چگونه بلاگر شویم؛ راهنمای کامل درباره بلاگر شدن

80

با اینکه در سال‌‌‌های اخیر، علاقه مردم به بلاگر و اینفلوئنسر شدن افزایش پیدا کرده است، اما باید بگوییم که رسیدن به این هدف راحت نیست. شما باید مهارت‌‌‌های مختلفی داشته باشید و همین طور با افراد گوناگونی در ارتباط باشید تا به یک بلاگر موفق تبدیل شوید. در این مطلب با ما همراه باشید تا درباره بلاگر شدن با هم صحبت کنیم.

بلاگر کیست و در اینستاگرام به چه کسی بلاگر گفته می‌شود؟

در بحث بلاگری و اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام تعریف‌‌‌های اشتباهی وجود دارد. بعضی‌‌‌ها تصور می‌کنند که هرکس حضور فعالی در اینستاگرام دارد یا فالوئرهایش زیاد هستند، بلاگر است. در حالی که این طور نیست و بلاگر با توجه به حرفه، تخصص یا مهارتی که دارد، تولید محتوا ‌‌‌می‌کند. این فرد درباره رشته تخصصی خودش نظر تخصصی می‌دهد، کالاها را نقد و معرفی ‌‌‌می‌کند یا مردم را به انجام کارهایی تشویق ‌‌‌می‌کند.
اگر عکاس باشید، عکس‌‌‌های‌تان را در اینستاگرام به اشتراک می‌گذارید و درباره صحنه آن یا اینکه چگونه آن عکس را گرفتید می‌نویسید. شما به عنوان عکاس در حوزه تخصصی خود محتوا تولید می‌کنید و منتشر می‌کنید. پس یک بلاگر هستید. اما بلاگرها لزوما عکاس نیستند و می‌توانند در حوزه‌‌‌های مختلفی تولید محتوا کنند. به طور کلی، یک بلاگ شخصی در اینستاگرام به نوآوری شما در نوشتن و نکته‌‌‌های کوچکی مربوط می‌شود که مخاطب را جذب کند. در بخش بعدی انواع بلاگرها را توضیح می‌دهیم.

بیشتر بخوانید: تبلیغات اسپانسری اینستاگرام؛ چگونه تبلیغ اسپانسر اینستاگرام بسازیم؟

انواع بلاگرها

بلاگرها با توجه به نوع محتوا و تعداد فالوئرهایی که دارند تقسیم بندی ‌می‌شوند. برخی از آنها صدها میلیون طرفدار دارند و بعضی‌‌‌ها هم میکرو اینفلوئنسر هستند که برای چندین هزار نفر تولید محتوا می‌کنند. وجود بلاگرها و اینفلوئنسرها برای محتوای متنوع شبکه‌‌‌های اجتماعی ضروری است. اکثر این افراد روی یک موضوع خاصی تمرکز کرده و درباره آن تولید محتوا می‌کنند. دسته بندی‌‌‌های مختلفی هم برای انواع بلاگرها وجود دارد که در زیر می‌توانید یکی از این دسته بندی‌‌‌ها را مشاهده کنید.

کمال‌گراها

این افراد کسانی هستند که وقت زیادی برای تولید عکس و فیلم می‌گذارند. تقریبا تمام بلاگرها این کار را انجام می‌دهند ولی کمال‌گراها به زمینه و موضوع خاصی پایبند هستند و به عالی‌ترین شکل آن را اجرا می‌کنند. صفحه این بلاگرها از هر نظر بی‌نقص است. رنگ و نور عکس‌‌‌ها به خوبی اجرا شده است. آرایش افراد مناسب است و حتی لباس‌‌‌ها هم با توجه به موضوع انتخاب می‌شود.

عاشقان سفر

صفحه‌‌‌ بلاگرهای سفر و ماجراجویی را همه ما دیده ایم. وقتی وارد صفحه‌‌‌های آنها ‌می‌شویم، عکس‌‌‌های زیبا از شهرها و کشورهای مختلف را می‌بینیم و حس ‌می‌کنیم که آنها همیشه در سفر هستند. ان افراد با مکان‌‌‌های تاریخی و طبیعت زیبا عکس می‌گیرند و در شبکه‌‌‌های اجتماعی‌‌شان منتشر می‌کنند. تصاویر بلاگرهای سفر باعث می‌شود که همین الان نامه استعفامان را بنویسیم و یک بلیط قطار یا هواپیما به دورترین جای ممکن بگیریم.

بلاگرهای جذاب

این بلاگرها معمولا زندگی جذابی دارند یا این طور که صفحه‌‌شان نشان می‌دهند، در زندگی‌‌ خود مشکلی ندارند. مدل‌‌‌های لباس، آنهایی که سراغ میکاپ می‌روند، خانم‌‌‌های خانه‌دار و بلاگرهایی که سبک زندگی‌‌شان را نمایش می‌دهند در این دسته قرار می‌گیرند. این بلاگرها معمولا فالوئرهای زیادی دارند، به همین دلیل کالاهای مختلف را تبلیغ می‌کنند. در فروشگاه‌‌‌های مختلف می‌چرخند، لباس‌‌‌های گوناگون را امتحان می‌کنند و در اینستاگرام به نمایش می‌گذاراند. این بلاگرهای جذاب اینفلوئنسرها هستند.

بلاگرهای باهوش

این بلاگرها از هشتگ‌‌‌های مناسبی استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند افراد درستی را هم دنبال کنند. کیفیت محتوای آنها متوسط است و تصاویر جذاب و خارق العاده‌ای هم ندارند. آنها متعهد به موضوع خاصی نیستند و با موضوع‌‌‌های مختلفی تولید محتوا می‌کنند. این بلاگرها به صفحه اینستاگرام‌‌شان متعهد هستند . به طور منظم تولید محتوا می‌کنند.

بلاگرهای جنجالی

این افراد به دلیل محتوایی که تولید می‌کنند، جنجال برانگیز ‌می‌شوند. فمینیست‌‌‌ها، فعالان حوزه‌‌‌های مختلف مثل محیط‌زیست، سلبریتی‌‌‌های پرحاشیه، هنرمندانی که آثار مدرن و ساختارشکنی تولید می‌کنند و فعالان اجتماعی در این گروه قرار می‌گیرند.

چگونه یک بلاگر موفق شویم

چگونه یک بلاگر موفق شویم؟

هر کسی نمی‌تواند یک بلاگر موفق باشد و برای موفق شدن نه‌تنها باید مسیر مشخصی داشته باشید، بلکه نکات مهمی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید.

موضوع مشخصی را انتخاب کنید

اینستاگرام ماهانه بیش از ۸۰۰ میلیون کاربر دارد. اگر ‌می‌خواهید بخشی از بلاگرها و ایفلوئنسرهای اینستاگرام باشید، باید خودتان را برجسته‌تر از دیگران نشان دهید. باید یک موضوع مشخص را انتخاب کرده و درباره همان موضوع صحبت کنید. اگر بر موضوع انتخابی‌تان تسلط کافی پیدا کنید، دیگر عدد فالوئرها اهمیتی ندارد.

محتوای با کیفیت تولید کنید

تولید محتوای با کیفیت گرچه در وهله اول آسان به نظر می‌رسد. اما کیفیت محتوایی که منتشر می‌کنید، تعداد لایک، کامنت و فالوئرهای شما را مشخص ‌‌‌می‌کند. یک عکس سلفی تار یا تصویر غذایی که نور کمی دارد، مخاطبان را فراری می‌دهد. اما اگر تصاویر زیبا و با کیفیت استفاده کنید، مردم جذب تصاویرتان ‌می‌شوند و درباره محتوای شما صحبت می‌کنند. اگر ‌می‌خواهید یک بلاگر موفق شوید، باید روی گوشی تلفن همراه یا دوربین‌تان سرمایه گذاری کنید. عکاسی را تمرین کنید و عکس‌‌‌هایی بگیرید که ‌ترکیب و نور خوبی دارند. علاوه بر عکاسی خوب، باید کپشن‌‌‌های جذاب هم بنویسید و از هشتگ‌‌‌های مناسب استفاده کنید.

