DMTalk با مدیر سایت دلگرم، کسب درآمد از تولید محتوا و رنک زیر ۱۰۰ ایران

3

در این مطلب مصاحبه‌ای با یکی از نمایش‌دهندگان تبلیغات پلتفرم یکتانت خواهیم داشت که از تجربه خود در کسب درآمد از تولید محتوا و رسیدن به رنک زیر ۱۰۰ الکسا در ایران می‌گوید. شما می‌توانید سایر مصاحبه‌های دیجیتال مارکتینگ ما را در بلاگ یکتانت با تگ DMTalk دنبال کنید.

سلام. ممنون از زمانی که برای مصاحبه گذاشتین. لطفا خودتون رو معرفی کنید.

سلام خیلی ممنون از وقتی که گذاشتین و مصاحبه‌ای که صورت دادین. من حسین صادقی متولد اردیبهشت ۶۴ هستم و در مقطع کارشناسی رشته نرم‌افزار دانشگاه آزاد نجف‌آباد فارغ‌التحصیل شدم. از ۱۹ سالگی یعنی سال ۲۰۰۲ طراحی وب سایت رو شروع کردم. آن زمان سایت‌های تفریحی و سرگرمی خوب در زمینه‌ی چت‌روم فعال بودن. من سال ۲۰۰۲ دو تا وب‌سایت رو راه‌اندازی کردم که اتفاقاً سایت‌های معروفی هم شدن و همچنان هم دارم اون وب‌سایت‌هارو. اگه اسمشون رو بگم احتمالا خیلی‌ها خاطرشون هست. وب‌سایت‌های من اسم‌هاشون «بیکاری» و «فان‌ایران» بود که اون زمان روشون کار می‌کردم. البته فان‌ایران رو از دست دادم، ولی بیکاری رو همچنان دارمش.کسب درآمد از تولید محتوا مدیر سایت دلگرم

ممنون. دلگرم رو هم لطفا معرفی کنین.

دلگرم ایده‌اش از ابتدا در همون حیطه بیکاری بود، ولی خب چون دامنه بیکاری خیلی زیبا نبود، سال ۲۰۰۶ دلگرم رو جایگزینش کردم و ثبت کردم و دیگه اون چیزایی که روی بیکاری دنبال می‌کردم روی دلگرم دنبال کردم. محتوایی که الان روی دلگرم هست تقریبا از سال ۲۰۰۷ وجود داشته، یعنی الان توی دلگرم نزدیک به ۱۵۰ هزار مقاله مطلب و محتوا وجود داره که طی ۱۲ سال به دلگرم اضافه شده. دلگرمی که شما الان می‌بینید دلگرم یک شبه، یک ساله یا دوساله نیست؛ دلگرمی که توی وب‌سایت archive.org هم می‌تونید دنبالش کنید و ببینید از سال ۲۰۰۷ فعال بوده و میشه بگید دلگرم اولین مجله اینترنتی ایرانه به جرأت و با سند.

من سال ۲۰۰۶ یک شرکت خدمات طراحی وب‌سایت رو راه‌اندازی کردم در اصفهان و مشغول راه‌اندازی کردن وبسایت و ارائه خدمات به مشتریام بودم. حدودا با ۴۰۰ مشتری مختلف از شرکت‌ها، موسسات، سازمان‌ها و اشخاص مختلف کار کردم و همچنان دارم اون مشتری‌هام رو و در واقع، کار اصلی من طراحی و برنامه‌نویسی وب‌سایت و نرم‌افزار تحت وب بوده و هست. به خاطر اینکه من مشغله‌های اون شرکت رو داشتم، به دلگرم خیلی خوب نمی‌رسیدم و خب اونقدر هم که می‌شد ازش کسب درآمد بکنم واقعا نمی‌شد. از شرکتی که من داشتم درآمد خیلی خیلی بیش‌تری میشد کسب کرد. در حقیقت، همین چند سال اخیره که میشه از وب‌سایت‌ها درآمد داشت. قبلا درآمدهای آنچنانی که جبران هزینه‌ها رو بکنه نمی‌تونستیم داشته باشیم.

