تبلیغات در اینستاگرام ؛ راهنمای کامل تبلیغات در اینستاگرام

0

اینستاگرام به عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی به خصوص در ایران می‌تواند محیط مناسبی برای تبلیغات محسوب شود. اما این کار به راحتی انتشار یک پست ساده در هر پیجی نیست. شما با این کار پول و وقت خود را هدر داده‌اید. بهترین روش تبلیغات در اینستاگرام این است که با شناخت مخاطب خود و یک برنامه مناسب کاری کنید تا بیشترین برگشت سرمایه را از پولی که خرج می‌کنید به دست آورید. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم این پست از آموزش تبلیغات در اینستاگرام را مطالعه کنید.

تبلیغات در اینستاگرام

در میان ایرانیان، اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی است. در طول روز افراد شاید حتی چند ساعت از وقت خود را در میان پیج‌های مختلف اینستاگرام بگذرانند. به طوری که حتی می‌توان گفت اینستاگرام تبدیل به بهترین سرگرمی ایرانیان بزرگسال شده است.
اگر شما قصد تبلیغ برند یا کسب و کار خود را دارید، چرا آن را در پلتفرمی که برای کاربرانتان مثل یک سرگرمی و وسیله کاربردی روزانه عمل می‌کند منتشر نکنید؟ بهتر نیست در میان سرگرمی‌های جذاب مشتری‌های بالقوه‌تان دیده شوید؟ بر این اساس حتی می‌توان گفت تبلیغات در اینستاگرام یکی از بهترین روش‌های بازاریابی در میان انواع روش‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است.
شاید سایت‌های خارجی، تبلیغات در فیسبوک و یوتیوب را به عنوان اولین گزینه سوشیال مارکتینگ به شما پیشنهاد کنند؛ اما حقیقت این است که در فرهنگ ایرانیان و به دلیل شرایط موجود، اینستاگرام جای فیسبوک و یوتیوب را برای ما گرفته و بنابراین باید گفت بهترین مکان برای تبلیغ شبکه‌های اجتماعی همین اینستاگرام است.

چگونه در اینستاگرام تبلیغ کنیم؟

تبلیغات اینستاگرام یکی از روش های تبلیغات بصری است. روش‌های متعددی برای ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی اینستاگرام وجود دارد که در ادامه این روش ها را توضیح خواهیم داد:

انواع تبلیغات در اینستاگرام

در اینستاگرام هم می‌توان با محتوایی که در پیج خود تولید می‌کنید برند، محصولات یا خدمات را تبلیغ کرد و هم می‌توان برای این منظور از پیج‌های دیگری که بیشتر از ما مخاطب دارند استفاده کرد.

  • تبلیغات محتوا محور

معمولاً تبلیغات در اینستاگرام از نوع تبلیغات محتوا محور است. به عبارت دیگر شما با تولید محتوا در پیج خود و با انتخاب هشتگ های مناسب اقدام به جذب مخاطب می‌کنید.
در این روش تصاویری که در پیج پست می‌شوند با یکدیگر باید تناسب داشته باشند. به طوری که وقتی کاربر به صفحه نگاه می‌کند یک اثر هنری مرتب ببیند که از یک نظم مشخص پیروی می‌کند.
بهتر است از رنگ‌های برند در تصاویرتان کمک بگیرید و حتی نشانه برند خود را در گوشه تصاویر نمایش دهید.
یک کپشن خوب و جذاب بنویسید. حتی تصاویر به گونه‌ای باشند که کاربر لحظه‌ای روی آن‌ها درنگ کند. استفاده از حالت چند تصویر در یک پست هم می‌تواند به مکث بیشتر کاربر روی یک پست اثرگذار باشد. طبق الگوریتم‌ های اینستاگرام مکث بیشتر کاربران روی هر پست نشان دهنده کیفیت آن است.
از هشتگ های مرتبط و پرکاربرد استفاده کنید تا در جستجوهای کاربران نیز دیده شده و از این طریق هم بتوانید بازدید بگیرید.