برای محتوای‌تان یک طرح مشخص انتخاب کنید

مهم‌ترین نکته در بلاگر شدن، داشتن یک ویژگی منحصر به فرد و پایدار است. اگر در تصاویر و نوشته‌‌‌های خود از یک طرح ثابت استفاده کنید، فالوئرها خیلی راحت متوجه ‌می‌شوند که این تصویر برای شما است. زمانی که فالوئرهای‌تان زیاد شد و تصمیم گرفتید با برندها کار کنید، آمار مشارکت صفحه‌تان نقش تعیین‌کننده‌ای در میزان درآمد شما خواهد داشت. یک طرح مشخص برای محتوای صفحه‌تان انتخاب کنید و به همان پایبند باشید.

با بلاگرهای دیگر همکاری کنید

هرچقدر با افراد بیشتری همکاری کنید، مسیر موفقیت شما در فرایند بلاگر شدن آسان‌تر می‌شود. شبکه ای از اینفلوئنسرها و بلاگرهای موضوع تخصصی خود را جمع آوری کرده و آنها را دنبال کنید. سعی کنید با آنها همراه شوید و از فرصت‌‌‌های همکاری استقبال کنید. در دورهمی‌‌‌های آنها شرکت کنید و مشارکت بیشتری با افراد شبیه به خودتان داشته باشید.

برندهایی که در حوزه تخصصی شما کار می‌کنند شناسایی کنید

زمانی که به ۱۰ هزار فالوئر رسیدید، می‌توانید با برندها ارتباط برقرار کنید. از این‌که فالوئرهای میلیونی ندارید، نترسید. با آنها ارتباط برقرار کنید و وارد مکالمه شوید. فالوئرهای شما مخاطبان هدف آن برندها هستند، بنابراین برای آنها ارزشمند هستید.

مهارت‌‌‌های اینستاگرام خود را ارتقا دهید

برای اینکه فرایند بلاگر شدن را با موفقیت طی کنید و صفحه اینستاگرام خود رشد دهید، باید به مهارت‌‌‌های اینستاگرام مسلط باشید. اپلیکیشن‌‌‌های تولید محتوا، ادیت عکس، تولید پست و استوری را شناسایی کنید و با آنها کار کنید. سعی کنید مهارت‌‌‌های نویسندگی و عکاسی خود را تقویت کنید. نترسید، برای شروع لازم نیست همه این مهارت‌‌‌ها را بلد باشید. بلکه همگام با تولید محتوا، مهارت‌‌‌های جدید را یاد بگیرید و با ابزارهای مختلف آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: نرخ تعامل یا اینگیجمنت ریت اینستاگرام (Instagram Engagement Rate) چیست؟

ویژگی‌‌‌های یک بلاگر چیست؟

بلاگری هم یک شغل به حساب می‌آید و همه نمی‌توانند بلاگر شوند. بلاگرها ویژگی‌‌‌های مشترکی دارند، بنابراین برای بلاگر شدن به این ویژگی‌‌‌ها نیاز دارید.

علاقه

به عنوان یک بلاگر باید به موضوعی که درباره آن تولید محتوا می‌کنید، علاقه داشته باشید. مثلا اگر در حوزه مد و فشن کار می‌کنید، و یک فشن بلاگر هستید، طبیعتا باید به این موضوع علاقه داشته باشید. بلاگرها شور و علاقه خودشان را نسبت به آن موضوع به اشتراک می‌گذارند و فالوئرها هم از شور و علاقه آنها پیروی می‌کنند. موضوعی که دوست دارید را انتخاب کنید و بعد درباره آن تولید محتوا کنید. این موضوع می‌تواند معرفی کتاب و کتابخوانی، زیبایی و معرفی لوازم آرایش، فیلم و معرفی فیلم، محیط زیست و ترویج زندگی سالم باشد.

بیوگرافی صفحه اینستاگرام

همه بلاگرها در قسمت بیوی صفحه‌‌شان توضیحاتی درباره خودشان نوشته‌اند. بنابراین به عنوان یک بلاگر، نباید این قسمت را خالی بگذارید. توضیحات کوتاه و مفیدی درباره خودتان بنویسید. این توضیحات نباید طولانی باشد. فراموش نکنید که بیوی صفحه اینستاگرام اولین چیزی است که دنبال‌کنندگان شما می‌بینند، بنابراین برای نوشتن این قسمت دقت کافی به خرج دهید. از استیکرها، موقعیت جغرافیایی و کلمه‌‌‌های کلیدی استفاده کنید. کلمه‌‌‌های کلیدی اهمیت زیادی دارند. بهتر است قبل از نوشتن بیوی اینستاگرام، پیج بلاگرهای مشابه را ببینید و بررسی کنید.

فعالیت مداوم

برای بلاگر شدن به فعالیت و حضور مداوم در اینستاگرام احتیاج دارید. این افراد با اینستاگرام مثل دوست‌‌شان برخورد می‌کنند. آنها هرروز اینستاگرام‌‌شان را بررسی می‌کنند، روزانه یا چند بار در هفته پست می‌گذارند. محتوای آنها درباره زندگی روزانه و تجربه‌‌‌های جالب آنها است. یک بلاگر موفق هیچ وقت ۵ روز پشت سرهم پست نمی‌گذارد و بعد دو هفته ناپدید بشود.

داشتن اکانت تجاری

همه بلاگرها و اینفلوئنسرها در اینستاگرام و دیگر شبکه‌‌‌های اجتماعی اکانت کاری یا تجاری دارند. یک بلاگر صرف نظر از هر موضوعی که درباره آن فعالیت ‌‌‌می‌کند، برای مشاهده میزان تاثیرگذاری‌اش به داده احتیاج دارد. اینستاگرام هم در اکانت تجاری‌اش این داده‌‌‌ها را به شما می‌دهد. میزان تعامل مخاطبان با صفحه شما، تعداد کامنت، تعداد لایک، تعداد دفعاتی که محتوای شما منتشر شده است و تعداد دفعاتی که پست شما ذخیره شده است در اکانت تجاری اینستاگرام قابل مشاهده است.
به علاوه، برای اینکه بتوانید با برندهای مختلف ارتباط برقرار کنید و درآمد کسب کنید، به این اطلاعات احتیاج دارید. با توجه به این اطلاعات می‌توانید سلیقه مخاطبان را متوجه شوید. طبیعتا هرچقدر میزان تعامل مخاطبان در پستی بیشتر باشد، مردم به آن موضوع علاقه بیشتری دارند. اکانت تجاری اینستاگرام انواع مختلفی دارد (هنری، تجاری، بلاگر، تولیدکننده محتوا، شخصیت معروف و غیره) که با توجه به نوع کارتان می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.
استفاده از ویژگی‌‌‌های جدید اینستاگرام
بلاگرها و اینفلوئنسرها سریعا از ویژگی‌‌‌های جدید باخبر ‌می‌شوند و از آنها استفاده می‌کنند. در سال ۲۰۱۶ که اینستاگرام، بخش استوری را معرفی کرد، بلاگرها و اینفلوئنسرها اولین کسانی بودند که از آن استفاده کردند. آنها به دلایل مختلف استوری می‌گذارند. آنها در استوری زندگی روزانه‌‌شان را به اشتراک می‌گذارند، تصاویری را منتشر می‌کنند که مناسب پست نیست، و از همه مهم تر با مخاطبین‌‌شان ارتباط نزدیک‌تری برقرار می‌کنند. به طور کلی، بلاگرها اولین کسانی هستند که از قابلیت‌‌‌های جدید اینستاگرام مثل فیلترهای مختلف، نظرسنجی، سوال، پرسش و پاسخ، گیف‌‌‌های متحرک و ویژگی‌‌‌های دیگر استفاده می‌کنند.

