ترافیک سایت چیست ؛ روش‌های افزایش ترافیک وب سایت

0

تمام مدیران، وبمسترها و بازاریاب‌های دیجیتال دلشان می‌خواهد بیشترین ترافیک ورودی به سمت سایت آنها روانه شود و هر چه هزینه و تلاش می‌کنند برای بالا بردت ترافیک وب سایت است. اما واقعا ترافیک سایت چیست و چه روش‌هایی برای افزودن آن وجود دارد؟

منظور از ترافیک وب سایت چیست؟

در واقع منظور از ترافیک سایت تعداد کاربرانی است که از یک وب‌سایت و صفحات آن بازدید می‌کنند. این ترافیک ورودی براساس تعداد بازدید اندازه‌گیری می‌شود که گاهی به هر بازدید جلسه (Session) هم گفته می‌شود.
افزایش ترافیک سایت یکی از شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) در دیجیتال مارکتینگ است و میزان اثربخشی برنامه‌ها و استراتژی‌های یک کسب‌وکار در جذب مخاطبان را نشان می‌دهد.

راهکارهای افزایش ترافیک سایت کدامند؟

بدون‌شک برای افزایش ترافیک وب سایت روش‌های متعددی وجود دارد و برخلاف تصور، حتی برخی از آنها می‌تواند در دنیای آفلاین پیاده‌سازی شود. در ادامه به معرفی و بررسی این راهکارها می‌پردازیم:

۱- تبلیغات

بی‌تردید هر نوع تبلیغات می‌تواند باعث افزایش آگاهی از برند و بالا بردن ترافیک سایت شما شود. این تبلیغات می‌تواند به صورت کلیکی، همسان، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، گوگل ادز و… یا حتی تلویزیونی، مکتوب و محیطی باشد. البته با توجه به بودجه خود باید طوری رسانه تبلیغاتی خود را انتخاب کنید که بتوانید بیشتری ترافیک ورودی را داشته باشید. معمولا تبلیغات و بازاریابی در فضای آنلاین بهتر جواب می‌دهد.

۲- سئو

اگر بخواهیم سه گزینه مهم برای افزایش ترافیک وب سایت نام ببریم بی‌تردید یکی از آنها بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا سئو خواهد بود. در طول روز جستجوهای بسیار زیادی در موتورهای جستجو و به‌ویژه گوگل انجام می‌شود و کاربران با کلیک روی نتایج نمایش داده شده وارد سایت موردنظر می‌شوند. بنابراین هر چه سئوی بهتری داشته باشید و در نتایج صفحه اول گوگل قرار بگیرید، باید منتظر افزایش ترافیک سایت خود باشید.

۳- حضور در شبکه‌های اجتماعی

یکی از بهترین روش‌های بالا بردن ترافیک سایت حضور در شبکه‌های اجتماعی است. از طریق کانال‌های مختلف توزیع محتوا می‌توانید مطالب خود را تبلیغ کنید و با قراردادن لینک محتوا کاری کنید تا کاربران به سمت سایت شما هدایت شوند.

۴- انواع محتوا

انواع محتوا به شما کمک می‌کند تا بتوانید تنوع لازم را ایجاد کرده و ترافیک ورودی بیشتری دریافت کنید. به کمک انواع فرمت‌های محتوایی می‌توانید چیزی که مخاطب می‌خواهد به او ارائه کنید. گاهی می‌توانید از محتوای ویدیویی در پلتفرم‌های پخش ویدیو استفاده کنید، گاهی هم می‌توانید سراغ محتوای متنی بلند و کوتاه بروید.

۵- عنوان جذاب

اولین چیزی که نظر مخاطبان را جلب می‌کند، عنوان و تیتر جذاب است. هرچه عناوین شما بهتر، جذاب‌تر و کاربردی‌تر باشند، درنتیجه نرخ کلیک بیشتری می‌گیرند و ترافیک سایت شما افزایش پیدا می‌کند. عنوان محتواست که باعث می‌شود بقیه آن خوانده شود و نظر کاربر را جلب کند.

۶- کلمات کلیدی

هر چه کلمات کلیدی را بهتر و دقیق‌تر انتخاب کنید، بیشتر باعث بالا رفتن ترافیک وب‌ سایت شما خواهد شد. کاربران براساس نیاز و نیت خود به جستجو می‌پردازند، بنابراین کلمات کلیدی را باید دقیق‌تر انتخاب کنید و معمولا کلمات کلیدی طولانی تر و چندبخشی ترافیک بیشتری را جذب می‌کنند.

۷- ایجاد ترافیک ارجاعی (Referral)
باید کاری کنید تا از پلتفرم‌ها و رسانه‌های مختلف به سمت شما بک‌لینک ارسال شود و بتوانید ترافیک ریفرال بسازید. هر چه محتوای بهتر و جذاب‌تری داشته باشید و به عنوان منبع موثق شناخته شوید، می‌توانید بک‌لینک‌های بیشتر و بهتری دریافت کنید.

