موفقیت تبلیغات رفتارمحور که نوعی از تبلیغات محصول است، به داده‌ها متکی است. داده‌هایی که از رفتار و سابقهٔ مرور کاربر ناشی می‌شود؛ یعنی اینکه شما به ابزارهایی برای جمع‌آوری و تجزیه‌و‌تحلیل این داده‌ها، استراتژی‌هایی برای استفاده از آن و افرادی برای بهینه‌سازی این فرآیند نیاز دارید.

برای کسب‌وکارهایی که منابع و داده‌های مشتری کمتری در اختیار دارند، تبلیغات رفتارمحور ممکن است خیلی فوری جواب‌گو نباشد؛ اما تبلیغات محتوامحور به داده و تحلیل کاربر نیازی ندارد و براساس موقعیتی که کاربر دارد و اینکه در چه صفحه‌ای به‌دنبال چه اطلاعاتی است، تبلیغات مشابه نیازش به او نمایش داده می‌شود.

حالا برای شفاف‌سازی بیشتر، بیایید با هم به یک سوال اساسی بپردازیم:

تفاوت تبلیغات محتوامحور با تبلیغات رفتارمحور و همسان چیست؟

به‌راحتی می توان تبلیغات رفتارمحور را با تبلیغات محتوامحور اشتباه گرفت؛ اما آن‌ها یکسان نیستند.

اجازه دهید با مثالی ساده، به تفاوت این تبلیغات با هم بپردازیم. فرض کنید شما به‌عنوان کاربر در اینترنت به دنبال لپ‌تاپ موردنیاز خود هستید. سابقهٔ مرور شما ثبت و ضبط می‌شود و بعداً در هر صفحه‌ای که وارد می‌شوید، تبلیغات لپ‌تاپ هم به شما نشان داده می‌شود. در واقع، در تبلیغات رفتارمحور براساس سابقه و اقدامات مروری که در صفحات وب داشته‌اید، مورد هدف تبلیغات قرار می‌گیرید.

اما تبلیغات محتوامحور به این شکل نیست. اگر شما در حال جست‌وجوی لپ‌تاپ باشید با تبلیغات هوشمند محتوامحور، به شما محصولاتی در همان لحظه نشان داده می‌شود که با محتوای صفحه‌ای مرتبط است که در حال بازدید آن هستید.

فکر کنم به‌خوبی متوجه تفاوت این دو نوع تبلیغات شده باشید.

دربارهٔ تبلیغات همسان هم شاید به‌دلیل وجه شباهت آن‌ها و محتوامحور که هر دو با محتوای سایت میزبان هم‌خوانی دارند، متوجه تفاوت آن‌ها نشویم. در این مورد هم باید بگوییم که تبلیغات محتوامحور دقیقاً با محتوای همان صفحهٔ در حال بازدید یکی است؛ ولی در تبلیغات همسان این یکپارچگی به این دقت وجود ندارد.
خب تا اینجای مقاله، اطلاعات پایه‌ای از تبلیغات محصول محتوامحور در اختیارتان قرار دادیم. وقت آن است که ساخت کمپین را شروع کنیم!

مقاله پیشنهادی: تبلیغات هدفمند چیست و چگونه هدفمند تبلیغات کنیم؟

نحوهٔ ساخت کمپین محصول محتوامحور در پنل یکتانت

برای ساخت کمپین‌های محصول محتوامحور، تنها کافی است که شما به‌عنوان تبلیغ‌کننده مراحل زیر را انجام دهید و از بین دسته‌بندی‌های محصولات سایت خود، آن دسته از محصولاتی را که قصد دارید در صفحات مرتبط تبلیغ شوند، انتخاب کنید. مابقی کارها، یعنی تعیین اینکه تبلیغ چه محصولی در چه صفحاتی انجام شود، به‌طور هوشمند توسط یکتانت صورت می‌گیرد.

بیایید این مراحل را با هم پیش برویم:

 

۱. ثبت‌نام یا ورود به پنل یکتانت

اگر قبلا در پنل یکتانت ثبت‌نام کرده‌اید که وارد شوید. اگر نه، ابتدا باید از طریق لینک زیر ثبت‌نام کنید.

