آموزش ایمیل مارکتینگ از صفر تا خلق اولین کمپین

1

آیا می‌دانستید تعداد حساب‌های ایمیل ۳ برابر حساب‌های فیس‌بوک و توییتر است؟ آیا می‌دانید احتمال کلیک روی ایمیل شما ۶ برابر بیشتر از توییتر است؟به عنوان یک بازاریاب هوشمند، احتمالا گزارش‌هایی را مشاهده کرده‌اید که نشان می‌دهد ایمیل دارای بالاترین نرخ بازگشت سرمایه نسبت به هر کانال بازاریابی دیگر است و شما هم احتمالا تمایل دارید از آن برای فروش بیشتر و افزایش درآمد کسب‌وکارتان استفاده کنید. در این مطلب سعی می‌کنیم تا به طور کامل آموزش ایمیل مارکتینگ را برای ساختن اولین کمپین ارائه دهیم.

گام اول: اهداف‌تان را تعیین کنید

قبل از هر اقدامی، کمی دربارۀ اهداف‌ و آنچه می‌خواهید با ایمیل به آن دست یابید فکر کنید؛ زیرا این اهداف هستند که به شما می‌گویند دقیقا باید چه نوع کمپینی را ارسال کنید، چه کسی را هدف قرار دهید، چه محتوایی را در آن بگنجانید و چطور باید میزان موفقیت‌تان را اندازه بگیرید.

ایمیل باید جزء مهمی از هر برنامه بازاریابی دیجیتال باشد، چرا که بر افزایش تبدیل‌ها و ایجاد وفاداری به برند مؤثر است. برای اینکه اهداف درستی را به‌منظور طرح اولیۀ بازاریابی ایمیل تنظیم کنید باید آنها را با اهداف اصلی بازاریابی شرکت و شاخص کلیدی عملکرد (KPI) مطابقت دهید. آیا هدف‌تان ثبت‌نام‌های بیشتر برای خرید محصول‌تان است؟ یا شرکت‌کنندگان بیشتر برای رویدادتان؟ یا افزایش کمک‌های خیریه؟ هدف‌تان چیست؟

بازاریابی ایمیلی قدرتمندترین کانال برای دسترسی به مخاطبان است و می‌توانید از آن برای رسیدن به اهداف مختلف استفاده کنید. بنابراین قبل از هر اقدامی، بهتر است خوب روی این اهداف فکر کنید. در ادامه تعدادی شرکت که از مشتریان پلتفرم تبلیغات آنلاین یکتانت هستند معرفی می‌شود که کارهای گوناگونی انجام می‌دهند و از ایمیل مارکتینگ اهداف گوناگونی دارند:

وبسایت چطور:

چطور یک وبسایت محتوایی است و در حوزه‌های گوناگونی برای موفقیت فردی و کاری تولید محتوای آموزشی می‌کند و درآمد اصلی آن از راه تبلیغات است. هدف این شرکت از ایمیل مارکتینگ ارائه محتوای جذاب‌تر به مخاطبانش است تا ترافیک خود را افزایش دهد.

تخفیفان:

تخفیفان به ارائه تخفیف‌هایی برای محصولات و اماکن تفریحی می‌پردازد. هدف این شرکت از ایمیل مارکتینگ ارسال داغ‌ترین و محبوب‌ترین تخفیف‌هاست تا آن‌ها را به خرید پیشنهادات جدید سوق دهد.

انجمن حمایت از کودکان کار:

این انجمن خیریه همانطور که از نامش مشخص است به ارائه خدماتی غیرانتفاعی در حوزه کودکان کار فعال است و هدف از ایمیل مارکتینگ جذب منابع مالی بیشتر از سوی خیرین است.

نمایشگاه الکامپ:

رویدادها و نمایشگاه‌ها نیز از ایمیل مارکتینگ هدف مشخصی دارند و آن ارائه محتوایی است تا آن‌ها ترغیب کند در رویداد موردنظر مشارکت کنند.

با توجه به این نمونه‌ها، اگر قبل از ارسال ایمیل طرحی کلی برای چیزی که می‌خواهید به آن دست یابید داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید تعیین کنید که چه ایمیلی را به چه کسی می‌خواهید ارسال کنید. این طرح به شما کمک می‌کند کمپین ایمیل متمرکز و کارامدی ایجاد کنید که شما را به اهداف بازاریابی‌تان برساند.

