تبلیغات نصب اپلیکیشن از طریق تبلیغات کلیکی

1

یکی از راه‌هایی که می‌توانید نصب اپلیکیشن یا نرم‌افزار خود را افزایش دهید تبلیغات نصب اپلیکیشن است. با گسترش و همه‌گیر شدن موبایل‌های هوشمند و کاربرد آن‌ها در زندگی روزمره انسان‌ها، اپلیکیشن‌ها اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. از این رو تبلیغات نصب اپلیکیشن نیز شکل ویژه‌ای به خود گرفته است. اما تعداد بسیار زیاد اپلیکیشن‌ها تصمیم‌گیری را برای مخاطبان بسیار سخت می‌کند. اپ‌استورها نیز فضای بسیار محدودی برای معرفی اپلیکیشن‌ها دارند و فقط ظرفیت معرفی سرویس‌ها به بخش خاصی از مخاطبان (تنها افرادی که دائما به این اپ‌استورها سر می‌زنند) را دارند. یکی از راه‌هایی که می‌توان از طریق آن اپلیکیشن خود را برای مخاطبان عرضه کرد، معرفی اپلیکیشن از طریق تبلیغات کلیکی وب‌سایت‌ها برای مخاطبان موبایل است که می‌تواند برای شما نصب زیاد و با کیفیتی به همراه داشته باشد. در این مطلب می‌خواهیم ببینیم چگونه می‌توانیم از طریق تبلیغات کلیکی و به ویژه از طریق ارسال پوش نوتیفیکیشن تبلیغات نصب اپلیکیشن خود را انجام دهیم.

هفت راهکار ساده جهت افزایش نصب اپلیکیشن از طریق تبلیغات کلیکی

نصب اپلیکیشن

۱. از tracker استفاده کنید

فضای تبلیغات کلیکی فضای گسترده‌ای است و وب‌سایت‌های زیادی برای نمایش تبلیغات شما وجود دارد. سنجیدن این مسئله که مخاطبین کدام وب‌سایت‌ها به محصولات شما علاقه‌مند هستند و با نرخ بیشتری اقدام به استفاده از محصولات‌تان می‌کنند، اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتما از trackerهای موبایل استفاده کنید تا بتوانید این آمار را نصب اپلیکیشن خود مورد بررسی قرار دهید و متناسب با آن وب‌سایت‌های مناسب را جهت نمایش تبلیغات خود انتخاب کنید و تبلیغات نصب اپلیکیشن خود را بهینه پیش ببرید. البته در صورتی که خدماتی از جنس ارزش افزوده داشته باشید که هدف شما دیگر نه نصب اپلیکیشن بلکه ثبت شماره یا کارهایی از این جنس در داخل وب‌سایت شما باشد، بدون نیاز به داشتن tracker با کمک اسکریپت یکتانت یا گوگل آنالیتیکس امکان تحلیل وجود دارد و ‌می‌توان به کمک آن‌ها بهینه‌سازی را به سادگی انجام داد.

۲. مخاطب را مستقیما به صفحه محصول در اپ‌استور منتقل کنید

برای اینکه بتوانید به بیشترین تعداد نصب اپلیکیشن برسید، لازم است تعداد مراحل رسیدن به هدف را تا حد امکان کاهش دهید. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین کارها این است که مرحله وب‌سایت محصول‌تان را از میان بردارید و به صورت مستقیم مخاطب را به صفحه خود در اپ‌استور موردنظر انتقال دهید. البته برای این‌کار لازم است اطلاعات اپلیکیشن شما در آن صفحه کامل باشد و از عکس‌ها و توضیحات خوب و جذابی برای ایجاد انگیزه در کاربر استفاده کنید.

۳. از واژه “دانلود” یا “نصب” در عنوان تبلیغ‌تان استفاده کنید

هرچند اینکه مخاطبان شما بدانند قرار است فایلی را دانلود کنند، باعث کاهش نرخ CTR (نسبت کلیک به نمایش تبلیغ) تبلیغ شما می‌شود و هزینه تبلیغات شما به ازای هر کلیک را کمی بالاتر می‌برد، اما کیفیت ورودی‌ها را به شدت افزایش می‌دهد و باعث می‌شود افراد بیشتری پس از کلیک، اپلیکیشن شما را نصب کنند و در نهایت بازدهی تبلیغات نصب اپلیکیشن شما بالا رود.

