پرسنال برندینگ چیست و چرا برندسازی شخصی مهم است؟

مقالات دیجیتال مارکتینگ | تحریریه یکتانت | تاریخ بروزرسانی : ۵ مرداد ۱۴۰۱

خیلی‌ها تصور می‌کنند برندسازی فقط برای معرفی و نمایش تصویری قدرتمند از کسب و کارها و برندهای مختلف است، در صورتی که این‌گونه نیست و هر فردی می‌تواند خودش به تنهایی نیز یک برند معروف باشد. علاوه بر این یک برند شخصی می‌تواند مانند برندهای تجاری نیز درآمد خوبی داشته باشد.
اما برندسازی شخصی به‌سادگی اتفاق نمی‌افتد و گاهی با برندسازی تجاری تفاوت‌هایی دارد که باید نسبت به آنها آگاه باشید. برای پرسنال برندینگ نیز باید صبر داشته باشید و گاهی هزینه کنید تا بتوانید وجهه قدرتمندی از خود بسازید.
در این مطلب می‌خواهیم بیشتر درباره پرسنال برندینگ صحبت کنیم و ببینیم چرا برندسازی شخصی مهم است.علاوه بر این روش‌هایی را برای ایجاد یک برند شخصی قدرتمند بازگو خواهیم کرد.

پرسونال برندینگ یا برندسازی شخصی چیست؟

در واقع شاید پرسنال برندینگ تعریف خیلی سختی نداشته باشد. همان‌طور که از یک کسب و کار یا محصول برندی می‌‌سازیم که نه‌تنها شناخته شده است، بلکه اعتبار در بین مخاطبان دارد و از آن به عنوان یک نام تجاری شناخته شده و مطمئن یاد می‌کنند، برندسازی شخصی نیز همین‌گونه است. در پرسنال برندینگ شما روی خودتان کار می‌کنید و مهمترین موضوعی که باید به آن توجه کنید پیشرفت و ارتقای خودتان است.
در پرسنال برندینگ، نام شماست که به عنوان برند شناخته شده می‌درخشد و در بین مخاطبان اعتبار کسب می‌کند. ضمن اینکه برندسازی شخصی باعث می‌شود مانند برندسازی تجاری درآمد شما از نام و اعتبار برندتان باشد. شما می‌توانید با برندسای شخصی ذهنیت مخاطبان را نسبت به خودتان هدایت کنید و روی آنها نفوذ داشته باشید. ضمن اینکه مانند برندهای تجاری می‌توانید برای خودتان نام و نشان تجاری، داستان برند و حتی هویت بصری و سازمانی داشته باشید.

چرا برندسازی شخصی مهم است؟

پرسنال برندینگ

حتما این سوال ذهن‌تان را درگیر کرده است که برندسازی شخصی چه اهمیتی دارد و چرا باید از اسم و رسم خودمان یک برند شخصی خلق کنیم. خوب طبیعی است که پرسنال برندینگ نیز مانند برندسازی تجاری از نام یک کسب و کار یا یک محصول اهمیت دارد. زمانی که برند شما در بازار شناخته شد همه سراغ‌تان می‌آیند و از محصولات شما خرید می‌کنند.
ضمن اینکه فرصت‌های زیادی پیش‌روی شما قرار می‌گیرد تا نه‌تنها وارد بازارهای جدید شوید، بلکه بتوانید فروش بیشتری را تجربه کنید. در مورد برندسازی شخصی نیز این موضوع صادق است و پرسنال برندینگ به شما کمک می‌کند تا با شناخت بیشتر خود بتوانید خودتان را به عنوان یک برند معتبر و باارزش معرفی کنید. ضمن اینکه با افزایش ارتباطات و شبکه‌سازی بهتر نفوذتان روی مخاطبان بیشتر شده و می‌توانید به روش‌های مختلف درآمد خود را افزایش دهید.
از سوی دیگر در گزارشات و تحقیقاتی که به‌تازگی انجام شده اعلام کرده‌اند تا 10 سال آینده بیشتر مشاغل مهم دنیا به افرادی می‌رسد که برندسازی شخصی قدرتمندی داشته‌اند. CareerBuilder اعلام کرده است که در حال حاضر بیشتر از نصف کارفرمایان بعد از جستجو کردن افرادی جویای کار در اینترنت و شناخت آنها، فرد متقاضی را استخدام می‌کنند.

