۶ نوع کمپین فروش و بازاریابی در اینستاگرام

0

در حال حاضر اینستاگرام مورد توجه بسیاری از برندها قرار گرفته است و مکانی است ایده‌آل برای تبلیغ محصولات یا خدمات کسب‌وکارها، پیدا کردن مشتری‌های جدید و افزایش مشغولیت (Engagement) مخاطبان. برای نتیجه‌بخش بودن فعالیت‌ها در اینستاگرام طرح‌ریزی برنامه‌ای مشخص برای محتوا بسیار مهم و اساسی است. از انواع کمپین دیجیتال مارکتینگ کمپین‌های بازاریابی در اینستاگرام است. در این کمپین‌ها تلاش بر آن است تا در طول مدت‌زمانی مشخص به هدفی بخصوص دست پیدا کرد، بنابراین تمامی محتوایی که در این گونه کمپین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد در خدمت هدف یاد شده است؛ هدفی که کاملا مشخص است و امکان ارزیابی آن وجود دارد. این هدف می‌تواند افزایش فروش فروشگاه اینترنتی باشد یا آگاهی از برند یا … .

معرفی محصولات جدید، دسترسی به مشتری‌های جدید و معرفی بیشتر و بهتر برند در میان مصرف‌کنندگان از جمله اهدافی هستند که استفاده از کمپین اینستاگرام دست‌یابی به آن‌ها را ممکن می‌کند. در ادامهٔ این مطلب درباره ۶ نوع مختلف از انواع کمپین‌ها و محتوای بازارایابی در اینستاگرام صحبت خواهیم کرد و در مطلب اینستاگرام مارکتینگ نیز درباره چگونگی راه‌اندازی یک کمپین اینستاگرام بحث را ادامه خواهیم داد.

انواع کمپین‌های بازاریابی در اینستاگرام

کمپین‌های بازاریابی اینستاگرام بسته به کارایی و هدفی که دنبال می‌کنند، هر یک در دسته‌ای جداگانه قرار می‌گیرند و شامل مفاهیم و فعالیت‌های منحصربه‌فردی هستند که به منظور دست‌یابی به هدف یاد شده بهینه شده‌اند. در ادامهٔ مقاله شما را با پرکاربردترین و رایج‌ترین این دسته‌ها آشنا خواهیم کرد؛ شما نیز با در نظر گرفتن نیازها و هدفی که دنبال می‌کنید می‌توانید توجه خود را معطوف به یک یا چند عدد از این دسته‌ها کنید.

۱. کمپین آگاهی از برند (Brand Awareness)

همانگونه که از نام این کمپین برمی‌آید، در آن تمرکز اصلی معطوف به معرفی بیشتر شرکت، محصولات یا خدمات به مخاطبان است. این دسته از کمپین‌ها بیشتر مورد استفادهٔ برندهای تازه‌تأسیس‌شده و نیز صاحبان مشاغلی است که قصد دارند با گروه جدیدی از مخاطبان ارتباط برقرار کنند و در آن باید سعی کنید هر چیزی را که دربارهٔ برندتان وجود دارد و به نظرتان منحصربه‌فرد، متفاوت و جالب‌توجه می‌آید در معرض دید مخاطبان خود قرار دهید.

اینستاگرام به عنوان پلتفرمی شناخته می‌شود که در آن، کاربرانش به دنبال برند‌های جدید می‌گردند و برخی از آن‌ها را دنبال می‌کنند (۸۰٪ کاربران اینستاگرام اکانت اینستاگرام حداقل یک شرکت را دنبال می‌کنند)، بنابراین انتخابی عالی برای کمپین معرفی بیشتر برند است. نکتهٔ دیگر اینکه قرار دادن محتوا در اینستاگرام برای کاربران فعالیتی است که ارزش هزینه و زمانی را که برای آن گذاشته می‌شود دارد: ۷۵٪ کاربران اینستاگرام پس از مشاهدهٔ محتوای جالبی که توسط برندی بخصوص قرار داده شده باشد، پیگیر فعالیت‌های دیگر برند می‌شوند (برای نمونه به وب‌سایت برند سر می‌زنند).