۴. روی مخاطب اپلیکیشن خود تمرکز کنید

تبلیغات کلیکی به شما این امکان را می‌دهند تا بتوانید مخاطب خود را بسته به دستگاهی که با آن از وب‌سایت‌ها بازدید می‌کند، فیلترکنید؛ پس در صورتی که محصول شما تنها برای مخاطبین اندروید عرضه می‌شود به سادگی می‌توانید کمپین تبلیغات نصب اپلیکیشن خود را طوری ایجاد کنید که تنها افرادی که با گوشی موبایل اندروید مشغول بازدید از وب‌سایت‌های مختلف هستند تبلیغ شما را ببینند و از این طریق بازخوردتان افزایش پیدا کند.

۵. CLV مخاطبین خود را محاسبه کنید

مهمترین معیار برای سنجیدن موفقیت تبلیغات، این است که هزینه‌ای که شما برای جذب یک کاربر می‌کنید، از درآمدی که آن کاربر در بلندمدت برای کسب‌وکار شما ایجاد می‌کند، بیشتر نباشد. (البته اگر تازه در مرحله معرفی خدمات خود هستید ممکن است مجبور باشید کاربران اولیه را با هزینه بالاتری جذب کنید.) این ارزش درآمد ایجاد شده توسط کاربر در بلندمدت CLV یا customer lifetime value نامیده می‌شود. با توجه به هزینه‌های متغیر تبلیغات نصب اپلیکیشن، دانستن CLV برای بهینه‌سازی کمپین‌های شما و انتخاب وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده مناسب اهمیت زیادی دارد. هرچند محاسبه CLV فرمول‌های پیچیده‌ای دارد و بحث تخصصی‌ای به حساب می‌آید ولی شما می‌توانید به صورت حدودی با استفاده از میانگین هزینه افرادی که در حال حاضر اپلیکیشن شما را نصب کرده‌اند، این مقدار را تخمین بزنید.

۶. از عنوان‌های متنوع تبلیغاتی استفاده کنید

در دنیای تبلیغات کلیکی شما می‌توانید تبلیغات متنوعی بسازید و به صورت همزمان آن‌ها را میان مخاطبان‌ به نمایش بگذارید و بازخورد آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.(A/B تست) تا بتوانید با توجه به بازخوردهایی که به دست آورده‌اید، بهترین تبلیغ را انتخاب کنید و درآمد خود را افزایش دهید.

۷. صبور باشید

همانطور که در بالا اشاره شد، در فضای تبلیغات کلیکی عوامل زیادی دخیل هستند که نیاز به بررسی و بهینه‌سازی دارند، از پیدا کردن وب‌سایت‌های نمایش‌دهنده مناسب تا ایجاد تبلیغ چشمگیر برای جذب حداکثر کاربران. (البته نمی‌توان به صورت حدسی گفت کدام وب‌سایت‌ها برای ما مناسب‌تر هستند و تست کردن نتیجه را نشان می‌دهد.) پس این احتمال وجود دارد که هزینه به دست آمده به ازای هر نصب برای شما(CPI) پس از یک دوره تست حتی تا یک سوم مقدار اولیه کاهش یابد و تبدیل به عددی بسیار مطلوب برای کسب‌وکار شما بشود. در نتیجه لازم است برای انجام بهینه‌سازی‌ها انرژی بگذارید و دائما تبلیغات نصب اپلیکیشن خود و بازخورد آن را رصد کنید.

پوش نوتیفیکیشن چیست؟

پوش نوتیفیکیشن، پیغام یا اعلانی است که در دسکتاپ و گوشی همراه شما نمایش داده می‌شود. پوش نوتیفیکیشن در دسکتاپ از طریق مرورگر و در گوشی همراه هم از طریق اپلیکیشن‌های نصب شده و هم از طریق مرورگر ارسال می‌شود.

پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی

پوش نوتیفیکیشن ممکن است بسته به هدفی که دنبال می‌کند با روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. روشی که در این مطلب مورد بررسی قرار می‌گیرد، پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی است که برای کمپین‌های تبلیغات نصب اپلیکیشن (نرم‌افزار) موبایل کاربرد دارد. در این روش، کسب‌وکارهایی که قصد دارند نرم‌افزار خود را معرفی کرده و کاربر را به نصب اپلیکیشن یا نرم‌افزار مورد نظر ترغیب کنند؛ داخل محتوای پوش نوتیفیکیشن که شامل عکس، متن و عنوان است، محتوایی می‌نویسند که متناسب با حوزه کاری‌شان بوده (به طور مثال، اگر نرم‌افزار مسیریاب دارند؛ راجع به قابلیت‌های اپلیکیشن مورد نظر صحبت می‌کنند) و اگر کاربر، جذب محتوای مورد نظر شود، روی اعلان کلیک کرده و وارد سرویس‌های نصب اپلیکیشن (کافه بازار، گوگل پلی، اپ استور، سیب اپ و غیره) می‌شود و  در صورت تمایل، اپلیکیشن مورد نظر را نصب می‌کند. (در حال حاضر، به دلیل مشکلات سیستم‌عامل iOS، امکان ارسال نوتیفیکیشن در دستگاه‌های آیفون وجود ندارد و این سرویس فقط در سیستم‌عامل اندروید قابل استفاده است.)