گام دوم: فهرست ایمیل‌تان را ایجاد کنید

حالا که اهداف‌تان را تعیین کرده‌اید و می‌دانید که چرا دنبال آموزش ایمیل مارکتینگ هستید، زمان آن است که فهرست ایمیل‌تان را ایجاد کنید تا بتوانید کمپین‌های مربوط به آن اهداف را ارسال کنید. روش‌های متعددی برای ایجاد فهرست ایمیل وجود دارد، اما روش مناسب برای هر کمپین واقعا به اهدافی بستگی دارد که در مرحله یک تعیین می‌کنید.

در کشور ما متاسفانه ایمیل مارکتینگ نیز مشابه بازاریابی پیامکی بسیار ضعیف اجرا شد و جاافتاد. بسیاری شروع کردند به فروختن لیست ایمیل و شرکت‌های زیادی نیز این ایمیل‌ها را می‌خریدند و ایمیل انبوهی به آن‌‌ها ارسال می‌کردند و انتظار دریافت نتیجه از این کار داشتند. این روش به چندین دلیل نه تنها شما را به هدفتان نمی‌رساند بلکه بسیار زیاد موجب تخریب برند شما می‌شود چرا که شما را به عنوان یک برند مزاحم و شکننده حریم شخصی خواهند شناخت. به یاد داشته باشید هر ایمیلی که در لیست ایمیل شما قرار می‌گیرد باید حتماً حتماً خود صاحب ایمیل این اجازه را به شما داده باشد یا شخصاً خودش برای دریافت چیزی ارزش‌مند یک ایمیل به شما بدهد.

فهرستی از مخاطبان شناخته‌شده را وارد کنید

اگر هدفتان این است که از ایمیل برای ارتباط نزدیک با مشتریانی که در حال حاضر دارید استفاده کنید، فهرست ایمیلی که از مشتریان‌تان دارید را در ابزار ایمیل مارکتینگ خود وارد کنید و کمپین‌های مختلف خود را پیاده کنید. در اکثر ابزارها می‌توانید به راحتی اکسل ایمیل‌های خود را آپلود کنید تا همه آن‌ها شناسایی و ذخیره شود.

یک فهرست جدید درست کنید

اگر می‌خواهید از ایمیل برای برقراری ارتباط با مخاطبی استفاده کنید که هنوز آدرس ایمیلش را ندارید یا مشتری شما نبوده است، ابتدا باید آدرس‌های ایمیل را جمع‌آوری کنید و سپس از روی آنها فهرست درست کنید.

خوشبختانه یک فرمول دو مرحله‌ای برای ایجاد فهرست ایمیل وجود دارد که بسیاری از موفق‌ترین بازاریابان دنیا از آن استفاده می‌کنند. آن فرمول این است:

انگیزه‌ای ارزشمند + راهی ساده‌ برای ایمیل دادن = فهرستی بزرگ از ایمیل‌ها

معن این فرمول این است، انگیزه‌ای ارزشمند بدهید تا در ازای آن بتوانند به راحتی ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهند. سؤال مهم در اینجا این است که چه چیزی می‌تواند انگیزه‌ای عالی ایجاد کند؟ چگونه می‌توانید فرایند ثبت‌نام و اشتراک را برای مشتری ساده کنید؟ در زیر تکنیک‌هایی را خواهید دید که می‌تواند به شما در جذب ایمیل جدید کمک کند.

 • ارائه محتوا

اگر در وب‌سایت‌تان وبلاگ یا تولید محتوا دارید، ارائه بهترین مطالب‌تان از طریق ایمیل به مشترکین انگیزه‌ای قوی برای پیوستن آنها به فهرست ایمیل به‌شمار می‌رود.

 • تخفیف‌های اولین خرید

اگر کالاهایی را از طریق فروشگاه آنلاین به فروش می‌رسانید، برخورداری از تخفیف برای اولین خرید با پیوستن به فهرست ایمیل شما بهترین انگیزه برای مخاطب است. این کار علاوه بر ثبت‌نام، مشتری را به سمت خرید سوق می‌دهد. این تکنیک به افزایش فروش فروشگاه اینترنتی شما نیز کمک می‌کند.

 • تحویل رایگان یا سریع و راحت

ارائه خدمات رایگان حمل‌ونقل یا سریع و راحت بودن تحویل محصول به مشتریان، به آنها انگیزه زیادی برای پیوستن به فهرست ایمیل می‌دهد. چرا که مخاطب اطمینان می‌یابد محصول خریداری شده راحت‌تر و سریع‌تر به آنها تحویل داده می‌شود و این انگیزه‌ای برای آنها ایجاد می‌کنند که به فهرست‌تان بپیوندند.