در تصویر زیر می‌بینید که بیمه‌بازار به هنگام تاسیس به معرفی برند خود پرداخته است.

بازاریابی در اینستاگرام کمپین معرفی برند بیمه بازار۲. کمپین ارزشی و مسئولیت اجتماعی

مشتری‌های کم‌سن‌و‌سال‌تر و جوان‌تر که در حال حاضر بخش اعظم کاربران اینستاگرام را تشکیل می‌دهند، تنها به محصول یا خدمات ارائه شده توسط شرکت‌ها توجه نمی‌کنند و در کنار آن، به موازین اخلاقی و مسئولیت‌های اجتماعی برند مورد‌علاقه‌شان هم اهمیت می‌دهند.

راه‌اندازی کمپین ارزشی، روش بسیار خوبی برای معرفی کردن ارزش‌هایی است که برند شما از آن حمایت می‌کند. برای این منظور می‌توان با سازمان‌های خیریه قرارداد بست (و دیگر کارهای این چنینی). کمپین برای مشخص کردن آرمان شرکت، توجه و اعتماد مخاطبانی را که ارزشی مشابه با شما دارند جلب می‌کند و مشغولیت کاربرانی که از چگونگی اوضاع اجتماعی خبر دارند و مسائل مرتبط با آن را دنبال می‌کنند، بیشتر می‌کند. در کشور ما خصوصاً به نظر می‌رسد که این مورد بسیار اثربخش‌تر از سایر نقاط دنیا باشد چرا که مردمی نسبتاً آرمان‌گرا و علاقمندتر به امورات نیکوکاری داریم. البته دقت کنید که هر چقدر انجام چنین اقداماتی می‌تواند تاثیر مثبت داشته باشد، اما اگر رنگ و بویی از فریب در این گونه کمپین‌های شما وجود داشته باشد به مراتب اثر مخربی روی برند شما خواهد گذاشت. بازاریابی در اینستاگرام تپسی و کودکان کار

۳. کمپین‌های فروش و تبلیغات

فروش محصولات به وسیلهٔ تبلیغ کردن برای آن‌ها در اینستاگرام به یکی از شیوه‌های پراستفاده توسط برندهای مختلف تبدیل شده است. می‌توان با استفاده از کدهای تخفیف دنبال‌کننده‌ها را تشویق به خرید محصولات کرد. نظر به اینکه حالا دیگر امکان خرید مستقیم از اینستاگرام هم وجود دارد (البته در ایران بسیار دشوار است)، اگر پیشنهاد فروش خوب و وسوسه‌انگیزی داشته باشید، کار چندان دشواری برای فروش محصولات پیش رو نخواهید داشت.

تعطیلات و برخی مناسبت‌های بخصوص در طول سال، زمان ایده‌آلی برای راه‌اندازی کمپین فروش هستند. اگر قصد افزایش میزان پیش‌فروش محصولی بخصوص را داشته باشید یا بخواهید موجودی باقی‌مانده از محصولی قدیمی‌تر را به پایان برسانید، می‌توانید کد تخفیفی به دنبال‌کننده‌های خود در اینستاگرام بدهید که برای مدت زمان کوتاهی اعتبار داشته باشد؛ این یکی از راهکارهای فروش سریع محصولات موردنظر است.بازاریابی در اینستاگرام-بامیلو

