گوگل ادوردز چیست و تبلیغات در گوگل چگونه است؟

0

تبلیغات اینترنتی با استفاده از پلتفرم «گوگل ادز» (Google Ads) که پیش از این با نام «گوگل ادوردز» (Google AdWords) شناخته می‌شد، یکی از مؤثرترین و کارآمدترین روش‌ها برای دست‌یابی به مشتری‌های جدید و رونق کسب‌وکار است. همانند هر فعالیت دیگری، برای آنکه بتوانید بهترین نتیجه را از این پلتفرم دریافت کنید و میزان بازگشت سرمایه از طریق تبلیغات در گوگل را به حداکثر برسانید، پیش از استفاده از آن بهتر است اطلاعاتی دربارهٔ چگونگی کارکرد آن داشته باشید. در این مطلب قصد داریم اطلاعاتی در این‌ باره در اختیارتان قرار بدهیم تا در حین استفاده از گوگل ادز تا حد امکان از اشتباه به دور باشید و به نتایج مطلوب دست پیدا کنید.

تبلیغات در گوگل یا همان گوگل ادوردز چیست؟

گوگل ادز پلتفرم تبلیغات اینترنتی متعلق به گوگل است که توسط مسئولان آن اداره می‌شود. این پلتفرم در جهان بیشترین کاربرد را در میان پلتفرم‌ها و سرویس‌های تبلیغاتی دارد و میلیون‌ها شرکت تجاری برای دسترسی به مشتری‌های جدید و رونق کسب‌وکارشان از آن استفاده می‌کنند. کسانی که گوگل ادز را برای تبلیغات خود مورد استفاده قرار می‌دهند، می‌توانند از میان دو شبکهٔ ارتباطی اصلی آن یکی را به‌منظور هدف قرار دادن کاربران انتخاب کنند. این دو شبکهٔ ارتباطی عبارتند از شبکهٔ ارتباطی جست‌وجو و شبکهٔ ارتباطی نمایش.

شبکهٔ ارتباطی اولی، با تبلیغات کلیکی ارتباط دارد و در آن تبلیغ‌کنندگان تعدادی کلمهٔ کلیدی مرتبط با حوزهٔ کاریشان را در اختیار گوگل می‌گذارند؛ کاربران گوگل در صورتی که در عبارتی که برای جست‌وجو در گوگل وارد می‌کنند، یکی از کلمات کلیدی یاد شده را درج کنند، تبلیغات شرکت معرفی کنندهٔ آن را مشاهده خواهند کرد. از این تبلیغات با نام پرداخت هزینه به‌ازای جست‌وجو یا جست‌وجوی هزینه‌بر هم یاد شده است.تبلیغات کلیکی چیست

شبکهٔ ارتباطی نمایش در سوی دیگر این امکان را به تبلیغ‌کنندگان می‌دهد که تبلیغات خود را در قالب بنر و تصاویر در وبسایت‌هایی که عضو شبکهٔ ارتباطی نمایش گوگل هستند، قرار دهند. این شبکهٔ ارتباطی امکان دسترسی به حدود ۹۰٪ از کاربران جهانی اینترنت را فراهم می‌کند، بنابراین پتانسیل بسیار بالایی برای جذب مخاطب دارد. در زیر آمارهایی از شبکه بزرگ تبلیغاتی گوگل را می‌بینید اما این شبکه بیشتر مناسب کاربران انگلیسی‌زبان است. در صورتی مناسب شما خواهد بود که یا در سایت‌های نمایش‌دهنده عمومی تبلیغ کنید که ایرانیان هم حتماً به آن سر می‌زنند یا آن که بخواهید کسانی را تارگت کنید که در سایت‌های انگلیسی‌زبان گشت‌وگذار می‌‌کنند.تبلیغات-در-گوگل-ظرفیت-تبلیغ-گوگلبا وجود اینکه کمپین‌های تبلیغاتی جست‌وجو و نمایش هر دو به وسیلهٔ گوگل ادوردز مدیریت می‌شوند، واژهٔ «ادوردز» منحصرا برای اشاره به شبکهٔ ارتباطی جست‌وجو به‌کار گرفته می‌شود. بازاریاب‌های دیجیتال معمولا از نام شبکهٔ ارتباطی نمایش برای اشاره به آن استفاده می‌کنند.

چگونگی تبلیغات در گوگل (گوگل ادز)

در تصویر زیر می‌توانید نقشهٔ راهی را مشاهده کنید که کارایی آن اثبات شده است و حساب خود را پس داده است. در این نقشهٔ راه یازده مرحله‌ای که برای استفادهٔ مؤثر از گوگل ادوردز و نتیجه‌بخش بودن نتیجهٔ فعالیت‌ها باید طی کنید توضیح داده شده‌اند. اگر به تازگی وارد عرصهٔ تبلیغات در گوگل شده‌اید و اطلاعات چندانی در این باره ندارید، می‌توانید از مراحل زیر برای شروع‌به‌کار و دریافت توصیه‌هایی کارآمد استفاده کنید.تبلیغات در گوگل اینفوگرافی

چگونگی درست کردن حساب کاربری گوگل ادز

پیش از آنکه بتوانید با استفاده از سرویس گوگل ادوردز شروع به تبلیغات کنید، باید در آن حساب کاربری درست کنید، البته این کار چندان دشوار نیست و تنها به چند دقیقه زمان نیاز دارد.