ویژگی‌‌‌های یک بلاگر

بلاگر شدن چه ابزاری نیاز دارد؟

برای بلاگر شدن باید ابزارهای مورد نیاز را داشته باشید. اولا، برای اینکه بتوانید تصاویر خوبی بگیرید، باید روی ابزارهای عکاسی، دوربین خوب، یا گوشی هوشمند جدید سرمایه گذاری کنید. سعی کنید مهارت‌‌‌های عکاسی خودتان را ارتقا دهید یا با بلاگرهای عکاسی ارتباط بگیرید و از آنها در تیم خود استفاده کنید. برای رشد صفحه اینستاگرام‌تان به مهارت‌‌‌های نویسندگی، ارتباط موثر، اینستاگرام مارکتینگ، تولید محتوا و غیره احتیاج دارید.
البته لازم نیست در همه اینها متخصص شوید، سعی کنید در مسیر بلاگر شدن در این زمینه‌‌‌ها مطالعه کنید. برای ارتقای این مهارت‌‌‌ها به متخصص و مشاور اینستاگرام هم احتیاج دارید. برای ساخت استوری‌‌‌ها و تصاویر جذاب باید با اپلیکیشن‌‌‌ها و نرم افزارهای ویرایش عکس آشنا باشید. برای ساخت تصاویر جذاب به دوربین‌‌‌های مدرن و گران قیمت احتیاج ندارید، با استفاده از اپلیکیشن‌‌‌های متنوع تصاویر جذاب درست کنید.

بیشتر بخوانید: تبلیغات در اینستاگرام ؛ راهنمای کامل تبلیغات در اینستاگرام

افراد مورد نیاز در تیم یک بلاگر موفق

شاید در ابتدای مسیر بلاگر شدن به تیم احتیاج نداشتید و مجبور باشید همه کارها را خودتان انجام دهید. اما هرچقدر تعداد فالوئرهای‌تان بیشتر شود و معروف‌تر شوید، مسلما برای ادامه مسیر شغلی خود به یک تیم احتیاج دارید. این تیم متشکل از مشاور اینستاگرام، مدیر برنامه، گرافیست، عکاس و فیلم بردار است. هر یک از این افراد به شما در تولید محتوا، رشد صفحه اینستاگرام و برنامه ریزی شغلی شما کمک می‌کنند.

نکاتی برای بلاگر شدن

برای اینکه در مسیر بلاگر شدن به جاهای خوبی برسید، بهتر است نکات زیر را رعایت کنید و صفحه اینستاگرام خود را رشد دهید.

در مسیر بلاگر شدن برای موفقیت تلاش کنید

در اولین مرحله به این سوال‌‌‌ها جواب دهید، چرا ‌می‌خواهید اینستاگرام خود را توسعه دهید؟ آیا تعداد فالوئرها برای شما مهم است؟ آیا ‌می‌خواهید از بلاگری کسب درآمد کنید؟ ‌می‌خواهید با افراد بیشتری شبکه سازی کنید؟ یا برند شخصی خود را داشته باشید؟
اگر به این سوال‌‌‌ها پاسخ دهید و علت رشد صفحه‌تان را کشف کنید، متوجه می‌شوید که چه نوع محتوایی باید تولید کنید. براساس هدفی که انتخاب کردید، موفقیت را تعریف کنید. آیا هدف‌تان فالوئرهای بیشتر است یا به دنبال ترافیک یا فروش بیشتر هستید؟

یک برنامه منظم برای تولید محتوا تنظیم کنید

برای اینکه صفحه اینستاگرام خود را توسعه دهید، باید فعال باشید و به طور منظم پست بگذارید. اینستاگرام صفحه‌‌‌های فعال را دوست دارید و به آنها پاداش می‌دهید. اگر طبق یک برنامه منظم پست بگذارید، اینستاگرام محتوای شما را به افراد بیشتری نشان می‌دهد. اولین چیزی که باید درباره آن تصمیم بگیرید، موضوع پست‌‌‌های‌تان است. پست‌‌‌های شما باید برای مخاطبین ارزشمند باشد و یک استراتژی داشته باشد.
بهترین راه برای اینکه بدانید درباره چه چیزی پست بگذارید، این است که از فالوئرهای‌تان بپرسید. سعی کنید افراد مشابه خودتان را در اینستاگرام دنبال کنید. از دیگران کپی نکنید، استراتژی آنها را یاد بگیرید و تلاش کنید استراتژی آنها را با توجه به کسب‌وکار خودتان مدل سازی کنید. از ابزارها و تقویم‌‌‌های محتوایی استفاده کنید. اگر در زمان مناسب پست بگذارید، می‌توانید به مخاطبان هدف خود دست پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: تقویم محتوایی چیست و ایجاد تقویم محتوایی چه کمکی می‌کند؟

اگر سایت دارید، آدرس آن را در اینستاگرام ذکر کنید

زمانی که تمرکزتان را روی اینستاگرام می‌گذارید، با استفاده از ابزارهای خود اینستاگرام می‌توانید مخاطبین را به وبلاگ خودتان دعوت کنید. در اینستاگرام به وبلاگ‌تان اشاره کنید و از فالوئرها بخواهید که به آن سر بزنند. برای اشاره کردن به وبلاگ، اولین کار گذاشتن لینک وبلاگ در بیو صفحه اینستاگرام است.
برای تبلیغ وبلاگ‌تان می‌توانید از استوری استفاده کنید. مردم در استوری خود واقعی شما را می‌بینند و با شما ارتباط نزدیک‌تری برقرار می‌کنند. استوری اینستاگرام مانند یک نمایش تلویزیونی زنده است. کاربران دوست ببینید شما همین الان چه کار می‌کنید. می‌توانید از استوری برای نشان دادن خودتان و زندگی‌تان استفاده کنید. مهم‌ترین نکته استوری این است که به مردم اطلاعات و ارزش رایگان بدهید. در استوری به وبلاگ خود اشاره کنید و آنها را به دیدن آن دعوت کنید.

در هر پست با مخاطبین هدف‌تان صحبت کنید

علاوه بر ثبات در تولید محتوا، مهم‌ترین مسئله در فرایند بلاگر شدن، حفظ ارتباط و تناسب است. فقط برای اینکه پست بگذارید، پست نگذارید. مطمئن شوید که محتوای شما مسئله مخاطب ایده‌آل شما را حل ‌‌‌می‌کند. بهترین راه این است که از مخاطبین هدف‌تان بپرسید که چه چیزی دوست دارند. از ابزارهای اینستاگرام برای نظرسنجی استفاده کنید و بازخورد مخاطبان را دریافت کنید.
اگر تصاویر سفرهای‌تان را در اینستاگرام می‌گذارید، به مخاطبین بگویید که کجا هستید و چگونه می‌توانید به آنها کمک کنید. مردم با داستان شما ارتباط برقرار می‌کنند و بهترین راه این است که شما را بشناسند. فراموش نکنید که هر چیزی که پست می‌کنید، برای مخاطبین و فالوئرها است. فکر کنید برای یکی از فالوئرها یا خواننده‌‌‌های وبلاگ‌تان می‌نویسید و بعد تولید محتوا کنید.

از اهمیت هشتگ‌‌‌ها غافل نشوید

هیچ وقت استفاده از هشتگ مناسب را نادیده نگیرید. مردم به کمک هشتگ‌‌‌ها شما را پیدا کرده و دنبال می‌کنند. بهترین ویژگی هشتگ‌‌‌ها این است که مردم می‌توانند هشتگ‌‌‌ها را دنبال کنند. یعنی حتی اگر شما را دنبال نکنند، صفحه شما برای آنها نشان داده می‌شود. در اینستاگرام برای هر پست می‌توانید از ۳۰ هشتگ استفاده کنید. در هر پست از هشتگ‌‌‌های مناسب و مرتبط استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: اینستاگرام مارکتینگ در سال ۲۰۲۱

جمع‌بندی

با اینکه این روزها بلاگرها و اینفلوئنسرهای زیادی می‌بینیم، اما بلاگرهای موثر و موفق تعداد کمی دارند. این افراد در جامعه مخاطبین‌شان فرد تاثیرگذاری هستند، ارزشی را به آنها ارائه می‌کنند و یا مشکلی را حل می‌کنند. بنابراین بلاگر شدن فقط ساخت یک اکانت اینستاگرام و تولید محتوا نیست. برای بلاگر شدن علاوه بر مهارت‌های اینستاگرام و تولید محتوا، باید اعتماد به نفس داشته باشید، خودتان را بشناسید و به دنبال ارائه شخصیت و برند شخصی خودتان باشید. در نهایت، موفقیت در بلاگری یک شبه یا یک ساله به دست نمی‌آید، بلکه به صبر و تلاش مداوم احتیاج دارد.