یکی از اهداف مهمی که کسب‌وکارهای دارای اپلیکیشن برای استفاده از سرویس پوش نوتیفیکیشن دارند این است که افراد بیشتری نرم‌افزار آن‌ها را نصب کرده و از آن استفاده کنند.

چگونگی کمک کمپین پوش نوتیفیکیشن برای تبلیغات نصب اپلیکیشن

پوش نوتیفیکیشن برای نصب اپلیکیشن، صرفا روی گوشی همراه ارسال می‌شود. در سرویس مورد نظر، به دلیل اینکه کاربر پس از کلیک روی اعلان، مستقیما به صفحه نصب اپلیکیشن در سرویس‌های نرم‌افزار می‌رود؛ کسب‌وکارها خیلی سریع‌تر می‌توانند به کاربر دسترسی داشته باشند و به راحتی می‌توانند اپلیکیشن خود را پروموت کنند.

ذکر این نکته لازم است که کسب‌وکارهایی که کمپین تبلیغات نصب اپلیکیشن خود را با پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی یکتانت انجام داده‌اند؛ از سرویس‌های دیگر نیز بهره برده‌اند تا درصد موفقیت خود را بالاتر ببرند.

تجربه‌ای که در کمپین‌های گذشته برای اکثر کسب‌وکارها حاصل شده، نشان داده است که محتوای استفاده شده، تاثیر به سزایی در موفقیت یا عدم موفقیت کمپین مورد نظر داشته است. بنابراین این نکته بسیار مهم است که محتوای کمپین به درستی و متناسب باشد، در غیر این صورت کاربر ناامید شده و حتی نسبت به برند بدبین می‌شود.

در تبلیغات نصب اپلیکیشن، برخلاف دیگر تبلیغات اینترنتی، صفحه لندینگی از آن کسب‌وکار وجود ندارد و اولین چیزهایی که کاربر در سرویس‌های نصب نرم‌افزار با آن روبرو می‌شود شامل نام نرم‌افزار، آیکون برنامه، توضیحات نرم‌افزار و تصاویر استفاده شده در صفحه نصب نرم‌افزار است. خیلی مهم است که تصاویر انتخاب شده حاوی مطالب و ویژگی‌های اپلیکیشن باشد. به طور مثال، نرم‌افزار شما ویژگی خاصی دارد که نرم‌افزار رقیب فاقد آن است و کاربر به واسطه آن ویژگی است که اقدام به نصب اپلیکیشن شما می‌کند. کاری که بهتر است انجام دهید این است که ویژگی خاص اپلیکیشن خود را در محتوای پوش نوتیفیکیشن هم استفاده کنید. تجربه نشان داده که چنین روشی درصد موفقیت کمپین را تا حد خیلی زیادی بالا می‌برد.

مزایای تبلیغات نصب اپلیکیشن از طریق پوش نوتیفیکیشن

  • نسبت نرخ کلیک به ارسال پوش نوتیفیکیشن (CTR)

به نسبت تعداد کلیک بر تعداد نمایش CTR یا نرخ کلیک می‌گویند.(در اینجا منظور نسبت تعداد کلیک به تعداد پوش نوتیفیکیشن ارسالی است). کسب‌وکارهایی که از پوش تبلیغاتی یکتانت استفاده می‌کنند، هزینه را فقط در ازای ارسال پوش نوتیفیکیشن پرداخت می‌کنند. در اصطلاح بازاری، یعنی به ازای هر هزار ارسال، قیمت بین ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود. در این حالت شما مشخص می‌کنید که به طور مثال یک میلیون ارسال دارید و مقدار خاصی را به عنوان هزینه پرداخت می‌کنید، دیگر اهمیتی ندارد که محتوای اعلان چیست. در واقع شما قیمت خاصی را مشخص می‌کنید و با توجه به آن می‌توانید محاسبه کنید این نرخ از CTR با توجه به قیمت و هزینه ارسال پوش نوتیفیکیشن برای‌تان مقرون‌به‌صرفه است یا خیر.

اما اکثر کسب‌وکارها صرفا CTR برای‌شان مهم نیست بلکه نرخ تبدیل یا (Conversion Rate) نیز مهم است.