دلگرم رو سال ۹۲ یه طراحی جدیدش کردیم و رونمایی کردیم با ۷، ۸ نفر نیرومون. یک سالی دنبال شد و به خاطر اینکه باز من مشغله کاریم زیاد شد، حدود سال ۹۳ ول شد دوباره. ولی باز با یه نفر از سال ۹۳ دنبال شد تا همین اواخر سال ۹۶ . ۹۶ باز دوباره از اون مشغله کاری کم کردم و دیگه اون روال طراحی وب‌سایت و خدمات وب سایت برای مشتری رو به مرور کنار گذاشتم و چسبیدم به دلگرم.

دلگرمی الان که می‌بینین حدود ۱ سال زمان برد تا طراحی بشه و زیرساختاش آماده بشه و الان مجموعه‌ی دلگرم ۱۵ نفر پرسنل داره. تیم برنامه‌نویس که خودم هستم، خانومم هست که از حدودا همون اول که دلگرم راه‌اندازی شد سال ۲۰۰۷ باهام بوده. همسرم هم به عنوان طراح مشغول هست و هم به عنوان برنامه‌نویس. برنامه‌نویس و طراح دیگه‌ای هم روی دلگرم داره کار می‌کنه. نویسنده‌ها و مترجمین هم هستن و همچنین کسایی که محتوا تولید یا گردآوری می‌کنن از منابع مختلف. ما برای پاسخ دادن به پرسش‌های تخصصی، پزشک و ماما داریم و همچنین اشخاصی داریم برای پاسخ‌دهی به مسائل حقوقی و شرعی.

دلگرم با یک هدف بسیار جدی این‌ بار داره دنبال میشه، نه به هدف رنک. هدف ما اینه که دلگرم واقعا یکِ ایران بشه از لحاظ محتوای با‌ارزش.

برگردیم به اون ابتدا. هسته اولیه تیم و ایده دلگرم چجوری شکل گرفته؟

عرض کردم که دلگرم تو یک شب و یه روز و یه سال به وجود نیومد. از همون archive.org اگر دنبالش کنید دلگرم طی سالها تغییرات مختلف داشته و تیم خوبی داره. ۴ ،۵ نفر از این تیم، تیم اصلی دلگرم هستن که مدیران دلگرم هستن و همیشه با دلگرم وجود دارن. بقیه هم که نویسنده‌های دلگرم هستن و طی سالیان به ما پیوستن. رفتن اومدن ولی خوب هر سال با آگهی و آزمون‌هایی که گرفتیم، نیروهای متخصص و نسبتا باتجریه‌ای رو گرفتیم و آموزش دادیم.

فرآیند انتشار  یک محتوا در دلگرم از الف تا ی چجوریه؟

فرآیند انتشار محتوا در دلگرم نسبتاً فرایند پیچیده‌ای است. خلاصه‌ش این هست که هر نویسنده موضوعات مخصوص به خودش واگذار میشه بهش. نویسنده یا مترجم از منابعی که داره مطلب رو تهیه میکنه، ترجمه می‌کنه، تولید یا گردآوری می‌کنه، بعد مطلب آماده نشر میشه. بعد سردبیران مجله بررسی می‌کنن اگر ایرادی داشته باشه، رفع و نهایتا منتشر میشه.

الان ۱۲ نفر نویسنده مستقیم دارن روی محتوای دلگرم کار می‌کنن و این ۱۲ نفر، روزانه حدود ۲۰۰ مطلب رو دارن روش کار می‌کنن که تولید بشه در آینده. این مطالب هم تولیدش کار سختیه و هم بررسی و نظارتش.

نمیذاریم مطالب تکراری توی دلگرم ثبت بشه یا خیلی خیلی به ندرت ثبت میشه. وب‌سایتی که طی سالیان تغییراتی داشته کار خیلی سختیه که یکپارچه باشه و محتوا توش مدام بررسی بشه.

چند درصد محتوای شما گردآوری است و چند درصد ترجمه است؟ سایر انواع محتوای شما چند درصد است؟

حدود ۳۰ درصد محتوا ترجمه شدست و حدود ۶۰ درصد محتوا گردآوری شده و حدود ۱۰ درصد محتوا، محتوایی که از بخش‌های مختلف تهیه میشه، مثلاً از کامنت‌های مردم یا از سؤالات مخاطبین که پاسخ داده میشه.