علاوه‌براین، سمت دیگر این معادله نشان‌دهنده ارائه فرصت‌های اشتراک به روش‌های متعدد است که به افراد امکان می‌دهد از هر طریقی که برایشان راحت‌تر است ثبت‌نام کنند. با اینکه نوع اشتراک به انگیزه‌هایی که ارائه می‌دهید وابسته است، اما در اینجا برای آن به شما چند ایده ارائه می‌دهیم:

هدر سایت

نوار عنوان در بالاترین قسمت وب‌سایت شما قرار دارد و شامل فراخوان عمل کاربران و تشویق آنها برای پیوستن به شماست. این نوار، شامل کادری است است که مخاطب ایمیلش را در آن وارد می‌کند.

بسیاری از ابزارهای ایمیل مارکتینگ افزونه‌هایی برای وردپرس دارند که قرار دادن این باکس‌های جذب ایمیل را برای شما انجام می‌دهد.آموزش ایمیل مارکتینگ لیست ایمیل

در یک لندینگ پیج مجزا

می‌توانید پیشنهاد جذاب خود را در صفحه‌ای پربازدید قرار دهید و برای دریافت ایمیل به طراحی صفحه فرود جداگانه بپردازید.آموزش ایمیل مارکتینگ بانک ایمیل

بالای سایدبار یا نوار کناری

اگر سایت شما نوار کناری (که معمولا در وبلاگ‌ها و بخش‌های مقاله‌ها استفاده می‌شود) دارد، این نوار محلی عالی برای قرار دادن باکس دریافت ایمیل شماست. در اصل این بخش باید در بالای فضایی که در فوقانی‌ترین بخش نوار کناری قرار دارد نشانده شود که بیشترین قابلیت مشاهده را داشته باشد و به محض ورود کاربر دیده شود.

انتهای مطلب

هنگامی‌که بازدیدکننده مطلب را تا انتها می‌خواند، فرض بر این است که از محتوا لذت برده است. بنابراین اینجا می‌توانید از آنها بخواهید ثبت‌نام کنند تا محتواهای بعدی را از دست ندهند.ایمیل مارکتینگ چیست جمع‌ آوری ایمیل

لایت‌باکس

در حالی‌که لایت‌باکس‌ها و تبلیغات مزاحم واقعا آزاردهنده هستند، مطالعات و آزمون‌های زیادی نشان داده‌اند که برخی از آنها می‌توانند مؤثر باشند. موارد زیر می‌توانند به شما در ایجاد لایت‌باکس‌هایی که مخاطب را فراری نمی‌دهد کمک کنند:

 • پیشنهاد ارزشمند
 • فراخوانی قوی
 • زمان‌بندیایمیل مارکتینگ لایت باکس ایمیل

زمان‌بندی چیزی است که باید به آن توجه کنید. لایت‌باکسی که پس از اتمام مقاله یا پیمایش کاربر تا حدود سه‌چهارم صفحه نشان داده می‌شود، بسیار مؤثرتر از لایت‌باکسی است که به محض ورود بازدیدکننده در هر صفحه ظاهر می‌شود.

بعضی از سایت‌ها فقط این لایت‌باکس‌ها را زمانی نشان می‌دهند که کاربر نشانگر ماوس را به سمت دکمه خروج و بیرون از ناحیه مرورگر هدایت می‌کند. نیل پاتل (یکی از نویسندگان پرمخاطب نیویورک تایمز) این روش را امتحان کرد و نرخ تبدیل را تا ۴۶% افزایش داد.

گام سوم: نوع کمپین‌هایی را که می‌خواهید ارسال کنید انتخاب کنید

حال که به مرور لیست ایمیل مخصوص به خود را ساختید، انواع مختلفی از کمپین‌های ایمیل وجود دارد که بازاریاب‌هایی مانند شما می‌توانند برای مشترکین ارسال کنند و نوع انتخابی شما واقعا به اهدافی که در مرحله اول ایجاد کردید بستگی دارد. انواع کمپین‌های ایمیل مارکتینگ:

خبرنامه

یک خبرنامه ایمیلی، یک کمپین ایمیلی به‌شکل منظم توزیع شده است که عموماً درباره یک موضوع اصلی و دلخواه است. اگر هدف شما حفظ ارتباط با فهرستی از افرادی است که می‌شناسید (به‌عنوان مثال، مشتریان موجود) خبرنامه، کمپینی عالی برای این کار است. خبرنامه، کسب‌وکار و محصولات‌تان را در ذهن مردم حفظ می‌کند و بار دیگر آنها را به وب‌سایت‌تان برمی‌گرداند.