برای این کار ابتدا با سایت ads.google.com بروید و بعد در آن لاگین کنید. می‌توانید از حساب کاربری حال حاضر گوگل خود استفاده کنید یا اینکه حسابی جدید درست کنید که منحصرا برای استفاده در گوگل ادوردز مورد استفاده قرار دهید. پس از آن مشخصات رایج به هنگام ثبت نام در سایت‌های مختلف، مانند موقعیت مکانی و زمانی و … را برای ثبت نام وارد می‌کنید. در آخر هم باید جزئیات چگونگی پرداخت ماهانهٔ خود را مشخص کنید تا گوگل بتواند هر ماه در زمان مشخصی هزینهٔ استفاده از حساب کاربری را از شما دریافت کند. برای پرداخت نیاز دارید تا از شرکت‌های واسطه‌ای استفاده کنید یا از طریقی خاص کارت‌‌های اعتباری بین‌المللی دریافت کنید.

چگونگی استفاده از گوگل ادز: بهینه‌سازی ساختار حساب کاربری

پس از آنکه کار درست کردن حساب کاربری گوگل ادز به پایان رسید، نوبت به در نظر گرفتن ساختاری مشخص برای حساب کاربری می‌رسد. ساختاری منطقی و حساب‌شده می‌تواند در نهایت تأثیر چشم‌گیری بر برخی معیارهای کلیدی مرتبط با پرداخت به‌ازای کلیک، ازجمله امتیاز کیفی داشته باشد و به این دلیل حائز اهمیت است. لحاظ کردن ساختاری مناسب برای حساب کاربری گوگل ادز مزایای زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش ورودی ترافیک مرتبط و تعداد کلیک‌ها؛
  • امتیاز کیفی بالاتر (و در نتیجه هزینه به‌ازای کلیک کمتر)؛
  • ساده‌تر شدن حفظ یکپارچگی حساب کاربری و بهینه‌سازی آن.

اگر قصد راه‌اندازی یک کمپین منفرد را داشته باشید، ساختار حساب کاربری‌تان نسبتا ساده خواهد بود. در سوی دیگر اما اگر بخواهید همزمان با هم تعدادی کمپین را راه‌اندازی کنید، یا قصد انجام چنین کاری را در آینده داشته باشید، آن گاه اوضاع کمی متفاوت خواهد بود و توصیه می‌شود در این صورت از همان ابتدای کار به فکر بهینه‌سازی ساختار حساب کاربری خود باشید.

ساختار ایده‌آل حساب کاربری ادز به این صورت خواهد بود که برای آن، کمپین‌های جداگانه در نظر گرفته شود و هر کدام از این کمپین‌ها گروه‌های تبلیغاتی مجزای خود را داشته باشند. در ادامه، برای هریک از این گروه‌ها زیرمجموعه‌هایی در نظر گرفته می‌شود که  عبارت‌اند از: کلمات کلیدی، تیتر تبلیغاتی منحصربه‌فرد و صفحه‌های فرود. شکل زیر نشانگر ساختاری است که با استفاده از آن می‌توان به نتیجهٔ مطلوب رسید:تبلیغات در گوگل حساب کاربری

بسته به نیازهای‌تان می‌توانید چگونگی ساختار حساب کاربری ادوردز را تغییر دهید. برای نمونه ساختار حساب کاربری ممکن است بسته به مسائلی چون ساختار وبسایت شما، نوع محصولات و خدماتی که برای‌شان تبلیغ می‌کنید و موقعیت جغرافیایی (در صورتی که کسب‌وکارتان در چند مکان مختلف فعالیت داشته باشد) دستخوش تغییر شود و به شکل دلخواه در بیاید.

چگونگی استفاده از گوگل ادز: شناخت بهتر کلمات کلیدی

حال که حساب کاربری‌تان را ایجاد کرده‌اید و ساختاری برای آن در نظر گرفته‌اید، توجه شما را به جزئی مهم و اساسی جلب می‌کنیم که عملا امکان فعالیت ادوردز را ممکن می‌کند: کلمات کلیدی.