چند نفر تیم تحریریه دارین و قرارداد شما با آن‌ها عموماً چگونه است؟

حدود ۱۲ نفر مستقیما تیم تحریریه هستند و پرسنل دیگه هم ۱۵ نفر. قرارداد به صورت تمام وقت هست. نیروهای دورکاری داشتیم قبلا، ولی الان دیگه‌ نسبتاً نیروهای دورکاری نداریم و تمام نیروها به صورت حضوری در محل دارن کار می‌کنن.

برای بهینه‌سازی و سئو مطالب سایت‌تون چه کارهایی انجام میدید؟

ما کار آن‌چنان خاصی انجام نمیدیم. همه کارمون تمرکز روی محتوای باکیفیتی است که تولید می‌کنیم. تولید محتوا برامون مهمه. دنبال سئو و ابزار‌هایی که فکر می‌کنید حالا بقیه شاید دنبالش باشن نیستیم.

انتشار یک محتوای معمول شما به صورت میانگین چقدر هزینه دارد؟

هزینه یه مطلب ترجمه شده ۱۰۰۰ کلمه‌ای حدود ۲۰ هزار تومان هست. در صورتی که بخوام همه چی رو حساب کنم، اعم از هزینه‌های جاری نگهداری و اون پرسنلی که نشسته کار میکنه. بین حدود ۷ تا ۱۰ هزار تومن هم یه مطلب ۱۰۰۰ کلمه‌ای گردآوری شده.

درآمد شما از تبلیغات است. چرا و چگونه؟

روش درآمدی ما فعلاً فقط تبلیغات هست که با پلتفرم تبلیغات آنلاین یکتانت کار می‌کنیم که تبلیغات کلیکی هست. همچنین روی رپورتاژ هم فعالیت می‌کنیم و خیلی به دنبال مدل‌های درآمدی دیگه نبودیم. چون در حال سرمایه‌گذاری هستیم برای ارتقای جایگاهمون در وب فارسی.

چطور با یکتانت آشنا شدید؟ چند وقته با ما کار می‌کنید؟ تجربه کارتون با ما چی بوده؟

از طریق سایتای دیگه که قبلا کار می‌کردم و لوگو یکتا‌نت رو داشتن با یکتانت آشنا شدم. بیشتر از یک ساله که با یکتانت کار می‌کنیم.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که دلگرم طی یکسال گذشته بروزرسانی شد مجموعه یکتانت بود. به خاطر اینکه از موقعی که یکتانت اومد، روال درآمد‌ اینترنتی توی این سایت‌ها تغییر کرد. قبلا مجموعه‌های دیگه‌ای بودن و من نمی‌دونم سیاست‌شون چه جوری بود، ولی‌‌ اصلاً عددی از توش نمی‌اومد تهش. ولی خوب با اون مدتی که ما با یکتانت کار کردیم دیدیم میشه کار کرد و به خاطر همین، با یه سرمایه و نیروی کار و جدیت پیگیر کار دلگرم شدیم. یکتانت کمک زیادی کرده به دلگرم فعلی، به خاطر اینکه یک استارتر بوده برای اینکه ما بتونیم دلگرم رو بعد از سالها مجددا فعالش کنیم.

اگر کسی الان بخواد یک سایت محتوایی باکیفیت و با درآمد بالا داشته باشه چه مسیری باید طی کنه؟ شما چه پیشنهادی دارین؟

باید هدفش رو بدونه که می‌خواد چکار کنه. مثلاً ما در دلگرم داریم روی موضوعات عام تولید محتوا می‌کنیم ولی دیگران می‌تونن موضوعات اختصاصی رو کار کنن. به طور مثال، در زمینه غذا، سفر، موضوعات علمی یا محتوای اختصاصی از این دست برای وب‌سایت تولید کنن ولی با هدف. هدفشون صرفا عدد رتبه الکسا نباشه. هدفشون تولید محتوای باکیفیت و جذب مخاطب باشه. در این صورت رنک الکسا هم خودبه‌خود خوب میشه.

