تست A/B چیست و چگونه به کسب‌وکار ما کمک می‌کند ؟

0

در استفاده از یک سرویس یا محصول خاص، هیچ چیز به اندازه فراهم کردن بهترین تجربه کاربری مهم نیست. به همین دلیل رفتار مخاطب و مصرف‌کننده اهمیت ویژه‌ای دارد و شما باید دائما در حال تحلیل و بهینه‌سازی محصولات و خدمات خود باشید. یکی از مواردی که در شناخت و تحلیل درست رفتار مشتری و مخاطب برای دسترسی به آنچه که نیاز دارد و تجربه خوبی برای او می‌سازد، تست A/B است.

امروز می‌خواهیم بیشتر از تست A/B حرف بزنیم، ببینیم چه مزایایی دارد و به چه دلیل باید از آن استفاده کنیم. در نهایت درباره طراحی تست ای / بی و مراحل پیاده‌سازی آن نیز صحبت خواهیم کرد.

تست A/B چیست؟

تست ای / بی (A/B Testing) آزمایشی است که براساس آن می‌توانید عملکرد و بازخورد دو گزینه را با هم مقایسه کنید تا ببینید کدام مورد بهتر جواب می‌دهد. اما بیشترین کاربرد این تست در وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف است که می‌توان به صورت کلی یا جزئی آنها را مقایسه کرد.

به عنوان مثال می‌توانید دو سایت، دو لندینگ پیج، دو CTA، دو دکمه یا حتی دو کلمه را بررسی کنیم و ببینیم کدام‌یک می‌تواند تجربه بهتری برای کاربر رقم بزند. همیشه روش مقایسه‌ای مخصوصا براساس مستندات و دیتا خوب جواب می‌دهد و تست A/B یکی از روش‌هایی است که در این زمینه عالی خواهد بود.

مزایای استفاده از تست A/B

با همین تعریف فوق می‌توانیم درک کنیم که تست A/B تا چه اندازه می‌تواند کاربردی باشد. گاهی تغییر دادن حتی یک کلمه باعث می‌شود نرخ تبدیل، نرخ کلیک یا حتی میزان فروش شما افزایش چشمگیری داشته باشد. بدون شک استفاده از تست ای / بی مزایای زیادی دارد که در ادامه به مهمترین موارد آن اشاره خواهیم کرد.

بهبود تجربه کاربری

اگر می‌خواهید کسب و کارتان موفق شود و مشتریان وفادار داشته باشید، باید بهترین تجربه را برای آنها رقم بزنید. بنابراین باید تحلیل درستی روی رفتار مشتریان داشته باشید و بتوانید به کمک مخاطب‌شناسی درست کاری کنید که مشتری از محصول یا خدمت شما لذت ببرد و همیشه آن را کاربردی بداند.

A/B Testing در این زمینه به خوبی شما را کمک می‌کند. هر وقت متوجه شوید کدام موارد بهتر جواب می‌دهند و خواسته مشتری و مخاطب شماست، قطعا می‌توانید براساس آن پیش بروید و همیشه در حال بهبود تجربه کاربری باشید. از سوی دیگر بررسی و تحلیل رفتار مشتری نشان می‌دهد که اقدامات او به چه صورت است، چه مواردی باعث می‌شود تا بهتر و سریع‌تر تصمیم بگیرد، کاری که می‌خواهید انجام دهد یا حس خوبی داشته باشد.

تاثیر مستقیم روی سایت و اپلیکیشن

تست A/B مشخصا روی عملکرد سایت تاثیر مستقیم دارد و همین موضوع باعث می‌شود تا شاهد نتایج مثبت باشید. به عنوان مثال یکی از مهمترین مزایای این تست برای تجربه کاربری (UX) سایت اتفاق می‌افتد که می‌توانید مرحله به مرحله آن را بهتر کنید تا کاربران و مشتریان بهترین تجربه را داشته باشند و به شما وفادار بمانند. از سوی دیگر می‌توانید با تست ای / بی عملکرد لندینگ پیج خود را بسنجید و به مرور آن را بهتر کنید تا نرخ تبدیل‌تان بهتر شود.

کاهش هزینه‌ها

گاهی ممکن است برای افزایش ترافیک سایت یا نصب اپلیکیشن خود هزینه‌های زیادی متحمل شوید، غافل از اینکه ممکن است با یک تست ای / بی ساده که در آن یک عکس یا کال تو اکشن را تغییر می‌دهید، بتوانید ورودی خود را چندین برابر کنید.

طراحی تست A/B به چه صورت است؟

برای طراحی تست A/B اولین کاری که باید انجام دهید مشخص کردن هدف و مواردی است که می‌خواهید بررسی کنید. ممکن است لازم باشد این تست در سایت خودتان انجام شود یا اینکه شاید ترجیح دهید باید A/B Testing بیرون از سایت‌تان اتفاق بیفتد.