۴. کمپین‌های رقابتی

در حال حاضر برنامه‌های رقابتی متعددی توسط برندها در اینستاگرام در نظر گرفته می‌شود، چراکه تأثیر شگرفی بر افزایش مشغولیت کاربران دارند. می‌توان به هنگام برگزاری این برنامه‌ها، قوانینی وضع کرد که برای محقق شدن اهداف شرکت کارایی داشته باشند: برای نمونه، می‌توان از شرکت‌کنندگان درخواست کرد برای ورود به رقابت، یکی از دوستان خود را تگ کنند (با این کار می‌توان دنبال‌کننده‌های بیشتری پیدا کرد)؛ به‌علاوه می‌توان برای هر شرکت‌کننده فرمی در نظر گرفت که پیش از ورود به رقابت پر کند و با این کار ایمیل‌های بیشتری در اختیار داشته باشید ( و اگر آموزش ایمیل مارکتینگ دیده باشید با آن بتوانید بیشتر بفروشید).افزایش فروش فروشگاه اینترنتی بیمیتو مسابقهبازاریابی اینستا

۵. کمپین عرضهٔ محصولات

اگر قصد عرضهٔ (Launch) محصول یا خدماتی بخصوص را داشته باشید، راه‌اندازی کمپینی برای این منظور می‌تواند ایدهٔ کارآمد و خوبی باشد. این کار باعث می‌شود تا مخاطبان با شور و هیجان بیشتری انتظار محصول یا خدمات جدید شما را بکشند و شما نیز به نوبهٔ خود این فرصت را پیدا خواهید کرد تا با آزادی عمل بیشتری دربارهٔ مزایا و کیفیت‌های محصول یا خدمات خود اطلاعات ارائه کنید. در تصویر زیر می‌بینید که بیمه‌بازار از محصول جدید خود رونمایی کرده است.بازاریابی اینستاگرام بیمه بازار

۶. کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC)

در این گونه کمپین‌ها از مشتری‌ها و دنبال‌کننده‌ها درخواست می‌شود تا تصاویری از خودشان، در حالی که از محصولات برندی بخصوص استفاده می‌کنند، به اشتراک بگذارند. هشتگ مشخصی هم برای این گونه کمپین‌ها در نظر گرفته می‌شود تا پیوستگی آن حفظ شود. کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر علاوه بر اینکه باعث معرفی بیشتر و بهتر برند شما می‌شود (به خاطر استفاده از هشتگ)، محتوایی در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید در دیگر کانال‌های ارتباطی‌تان هم مورد استفاده قرار دهید. یکی از مهمترین مسائلی که کاربران را ترغیب به شرکت در این گونه کمپین‌ها می‌کند، امکان قرار گرفتن تصاویر آن‌ها در معرض دید دیگران به وسیلهٔ برندها است.

بسته به نیازهای گوناگون برندها هدف در نظر گرفته شده برای راه‌اندازی این گونه کمپین‌ها و روش‌های راه‌اندازی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد، با این حال وجه مشترک تمامی این کمپین‌ها تمرکزشان بر متقاعد کردن مشتری برای انجام کاری بخصوص، در زمانی مشخص است. شاید در نگاه اول این گونه به نظر برسد که برای کمپین‌های معرفی بیشتر برند و محتوای تولید شده توسط کاربر نیازی به مشخص کردن ضرب‌العجل نباشد، اما اگر زمان زیادی از آغاز به‌راه‌اندازی آن‌ها بگذرد و نتایج مطلوب حاصل نشود، ممکن است فعالیت مخاطبان در کمپین کمتر و کمتر شود و دیگر هیچ‌وقت نتوان به نتیجه رسید.بازاریابی در اینستاگرام مدیسه

جمع‌بندی

شما می‌توانید نه تنها از یکی بلکه از همه انواع محتواها و کمپین‌های معرفی شده به طور ترکیبی استفاده کنید و با این اقدامات به شکلی طبیعی و درست فالوئرهای خود را افزایش دهید. برای نمونه ترکیب کمپین رقابتی با کمپین محتوای تولید شده توسط کاربر می‌تواند ایدهٔ خوبی باشد.

این نکته را نیز دقت کنید که هرچقدر هم کمپین‌تان را خوب طراحی کنید در اجرا حتماً حتماً نیاز دارید تا نوشتن کپشن اینستاگرام و قراردادن عکس تبلیغاتی مناسب را رعایت کنید تا نتیجه درست را بگیرید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.