۸- ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی یکی از روش‌های ارتباطی و تبلیغاتی بسیار خوب و اثربخش است که بسیاری از کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک از آن استفاده می‌کنید. این روش به خوبی کمک می‌کند تا بتوانید ترافیک ورودی سایت خود را بالاتر ببرید. ضمن اینکه می‌توانید از کاربران بخواهید تا عضو خبرنامه شوند و به محتوای جدید شما دسترسی داشته باشند. بنابراین با کلیک روی لینک محتوای ارسالی ترافیک وب‌ سایت شما افزایش پیدا می‌کند.

۹- سایت ریسپانسیو

موبایل فرندلی یا Mobile First یکی از الگوریتم‌های مهم گوگل برای رتبه‌بندی و نمایش محتوای شما در صفحه نتایج جستجوست. از آنجایی که این روزها بیشتر کاربران از طریق گوشی‌های هوشمند و تبلت وارد سایت شما می‌شوند، بنابراین باید طراحی سایت‌تان کاملا ریسپانسیو یا واکنش‌گرا باشد و روی هر صفحه نمایشی به درستی نشان داده شود. همین کار باعث می‌شود در صفحه نتایج عملکرد بهتری داشته باشید و ترافیک بالاتری بگیرید.

۱۰- ارتقای سرعت سایت

بهترین محتوا را هم داشته باشید ولی سایت شما از رابط کاربری و تجربه کاربری خوبی برخوردار نباشد، هیچ فایده‌ای ندارد. یکی از موارد بسیار مهم در رقم زدن بهترین تجربه برای کاربر، سرعت سایت است. سایتی که کند باشد مشتری زیادی نخواهد داشت و در نتیجه رفته رفته ترافیک شما نیز افت خواهد کرد.

۱۱- استفاده از ابزارهای تحلیلی

ابزارهای تحلیلی نظیر گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول گوگل که به رایگان اطلاعات و گزارش‌های ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهند، کمک می‌کنند تا بتوانید ترافیک سایت خود را افزایش دهید. به کمک این ابزارهای متوجه می‌شوید چه مشکلاتی وجود دارد، عملکرد کمپین‌های شما چطور بوده یا ترافیک ورودی شما دقیقا از کجاست. به همین دلیل با برطرف کردن خطاهای موجود یا سرمایه‌گذاری و تقویت بخش‌های بهتر، می‌توانید ترافیک خود را افزایش دهید.

۱۲- برگزاری رویداد

برگزاری رویدادهای حضوری و غیرحضوری مانند وبینار کمک می‌کند تا مخاطبان زیادی برای ثبت نام، دریافت فایل و کسب اطلاعات درباره جزئیات رویدادها به سایت شما سر بزنند. بنابراین ترافیک ورودی سایت شما افزایش پیدا می‌کند.

۱۳- اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسرها افرادی هستند که فالوئرهای زیادی دارند و می‌توانند روی مردم اثرگذار باشند. بنابراین اجرای کمپین‌های مشترک با آنها و اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند در زمان مشخصی حجم زیادی از کاربران را به سمت سایت شما هدایت کند.

روش های افزایش ترافیک سایت

افزایش ترافیک وب سایت با ویرایش محتوای قدیمی

محتواهای مختلفی روی سایت ما وجود دارند که در گذشته برای تولید و انتشار آنها هزینه کرده‌ایم و زحمت کشیده‌ایم. بنابراین باید تا جایی که می‌توانیم از آنها دوباره استفاده کنیم. برخی از این محتوا قابلیت به‌روزرسانی دارند و برخی دیگر را می‌توانید کامل‌تر و غنی‌تر کنید. اما وقتی محتوا تازه می‌شود، از نظر گوگل ارزش دارد و از طرف دیگر مخاطبان با یک محتوای به‌روز مواجه می‌شوند و همین موضوع کمک می‌کند ترافیک سایت شما بهبود یابد.

جمع‌بندی: چگونه ترافیک سایت خود را افزایش دهیم؟

جنگ تمام کسب‌وکارها در فضای آنلاین برای این است که بتوانند مشتریان بیشتری داشته باشند و در نتیجه فروش خود را افزایش دهند. با توجه به قیف فروش، در قسمت ابتدایی تعداد زیادی از کاربران به سمت سایت شما می‌آیند و سپس تعدادی از آنها تحت عنوان خریدار واقعی خارج می‌شوند. بنابراین برای بالابردن نرخ تبدیل خود باید دنبال افزایش ترافیک وب سایت باشید تا بتوانید مخاطبان بیشتری را به سمت خود بکشانید.
برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مطلب به آنها اشاره کردیم. برخی از مهمترین موارد شامل گزینه‌های زیر می‌شود:

  1. انواع تبلیغات
  2. تولید محتوای ارزشمند
  3. بهبود سئو سایت
  4. حضور جدی در شبکه‌های اجتماعی
  5. و…

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.