برای اجرای تست ای / بی در سایت خودتان اول باید مشخص کنید که کدام قسمت‌ها به فروش مربوط است و سپس مواردی که قصد تست کردن‌ دارید مشخص کنید تا بتوانید خیلی سریع‌تر و بهتر به نتیجه دلخواه‌تان برسید.

اما وقتی می‌خواهید این تست را بیرون از سایت‌تان انجام دهید باید طوری آن را طراحی کنید که بهترین نتیجه را بگیرید. به عنوان مثال می‌توانید با یک ایمیل بسنجید کمپین شما چطور باشد بهتر است، یا کدام المان‌های مدنظرتان بهتر جواب می‌دهد و سپس سرمایه‌گذاری را شروع کنید.

بعد از مواردی که به آنها اشاره کردیم، باید در چند مرحله طراحی تست A/B را انجام دهید که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 1. جمع‌آوری اطلاعات: برای شروع تست A/B به دیتا نیاز دارید و گوگل آنالیتیکس یا دیگر ابزارهای تست ای / بی به خوبی می‌توانند اطلاعات اولیه را در اختیارتان قرار دهند. بهترین کار این است از جایی شروع کنید که اطلاعات بیشتری دارید. به عنوان مثال ببینید کدام صفحات یا نقاط تماس بازدید بیشتری دارند. سپس سراغ مواردی بروید که قصد بهینه‌سازی آنها را دارید.
 2. هدف‌گذاری: قطعا برای A/B Testing اهدافی را دنبال می‌کنید. بنابراین به‌دقت آنها را مشخص کنید و ببینید می‌خواهید کاربر به کدام سمت هدایت شود و چه نتیجه‌ای بگیرید.
 3. طرح فرضی: بعد از هدف‌گذاری و مشخص کردن اینکه به کجا می‌خواهید برسید، باید نظریه‌هایی را درباره تست A/B خود مشخص کنید و دلایلی بیاورید که نشان می‌دهد به عنوان مثال B بهتر از A است. در نهایت موارد مشخص شده را براساس میزان اهمیت اولویت‌بندی کنید.
 4. ایجاد گزینه بهتر: حالا زمان آن رسیده است که نسخه جدید موردنظر خود را ایجاد یا اعمال کنید. این کار می‌تواند شامل تغییر CTA، رنگ دکمه‌ها، تغییر عکس یا حتی جایگزین کردن یک کلمه باشد.
 5. تست: در این مرحله باید تست واقعی خود را شروع کنید و منتظر باشید تا رفته‌رفته نتایج اقدامات و رفتار کاربران مشخص شود و ببینید با تصمیم جدید چه تجربه‌ای برای آنها رقم می‌خورد.
 6. تحلیل و ارزیابی: بعد از به پایان رسیدن مدت زمان A/B Testing موقع آن فرا رسیده است که به کمک ابزارهای تحلیلی نظیر گوگل آنالیتیکس یا Optimizely نتایج به دست آمده را تحلیل کنید و ببینید چقدر به هدف خود نزدیک شده‌اید.

مراحل پیاده‌سازی تست A/B

زمانی که همه چیز برای پیاده‌سازی تست A/B فراهم شد، برای رسیدن به نتایج دلخواه باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. برنامه‌ریزی مشخص
 2. تعریف شاخص‌های قابل اندازه‌گیری برای سنجش نرخ تبدیل
 3. اولویت‌بندی صفحات سایت براساس توانایی رشد و میزان اهمیت
 4. مشخص کردن المان‌های مورد بررسی
 5. مشخص کردن حالت‌های مختلف هر المان
 6. مشخص کردن نوع تست براساس یک یا چند متغیره بودن
 7. اندازه‌گیری ترافیک و نرخ تبدیل پیش از شروع تست
 8. مشخص کردن KPIها
 9. هدف‌گذاری برای سنجه‌ها
 10. مشخص کردن حالات مختلف تست
 11. زمان‌بندی صحیح برای اجرای تست A/B
 12. اجرای تمام حالات مشخص شده
 13. اندازه‌گیری و سنجش نتایج به‌دست آمده
 14. بهینه‌سازی براساس تحلیل نتایج
 15. تست‌های نهایی برای سنجش تصمیمات

چه مواردی را می‌توان با تست A/B آزمایش کرد؟

همان‌طور که گفتیم تست A/B برای سایت و اپلیکیشن‌ها کاربرد زیادی دارد و در قسمت‌هایی استفاده می‌شود که بخواهیم بهترین تجربه کاربری را به مشتریان و مخاطبان منتقل کنیم. مواردی که می‌توان با تست A/B آزمایش کرد، شامل موارد زیر می‌شود:

تست a/b

 • عنوان صفحه
 • میان تیترها
 • توضیحات
 • نظرات مشتریان
 • متن دکمه کال تو اکشن (CTA)
 • دکمه درخواست اقدام (Call To Action)
 • لینک‌ها
 • عکس‌ها
 • محتوای صفحه
 • دکمه شبکه‌های اجتماعی
 • رپرتاژهای خبری
 • گواهی‌نامه و افتخارات
 • پیشنهادات ویژه و تخفیف‌ها

بازه زمانی انجام تست A/B

زمان‌بندی برای اجرای درست تست A/B اهمیت بسیار زیادی دارد، اما جالب است بدانید که نمی‌توانید برای آن بازه زمانی مشخصی تعیین کنید و به هدف خود برسید. اتفاقا ممکن است برای رسیدن به نتایج دلخواه که می‌تواند شامل میزان ترافیک ورودی یا مشاهده رفتار مشتریان باشد، مجبور باشید از چند روز تا چند هفته صبر کنید. ولی معمولا برای رسیدن به نتایج مطلوب باید روی چند هفته حساب کنید.

البته گاهی حداقل‌هایی تعریف می‌شود و بعد از رسیدن به آنها می‌توان تست ای / بی را متوقف کرد، ولی گاهی حتی بعد از گذشت زمان احتمالی هم ممکن است به نتایج موردنظرتان نرسید. از سوی دیگر شاید لازم باشد بیش از یک بار تست A/B انجام شود.

تست A/B و تاثیر آن روی سئوی سایت و افزایش فروش سایت

از آنجایی که گوگل عاشق بهبود تجربه کاربری و جلب رضایت کاربران است، پس بدون شک از انجام تست A/B استقبال می‌کند. طبق اعلام گوگل A/B Testing هیچ تاثیر منفی‌ای روی سایت ندارد و فقط باید حواستان باشد که اسیر روش‌های کلاه سیاه نشوید. بنابراین می‌بینیم که تست A/B می‌تواند روی سئو سایت نیز موثر باشد.

بد نیست بدانید که گوگل هنگام تست A/B برای نکات زیر اهمیت ویژه‌ای قائل است:

 • صداقت: اگر محتوایی که به موتورهای جستجو نشان می‌دهید با آن چه در سایت‌تان وجود دارد مطابقت نداشته باشد، اسیر Cloaking شده‌اید و دقیقا چون در تست A/B دو گزینه مورد آزمایش هستند، پس صداقت شما زیر سوال می‌رود و باید منتظر جریمه گوگل باشید.
 • استفاده از تگ rel=”canonical”: اگر می‌خواهید روی چند صفحه با آدرس URL مختلف تست A/B انجام دهید باید با تگ کنونیکال به گوگل بگویید که کدام صفحه اصلی باید ایندکس شود.
 • استفاده از ریدایرکت ۳۰۲ به جای ریدایرکت ۳۰۱: در تست A/B از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده کنید تا به گوگل و موتورهای جستجو بگویید که انتقال صفحه قرار است به صورت موقتی باشد.
 • ادامه دادن به تست A/B تا رسیدن به نتایج مطلوب: بعد از رسیدن به نتایج دلخواه‌تان، A/B Testing را متوقف کنید، چرا که گوگل و موتورهای جستجو به شما شک می‌کنند و حتی گوگل می‌گوید بعد از تمام شدن دوره تست، مواردی که نمی‌خواهید از روی سایت حذف کنید.

افزایش فروش

مشتری از لحظه اول که در مرحله آگاهی از برند قرار می‌گیرد تا لحظه نهایی کردن خرید خود، در یک مسیر همراه شماست و قطعا باید در این سفر به کمک بازاریابی ربایشی یا بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) به بهترین شکل ممکن همراه او باشید. تست A/B کمک می‌کند تا به بهترین شکل موانع مسیر را تشخیص دهید و با اصلاح و بهینه‌سازی آنها کاری کنید مشتری سریعتر و با تجربه‌ای بهتر مسیر سفر خود را پشت سر گذاشته و برای خرید محصول یا خدمت اقدام کند. در نتیجه A/B Testing باعث افزایش فروش می‌شود.

جمع بندی

هر جا گیر افتادید و نتوانستید در سایت یا اپلیکیشن خود به نتایج دلخواه برسید، تست A/B قطعا به کمک شما می‌آید. همیشه به این فکر کنید که چطور می‌شود بهترین تجربه کاربری را برای مشتریان و مخاطبان رقم زد و رفتار و اقدامات‌شان به چه صورتی است.

سپس به کمک A/B Testing به دنبال بهبود تجربه کاربری، برطرف کردن مشکلات و خطاها، کاهش هزینه، بهبود سئو و افزایش فروش باشید. تست ای / بی مراحل مختلفی دارد که باید کاملا اصولی و استاندارد آن را طراحی کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.