80 دیدگاه‌ها
 1. مهتاب ايماني می گوید

  عالي بود ممنون

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   ممنون از شما که به ما فیدبک میدین 🙂

 2. امیر می گوید

  سلام تعداد فالوئر هام ۱۳۰۰ تا هست و اینکه میخوام پیجم رو ارتقا بدم به بلاگر شدن فقط موضوع نمیدونم چی انتخاب کنم ….

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂 برای انتخاب موضوع می‌تونین به دو روش اقدام کنین. یا دنبال چیزی باشین که توش مهارت دارین و می‌تونین درباره‌ش تولید محتوا کنین، یا سراغ موضوعاتی برید که برای مردم جذابه و خلاء در اون حوزه حس میشه. امیدواریم موفق باشین.

 3. دنیا می گوید

  سلام ما پیج گلفروشی آنلاین داریم و طبیعتا بعضی از روز ها سفارش نداریم و چیزی برای استوری کردن نداریم.پیشنهاد تون برای روزایی که سفارش نداریم چیه که بازید های پیج مون پایین میاد.

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   بهترین کار برای چنین روزهایی اینه که محتوای مرتبط با کارتون آماده کنین و با مخاطبانتون به اشتراک بذارین. مثلا گل‌های عجیب و غریب رو بهشون معرفی کنین، چند مدل گیاه آپارتمانی معرفی کنین، روش تکثیرشون رو یاد بدین، یا هر موضوعی که فکر می‌کنین می‌تونه یه مشکلی رو از مخاطبانتون حل کنه و چیزی بهشون یاد بده. در کنارش هم می‌تونین گاهی از قابلیت‌های اینستاگرام برای پرسش و پاسخ استفاده کنین.
   امیدواریم چرخ کسب‌وکارتون به خوبی بچرخه 🙂

 4. Roqm می گوید

  سلام خسته نباشید من میخوام که یک پیج بزن و در اون تولید محتوا کنم و یه جورایی بلاگر بشم و کار خودم رو تبلیغ کنم ولی نمیدومم از کجا شرووع کنم 😕

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام و سلامت باشین 🙂
   برای تولید محتوا خیلی ساده سعی کنین نکات مربوط به کسب‌وکارتون رو به مخاطبانتون یاد بدین. مثلا یکتانت تلاش می‌کنه در حوزه‌ی دیجیتال مارکتینگ نکاتی رو که می‌دونه برای مخاطبانش جذابه بهشون یاد بده و باهاشون به اشتراک بگذاره.
   امیدواریم تونسته باشیم کمکتون کنیم.

 5. افشار می گوید

  عالی بود ممنون از نگارش خوبتون
  امیدوارم بتونم یک بلاگر خوب بشم . من کارم ساختن تاپر های روی کیک و خود کیک هست . حتمابازم ازتون اطلاعات میگیرم . چون شما اطلاعاتتون کامله و بی عیب
  ممنووووونم

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   به‌به چه کار جذابی. براتون آرزوی موفقیت می‌کنیم 🙂
   ما از شما ممنونیم ک بهمون فیدبک دادین. باعث افتخارمونه که همراه ما هستین.

 6. fati می گوید

  سلام من تازه میخوام شروع کنم با فالور صفر بنظرتون اول فالور جمع کنم بعد شروع کنم یا اول پست بزارم

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   اگر می‌خواین کارتون حرفه‌ای باشه پیشنهاد ما به شما اینه که اول با پست گذاشتن شروع کنین. مخاطب باید بدونه چه صفحه‌ای رو داره فالو می‌کنه. حتی سعی کنین در ابتدای کار صفحه‌تون رو با ۹ یا ۱۰ تا پست راه‌اندازی کنین و بعد از اون دونه دونه پست بگذارین.

 7. دینا می گوید

  سلام خسته نباشید اول اینکه ممنونم از مطالب مفیدتون
  من میخوام یه پیج بزنم ولی بعضی ها میگن که اول در صفحات مجازی دیگر بزن و اگه دیدی کارت خوب پیش رفت در اینستاگرام بزن میخواستم بدونم نظر شما چیه

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   ما نمی‌دونیم کاری که شما می‌خواین انجام بدین در چه زمینه‌ای هست اما این توصیه‌ها رو براتون داریم:
   ۱. اول این که باید بدونین چه کسایی مخاطب کاری که می‌خواین در صفحه‌‌تون انجام بدین هستن. بدونین این افراد توی چه رنج سنی‌ای هستن، علاقمندی‌هاشون چیه، چه شغلی دارن یا هر اطلاعات دیگه‌ای که برای این تصمیم بهتون کمک می‌کنه (به این کار میگن شناخت پرسونا)
   ۲. بعد ببینین این افراد بیشتر توی کدوم پلتفرم‌های سوشال فعال هستن. مثلا بیشتر توی یوتیوب فعالن یا توی اینستاگرام، توییتر، آپارات یا جاهای دیگه.
   ۳. فراموش نکنین که محتوای خوب همیشه راهش رو پیدا می‌کنه. بعد از اینکه پلتفرم مناسب رو انتخاب کردین، بیشتر تمرکزتون رو روی تولید محتوای مناسب و جذاب بذارین.
   اگر باز هم سوالی داشتین حتما ازمون بپرسین.
   امیدواریم موفق باشین.

 8. معصومه می گوید

  سلام من هدفم این ک یه بلاگر خیلی معروف بشم و بتونم مردم و شاد کنم و همه منو بشناسن و من الان ۱۴ سالمه ب نظر شما سنم کمه و من نمیتونم بلاگر بشم؟ و اینک دوست دارم مث اکیپ‌های دیگه بلاگر کلیپ بشم ینی کلیپ بسازم و معروف شم
  اولین کاری ک شما میگید بکنم چیه؟
  و اینکه مادر من متاسفانه اجازه نمیده اینستا نصب کنم و مجبورم از طریق لایکی بلاگر شم که یکم بزرگتر شدم مامانم اجازه داد اینستا نصب کنم یا اینکه وقتی مادرم دید معروف شدم بزاره. امیدوارم ک معروف شم و اینکه من میتونم با شما صحبت کنم و مشاوره کامل بگیرم یا اینک کسی و سراغ دارید ک مشاوره بده؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام، روزتون بخیر 🙂
   خیلی برای ورود به این حوزه عجله‌ نکنین. اگر می‌خواین می‌تونین برای درک سلیقه‌ی مخاطب‌ها فعلا از پلتفرم‌های دیگه (مثل لایکی) شروع کنین و در واقع آزمون و خطا کنین تا هر وقت امکانش رو داشتین، پیج خودتون رو توی اینستاگرام راه‌اندازی کنین و دقیقا بدونین باید در چه مسیری حرکت کنین.
   درباره‌ی مشاوره هم پرسیده بودین. خیر متاسفانه، کسی رو توی مجموعه نداریم که معرفی کنیم.

 9. بهاره می گوید

  سلام، چه زمانی باید به فکر امنیت پیج باشیم؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   شما همیشه باید به فکر امنیت پیجتون باشین و برای این کار هم لازم نیست که امنیت پیجتون رو به کسی بسپارین. فقط کافیه از تنظیمات اینستاگرامتون تایید دو مرحله‌ای رو فعال کنین.

