هک رشد چیست و هکر رشد کیست ؟

0

اگر مطلب دیجیتال مارکتینگ چیست را خوانده‌اید و با این مفهوم آشنایی لازم را دارید، حال در این مطلب می‌آموزید که هک رشد چیست و این مفهوم پرکاربرد در دنیا چگونه به کسب‌وکار من کمک می‌کند.

دنیای دیجیتال مارکتینگ

قوانین بازاریابی در دنیا در حال تغییر هستند، در دنیای دیجیتال افرادی در حوزه بازاریابی وارد می­‌شوند که پیش زمینه علمی در این حوزه ندارند و با استفاده از ابزارهای مختلف در دنیای آنلاین باعث افزایش فروش و برندسازی کسب و کارهای مختلف می­‌شوند. گرچه اصول بازاریابی در دنیای واقعی و فضای دیجیتال تفاوت چندانی با هم ندارند و افرادی که اصول بازاریابی را بدانند و تجربه کرده باشند در هر دو محیط می­‌توانند از آنها به خوبی استفاده کنند. اما در دنیای دیجیتال افرادی وارد این فضا شده­‌اند که نه تنها دید آکادمیک و حرفه­‌ای نسبت به بازاریابی نداشته­‌اند بلکه برخی از آن‌ها پیش‌زمینه برنامه­‌نویسی و فنی داشته­‌اند. از دید بازاریابان کهنه­‌کار موفقیت چنین افرادی عجیب بنظر می­‌رسد، اما تکنیک‌های بازاریابی هک رشد باعث این موفقیت شده است و استارتاپ­‌ها و کسب‌وکارهای اینترنتی در دنیا رشدهای بسیار چشمگیری را خلق کرده‌اند. استارتاپ­‌های زیادی در دنیا مانند اینستاگرام برای رشد خود از روش­‌های هک رشد استفاده کرده­‌اند و با استفاده از آن توانسته­‌اند با سرعت شگفت‌انگیزی تعداد کاربران خود را افزایش دهند.

در واقع در حوزه دیجیتال مارکتینگ دو دیدگاه وجود دارد:

دیدگاه اول می گوید دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از ابزارهای دیجیتال برای بازاریابی، بنابراین طبق این نظریه افرادی باید در این حوزه فعالیت کنند که بازاریابی را بلد هستند و از ابزارها به خوبی استفاده می کنند.

اما در دیدگاه دوم، متخصصین دیجیتال مارکتینگ لزوماً با اصول بازاریابی آشنا نیستند، بلکه افرادی هستند که با داده‌ها کار می‌کنند و می‌توانند با تغییراتی که در درون یک سیستم ایجاد می‌کنند باعث رشد آن سیستم شوند. این دیدگاه دوم نسبت به دیجیتال مارکتینگ باعث می شود که افرادی وارد این حوزه شوند که بیشتر از اینکه بازاریاب باشند، عاشق کار کردن با داده‌ها هستند و مشکلات سیستم‌ها را از درون برطرف می‌کنند و باعث رشد آن‌ها می‌شوند.

از سویی دیگر می‌دانید که آقای ست گادین در کتاب گاو بنفش، تئوری تمایز محصول را مطرح کرد و در دیدگاه ایشان بازاریابی یعنی خود محصول. در واقع اگر شما محصول متفاوتی داشته باشید که مزیت برای خریدار ایجاد کند، خود محصول برای خودش بازاریابی خواهد کرد و از طریق بازاریابی دهان‌به‌دهان یا بازاریابی ویروسی فروش بالایی خواهد داشت.

هک رشد چیست

هک رشد به تکنیک‌هایی گفته می‌شود که بر اساس ایجاد تغییرات درونی در سیستم با هدف افزایش تبدیل کاربر به مشتری انجام می‌شود. هک رشد با هدف رشد و توسعه کسب‌و‌کار از طریق ابزارهای درونی با هزینه اندک انجام می‌شود. عبارت هک رشد اولین بار توسط آقای Sean Ellis در سال ۲۰۱۰ مطرح گردید. هکر رشد شخصی است که با استفاده از تکنیک‌های کم هزینه و خلاقانه به کسب‌و‌کارها در جهت ایجاد مشتریان جدید کمک می‌کند. تمرکز هکرهای رشد بر روی استراتژی‌های رشد کسب‌‌و‌کار است و بر اساس فرضیه‌ها و آزمایش‌هایی که برای آن انجام می‌دهند و همچنین تحلیل داده‌های کاربران باعث می‌شوند که کسب‌و‌کارها رشد کنند.

