اهمیت بازاریابی شبکه‌ اجتماعی برای کسب‌وکارهای آنلاین

3

در این مطلب به صورت خلاصه از بازاریابی شبکه اجتماعی خواهیم گفت که چه کاربردی برای کسب‌وکارهای آنلاین دارد. برای مطالعه موارد بیشتری از بازاریابی شبکه اجتماعی می‌توانید تگ شبکه اجتماعی در بلاگ یکتانت را دنبال کنید.

بازاریابی شبکه‌ اجتماعی برای کسب‌وکارهای اینترنتی چه مفهومی دارد؟

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به فرایندی گفته می‌شود که طی آن صاحبان کسب‌وکارها به منظور افزایش ترافیک ورودی به وب‌سایت و افزایش فروش، فعالیت‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی مختلف ترتیب می‌دهند. امروزه افراد بسیاری برای مشاهده‌ی مطالب مختلفی که در اینترنت منتشر می‌شود، به موبایل‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی متکی هستند و روزبه‌روز به تعداد این دسته از افراد بیش‌تر می‌شود. کسب‌وکارهای اینترنتی با مد نظر قرار دادن شبکه‌های اجتماعی سعی می‌کنند با این کاربران ارتباط برقرار کنند.

چگونگی برقراری ارتباط با کاربران شبکه‌های اجتماعی

مانند هر نوع دیگر از بازاریابی، در بازاریابی شبکه‌ اجتماعی هم هدف اصلی جلب توجه مخاطبانِ هدف و برقراری ارتباط با آن‌ها است. با وجود اینکه می‌توان از شبکه‌های اجتماعی به منظور تبلیغ مستقیم محصولات استفاده کرد، این نوع از برقراری ارتباط با کاربران شبکه‌های اجتماعی‌ای چون فیس‌بوک و توئیتر چندان نتیجه‌بخش نخواهد بود. به عبارت دیگر، شبکهٔ اجتماعی مکانی است برای شکل دادن تعاملی واقعی با کاربران و ارائه‌ی اطلاعات درباره‌ی آنچه برند شما را متمایز می‌کند.

موفقیت در فعالیت‌های مرتبط با بازاریابی شبکه‌ اجتماعی در صورتی میسر می‌شود که محتوای جالب توجه و مرتبط با حوزه‌ی کاری‌تان تولید کنید و به اشتراک بگذارید. این محتوا می‌تواند عکسی باشد که بر روی صفحه‌ی اینستاگرام خود به اشتراک می‌گذارید یا توئیتی که خوانندگان را به آخرین مطلب پست شده در وب‌سایت‌تان ارجاع می‌دهد و بسته به نیازها و صلاحدید شما متفاوت خواهد بود. کاربران شبکه‌های اجتماعی در صورتی به شما و برندتان روی می‌آورند که مطالب منتشر شده از سوی شما برای‌شان جالب توجه باشد، بنابراین بهتر است این مسئله را مد نظر داشته باشید و حداقل در ابتدای کار راجع به خواسته‌هایی که از کاربران خود دارید فکر نکنید. زمانی که درباره‌ی حوزه‌ي تخصصی کارتان اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار می‌دهید و هدف و فعالیت‌های برندتان را برای آن‌ها مشخص می‌کنید، آنگاه کاربرانی که مطالب شما را جالب توجه یافته‌اند، دلیلی برای سر زدن به وب‌سایت شما و کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی فعالیت‌های‌تان خواهند داشت.

به‌اشتراک‌گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی

علاوه بر افزایش مستقیم ترافیک ورودی به وب‌سایت، این مسئله که عده‌ی زیادی همزمان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، زمینه‌ساز مزیت دیگری برای کسب‌وکارها می‌شود: افزایش تعداد مشتری‌ها به صورت ارگانیک. در حقیقت زمانی که محتوای ارائه شده از سوی شما برای عده‌ای جالب‌توجه باشد، آن‌ها محتوا را با دوستان و دیگر دنبال‌کننده‌هایشان به اشتراک می‌گذارند و به این شکل برای شما بازاریابی می‌کنند. حتی می‌توان گفت که تأثیر این فعالیت‌ آن‌ها، از انواع بازاریابی بهتر و بیشتر است، چراکه محصول شما توسط یک دوست، یا یکی از اعضای خانواده به دیگری معرفی می‌شود؛ این معرفی به مراتب تأثیرگذارتر از تبلیغات خود برند است و بیش از آنکه تبلیغ باشد، اطلاعاتی قابل اطمینان، از سوی منبعی تأییدشده است.

