ریتارگتینگ محصول چیست؟

2

ریتارگتینگ محصول نوعی از ریتارگتینگ است که هر محصول تبلیغ‌کننده را به مشتری بالقوه‌ای که در گذشته از آن محصول بازدید کرده است نمایش می‌دهد. فرض کنید کاربری پس از علاقه‌مندی به محصولات و خدمات شما وارد وب‌سایت‌تان شده است و سپس محصولات شما را بررسی کرده و وارد آن صفحه می‌شوند. اما به دلایل مختلف خرید یا اقدام موردنظر شما را انجام نمی‌دهد و فرآیند خرید را ناتمام رها می‌کند. در این زمان شما هزینه‌ای که جهت جذب مشتری خود صرف کرده‌اید به راحتی از دست داده‌اید؛ همین مشتری‌ای که اگر دوباره وارد فرآیند بازدید و خرید آن محصول شود با احتمال بسیار بالاتری اقدام به خرید خواهد کرد. برای درک درست از این تعریف، در ابتدا باید با سرویس ریتارگتینگ آشنا شوید. در این مطلب قصد داریم درمورد ریتارگتینگ، ریتارگتینگ محصول، چگونگی عملکرد و روش‌های استفاده از آن، اهداف و تأثیر ریتارگتینگ صحبت کنیم.

ریتارگتینگ چیست؟

ریتارگتینگ به معنای هدف‌گیری مجدد می‌باشد اما در اینجا منظور ما از ریتارگتینگ نوعی از بازاریابی است که کاربران و افرادی را مورد هدف قرار می‌دهد که در گذشته از وب‌سایت شما بازدید کرده‌اند. در تبلیغات آنلاینی که در سراسر وب صورت می‌گیرد، معمولا تبلیغات به صورت اختصاصی و شخصی‌سازی شده به مخاطبان و کاربران وب نمایش داده نمی‌شود. اما در ریتارگتینگ دسته‌ای از افراد به شکل خاص مورد هدف قرار می‌گیرند. طبق آمارهای موجود تنها حدود یک درصد از کاربرانی که از وب‌سایت شما بازدید کرده‌اند در اولین ورود به مشتری شما تبدیل می‌شوند. باقی افراد که حدود ۹۹ درصد از کاربران را شامل می‌شوند به دلایل مختلف به مشتری شما تبدیل نمی‌شوند. در این هنگام باید به دنبال راهی باشید تا بتوانید این افراد را به وب‌سایت خود بازگردانید. در غیر این صورت هزینه بسیاری را متحمل خواهید شد تا بتوانید مخاطبان جدیدی را وارد سایت خود کنید. سرویس ریتارگتینگ به شما کمک خواهد کرد بتوانید افرادی را که بدون اینکه خریدی انجام دهند وب‌سایت شما را ترک کرده‌اند، به وب‌سایت‌تان بازگردانید و آن‌ها را به مرور به مشتری وفادار تبدیل کنید.

ریتارگتینگ محصول

فرآیند ریتارگتینگ

سرویس ریتارگتینگ روش‌های مختلفی دارد که یکی از پرکاربردترین و مو‌ثرترین روش‌های آن ریتارگتینگ محصول نام دارد. در ریتارگتینگ محصول دقیقا محصولی که کاربر از آن بازدید کرده است به او نمایش داده می‌شود. بدین صورت که شما تصمیم می‌گیرید که کدام محصولات شما برای مشتریان بالقوه آن محصول در صفحات نمایش‌دهندگانی که با یکتانت همکاری می‌کنند نمایش داده شود. علاوه بر نمایش محصول بازدید شده به کاربر، با توجه به اینکه مشتریان این محصول به چه محصولات دیگری علاقه‌مندی نشان داده‌اند، محصولات و خدمات مشابه دیگری نیز به مشتری پیشنهاد داده می‌شود.