اولین استارتاپی که از هک رشد استفاده کرد، سایت AirBnB بود، زمانی که این نرم افزار شروع به کار کرد، ایده کلی را دنبال می­‌کرد که افراد بتوانند مکان­‌های مختلف را رزرو کنند و به عنوان مثال با یکدیگر به یک رستوران بروند، اما پس از مدتی مدیران نرم‌افزار متوجه شدند که کاربران بیشتر به دنبال رزرو مکانی برای مسافرت هستند و به سرعت ایده نرم‌افزار خود را تغییر دادند و بر روی این بازار تمرکز کردند. AirBnB چندان شناخته شده نبود و کاربران زیادی نداشت، از طرف دیگر مالکین نرم افزار، بودجه زیادی برای تبلیغات در اختیار نداشتند که از طریق آن تبلیغات انبوه انجام دهند، به همین دلیل تصمیم گرفتند که از طریق سایت Craigslist که یک سایت نیازمندی پربازدید در آمریکا بود، آگهی­‌های خود را منتشر کنند.

سایت Craigslist اجازه انتشار لینک را نمی­‌داد اما AirBnB با هک کردن محتوای سایت، آگهی­‌هایی را در آن منتشر کرد و کاربران را به سمت سایت خود هدایت کرد. مفهوم هک رشد از اینجا شکل گرفت. در واقع هک رشد، به روش­‌هایی گفته می­‌شود که با تحلیل اطلاعات و آماری که از رفتارها و نیازهای کاربران بدست می­‌آید، منجر به تغییراتی درونی در وب‌­سایت­‌ها می­‌شود که از طریق آن کاربران علاقمندی بیشتری به محصول مورد نظر پیدا می‌کنند، آن را به دوستان خود پیشنهاد می‌دهند و به صورت ویروسی باعث رشد استفاده‌کنندگان محصول می­‌شود.

اگر علاقمند هستید اطلاعات بیشتری در مورد هک رشد داشته باشید می توانید مقاله هک رشد چیست را در سایت وب‌۲۴ مطالعه نمایید.هک رشد چیست نمونه AirBNB

مزایای هک رشد

استفاده از تکنیک‌های هک رشد، بسیار کم‌هزینه است و نتایج بزرگی به همراه دارد. بهبود محصول باعث رضایت‌مندی بیشتر مصرف‌کنندگان می‌شود و هزینه‌های دیگر بازاریابی را نیز کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، هک رشد بازگشت نرخ سرمایه‌گذاری را بهبود می بخشد و حتی نرخ تبدیل بالاتری ایجاد می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود که سود حاصل از سایر روش‌های تبلیغاتی افزایش پیدا کند.
معمولا شرکت‌های نوپا و استارتاپ‌ها علاقمند به استفاده از تکنیک‌های خلاقانه هک رشد هستند و بر اساس این تکنیک‌ها می‌توانند فروش خود را افزایش دهند. هک رشد از جهت استفاده از تکنیک‌های خلاقانه و کم هزینه بودن تا حدود زیادی مشابه روش‌های بازاریابی چریکی است، با این تفاوت که ما در هک رشد با داده‌ها کار می‌کنیم و مزیت‌ها داخل سیستم ایجاد می‌شوند. همچنین در هر دو روش، بازاریابی ویروسی و دهان به دهان نقش پررنگی را ایفا می‌کند.

هکر رشد کیست

هکرهای رشد افرادی هستند که با بررسی آمار و اطلاعات، نیازهای مخاطب را شناسایی می­‌کنند و با ایجاد تغییرات داخلی و بررسی کانال­‌های ورودی به سایت­‌های اینترنتی باعث رشد آن‌ها می­‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید استارتاپ‌هایی مانند اینستاگرام و تلگرام از تکنیک‌های هک رشد برای توسعه کار خود استفاده کرده‌اند. تلگرام تا کنون هیچ هزینه‌ای بابت تبلیغات نپرداخته است. دیدگاه هک رشد در دیجیتال مارکتینگ به این موضوع می‌پردازد که به جای اینکه یک مجموعه برای تبلیغات و بازاریابی هزینه کند، بهتر است محصول خود را تحلیل کرده و مشکلات آن را برطرف نماید و نهایتاً محصولی فوق‌العاده بسازد. در چنین حالتی محصول رشد خواهد کرد و کاربران آن را به دیگران معرفی می‌کنند. چنین محصولی هرگز نیاز به تبلیغ کردن ندارد.

در حال حاضر در شرکت‌های مختلف سعی می‌شود از هر دو دیدگاه در کنار هم استفاده شود و در کنار افرادی که وظیفه بازاریابی سازمان را برعهده دارند، عده‌ای با هدف بهبود بهره‌وری سیستم مشغول اندازه‌گیری رفتار کاربر و آمارهای مرتبط هستند تا با ایجاد تغییرات در داخل سیستم باعث رشد آن شوند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.