  • نرخ نصب به تعداد کلیک‌ها (Conversion Rate)

نرخ تبدیل یا همان Conversion Rate برابر است با نسبت تعداد نصب اپلیکیشن به تعداد کلیک‌ها. در واقع زمانی که کاربر روی اعلان شما کلیک کرد و با محتوای معرفی اپلیکیشن شما مواجه شد؛ می‌تواند تصمیم بگیرد که اپلیکیشن شما را نصب کند یا نه. بنابراین محتوای شما باید آنقدر مناسب باشد که کاربر را مجاب به نصب اپلیکیشن شما کند.

  • شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)

زمانی که شما روی قیمت هر نصب برنامه‌ریزی کرده باشید؛ از این پارامتر استفاده می‌شود. اگر به دنبال سود بلندمدت باشید؛ بهتر است محتوایی برای کمپین تبلیغات نصب اپلیکیشن از طریق پوش نوتیفیکیشن خود انتخاب کنید که CTR بالا و نرخ نصب بالایی نسبت به تعداد کلیک داشته باشد تا بتوانید هزینه نصب را پایین آورده و آن را بهینه‌تر کنید. تمام این استراتژی‌ها به اهدافی که شما برای کسب‌وکار خود در نظر گرفته‌اید بستگی دارد.

در کمپین پوش نوتیفیکیشن برای نصب اپلیکیشن، می‌توانید با ابزارهایی که در دست دارید؛ قیمت هر نصب را مدیریت کرده و به برنامه‌ریزی که داشته‌اید نزدیک‌تر شوید. مثلا می‌توانید با توجه به بودجه خود تعداد نصب را مشخص کنید؛ همچنین می‌توانید برای به‌صرفه‌تر کردن هزینه تبیلغات و کمپین، قیمت مناسب‌تری را برای اپلیکیشن یا نسخه پرمیوم نرم افزار خود در نظر بگیرید. راه‌هایی زیادی برای مدیریت CPI وجود دارد.

  • مدیریت هزینه و درآمد

فرض کنید کسب‌وکاری به ازای هر نصب، حاضر است ۵ هزار تومان هزینه کند؛ از طرف دیگر کمپین تبلیغات نصب اپلیکیشن از طریق پوش نوتیفیکیشن باعث شده که آن اپلیکیشن هزار بار نصب شود. به عبارت دیگر در این حالت کسب‌وکار مفروض حاضر بوده است برای کمپین خود، ۵ میلیون تومان هزینه کند. اما این هدف‌گذاری به صورت ایده‌آل است. بنابراین گاهی اوقات این مقدار بیشتر می‌شود؛ مثلا ۱۰ میلیون تومان برای کمپین هزینه می‌شود و هزار بار نصب اپلیکیشن ایجاد می‌شود. در اینجا کسب‌وکار مفروض برای هر نصب ۱۰ هزار تومان هزینه کرده‌؛ ولی برنامه‌ریزی او برای هر نصب، پنج هزار تومان بوده است. به همین خاطر، کاربر ۵۰ درصد از هدفی که داشته‌ است دور شده‌ است. بنابراین این کسب‌وکار با بهینه‌سازی کمپین پوش نوتیفیکیشن خود با کمک یکتانت می‌تواند به سمت قیمت‌گذاری ایده‌آل خود حرکت کند. در انتهای این مطلب مثال‌هایی آورده می‌شود که گواه موفقیت کسب‌وکارها برای کمپین تبلیغات نصب اپلیکیشن آن‌ها بوده است و به نوعی آن‌ها را به هدفی که در نظر داشته‌اند نزدیک‌تر کرده یا حتی باعث شده هزینه کمپین‌شان از آنچه مد نظرشان بوده کمتر شود.

  • تعامل نرم‌افزار (App Engagement)

تمامی فاکتورهای گفته شده در بالا، هدفشان این بود که نرخ نصب یک اپلیکیشن را مشخص کند. در فاکتور App Engagement ممکن است هدف چیزی فراتر از نصب نرم‌افزار باشد. امکان دارد کسب‌وکاری علاوه بر نصب نرم افزار، به دنبال تعامل کاربر نیز باشد. مثلا بخواهد کاربران در اپلیکیشن او ثبت نام کنند و با ثبت اطلاعات‌شان، بتواند به ایمیل و اطلاعات دیگری که باعث تعامل با کاربر می‌شود، دسترسی داشته باشد.