پرسنال برندینگ چگونه ایجاد می‌شود؟

حال که با مفهوم و اهمیت برندسازی شخصی آشنا شدیم باید ببینم چطور می‌توانیم پرسنال برندینگ را ایجاد کنیم. برندسازی شخصی همانند برندسازی تجاری از نام یک کسب و کار یا یک محصول نیازمند برنامه‌ای مدون و زمان‌بندی شده است. در واقع شما باید مراحل مشابهی را برای ایجاد برند خود پشت سر بگذارید و از یک برنامه بازاریابی حرفه‌ای استفاده کنید؛ چراکه اینجا قرار است روی خودتان کار کنید.
برای پرسنال برندینگ نیز علاوه بر داشتن یک برنامه بازاریابی شخصی باید استراتژی قدرتمندی داشته باشید تا به اهداف تعریف شده برسید. اما برای این منظور باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 1.  از برندسازی شخصی دنبال چه چیزی هستید؟ هدف‌گذاری مشخصی داشته باشید و ببینید ارمغان شما برای مخاطبان هدف چیست و می‌خواهید به کجا برسید.
 2. سوال مهم دوم این است که برای ایجاد یک برند شخصی قدرتمند باید چه کارهایی انجام دهید و چه مسیری را پشت سر بگذارید؟
 3. بررسی کنید در چه زمینه‌هایی قدرتمند هستید و شما را به چه چیزی می‌شناسند. براساس این ببینید چطور می‌توانید خودتان را در یک جمله معرفی کنید. شما واقعا چه کسی هستید؟ قرار است به چه چیزی شناخته شوید؟
 4. ببینید قرار است روی چه ویژگی‌های متمرکز شوید. مخاطبان با ورود به وب‌سایت شخصی یا پروفایل شما در لینکدین اولین چیزی که از شما می‌بینند چیست؟
 5. مزایای رقابتی و وجه تمایزهای شما چیست؟ چه چیزی باعث می‌شود نسبت به دیگران یا رقبا متفاوت باشید؟
 6. مخاطبان شما چه افرادی هستند؟ پرسونای مخاطب در برندسازی شخصی شما چه افرادی هستند و قرار است چه مشکلی از آنها برطرف کنید؟
 7. چه کارهایی باید انجام دهید تا اعتبارتان افزایش پیدا کند و به عنوان یک برند موفق شناخته شوید؟

چگونه یک برند شخصی قدرتمند ایجاد کنیم؟

همان‌طور که اشاره کردیم برای ایجاد یک برند شخصی قدرتمند باید استراتژی اصولی و حرفه‌ای داشته باشیم. باید بدانیم دقیقا چه کسی هستیم؟ چه کار می‌خواهیم انجام دهیم؟ قرار است به کجا برسیم؟ مخاطبان ما چه افرادی هستند؟ راه دسترسی به آنها چیست؟ چه حرفی برای آنها داریم و چه کمکی به آنها می‌کنیم؟ و… برای این منظور باید گام‌های مختلفی برداریم که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

تعریف چشم‌انداز و بیانیه ماموریت

همانند یک برند تجاری برای خودتان چشم‌انداز و بیانیه ماموریت تعریف کنید. ببینید قرار است به کجا برسید و در این مسیر چه ماموریت‌هایی را می‌خواهید به سرانجام برسانید. چرا باید روی برند شخصی خود کار کنید و قرار است این برند را به کجا برسانید.
متفاوت باشید
قرار نیست شق‌القمر کنید، ولی کمی بهتر خودتان را بشناسید و ببینید چه وجه تمایزی با دیگران دارید یا چه تفاوت‌هایی می‌توانید ایجاد کنید که شاید دیگران خیلی سراغ آن نرفته‌اند. برتری‌های شما در چیست یا در چه مواردی قدرتمندتر هستید، بیشتر روی آنها کار کنید. کپی و تقلید کورکورانه از دیگران هیچ‌وقت جواب نمی‌دهد. البته یادتان باشد این تفاوت نباید به اینجا ختم شود که از خودِ واقعی‌تان فاصله بگیرید.