برای آشنایی بیشتر با رنک الکسا می توانید مطلب تعیین رتبه سایت را بخوانید.

دلگرم داره جذب مخاطب رو دنبال می‌کنه و برای جذب مخاطب تلاش می‌کنه که در کنار اون مسلماً بهبود رتبه هم داره. پیشنهادم هم اینه که باید با سرمایه، انرژی و حوصله کار کنید. کاری نیست که یه شبه انجام بشه و یه ساله انجام بشه. این کار زمانبره. شاید چندین سال زمان ببره تا محتوا‌ها مشخص بشه و گوگل و موتورهای جستجو با نحوه‌ی تولید محتوای اون سایت‌ها آشنایی پیدا کنن. در نتیجه کسایی که دنبال نتیجه فوری هستن، اصلاً این پروژه‌ها و این روال کار مناسب‌شون نیست.

برای سئو یا کلا مدیریت سایت‌تون از کدوم ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کنین؟

ما هیچ ابزار سئویی خاصی استفاده نمیکنیم و فقط  گوگل وب‌مستر و گوگل آنالایتیکس هست و در کل هم سعی می‌کنیم اصول سئو رو رعایت کنیم.

به جز از طریق گوگل، چگونه سعی می‌کنین ترافیک بیشتر جذب کنین؟ چقدر برای جذب ترافیک هزینه می‌کنین؟

ما به جز گوگل فعلا هیچ برنامه‌ای برای جذب مخاطب نداریم. هرچند شبکه‌های اجتماعی رو تحت نظر داریم که روش کار کنیم. ولی اون‌ها نیروی کار مخصوص خودش رو می‌طلبه که ما داریم برای سال آینده براش برنامه‌ریزی می‌کنیم. ۱۰ تا ۲۰ نفر نیروی دیگه به دلگرم اضافه میشن و شبکه‌های اجتماعی هم به صورت جدی دنبال میشه. فعلا فقط همون بحث تولید محتوا و جذب مخاطب از طریق گوگل هست که ما دنبال می‌کنیم.

به نظر شما رسیدن به رنک زیر ۱۰۰ الکسا در ایران چقدر زمان‌بره ؟ چقدر هزینه می‌بره‌؟

این سؤال خیلی سختیه به خاطر اینکه هر کسی بسته به تخصصش و بسته به اینکه چه راه و هدفی رو می‌خواد دنبال کنه به این رتبه می‌رسه. اگه فکر می‌کنن دوستان که سایتی مثل دلگرم حاصل یک شب، یک سال یا دو سال هست اینطور نیست. واقعا دلگرم بابتش زحمت بسیار کشیده شده، بیداری‌های زیادی بابتش تحمل شده. با این که برنامه‌نویسی و طراحی رو خودم شخصا انجام میدم و براش هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنیم، ولی با این حال می‌تونم بهتون بگم شاید طی همین سه چهار سال فقط تا این لحظه نزدیک به ۱۵۰ میلیون هزینه‌ی دلگرم شده باشه، شایدم بیشتر.  هزینه سرور رو اگه بخوایم حساب کنیم بیشتر از اینا هم میشه. ما طی همین سه چهار سال زمان به این رتبه رسیدیم.

ممنون از شما.

خیلی ممنون از اینکه وقت گذاشتین و این مصاحبه رو ایجاد کردید. ممنون از شما.

شما هم اگر می‌خواهید یکی از نمایش‌دهندگان تبلیغات در پلتفرم یکتانت باشید و از تولید محتوا کسب در‌آمد کنید، به صفحه کسب درآمد از تبلیغات بروید.

3 دیدگاه‌ها
 1. رضا می گوید

  خیلی جالب بود این مصاحبه ، سایت دلگرم رو من فکر کنم از دوره دبیرستانم میشناسم زمانی که چت روم داشت و همه دنبال چت مستر شدن بودن.
  الان خیلی متفاوت شده.

 2. روزگار می گوید

  آرزوی موفقیت برای سایت دلگرم

 3. جهان می گوید

  سلام و عرض ادب خدمت آقای حسین صادقی
  امیدوارم رتبه۱ ایران ببینمتون
  آرزوی سربلندی و موفقیت

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.