کاربران چگونه ریتارگت می‌شوند؟

ریتارگتینک به این صورت عمل می‌کند که شما به عنوان تبلیغ‌کننده، کد اسکریپت یکتانت را در تگ هد تمامی صفحات وب‌سایت خود قرار می‌دهید. نکته‌ای که لازم است بدانید این است که کد اسکریپت یکتانت تأثیری بر عملکرد وب‌سایت شما ندارد. زمانی که یک کاربر وارد وب‌سایت‌تان می‌شود، یک کوکی بر روی مرورگر وی ذخیره شود. این کوکی در دامنه یکتانت ذخیره شده و باعث می‌شود که یکتانت بتواند این کاربر را به محض ورود به هر یک از وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده‌اش شناسایی کند. تعداد کاربرانی که وارد وب‌سایت شما و صفحاتی از آن شده‌اند، به صورت منحصربه‌فرد شمارش می‌شود. پس از تشخیص کاربر توسط یکتانت، آیتم‌های تبلیغاتی شما که کاربر با آن تعامل داشته و به آن قسمت از وب‌سایت شما علاقه نشان داده است، در وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده برای او نمایش داده می‌شود.

پیاده‌سازی یا اجرای ریتارگتینگ محصول

شما به عنوان یک تبلیغ‌کننده برای استفاده از سرویس ریتارگتینگ محصول، به صورت پاراگراف قبل عمل کرده و کد اسکریپت یکتانت را در تگ هد صفحات وب‌سایت خود قرار می‌دهید. علاوه بر این، شما کد ریتارگتینگ محصول را که یکتانت برای این سرویس درنظر گرفته است طبق دستورعمل و راهنمای یکتانت، در کد صفحات محصول خود قرار می‌دهید. این کد اطلاعات محصول شما مثل نام و عنوان، قیمت، تصویر، تخفیف، پیشنهادات ویژه و غیره را جمع‌آوری می‌کند. با استفاده از این اطلاعات، تبلیغ محصول شما بدون نیاز به طراحی بنر و محتوا از سمت شما و به صورت خودکار در جایگاه‌های تبلیغات محصول به کاربران هدف نمایش داده شود. علاوه بر این، قالب جایگاه تبلیغاتی محصول با لوگو و برندینگ شما همراه خواهد بود که این موضوع آگاهی از برند و تبلیغ بسیار خوبی از کسب‌وکار شما را در پی خواهد داشت.

تبلیغ ریتارگتینگ محصول

اهداف ریتارگتینگ محصول

این نوع سرویس از تبلیغات آنلاین با این هدف انجام می‌شود که مشتریان بالقوه‌ای را که از وب‌سایت و محصول شما بازدید داشته‌اند و آشنایی اولیه‌ای از محصولات و خدمات شما دارند، به وب‌سایت شما بازگرداند و آن‌ها را در مسیر فرآیند خرید محصول یا خدمت شما قرار دهد. در نهایت شما توانسته‌اید از یک مشتری بالقوه که از شما فاصله گرفته بود، یک مشتری راضی به‌دست آورید.

این سرویس برای وب‌سایت‌ها و کسب‌وکارهایی کاربرد دارد که تعداد زیادی محصول، خدمت و آیتم برای تبلیغات ارائه می‌کنند. مانند کسب‌وکارهای زیر :

 • تخفیفان که پیشنهادات و آیتم‌های تبلیغاتی زیادی دارد.
 • هتل‌ها و محل‌های اقامت که پیشنهادات مختلفی برای رزرو اتاق می‌دهند.
 • سرویس‌های آگهی
 • فروشگاه‌های اینترنتی و آنلاین
 • آژانس‌های مسافرتی
 • و …

اگر کسب‌وکاری دارید که محصولات یا خدمات بسیار اندکی ارائه می‌کند، یکتانت تبلیغات بنری و همسان از جنس ریتارگتینگ را به شما پیشنهاد می‌کند.

به این شکل که هر کاربر محصول مد نظر خود را در صفحات نمایش‌دهندگان ببیند.