 10. کتایون می گوید

  سلام خیلی مطالب مفیدی بود ممنون،من جدیدا کارمو ازدست دادم و میخوام یه بلگر بشم که در کنار خانه داری بتونم کسب درآمد کنم به نظرتون چطور شروع کنم و تو چه زمینه ایی و مطالبشو از کجا پیدا کنم؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   زمینه‌هایی که شما می‌تونین در اون‌ها فعالیت کنین خیلی زیادن اما برای راحتی انتخابتون می‌تونین اول از بین این دو دسته انتخاب کنین:
   ۱. سراغ مسائلی برید که توشون مهارت دارین یا بهشون علاقه دارین و می‌تونین درباره‌شون تولید محتوا کنین.
   ۲. موضوعی رو انتخاب کنین که مردم بهش نیار دارن و پیج‌های خوبی توی اون زمینه کار نمی‌کنن.
   با دونستن اینکه توی دسته‌ی ۱ قرار می‌گیرین یا دسته‌ی ۲، راحت‌تر می‌تونین تصمیم‌گیری کنین.
   درباره‌ی پیدا کردن مطالب، بستگی به موضوعتون داره. مثلا اگر شما یه صفحه داشته باشین که توش درباره‌ی تازه‌‌های دنیای تکنولوژی صحبت می‌کنین، باید منابع خیلی معتبری داشته باشین تا مخاطب بهتون اعتماد کنه. مثلا چندتا سایت معتبر خارجی رو بشناسین که ازشون به عنوان منبع استفاده کنین. اما اگر یه پیج آشپزی یا بافتنی با قلاب داشته باشین بیشتر تجربه‌های خودتون می‌تونه کمکتون کنه و در کنارش می‌تونین از جستجو در گوگل هم استفاده کنین.
   امیدواریم تونسته باشیم کمکتون کنیم.
   موفق باشین. 🙂

 11. پیمان می گوید

  سلام وقت بخیر.من چندسال تجربه بازاریابی و فورش حضوری دارم میخوام پیجی بزنم و در این مورد تولید محتوای آموزشی بکنم.
  اول آموزشهای لازم رو ببینم بعد پیج بزنم یا پیج رو بزنم در کنار تولید محتوایی که میکنم آموزش هم ببینم ؟؟؟ ممنون

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام، وقت شما هم بخیر.
   همه چیز بستگی به میزان تجربه‌ی شما داره. اگر تجربه و دانشتون در حدی هست که می‌تونین چیزی به مخاطبتون یاد بدین، حتما شروع کنین و همزمان آموزش هم ببینین تا مطالب به‌روزتر و دقیق‌تری رو بتونین آموزش بدین.
   اما اگر فکر می‌کنین فعلا آمادگی آموزش رو ندارین، اول یک دوره‌ی آموزشی بگذرونین تا بتونین قوی شروع کنین.
   امیدواریم موفق باشین 🙂

 12. صبا می گوید

  سلام وقتتون بخیر .مرسی از مطالب مفیدتون.من استعدادم توی آشپزی و کیک و شیرینی پزی هستش. بنظرتون میتونم از همین طریق توی اینستاگرام فعالیت داشته باشم و یک بلاگر خوب بشم؟یعنی این کار طرفدار داره؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام
   خوشحالیم که مطالب براتون مفید بودن.
   چرا نتونین؟ مخصوصا توی شرایط کرونا و با محدودیت‌هایی که هست، خیلی‌ها به شیرینی‌پزی علاقمند شدن. نکته‌ای که احتمالا به موفقیتتون کمک کنه اینه: خلاقیت!
   اگر بتونین به نوعی کار متفاوت و خاص ارائه بدین حتما می‌تونین بلاگر خوبی باشین. ممکنه این خاص بودن در نحوه‌ی کیک‌پزی شما باشه، یا مثلا در ابزاری که ازشون استفاده می‌کنین، یا حتی دکور جایی که شیرینی‌پزی می‌کنین و ویدئو ضبط می‌کنین.
   امیدواریم که موفق باشین 🙂

 13. Donya می گوید

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون
  من میخوام که تو اینستا یه پیج درسی بزنم
  باید از همون اول اکانت تجاری داشته باشم.؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام، خوشحالیم که مطالب براتون مفید بودن 🙂
   بایدی وجود نداره. این مورد کاملا بستگی به احتیاجات شما و انتظاراتتون از اکانت اینستاگرامتون داره.
   مثلا اگر می‌خواین پیجتون رو در حالت شخصی (private) نگه دارین، تجاری بودن اکانت این امکان رو ازتون می‌گیره.
   یا اگر به ابزار آنالیز اینستاگرام احتیاج دارین و می‌خواین ازش استفاده کنین باید پیج رو به حالت تجاری در بیارین.
   امیدواریم تونسته باشیم بهتون کمک کنیم.

 14. فاطمه می گوید

  سلام مطالبتون عالی بود
  میخوام بدونم ک چطور دیده بشم تو چشم انلاین شاپ ها تا بتونم تبلیغ بگیرم تو حوزه فشن بلاگری
  باید خودم ب انلاین شاپ ها پیام بدم و درخواست تبلیغ کنم ایا؟هزینه تبلیغ ۱۰ کا فالور چقدره؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام. خوشحالیم که براتون مفید بوده 🙂
   این‌که خودتون پیشنهاد تبلیغات رو به کسی بدین خیلی توصیه نمی‌شه. می‌تونین به جاش توی پیجتون اعلام کنین که تبلیغات می‌پذیرین یا از پتلفرم‌های اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کنین. ما هم چنین پلتفرمی داریم به اسم «جریان» که می‌تونین باهاشون در تماس باشین. https://www.jaryan.net/

 15. شیوا می گوید

  سلام عزیزم
  من ناخنکارم پیجم ۱کا هست میخوام بلاگر شم ولی واقعا نمیدونم از کجا و چطور شروع کنم
  بنظرتون پیج جدیدی با موضوع جدید بزنم یا کم کم خودمو وارد همین پیج ناخنم بکنم
  چون تاالان فقط مختص کارهای ناخنم بود حتی آموزش هم نداشتم خیلی صاف و ساده

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام دوست عزیز
   همونطور که توی مقاله اشاره کردیم تفاوت بلاگر با کسی که فقط فالوورهای بالایی داره اینه که بلاگر به دنبال تولید محتوای باکیفیت و جذاب می‌ره. شما هنر لازم برای این کار رو دارین، چرا ازش استفاده نمی‌کنین؟ می‌تونین توی همین پیج به آموزش طرح‌های خاص ناخن بپردازین. می‌تونین بعضی پست‌هاتون رو به نکات مراقبتی ناخن اختصاص بدین یا هر موضوع دیگه‌ای که فکر می‌کنین توی حوزه‌ی تخصص شما برای مخاطبتون جذابه. همین پیح رو با محتواهای جدید ارتقا بدین و مخاطبانتون رو خوشحال کنین.
   امیدواریم موفق باشین 🙂

 16. rfm می گوید

  سلام من طب سنتی کارمیکنم نمیدونم چه هدف گزاری تو پیج و کارم داشته باشم که موفق تر عمل کنم. یجور سردرگم هستم

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام
   شما باید اول به شناخت دقیق از مخاطبتون برسین و ببینین که چه مشکلی رو می‌خواین از مخاطبتون حل کنین.
   تماشای لایو «جریان» می‌تونه بهتون کمک کنه. لینکش رو همین‌جا براتون قرار می‌دیم.
   https://www.instagram.com/tv/CNfnt_oAKBF/?igshid=17yi8cnzj0698

   موفق باشین 🙂

 17. نازلی می گوید

  سلام با تشکر از اطلاعات خوبتون من قصد دارم بلاگر بشم ولی نیاز به یک مشاور اینستاگرام دارم چون میخوام از صفر شروع کنم باید کسی باشه در تولید محتوا بهم کمک کنه که راهم رو درست برم شما نمیتونید معرفی کنید؟ ممنون میشم کمی راهنمایی کنید

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام. ممنونیم از شما که بهمون فیدبک میدین 🙂
   آقای پارسا کاکویی سرپرست بازاریابی محتوای کانون ایران نوین هستن. پیج جریان به تازگی باهاشون یه لایو مشترک داشته که فکر می‌کنیم بتونه کمکتون کنه و تا حدی جوابگوی سوالاتتون باشه. لینکش رو براتون قرار می‌دیم.
   https://www.instagram.com/tv/CNfnt_oAKBF/?igshid=17yi8cnzj0698

 18. محمد می گوید

  دوست عزیز چطوری با بلاگر های دیگ کار بدیم بیرون ؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   برای ارتباط با سایر بلاگرها بهتره خودتون شخصا اقدام کنین.
   برای شروع ارتباط می‌تونین براشون کامنت بگذارین و باهاشون اینترکشن داشته باشین تا شما رو به خاطر بسپارن. احتمال اینکه آدم‌ها برای کار به افرادی که از قبل می‌شناسن اعتماد کنن بیشتره.

