استراتژی دیجیتال مارکتینگ براساس فریم ورک RACE

0

تدوین استراتژی اولین و مهمترین گام در دیجیتال مارکتینگ و اجرای کمپین‌های مختلف است. برای تدوین استراتژی روش‌ها و مدل‌های مختلفی وجود دارد. فریم ورک RACE یکی از همین استانداردهای تدوین استراتژی و برنامه ریزی در بازاریابی اینترنتی است که امروز می‌خواهیم بیشتر به آن بپردازیم.
در دنیا مدل‌ها، الگوها، فریم ورک‌ها، استانداردها، ماتریس‌ها و… زیادی وجود دارند که به کمک آنها می‌توانید برنامه‌ریزی و مسیر کاری خود را مشخص کنید. احتمالا تا کنون مدل‌هایی چون AIDA، RACE، SOSTAC، SWOT، PESTLE، SMART، ۵S و… به گوشتان خورده باشد و با برخی از آنها سر و کار داشته باشید.
امروز می‌خواهیم بیشتر در مورد فریم ورک RACE و استراتژی دیجیتال مارکتینگ براساس این فریم ورک صحبت کرده و ببینیم چطور می‌توانیم استراتژی بازاریابی دیجیتال را با توجه به مدل RACE تدوین کنیم. نکته قابل توجه اینجاست که تقریبا تمام مدل‌های تدوین استراتژی بخش‌های مشابهی دارند.

فریم ورک RACE چیست و چه بخش‌هایی دارد؟

این مدل مانند AIDA در واقع از چهار مرحله تشکیل شده است که هر حرف نشان دهنده اول یک کلمه است که در قسمت زیر می‌بینید:

  1. دسترسی (Reach)
  2. فعالیت (Act)
  3. تبدیل (Convert)
  4. تعامل (Engage)

در ادامه به معرفی این چهار بخش می‌پردازیم.

  1. دسترسی (REACH): این قسمت مربوط به دسترسی مخاطبان به ماست. در واقع Reach مربوط به افزایش آگاهی نسبت به برند، محصولات و خدمات در پلتفرم‌های مختلف آنلاین است که براساس آن باید با تحلیل درست موقعیت فعلی در بازار بتوانیم ارزش‌های پیشنهادی خود را به مخاطبان هدف برسانیم.
  2. اقدام (ACT): این مرحله به مجموعه اقداماتی اشاره دارد که در مخاطبان ایجاد علاقه و تمایل می‌کند تا بیشتر درباره ما و محصولاتمان بدانند و در قیف بازاریابی یک مرحله پایین‌تر بروند. طبیعتا این کار در بسترهای مختلف آنلاین کار ساده‌ای نیست و باید با صرف هزینه و زمان برای تولید محتوا، تبلیغات آنلاین و برندسازی قوی‌تر بتوانید به هدف خودتان برسید. در این مرحله مخاطبان بیشتر با شما آشنا شده‌اند و به دنبال ارزش‌های پیشنهادی، مزایای رقابتی، وجه تمایز و کسب اطلاعات بیشتر نسبت به محصولات‌تان هستند. در این مرحله می‌توانید از فعالیت‌هایی چون ثبت نام در خبرنامه، دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی، ارائه تخفیف، بررسی محصولات و… استفاده کنید تا مخاطبان بیشتر با شما تعامل داشته باشند.
  3. تبدیل (CONVERT): حالا زمان آن رسیده که مخاطبان یا همان مشتریان بالقوه که به شما و محصولات‌تان ابراز علاقه کرده‌اند به سمت قسمت پایین قیف بازاریابی هدایت کرده و آنها را به مشتری تبدیل کنید. این مرحله در واقع یکی از مهمترین قسمت‌های فریم ورک RACE است؛ چراکه خرید نهایی در این بخش انجام می‌شود. بنابراین به هرشکلی که می‌توانید در فضای آنلاین و آفلاین باید کاری کنید که کاربران تصمیم خود را برای خرید قطعی کرده و فرایند پرداخت را انجام دهند. در این قسمت یک کال تو اکشن (CTA) جذاب و کاربردی خیلی مفید خواهد بود.
  4. تعامل (ENGAGE): در مدل AIDA خیلی‌ها معتقدند بعد از مرحله خرید، ارتباط ما با مشتری تمام نمی‌شود و یک مرحله رضایت (Satisfactory) نیز وجود دارد. در فریم ورک RACE نیز بعد از مرحله تبدیل کاربر به مشتری یا نهایی شدن خرید، شما همچنان باید رابطه و تعامل خود را با مشتریان حفظ کنید و در جهت وفادارسازی آنها بکوشید. باید تمام تلاش‌تان را به کار بگیرید تا بتوانید طول عمری مشتری را افزایش دهید.

جمع بندی

فریم ورک RACE مانند مدل‌های SOSTAC یا AIDA از جمله مدل‌های استاندارد و مهم در فضای دیجیتال مارکتینگ هستند که به ویژه در تدوین استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی نقش به‌سزایی دارند. در فریم ورک RACE با چهار مرحله دسترسی، اقدام، تبدیل و تعامل مواجه هستید که باید بین آنها هماهنگی خوبی ایجاد کنید تا در نهایت بتوانید فروش بیشتری داشته باشید و مشتریان وفادار بسازید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.