  • تبلیغات از طریق پیج افراد تأثیرگذار (اینفلوئنسرها)

این هم از روش‌های مفید تبلیغات در اینستاگرام است. نکته‌ای که در این روش باید به آن توجه داشته باشید این است که از کدام اینفلوئنسر استفاده می‌کنید. مثلاً اگر محصولاتتان هنری‌اند می‌توانید از اینفلوئنسرهایی که در زمینه هنر فعالیت دارند استفاده کنید. اگر پیج شما مربوط به آشپزی می‌شود از اینفلوئنسرهایی که در این زمینه کار می‌کنند کمک بگیرید و به همین ترتیب باید در کل ببینید مشتریان شما بیشتر به پیج کدام اینفلوئنسر سر می‌زنند و در همان پیج تبلیغ کنید. به این وسیله می‌توانید میزان برگشت سرمایه خود را افزایش دهید.

  • تبلیغات در اینستاگرام از طریق سلبریتی‌ها

برخلاف اینفلوئنسرها که شهرت خود را از طریق فعالیت در فضای مجازی کسب کرده‌اند و توانسته ‌اند فالوورهای زیادی را جذب کنند، سلبریتی‌ ها افرادی هستند که از قبل شهرت داشته ‌اند و سپس وارد این فضا شده‌اند. به طور مثال بازیگران سینما و تلویزیون، خوانندگان، ورزشکاران و … سلبریتی‌هایی هستند که از قبل شهرت داشته ‌اند. تبلیغاتی از طریق چنین افرادی یکی از روش های تبلیغات اینستاگرام است.

  • استفاده از فالوئرها برای تبلیغ پیج

اگر یک پیج اینستاگرامی دارید می‌توانید از فالوئرهایتان برای تبلیغ کمک بگیرید. به این منظور می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه آموزش داده می‌شود ایده بگیرید.

  • تبلیغات از طریق ربات‌ ها در اینستاگرام

نوع دیگری از تبلیغات اینستاگرام وجود دارد که به صورت مستقیم نیست و همه نمی‌توانند آن را ببینند. در این روش، صاحبان پیج‌ها با استفاده از اکانت اصلی یا اکانت‌های دیگر، به ارسال خودکار پیام، به دایرکت کاربران از طریق ربات‌ها اقدام می‌کنند. استفاده از این روش زیاد توصیه نمی‌شود، چرا که معمولاً اگر شخصی ببینید چنین پیام تبلیغاتی برای او دایرکت شده، احتمالاً آن اکانت را بلاک خواهد کرد. در هر حال این روش هم یکی از روش‌های تبلیغات در اینستاگرام است.

روش های تبلیغات در صفحات بزرگ اینستاگرام

تبلیغات اینستاگرامی در صفحات بزرگ به سه روش زیر است:

تبلیغات بنری (تصویر) : در این نوع تبلیغ در اینستاگرام منظور من از بنر، تنها نمایش یک تصویر است، نه ویدئو. شما یک بنر تبلیغاتی به صورت تصویر درست می‌کنید و به یک صفحه بزرگ برای تبلیغ در اینستاگرام می‌سپارید تا تبلیغ شما را نمایش دهند.

تبلیغات ویدئویی: این مدل تبلیغات فقط به صورت ویدئو است. یعنی شما یک ویدئو از کسب و کار خود می‌سازید و به صفحات بزرگ برای تبلیغ در اینستاگرام می‌دهید تا ویدئوی شما را در پیج شان به نمایش بگذارند. از آنجا که ویدئو با تبلیغات بنری کمی متفاوت است، نحوه محاسبه قیمت آن نیز کمی متفاوت است.

تبلیغات استوری: در این مدل تبلیغاتی، شما برای تبلیغ در اینستاگرام، بنر خود را به یک صفحه بزرگ اینستاگرامی می‌دهید تا برای ۲۴ ساعت آن را در استوری خود قرار دهد.