 19. طاها می گوید

  سلام من می خواهم بلاگر شم. با موضوع طنز. چجوری شروع کنم که فاوور های بیشتری داشته باشم؟؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام
   محتوای خوب و جذاب راهش رو پیدا می‌کنه. کار خوب ارائه بدین و صبر داشته باشین 🙂
   در ضمن می‌تونین لایو آخر پیج اینستاگرام «jaryan.social» رو هم ببینین. می‌تونه براتون کمک‌کننده باشه. لینکش همین پایین هست.
   https://www.instagram.com/tv/CNfnt_oAKBF/?igshid=17yi8cnzj0698

   موفق باشین 🙂

 20. مبینا سالاری می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من میخوام یه پیج در اینستاگرام راه اندازی کنم و موضوعشم حمایت از دخترا هست ولی نمیخوام چهرم مشخص بشه و فقط صدام باشه بنظرتون میتونم بلاگر بشم

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام دوست عزیز.
   بله، چرا نتونین؟ بلاگرهایی هستن که دارن با این شیوه تولید محتوا می‌کنن.
   امیدواریم موفق باشین 🙂

 21. sahar می گوید

  سلام خیلی مطالب موثری بودمن نقاشی میکنم و میخوام تازه شروع کنم و از فضای مجازی استفاده کنم برای پیشرفت وازطریق جمع کردن فالور کسب درامد کنم ولی نمیدونم چجوری لطفا یکم راهنمایی کنیدچطور میشه از بقیه بلاگرا کمک گرف!

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂 خوشحالیم که مطلب براتون مفید بوده.
   برای ارتباط با سایر بلاگرها می‌تونین بعد از اینکه کمی فالوور گرفتین با پلتفرم‌هایی مثل «جریان» کار کنین که واسطه‌ای میشن بین شما و بلاگری که می‌خواین باهاش کار کنین و کار کردن باهاشون مزایایی هم داره، یا می‌تونین خودتون شخصا اقدام کنین.
   برای شروع ارتباط به صورت شخصی می‌تونین برای بلاگرهای مد نظرتون کامنت بگذارین و باهاشون اینترکشن داشته باشین تا شما رو به خاطر بسپارن. احتمال اینکه آدم‌ها برای کار به افرادی که از قبل می‌شناسن اعتماد کنن بیشتره.

 22. ژیکو می گوید

  چه خوب و با حوصله جواب ها رو دادید. حتی تکراری ها رو. لایک به تولید محتواتون👍

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   ممنونیم از این که بهمون انرژی می‌دین‌ 🙂

 23. ندا می گوید

  سلام وقتتون بخیر ممنون از مطلب خوبتون.. من پیج کتاب نمدی کودک دارم… خودم کتابهارو درست میکنم… میتونید ایده بدیدن که چه طور در کنارش بلاگری کنم؟ مخصوصا تو استوری..برای تولید محتوا هم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام
   وقت شما هم بخیر و ممنون از فیدبک خوبتون 🙂
   چه کار جذابی! درباره‌ی محتوا پرسیدین. اگر درست متوجه شده باشیم کار شما ارتباط نزدیکی با قصه‌گویی داره. قصه‌گویی چیزیه که آدم‌ها رو با هم آشنا و به همدیگه جذبشون می‌کنه.
   این توانایی رو در خودتون دست کم نگیرین و سعی کنین محتواتون رو با قصه ارائه بدین.
   می‌تونین کارتون رو به دیگران آموزش بدین. از سطوح مبتدی شروع کنین و به تدریج پیشرفته‌ترش کنین. درباره‌ی ابزاری که باهاشون کار می‌کنین صحبت کنین، پارچه‌های نمدی رو به آدم‌ها بشناسونین و بهشون یاد بدین اگر بخوان پارچه‌ی با کیفیت تهیه کنن باید به چه نکاتی دقت کنن و هزارتا نکته‌ی دیگه که شما تجربه‌شون کردین و می‌تونین به بقیه انتقال بدین.
   چیز دیگه‌ای که در پیج‌های کاری می‌تونه خیلی جذاب باشه، دیدن پشت‌صحنه‌ی کار برای افراده. این پشت‌صحنه‌ها اگر با سلیقه درست بشن می‌تونن برای آدم‌ها جذاب باشن.
   امیدواریم تونسته باشیم کمکتون کنیم.
   موفق باشین 🙂

 24. فائزه می گوید

  سلام.من میخوام پیج اینستا حذف دائمی کنم ولی موفق نمیشم مراحلش به چه صورته/داخل گوگل هم جستجو کردم ولی موفق نمیشم.ممکنه منبع بخم معرفی کنید

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   کاری که باید بکنین اینه که از اپلیکیشن اینستاگرام برای این کار استفاده نکنین. بهتره این کار رو با کامپیوتر شخصیتون انجام بدین. اگر هم می‌خواین از گوشیتون استفاده کنین تمام مراحل رو با مرورگرتون انجام بدین، نه با اپلیکیشن اینستاگرام.
   اول روی لینک https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ کلیک کنین. توی صفحه‌ای که براتون باز میشه نام کاربری و کلمه‌ی عبورتون رو وارد کنین. شما وارد صفحه‌ی حذف اکانت شدین.
   اینستاگرام از شما دلیل حذف اکانت رو می‌پرسه. می‌تونین گزینه‌ی something else رو انتخاب کنین. توی باکس پایین یک بار دیگه پسوردتون رو وارد کنین و بعد هم روی گزینه‌ی delete کلیک کنین. دقت کنین که با این کار، اینستاگرام اول اکانت شما رو یک ماه به حالت تعلیق درمیاره (یعنی کسی نمی‌تونه اطلاعات صفحه‌ی شما رو ببینه) و بعد از یک ماه صفحه‌تون رو به طور دائمی حذف می‌کنه.
   توی این یک ماه اگر پشیمون بشین می‌تونین باز هم اکانتتون رو بازیابی کنین.
   امیدوارم مفید بوده باشه.

 25. Shirin می گوید

  سلام من میخوام بلاگر بشم اما نمیدونم باید از کجا شروع کنم و اصلا ایده خاصی ندارم رمان میتونم بنویسم… زبان ترکی استانبولی هم بلدم …حتی بازیگر خوبی هم میتونم باشم ولی ایده ای ندارم و پیش خودم فکر میکنم ن بابا اصلا با این موضوع یا مهارت ک نمیتونم فالوور جذب کنم و یه جورایی وقتی رقیب هامو میبینم ناامید میشم و میگم ن نمیتونم ترس از شکست دارم و نمیتونم شروع کنم نمیدونم چیکار کنم

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   موضوعی که شما برای بلاگری انتخاب می‌کنین می‌تونه دو حالت داشته باشه، یا چیزی باشه که توش مهارت دارین و می‌تونین درباره‌ش تولید محتوا کنین، یا چیزی باشه که برای مردم جالبه و دوست دارن دنبالش کنن. تصمیم نهایی با شماست.
   درباره‌ی رقبا صحبت کردین. اتفاقا کار کردن در حوزه‌ای که هیچ رقیبی نداره خیلی سخته چون شما عملا هیچ نمونه‌ی کاری ندارین. به رقیب‌ها به عنوان کسایی نگاه کنین که می‌تونین از تجربه‌هاشون استفاده کنین. اینجوری کمتر استرس خواهید داشت 🙂
   اگر نمی‌دونین چه محتوایی تولید کنین پیشنهاد می‌کنیم لایوهای پیج «جریان» رو ببینین. به خصوص این لایوشون با آقای کاکویی که ایده‌های تولید محتوا رو توش توضیح دادن:
   https://www.instagram.com/tv/CNfnt_oAKBF/?igshid=1uypz1ycerzkl

 26. مرتضی می گوید

  ممنون از مقاله مفیدتون.
  یه سوال؛ من دانشجوی رشته حقوق هستم. آیا بلاگری در زمینه حقوق و موضوعات کاربردی این رشته میتونه در اینستاگرام بازخورد مناسبی داشته باشه و برای مخاطب جذابیت داشته باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنین.