 

 

۲. ایجاد کمپین جدید

از منوی سمت راست، کمپین‌ها را انتخاب کرده و روی دکمهٔ «ایجاد کمپین جدید» کلیک کنید.

 

ایجاد کمپین در یکتانت

 

۳. انتخاب کمپین محصول

بعد از ایجاد کمپین جدید،‌ به صفحه‌ای وارد می‌شوید که انواع کمپین‌‌ها نشان داده شده است. باید روی محصول کلیک کنید.

 

انتخاب کمپین محصول

 

نکته: همان طور که در تصویر بالا هم مشاهده می‌کنید، برای ساخت کمپین محصول، به شما اخطار می‌دهد که ابتدا باید کد اسکریپت یکتانت را در وب‌سایت خود قرار دهید. در مرحلهٔ بعد این کار را انجام می‌دهیم.

 

۴. قراردادن کد اسکریپت در تگ head سایت

در نوار بالای صفحه، روی نمادی که در تصویر زیر هم نشان داده شده، بزنید.

 

اسکریپت یکتانت

 

حالا می‌توانید کد را کپی کنید و در هد سایت خود قرار دهید.

 

کد اسکریپت یکتانت برای قراردادن در تگ head سایت

 

۵. انتخاب نوع کمپین محصول

بعد از گذاشتن کد، به مرحلهٔ بعد بروید و کمپین «محصول محتوامحور» را انتخاب کنید.

 

انتخاب کمپین تبلیغات محتوامحور

 

۶. تنظیمات هدفمندی

در این مرحله، باید نوع دسته‌بندی محصول خود را مشخص کنید. همین طور، می‌توانید تعیین کنید که در کدام دسته‌بندی‌ها نمایش داده نشود.

 

تنظیمات هدفمندی

 

۷. تنظیمات نمایش

در این مرحله، باید مشخص کنید که تبلیغاتتان در چه دستگاه‌هایی (موبایل- کامپیوتر و..)، در چه تاریخی و در کجا ( ایران- کشوری خاص یا همه کشورها) منتشر شود.

 

تنظیمات نمایش تبلیغات محتوامحور یکتانت

 

۹. مشخص‌کردن بودجه کمپین

در این مرحله، باید کمپین خود را نام‌گذاری و بودجهٔ اولیه را هم مشخص کنید.

 

تعیین بودجهٔ تبلیغات محتوامحور

 

در اینجا، دیگر ساخت کمپین به پایان می‌رسد و شما دیگر لازم نیست کاری انجام دهید. تبلیغات شما در زمان تعیین شده اجرا می‌شود و می‌توانید شاهد نتایج آن باشید.

برای ساخت کمپین محصول محتوامحور آماده‌اید؟!

در این مقاله، به معرفی سرویس جدیدی از یکتانت با نام تبلیغات محصول محتوامحور پرداختیم. همان طور که گفتیم وقتی دربارهٔ این نوع تبلیغات صحبت می‌کنیم، به استراتژی‌ای اشاره داریم که صرفاً براساس محیطی است که کاربر در آن قرار دارد.

تبلیغات محصول محتوامحور به‌جای اینکه روی رفتار کاربر در گذشته تمرکز کند، بر رفتار فعلی کاربر نظارت دارد و در لحظه با محتوایی مرتبط با نیازش، او را هدف قرار می‌دهد. به همین دلیل است که در این حالت، نرخ کلیک و تبدیل بالاتری خواهید داشت. این نوع تبلیغات می‌تواند راهگشای خوبی برای مشاغل نوپا و کوچک و همچنین سایت‌های فروشگاهی باشد.

همین حالا می‌توانید اولین کمپین خود را بسازید!

همین حالا، اولین کمپین تبلیغات محتوامحور خود را بسازید تا فروش خود را متحول کنید!

همین حالا، اولین کمپین تبلیغات محتوامحور خود را بسازید تا فروش خود را متحول کنید!

ساخت کمپین arrow-left

 

منابع:

Publif | ibm | instapage | disruptiveadvertising | wordstream

 

2/5 - (1 امتیاز)
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عضو خبرنامه یکتانت شوید!