راه‌های تبلیغات در اینستاگرام

برای تبلیغ در اینستاگرام می‌توانید کاری کنید که دنبال کنندگانتان خودشان پیج شما را به دیگران معرفی کنند. به این منظور استفاده از روش‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

  • راه اندازی مسابقات جذاب

معمولاً اگر مسابقه خوبی طراحی کنید به صورت viral پست شما دست به دست شده و به این ترتیب کاربران زیادی به پیج شما سر خواهند زد. برای مثال مسابقات فکری در زمینه کسب و کار خود طراحی کنید و از کاربران بخواهید جواب را برایتان کامنت کنند. حتی ممکن است مسابقه یک جواب خاص نداشته باشد و مثلاً لازم باشد تا کاربران با استفاده از خلاقیت خودشان پاسخ‌های جالب و متفاوتی بدهند. جایزه به ازای معرفی پیج به سایر کاربران نیز می‌تواند در این درسته قرار بگیرد. این روش را حتماً در پیج‌های زیادی دیده‌اید. ۵ نفر را منشن کنید تا در قرعه کشی شرکت داده شوید و مسابقاتی مانند این‌ها.

  • انتشار پست‌های مفید

اگر پست‌هایتان به قدری مفید باشد که کاربر آن را برای ارسال به دیگران مفید ببیند حتماً به صورت ناخودآگاه شما را به اطرافیان و دوستانش معرفی خواهد کرد. پست‌هایی که جنبه طنز داشته باشند هم در جلب توجه کاربران عملکرد خوبی دارند. در این زمینه لازم نیست از طنزهای نامربوط استفاده کنید بلکه در زمینه کسب و کار خود به بذله‌گویی بپردازید و کاربرانتان را بخندانید.

  • ارسال پست کاربران

می‌توانید برای تشویق کاربران به مشارکت در پیج از آن‌ها بخواهید عکس‌هایشان را برایتان ارسال کنند تا با نام خودشان منتشر کنید. در این صورت ایشان نیز پستی که با نام خودشان منتشر شده را برای دوستانشان ارسال خواهند کرد. برای مثال اگر در زمینه حیوانات خانگی فعالیت دارید می‌توانید از کاربرانتان بخواهید تصاویر بامزه از حیوانات خانگی‌شان را برایتان ارسال کنند.

  • تخفیف‌های شگفت‌انگیز

هر از گاهی تخفیف‌های شگفت‌انگیز برگزار کنید تا فالوئرهایتان پیج شما را به دوستانشان معرفی کنند. این تخفیف‌ها باید حقیقی باشند نه اینکه قیمت‌هایتان را چند برابر کنید و سپس تخفیف بدهید! موضوع تخفیف را به صورت پست و استوری به اطلاع مخاطبان برسانید. در این زمینه به خوبی اطلاع رسانی کنید تا استقبال خوبی صورت بگیرد.

تعرفه تبلیغات در اینستاگرام

قیمت تبلیغات در اینستاگرام بر اساس تعداد بازید از استوری یا پست یا بر اساس تعداد ساعاتی که پست روی صفحه می‌ماند محاسبه می‌شود. از آنجا که تبلیغات در اینستاگرام به دلیل بصری بودن این شبکه اجتماعی و استفاده از رنگ و صوت و تصویر تا مدت‌های بیشتری در ذهن کاربران باقی می‌ماند و حتی بیشتر از سایر مدیا ایشان را با خود درگیر خواهد کرد طبیعی است که تعرفه‌ای متناسب با این همه سودمندی داشته باشد.
معمولاً کمترین قیمت تبلیغات در اینستاگرام حدود ۵۰۰ تومان است و این میزان بر اساس کیفیت پیج، ساعات نمایش یا تعداد بازدید می‌تواند تا ۱۲ میلیون تومان نیز ادامه داشته باشد.

جمع بندی
همان طور که اشاره شد، با توجه به اینکه اینستاگرام پرمخاطب‌ترین شبکه اجتماعی ایرانیان محسوب می‌شود، استفاده از آن برای برندسازی و بازاریابی بسیار می‌تواند سودمند باشد. به خصوص که ساعات آنلاین بودن کاربران، جنسیت و سن ایشان را هم می‌توانید در اکانت‌های تجاری مشاهده کرده و بر اساس آن اقدام به تبلیغات هدفمند کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.