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂 ممنون از شما که به ما فیدبک می‌دین.
   حداقل کسانی که می‌تونن به شما جذب بشن دانشجویان یا فعالان حوزه‌ی حقوق هستن. اگر بتونین قوانین رو طوری بیان کنین که مخاطب اون‌ها رو کاربردی ببینه و حس کنه براش مفید هستن، چرا که نه. می‌تونه جذاب باشه.
   موفق باشین.

 27. رامسین می گوید

  سلام و خسته نباشید ممنون از مطالب خوبتون سوال من این هست که من الان حدود ۲۰۰ تا فالوور دارم و نمیدونم باید چیکار بکنم تا فالوور هام افزایش پیدا کنه من دوبله طنز میکنم و اینکه باید چطور تبلیغ بکنم پیجم رو؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام، روزتون بخیر‌ 🙂
   ممنون از شما که می‌خونین و بهمون فیدبک می‌دین. برای افزایش فالوور یک راه تضمینی هست، اونم این که مخاطب شما از محتواتون لذت ببره. به رفتار خودتون به عنوان کاربر اینستاگرام دقت کنین، چج.ر پیج‌هایی رو دنبال می‌کنین؟ قطعا پیج‌هایی که از محتواشون لذت می‌برین. مخاطبان شما هم همینطور هستن. اگر خیالتون از بابت محتوا راحته، به دوستان و آشناهاتون بسپارین که پیجتون رو به بقیه معرفی کنن. برای تبلیغات هم می‌تونین از پلتفرم‌های تبلیغات در اینستاگرام مثل «جریان» استفاده کنین. https://www.jaryan.net/

 28. mahla می گوید

  واقعا واقعا واقعا عالی و بسیار مفید بود بسیار ممنون از زحمات شما…
  من میخواستم بدونم الان من یک پیج اینستاگرام زدم برای رشتم که عکاسی هستش ولی این پیج صفر صفر هستش میخواستم بدونم اول این که پست های زیادی بزارم و بعد شروع به تبلیغات پیجم بکنم و یا ۳ تا پست بزارم و تبلیغات رو شروع کنم؟ برای داشتن پیج موفق باید پیج بسته و پرایویت باشه یا باز باشه؟
  و سوال دیگه ای هم که داشتم ازتون این بود که اگر لطف کنید چند تا از راه های رایگان که میتونم پیجم رو تبلیغ بکنم بهم بگید و با توجه به این که پیج شخصی خودم ۱۰۶۰ تا فالوور دارد.

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام، خیلی خیلی خیلی ممنونیم از فیدبک شما 🙂
   کارشناس‌های تبلیغات در اینستاگرام همیشه به این تأکید دارن که اول پیجتون رو راه بندازین، اجازه بدین جا بیفته و حدودا چند ماهی از شروع فعالیتتون بگذره و بعد شروع به تبلیغات کنین. قبل از اون می‌تونین توی دوست‌ها و آشناها پیجتون رو گسترش بدین و ازشون بخواین شما رو دنبال کنن و بهتون به عنوان مخاطب فیدبک‌های واقه‌گرایانه بدن تا بتونین رشد کنین.
   بعد از اینکه کمی پیجتون جا افتاد شروع به تبلیغات کنین.
   بهتره که پیجتون باز باشه تا کسایی که سراغ پیجتون میان ببینن محتواتون چیه و اگر علاقمندن فالوتون کنن.
   درباره‌ی تبلیغ رایگان چیزی که مرسومه روش تهاتر هست. یعنی شما به پیج‌هایی که از نظر فالوور و اینترکشن در حد پیج شما هستن، درخواست بدین که پیج شما رو تبلیغ کنن و شما هم در ازاش اون پیج رو تبلیغ کنین. این مدل تبلیغات فقط در حالتی ممکنه که دوتا پیج در سطح هم باشن و هیچ‌وقت پیجی که فالوورهای چندهزارتایی یا میلیونی داره نمیاد پیج تازه تاسیس رو به صورت رایگان تبلیغ کنه.
   امیدواریم که تونسته باشیم کمکتون کنیم.
   باز هم اگر سوالی بود ما در خدمتیم 🙂

 29. سارا می گوید

  من میخوام بلاگری را شروع کنم در زمینه علم بخصوص علم فضا و نجوم و تکنولوژی های مربوط به آن (من به همه این موضوع هایی که گفتم علاقه زیادی دارم) و همگام با اینستاگرام در یوتیوب هم فعالیت کنم و ویدیو بگذارم و پس از مدتی که به رشد معقولی و متوسطی رسیدم به اینها سایت مخصوص اخبار و فعالیت های علمی هم بزنم و بعدا محصولات فیزیکی مریوط به این حوزه ها را هم بفروشم بنظرتون هدف و نقشه ای که طراحی کرده ام خوبه؟؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   به نظر ایده‌‌های خوبی دارین و مسیر کاملی رو برای خودتون مشخص کردین. امیدواریم همه چیز به خوبی پیش بره.
   فقط یه مورد رو در نظر داشته باشین که گاهی وقت‌ها آدم‌های دیگه شبیه به ما فکر نمی‌کنن و ممکنه چیزهایی غیر از مطالب ما براشون جالب باشه. این ابدا به این معنی نیست که شروع نکنین. اتفاقا شروع کنین و پیش برین ولی دقت کنین که همیشه نظر مخاطب هم این وسط نقش تعیین کننده‌ای داره. پس هر از چندگاهی یه بررسی انجام بدین، محتواهاتون رو با تغییرات کوچیک ارائه بدین و نست کنین که کدوم برای مخاطب‌هاتون جذاب‌تر بوده.
   موفق باشین.

 30. پریسا می گوید

  سلام خسته نباشید من میخوام یه پیج برای دختر ۶ سالم بزنم خودش به تنهایی خیلی فعاله و به نظرم کلیپای خوبی میگیره حرفای جالب میزنه اما نمیدونم چجوری باید پیجو شروع کنم اولش چی بزارم تو پیج

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام و روزتون بخیر 🙂
   بچه‌ها به خودی خود شیرین هستن و همیشه طرفدارهای خودشون رو دارن. ممکنه حتی با انتشار اولین پست‌ها، با سیلی از کامنت‌ها مواجه بشین یا حداقل بعد از چند تا ویدیو، دستتون بیاد که چه چیزی طرفدار بیشتری داره.
   البته گرفتن این تصمیم و وارد کردن کودک به فضای محازی تصمیم پیچیده‌ایه. با توجه به اینکه این مساله با فرزندتون در ارتباطه، خیلی حساسه و بهتره قبل از اینکه وارد این حوزه بشین با یک روان‌شناس کودک مشورت کنین و با آگاهی کودکتون رو وارد این فضا کنید که خدای نکرده در آینده آسیبی از این تصمیم نبینه.
   امیدواریم هر تصمیمی که گرفتین موفق باشین.