ماتریس SWOT را بررسی کنید

در برندسازی تجاری ماتریسی به نام SWOT وجود دارد که در آن چهار بخش مهم نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای پیش‌رو به دقت بررسی می‌شود. این ماتریس در پرسنال برندینگ نیز به خوبی کاربرد دارد. براساس آن ببینید چه نقاط قوت و ضعفی دارید، چه فرصت‌هایی پیش‌روی شماست و با چه تهدیدهایی روبه‌رو خواهید شد. این ماتریس کمک می‌کند بتوانید برنامه‌ریزی درستی داشته باشید. (چنانچه تمایل دارید درباره تحلیل swot بیشتر بدانید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم!)

استایل و لحن خودتان را داشته باشید

استایل و لحن اختصاصی در برندسازی شخصی اهمیت خاصی دارد. خیلی‌ها شما را به ظاهر و لحن (Tone of Voice) اختصاصی که دارید می‌شناسند. به عنوان مثال برخی به لباس‌های‌شان، بعضی به افکارشان و برخی دیگر به نوع بیان‌شان شناخته می‌شوند.

مخاطبان‌تان را بشناسید

پرسونای مخاطب در برندسازی شخصی نیز اهمیت زیادی دارد و باید بدانید دقیقا مخاطب هدف شما چه افرادی هستند، قرار است به آنها چه بگویید و چه کمکی به آنها بکنید. باید دقیقا بررسی کنید این افراد چطور به شما دسترسی دارند و چه زمان‌های از محتوای شما استفاده می‌کنند. مهمترین نکته این است که چه ارزشی برای مخاطبان می‌خواهید ایجاد کنید.

محتوای جذاب و کاربردی تولید کنید

وب‌سایت شخصی و لینکدین داشته باشید و از آنها برای انتشار محتوای جذاب، کاربردی و منحصربه‌فرد استفاده کنید. خودتان را به یک منبع شناخته‌شده و معتبر تبدیل کنید تا مخاطبان‌تان بتوانند راحت به شما اتکا کنند. تولید محتوای جذاب و دائمی کمک می‌کند همیشه پیش چشم مخاطبان‌تان باشید.

بیشتر بخوانید : اصول سئو برای تولید محتوا

بازاریابی و تبلیغات قوی

شاید تصور کنید نیازی نیست برای یک فرد بازاریابی و تبلیغات انجام شود. اما اشتباه می‌کنید! اینجا از یک برند صحبت می‌کنیم و برندسازی و آگاهی از برند شخصی نیز مانند برندسازی تجاری نیازمند بازاریابی و تبلیغات قدرتمند است. حال می‌توانید از روش‌های رایگان یا ارزان قیمت مانند شبکه‌سازی، راه‌اندازی وب‌سایت، انتشار محتوا، و… یا از روش‌های پولی مانند گوگل ادز، تبلیغات کلیکی، سئو، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و… استفاده کنید.