پیشنهاد یکتانت برای کسب‌و‌کارها این است که در کمپین‌های اول، با تعداد ارسال پایین تست خود را شروع کنند. در این حالت تبلیغ‌کننده می‌تواند فاکتورهای بالا را راحت‌تر کنترل کند؛ یا ببیند که کاربر چه محتوایی را می‌پسندد. بنابراین تبلیغ‌کننده پس از اینکه از محتوای مورد نظر خود و دیگر فاکتورها مطمئن شد؛ می‌تواند تعداد ارسال پوش نوتیفیکیشن را بالا ببرد.

تمامی فاکتورهای عنوان شده در بالا، در سرویس پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی یکتانت که برای تبلیغات نصب اپلیکیشن مورد استفاده می‌گیرد، برای تمامی کسب‌وکارها در دسترس خواهد بود. شما می‌توانید با خیالی آسوده کمپین‌های خود را راه‌اندازی کرده و به راحتی به اهداف مورد نظر برسید.

کسب‌وکارهایی که از طریق پوش نوتیفیکیشن یکتانت، تبلیغات نصب اپلیکیشن داشته‌اند

همراه کارت

سامانه انتقال پول همراه کارت، یک اپلیکیشن است که خدمات بانکی و پرداخت را به کاربران ارائه می‌کند. هدف همراه کارت ایجاد سهولت در انجام فعالیت‌های بانکی و پرداخت روزانه افراد است.
همراه کارت یکی از کسب‌وکارهایی است که برای تبلیغات نصب اپلیکیشن خود از سرویس پوش نوتیفیکیشن تبلیغاتی یکتانت استفاده کرده است که در بازه زمانی موردنظر نتایج زیر را به همراه داشته است.

نرخ کلیک یا CTR کمپین همراه کارت به میزان ۴/۵۸ ٪ افزایش داشته است که نشان از انتخاب هدفمند مخاطبان دارد، نرخ تبدیل (Conversion Rate) این کمپین نیز به میزان ۸/۴۵ ٪ رشد پیدا کرد که منجر به نصب بیشتر اپلیکیشن از طریق این کمپین شد و همچنین تعامل کاربران با اپلیکیشن ۱۵/۷ ٪ بیشتر شد.

پزشکت

اپلیکیشن پزشکت همانطور که از اسمش پیداست، اپلیکیشنی است در راستای ارائه خدمات و مشاوره پزشکی به صورت آنلاین. مجموعه پزشکت نیز دیگر مجموعه‌ای است که برای مارکتینگ و بازاریابی آنلاین خود از خدمات تبلیغاتی یکتانت استفاده کرده است و به نتایج زیر دست یافته است.

نرخ کلیک یا CTR در این کمپین نیز به میزان شگفت‌انگیز ۷۳/۴۸ ٪ افزایش یافت، همراه با افزایش نرخ کلیک، نرخ بازگشت سرمایه (ROI) نیز به میزان ۱۲/۸۶ ٪ افزایش داشت و شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) به میزان ۱۱/۳۹ ٪ بهبود یافت.

بلد

نقشه و مسیریاب فارسی و هوشمند بلد اپلیکیشنی است که با نقشه‌ای پرجزئیات از سراسر ایران در مسیریابی سریع و به‌صرفه به کاربر کمک می‌کند. مجموعه بلد نیز باوجود رقبای مختلف ایرانی و خارجی از سرویس پوش نوتیفیکیشن یکتانت برای تبلیغات نصب اپلیکیشن نتیجه گرفته است.

تعامل کاربران با اپلیکیشن و نرخ بازگشت سرمایه (ROI) هرکدام به ترتیب به میزان ۲/۲۳ ٪ و ۳/۲۲ ٪ افزایش داشته‌اند. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) نیز در این کمپین به میزان ۳/۳۲ ٪ بهبود یافت.

تبلیغات نصب اپلیکیشن شما با یکتانت

پلتفرم تبلیغات آنلاین یکتانت در تلاش است همگام با شیوه‌های تبلیغاتی آنلاین در دنیا قدم بردارد و با ارائه سرویس‌های مختلف تبلیغاتی به رشد و نتیجه‌گیری کسب‌وکارهای مختلف کمک کند. شما نیز می‌توانید تبلیغات نصب اپلیکیشن خود را با استفاده از کمپین پوش نوتیفیکیشن یکتانت انجام دهید. همچنین در این مسیر می‌توانید از دیگر سرویس‌های تبلیغاتی یکتانت نیز بهره ببرید تا به کمپین اصلی خود کمک کرده باشید. برای شروع کافیست به پنل یکتانت مراجعه کنید.

1 دیدگاه
  1. سهراب می گوید

    بسیار مفید بود

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.