همانگونه که از نام آن بر می‌آید، کلمات کلیدی به کلمات و عباراتی اشاره دارد که کاربران گوگل به هنگام جست‌وجو به دنبال اطلاعات موردنظرشان در آن وارد می‌کنند. طرز کار ادوردز به این صورت است که به تبلیغ‌کنندگان امکان ارائهٔ پیشنهاد برای دریافت کلمات کلیدی‌ای را می‌دهد که به کسب‌وکارشان مرتبط هستند؛ پس از آنکه کلمهٔ (یا کلمات) کلیدی به کسب‌وکاری بخصوص داده شد، کاربران پس از وارد کردن آن در گوگل، تبلیغ کسب‌وکار یاد شده را خواهند دید.

اگر توجه کرده باشید، روال کار به این صورت است که تبلیغ‌کنندگان به جای خرید مستقیم کلمات کلیدی، برای دریافت‌شان پیشنهاد ارائه می‌کنند؛ این مسئله از آنجایی نشئت می‌گیرد که روال کار در نظر گرفته شده برای ادوردز همانند حراجی‌ها است تا امکان موفقیت با پرداخت به ازای کلیک محدود به تبلیغ‌کنندگانی که بیشترین بودجه را در اختیار دارند، نشود و دیگر صاحبان مشاغل هم از شانسی برای موفقیت برخوردار باشند. برای شناخت بیشتر این نوع قیمت‌گذاری به مطلب تبلیغات کلیکی چیست یا این اینفوگرافی مراجعه کنید.

تحقیق و بررسی دربارهٔ کلمات کلیدی مورد استفاده در گوگل ادز

پیش از آنکه به فکر گذاشتن پیشنهاد بر روی کلمات کلیدی بیفتید، باید اطلاعاتی دربارهٔ ارزش کلمات کلیدی گردآوری کرده باشید. این اطلاعات در مرحلهٔ تحقیق و بررسی دربارهٔ کلمهٔ کلیدی  حاصل می‌شود. برای آغاز روند تحقیقات مرتبط با کلمات کلیدی روش‌های زیادی وجود دارد؛ برای نمونه استفاده از ابزار کلمهٔ کلیدی رایگان وُرداستریم یا ابزار keywordtool.io می‌تواند شروع بسیار خوبی باشد.تبلیغات در گوگل کیورد

در فیلد در نظر گرفته شده در این ابزار عبارت دلخواه را وارد می‌کنید و پس از آن فهرستی در اختیار شما قرار می‌گیرد متشکل از کلمات کلیدی مرتبط با عبارت وارد شده توسط شما. به‌علاوه این ابزار اطلاعاتی دربارهٔ تکرار نسبی کلمات کلیدی، ظرفیت جست‌وجوی آن‌ها (با توجه به اطلاعات دریافتی از گوگل) و رقابت‌پذیری‌شان در اختیار شما خواهد گذاشت.

چگونگی استفاده از گوگل ادز: تبلیغات متقاعدکننده

پس از آنکه کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان را شناسایی کردید، تنها یک کار دیگر برای انجام دادن باقی می‌ماند و آن تدوین تیتر جذاب تبلیغاتی است. این متن‌ها باید توجه کاربران را جلب کند تا بخواهند اطلاعات بیشتری درباره‌شان به دست آورند و بر روی‌شان کلیک کنند.

با وجود اینکه ادوردز فرمت‌های تبلیغاتی متنوعی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، مهمترین آن‌ها تبلیغات پرداخت به‌ازای کلیکِ متن محور است و درخور توجه ویژه‌ای است. تدوین تبلیغات متنی کار نسبتا دشواری است و به هنگام انجام این کار با چالش‌هایی مواجه خواهید شد؛ یکی از این چالش‌ها فضای محدودی است که برای قرار دادن متن تبلیغات در نظر گرفته شده است؛ در حقیقت تبلیغ‌کنندگان باید با چند جملهٔ محدود که متن تبلیغ‌شان را تشکیل می‌دهد، کاربران را متقاعد به کلیک کردن بر روی تبلیغ کنند و توجه آن‌ها را به خود جلب کنند.

عناصر متعددی وجود دارند که به هنگام نوشتن متن تبلیغاتی پراخت به‌ازای کلیک باید مورد توجه قرار بگیرند: برای نمونه نحوهٔ بیان مفهوم و متن تبلیغ بسیار مهم است و تأثیر بسزایی بر لحن کلی تبلیغات و نتیجهٔ نهایی خواهد گذاشت. گاهی اوقات تبلیغ‌کنندگان به احساساتی چون ترس و شوخ‌طبعی متوصل می‌شوند و با تحریک این احساسات در خوانندگان مطالب‌شان، سعی می‌کنند توجه آن‌ها را جلب کنند؛ در سوی دیگر عده‌ای هم هستند که با استفاده از پیشنهادهای ویژه متن‌های تبلیغی خود را متقاعدکننده می‌کنند.

به خاطر داشته باشید دیدن آموزش بهینه‌ سازی سایت و اصول سئو هم در کنار تبلیغات در گوگل با کمک یکدیگر نتیجه‌بخشی بسیار بهتری خواهند داشت.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.