تاکتیک های برندسازی شخصی (پرسنال برندینگ) چیست؟

تاکتیک های پرسنال برندینگ

در برندسازی شخصی باید استراتژی و تاکتیک‌های مختلفی را رعایت کنید تا بتوانید در بازه زمانی مشخصی شده به نقطه‌ای که می‌خواهید برسید. از جمله مهمترین تاکتیک های برندسازی شخصی (پرسنال برندینگ) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. داستان برند: داستان برند (Brand Story) اهمیت بسیار زیادی دارد و آنهایی برنده‌اند که قصه‌گو باشند. با اینکه داستان‌سرایی و روایتگری اصلا ساده نیست، ولی تلاش کنید برای حفظ ارتباط و الهام‌بخشی داستان‌های خودتان را بگویید. روایت‌هایی واقعی از موفقیت و شکست‌ها. بخش درباره من بهترین قسمت برای بیان داستان خودتان است.
 2. وب‌سایت و پروفایل شخصی قوی: حتما برای خودتان یک وب‌سایت قدرتمند و منحصربه‌فرد ایجاد کنید تا بتوانید با تولید محتوای جذاب و کاربردی علاوه بر حفظ ارتباط همیشگی با مخاطبان، به عنوان یک منبع معتبر و غنی شناخته شوید. ضمن اینکه در شبکه‌های اجتماعی باید پروفایل شخصی خود را تقویت کرده و برای خودتان اعتبار بسازید.
 3. پست مهمان و حضور در انجمن‌ها: خسیس نباشید و تلاش کنید با حضور در بسترهای مختلف مخاطب بیشتری برای خود جذب کنید. هرچه می‌دانید به عنوان پست مهمان در سایت‌های معتبر منتشر کنید و از انتشار رایگان آنها هراسی نداشته باشید. درآمد شما در جای دیگری برمی‌گردد.
 4. بهره‌برداری از شبکه‌های اجتماعی: حضور در شبکه‌های اجتماعی مختلف اهمیت بسیاری دارد. در این مسیر برنامه ویژه داشته باشید و حضور همیشگی خود را حفظ کنید. اجازه دهید مخاطبان با شما ارتباط داشته باشند و همیشه جلوی چشم آنها باشید.
 5. شبکه‌سازی قدرتمند: ایجاد ارتباطات قوی و شبکه‌سازی قدرتمند از جمله تاکتیک‌هایی است که در پرسنال برندینگ خیلی خوب جواب می‌دهد. هر چه شبکه قدرتمندتری داشته باشید اعتبار بیشتری پیدا می‌کنید و برندتان شناخته‌شده‌تر می‌شود.

فواید داشتن یک برند شخصی قدرتمند

داشتن یک برند شخصی قدرتمند مانند داشتن یک برند تجاری قوی اهمیت دارد و با استفاده از آن می‌توانید مزایای زیر را به‌دست آورید:
کسب درآمد
شاید درآمدزایی از برندسازی شخصی اولین هدف نباشد، ولی قطعا مهمترین گزینه است. با داشتن یک برند شخصی قدرتمند تمام درآمد شما از اعتبار برندتان به‌دست می‌آید و در نتیجه هرچه برند بهتر و قدرتمندتری داشته باشید می‌توانید به درآمد بیشتری برسید. برندسازی شخصی کمک می‌کند هر روز فرصت‌های بیشتری پیش چشم شما قرار بگیرد.
زندگی باهدف
داشتن زندگی در هدف اهمیت زیادی دارد. با پرسنال برندینگ خوب شما هر روز یک زندگی هدفمند را تجربه می‌کنید و نه‌تنها همیشه برنامه دارید، بلکه تلاش می‌کنید با برنامه‌ریزی مشخص به اهداف خود برسید. ضمن اینکه همواره در جهت ارتقای خودتان، تقویت نقاط قوت و اصلاح نقاط ضعف خود گام برمی‌دارید.
جذب مخاطبان
همان‌طور که یک برند با نام و محصولات خود نظر مخاطبان را جلب می‌کند، یک برند شخصی قدرتمند نیز باعث می‌شود هر روز مخاطبان بیشتری به سمت شما بیایند. همین مسئله کمک می‌کند تا اعتبار شما افزایش پیدا کرده و بتوانید الهام‌بخش باشید.
جمع‌بندی
برندسازی شخصی یا پرسنال برندینگ (Personal Branding) همانند برندسازی تجاری اهمیت بسیار زیادی دارد. در برندسازی شخصی شما روی خودتان، نقاط قوت، وجه تمایزها و ارتقای شخصیت‌تان کار می‌کنید و تلاش می‌کنید با افزایش دائمی اعتبار خود مخاطبان بیشتری جذب کنید. جذب مخاطبان بیشتر باعث می‌شود فرصت‌های بیشتری پیش‌روی شما قرار بگیرد و درآمدزایی بیشتری داشته باشید.
باید حواستان باشد خودِ واقعی‌تان باشید و صادقانه در جهت ارزش‌آفرینی و کمک به مخاطبان گام بردارید تا به برندی قابل اطمینان تبدیل شوید. برندسازی شخصی نیز مانند برندسازی تجاری نیازمند صبر و هزینه کردن است.

2.9/5 - (10 امتیاز)
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راهنمای دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارهای کوچک