ریتارگتینگ محصول چه تأثیری برای وب‌سایت شما دارد؟

با استفاده از ریتارگتینگ محصول هزینه تمام شده به ازای هر سفارش مشتری می‌تواند به‌صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند و نرخ کلیک‌های مشتریان بالقوه‌تان روی تبلیغات ریتارگتینگ محصول نسبت به تبلیغات عادی، تا ۳ برابر افزایش می‌یابد. زیرا آیتم‌های تبلیغاتی به فردی نمایش داده می‌شود که قبلا به آن محصول علاقه نشان داده است و با توجه به شناخت اولیه‌‎ای که از محصول دارد، احتمال بیشتری دارد که خرید یا اقدام مورد نظرتان را انجام دهد. همچنین می‌توانید بخش خوبی از آن ۹۹ درصد مشتریان از دست رفته را جهت افزایش آگاهی از برند یا افزایش نرخ تبدیل، دوباره به وب‌سایت خود تبدیل بازگردانید.

یکی دیگر از ویژگی‌های ریتارگتینگ محصول، نمایش تبلیغ محصول مناسب در زمان مناسب به کاربر مناسب است.با نمایش محصول یا خدمت درست به مشتری بالقوه آن با توجه به ویژگی‌های گفته شده، فروش وب‌سایت‌تان تا ۱۰ برابر افزایش پیدا می‌کند.

ریتارگتینگ در یکتانت

یکتانت بزرگترین پلتفرم تبلیغات آنلاین در ایران، سرویس‌های متنوعی از جمله تبلیغات کلیکی، ارسال پوش نوتیفیکیشن، ریتارگتینگ و ریتارگتینگ محصول را ارائه می‌دهد. یکتانت از طریق همکاری با معتبرترین و پربازدیدترین وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده این امکان را به شما می‌دهد که محصول خود را به مخاطبانتان معرفی کنید و بتوانید مشتریان بالقوه خود را به خرید محصول‌تان تشویق کنید. جهت استفاده از سرویس ریتارگتینگ محصول یکتانت، در پنل یکتانت ثبت‌نام کنید و پس از ایجاد کمپین تبلیغاتی خود، به مدت یک هفته ریتارگتینگ محصول را به صورت رایگان تست کنید. همچنین می‌توانید از طریق تماس با شماره ۴۵۱۹۵۰۰۰ با مشاورین یکتانت گفت‌وگو و مشاوره داشته باشید تا کمپین با کیفیت‌تری را راه‌اندازی کنید.

2 دیدگاه‌ها
 1. مهیار می گوید

  سلام
  راجبه قابلیت اقدام یه توضیحی بدید یعنی چی ؟
  ما متوجه نشدیم ، یه مطلب هم به این قضیه اختصاص بدید شما در پنل ناشران فعال کردین این رو اما معلوم نیست برای چیه اقدام به چی؟ و اینکه چرا صفره ؟ خیلی گنگ و مبهمه !

  1. ندا عروضی می گوید

   “سلام. وقتتون به خیر
   تعداد اقدام در پنل مربوط به کمپین جدید CPA است که به تازگی به سیستم اضافه شده. درامدزایی این کمپین ها براساس اقدام(Action) است، یعنی در صورتی‌که اقدام مورد نظر تبلیغ‌کننده انجام شود مبلغی به موجودی پنل اضافه میشه نرخ تبلیغات CPA بیشتر از تبلیغات کلیکی می باشد. این کمپین‌ها زمانی که جایگاه‌های تبلیغاتی خالی می‌ماند و یا تبلیغات تکراری نمایش داده می‌شود در وب‌سایت‌ها نمایش داده میشود.
   درآمد ناشرینی که در حال استفاده همزمان از کمپین CPA و کلیکی هستند به نسبت قبل بیشتر و یا مساوی سابق خواهد بود و تاثیر منفی نخواهد داشت.”

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.