کدام‌یک از پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌وکار شما مناسب‌تر است؟

فیسبوک

فیس‌بوک بزرگ‌ترین شبکه‌ي اجتماعی جهان است و کاربران آن همه‌روزه مطالب مختلف منتشر شده توسط کسب‌و‌کارهای فعال در اینترنت را مشاهده می‌کنند. با انتشار منظم محتوای حاوی اطلاعات درباره‌ی حوزه‌ی کاری، اخبار صنایع و تبلیغ محصولات، امکان افزایش فروش و وفاداری به برند وجود خواهد داشت. با این که این به دلیل فیلتر بودن این پلتفرم، در ایران کاربردی کمرنگ دارد، اما همچنان می‌توان از آن انتظارهایی جزئی داشت و کاربرهایی جذب کرد.

اینستاگرام

قرار دادن تصاویر محصولات می‌تواند تأثیر بسزایی بر کارایی تجارت الکترونیک داشته باشد. این مسئله باعث می شود تا اینستاگرام که محوریت اصلی آن بر محتوای بصری است، پلتفرمی مهم و کلیدی برای معرفی بهتر و بیشتر کسب‌وکارهای اینترنتی به شمار برود. به خصوص آن که چند ده میلیون ایرانی در این شبکه‌ اجتماعی حضور دارند. با به‌اشتراک‌گذاری تصاویر محصولات و پست‌های سبک زندگی مرتبط با فعالیت‌های برند، می‌توان به تعداد زیادی از مخاطبان جدید دسترسی پیدا کرد. برای بازاریابی در اینستاگرام مطلب اینستاگرام مارکتینگ به شما کمک می‌کند.

توئیتر

اگر با برنامه‌ریزی مناسب در این شبکهٔ اجتماعی فعالیت داشته باشید، نتایج به دست آمده می‌تواند به اندازهٔ نتایج حاصل از فعالیت‌های اینستاگرام کارآمد باشد. فعالیت در این شبکهٔ اجتماعی و برقراری ارتباط با کاربران آن، همراه استفاده از برنامه‌ریزی‌های طرح شدهٔ مرتبط با بازاریابی محتوا که در فیسبوک مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند به حضور مؤثرتر شما در دیگر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی کمک کند و سبب معرفی بهتر و بیشتر برند شود.

لینکدین

لینکدین در میان افراد متخصص حوزه‌های کاری مختلف بیشترین استفاده را دارد و امکان برقراری ارتباط افراد و شرکت‌هایی را فراهم می‌کند که دیدگاه یا اهداف مشترکی دارند. محتوای مرتبط با کارپردازان شناخته‌شده و با تجربه، بهترین نوع محتوایی است که می‌توان در این پلتفرم استفاده کرد (بخصوص برای برندهای با کیفیت و برندهایی که میانگین ارزش سفارش بالایی داشته باشند). عدهٔ زیادی از مدیران اجرایی کسب‌وکارهای مختلف فعال در لینکدین، سعی می‌کنند با انتشار محتوای مرتبط با دانش و تجربهٔ کاری‌شان، و نیز محتوای مرتبط با مسائل فرهنگی، به شکل غیر مستقیم برای شرکت خود تبلیغ کنند.

چک‌لیست فعالیت‌های برند در بازاریابی‌های شبکه اجتماعی

بازاریابی شبکه اجتماعی اینفوگرافیک

3 دیدگاه‌ها
 1. behshad می گوید

  مطلب مفیدی بود.

 2. ملی ترجمه می گوید

  با سلام
  تشکر می کنم از مطالب عالی
  شما همیشه بهترینید.

  1. ندا عروضی می گوید

   ممنون ازتون دوست عزیز 🙂

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.