 31. رسپینا می گوید

  سلام روزتون بخیر من یه پیجی دارم که راجع به شهرمحل زندگیمونه ۲۶۰۰ فالوور دارم کمو بیش سعی میکنم فعال باشم نمیدونم چطور میتونم بیشتر موفق باشمو پیجم بازخورد و بازدید بیشتری داشته باشه فقط راجع به شهر نوشتن کمی موصوع ادم کم میاره نمیدونم چطوری پیشرفت کنم

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   روز شما هم بخیر باشه. برای ایده‌پردازی محتوای پیج می‌تونین لایو «جریان» رو با آقای پارسا کاکویی تماشا کنین. ایده‌های خوبی برای ایده گرفتن بهتون معرفی می‌کنن. لینکش رو براتون همین‌جا قرار می‌دیم.
   https://www.instagram.com/tv/CNfnt_oAKBF/?igshid=1uypz1ycerzkl
   اگر هم از ما چندتا ایده بخواین می‌تونیم بهتون این ایده‌ها رو ارائه کنیم: صحبت درباره‌ی آثار تاریخی شهر، عکس‌های زیبا از مکان‌های تفریحی شهر، معرفی مکان‌هایی از شهر برای اوقات فراغت در آخر هفته‌‌ها، اخبار مهم شهر، نام قدیمی کوچه و خیابان‌های شهر، داستان‌های قدیمی درباره‌ی شهر و اتفاقاتی که توش افتاده، استوری کردن عکس‌های زیبا و مناظر، معرفی آدم‌های بزرگ و سرشناس و چندین مورد دیگه که شما قطعا با توجه به اینکه شهر رو می‌شناسین و پتانسیلش رو درک می‌کنین بهتر می‌تونین بهشون فکر کنین.
   امیدواریم تونسته باشیم کمکتون کنیم.
   موفق باشین.

 32. parmis می گوید

  سلام. من بلاگری را شروع کردم ولی رشته بلاگریمو بلاگر رزمی کار گرفتم و از چالش های تیک تاک هم استفاده میکنم ایا به نظرتون خوبه یا نه؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   موضوعی که انتخاب کردین موضوع خاصیه. این می‌تونه یه مزیت بزرگ باشه براتون. اما خوب یا بد بودن کار شما فقط به موضوعتون بستگی نداره. این که چه محتوایی تولید می‌کنین و از چه راهکارهایی برای جذب مخاطب استفاده می‌کنین بسیار مهم‌تره. پس به نظر بهتره جواب سوالتون رو از مخاطبانتون بخواین. ببینین محتواهاتون رو دوست دارن؟ بیشتر توی چه رده‌ی سنی‌ای هستن؟ چه نوع محتوایی براشون جذاب‌تره؟ از چالش‌های تیک‌تاک بیشتر خوششون میاد یا از بقیه‌ی پست‌هاتون؟ می‌تونین این سوال‌ها رو مستقیم ازشون بپرسین یا از آمار پست‌هاتون به جواب برسین.
   امیدواریم تونسته باشیم کمکتون کنیم.
   موفق باشین.

 33. heliya می گوید

  سلام من ۲۵۰۰ تا فالوور دارم و پیجم فوتبالیه میخوام یه بلاگر حرفه ای بشم حتما باید گوشیم آیفون باشه؟!

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   نه دوست عزیز. تفاوتی نمی‌کنه که گوشی شما از چه برندیه. مهم محتواییه که شما توی پیجتون قرار می‌دین.
   امیدواریم موفق باشین.

 34. سرفرازی می گوید

  سلام و خسته نباشید . مطالبتون واقعا مفید بود .من درشهرستان زندگی میکنم و میخواستم یک بلاگر بشم . تو اینستاگرام هم که میچرخیدم خلا محصولات بومی و صنایع دستی حس میشد . میخواستم بدوم آیا به نظرتون محصولاتی مثل زرشک و زعفران که در شهرستان ما زیاده میشه باهاش کسب درآمد کرد .چون من درشهرستان زندگی میکنم میترسم زیاد این محصولات به چشم نیاد و فالور زیادی نداشته باشم.

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام :)‌
   پیج‌هایی هستن که دارن توی این زمنیه فعالیت می‌کنن ولی همون‌طور که فرمودین تعدادشون شاید خیلی زیاد نباشه. همون پیج‌ها رو بررسی کنین و ببینین چه فعالیت‌هایی دارن.
   برای اینکه از طریق اینستاگرام فروش داشته باشین باید حسابی فعالیت کنین.
   مراحل کارتون رو مشخص کنین، چه کسی قراره برای پیجتون محتوا تولید کنه، چه کسی قراره پاسخگوی دایرکت‌ها باشه، چه روش‌هایی برای فروش محصول وجود داره، جه کسانی ممکنه از شما خرید کنن؟ (مثلا خانم‌های خانه‌دار، آشپزها، توریست‌ها و …) چطور می‌تونین اعتماد مخاطبی که تازه وارد پیج شما شده رو جلب کنین؟
   فعالیت مداوم بسیار برای اعتمادسازی مهمه. حضور در پلتفرم‌های مختلف و داشتن راه تماس با مخاطب.
   کم کم می‌تونین فالوور جمع کنین و بعد از مدتی هم می‌تونین با استفاده از تبلیغات بیشتر خودتون رو مطرح کنین.
   می‌تونین پیج jaryan.social رو هم فالو کنین تا اطلاعات بیشتری به دست بیارین.
   امیدواریم موفق باشین 🙂

 35. هانا می گوید

  من پول ندارم میتونم بلاگر بشم

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام
   بلاگری خیلی قبل‌تر از پول به دانش و توانایی احتیاج داره. امیدوار باشین.
   با آرزوی موفقیت 🙂

 36. Zahra می گوید

  سلام
  عالی بود👌🏻
  من میخام بلاگر بشم ب نظرتون اول چجوری شروع کنم؟ و باید پیج کاری یا تجاری بزنم؟ میخام درامد داشته باشم کنار درسم و هم ی سرگرمی داشته باشم. میشه راهنمایی کنید و قدم ب قدم کارهایی ک باید انجام بدم بهم بگین 🙏🏻😃

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام دوست عزیز 🙂
   توی مقاله‌ای که لطف کردین و برامون زیرش دیدگاه نوشتین، درباره‌ی همین موضوعات صحبت کردیم و مراحل رو قدم به قدم نوشتیم و درباره‌ي پیج تحاری هم صحبت کردیم. اگر یک بار دیگه مقاله رو به دقت بخونین مطمئنم جواب سوال‌هاتون رو پیدا می‌کنین.

 37. Samir می گوید

  سلام خدا قوت
  ببخشید من نفهمیدم چطور میشه کسب درامدکرد اینستا خودش به ما هزینه ای میده؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام، روزتون بخیر 🙂
   خیر، اینستا هزینه‌ای به شما نمی‌ده. اما با افزایش فالوورهای واقعی، شما می‌تونین توی پلتفرمی مثل «جریان» که از زیرمجموعه‌های یکتانته به عنوان یک بلاگر ثبت‌نام کنین، تبلیغات بگیرین و درآمد داشته باشین.

 38. ملی می گوید

  من میخوام دابسمش درست کنم به نظرتون خوبه؟و با چند تا فالووئر باید شروع کنم؟

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   راستش دابسمش ساختن یه کم قدیمی شده. مگر اینکه حلاقیت خاصی بخواین چاشنی کارتون کنین.
   درباره‌ی سوال دومتون هم باید بگیم که شما اول باید شروع کنین بعد فالوور بگیرین. اگر چیز جالبی توی پیجتون نداشته باشین کسی فالوتون نمی‌کنه یا احتمالا بعد از یه مدت آنفالوتون کنن.
   شما با محتوایی که تولید می‌کنین مخاطب رو به خودتون جذب می‌کنین.

 39. vahid می گوید

  ممنون فوق العاده بود

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام
   ممنون از شما بابت فیدبکتون 🙂

 40. زینب می گوید

  سلام من فوتسالیستم میتونم که با به اشتراک گذاشتن روزمرگی هام و تمریناتی که انجام میدم بلاگر بشم ???

  1. روژان خانی‌پور می گوید

   سلام 🙂
   شما با به اشتراک‌گذاری هر موضوعی که درش مهارت دارین و فکر می‌کنین برای مخاطبانتون جذابه، می‌تونین وارد مسیر بلاگری بشین.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.