پیشنهاد بازاریابی

ایمیل پیشنهاد بازاریابی، اساساً به هر کمپینی گفته می‌شود که با هدف هدایت مستقیم از سوی دریافت‌کننده ارسال می‌شود و می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد:

 • کمپینی که بعضی از آخرین موجودی‌های کالا را نشان می‌دهد و مردم را به خرید تشویق می‌کند؛
 • کمپین ارائه تخفیف یا پیشنهاد ویژه برای محصولات یا خدمات شما.

ایمیل پیشنهاد بازاریابی زمانی مؤثر است که هدف‌تان از ارسال ایمیل، فروش به‌شکل مستقیم از طریق همان ایمیل باشد. این ایمیل محصول یا تخفیفی را نشان می‌دهد و حاوی یک دکمه فراخوان عمل یا دعوت به خرید است که از طریق آن مشتری به وب‌سایت شما و صفحه فروش هدایت می‌شود و خرید را انجام می‌دهد.

اطلاعیه

کمپین اطلاعیه یک ایمیل است که به مشترکین شما ارسال می‌شود و از یک محصول یا خدمات جدید یا یک ویژگی جدید خبر می‌دهد. یک مثال ساده از کمپین اطلاعیه، ایمیل ارسال شده از سوی ایوند است که در آن محصول جدید ایوند ( ریتارگتینگ ) که با همکاری پلتفرم یکتانت خلق شده، اطلاع‌رسانی شده است. آموزش ایمیل مارکتینگ ریتارگتینگ ایمیل تبلیغاتی ایوند

ایمیل اطلاعیه زمانی مؤثر است که می‌خواهید مخاطبان (مانند مشتریان موجود) را از آخرین محصولات یا ویژگی‌های جدید درباره آنها مطلع کنید. با اینکه هدف اصلی شما به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات است، اما این ایمیل می‌تواند ویژگی اضافی هم داشته باشد و افراد را به فروشگاه آنلاین یا وب‌سایت‌تان هدایت کند تا خریدشان را انجام دهند.

دعوت به رویداد

ایمیل دعوت به رویداد، کمپین طراحی شده برای افزایش آگاهی از رویدادی خاص و تشویق مردم به حضور در آن است.

می‌بینید که انتخاب نوع کمپین کاملا به اهداف شما بستگی دارد. اگر هدف‌تان هدایت مستقیم کاربر به خرید است، کمپین‌های پیشنهاد بازاریابی و اطلاعیه بهتر عمل می‌کنند. اگر هدف‌تان این است که مشتری در جریان آخرین پروژه‌ها، محصولات یا تحولات شرکت قرار بگیرد ارسال خبرنامه بهتر است.

گام چهارم: اولین کمپین‌تان را ایجاد کنید

حالا که اهداف‌تان را مشخص کرده‌اید، مخاطبان را پیدا کرده‌اید و نوع کمپین ارسالی را انتخاب کرده‌اید، زمان آن است که ایمیل‌تان را ایجاد کنید. ابتدا باید یک سرویس ایمیل مارکتینگ پیدا کنید. سرویس‌های میلرلایت، میل‌چیمپ، کمپین مانیتور و یکی دو سرویس داخلی که ایجاد شده اند گزینه‌های پیش روی شماست. دو سرویس اول معرفی‌شده بسیار بسیار کارآمد هستند و امکانات بسیار زیادی در اختیار شما قرار می‌دهند و نیز معمولاً تا ۱۰۰۰ ایمیل اول رایگان هستند. تنها مشکل آن‌ها شاید سختی پرداخت هزینه به آن‌هاست و البته رشد نرخ دلار که این سرویس‌ها را بسیار گران کرده است.  بعد از ثبت‌نام یا لیست ایمیل خود را در آن وارد کنید و یا با روش‌هایی که گفته شد و با ابزارهایی که این سرویس‌ها در احتیار شما قرار می‌دهند به جمع‌آوری لیست ایمیل بپردازید.

نکات زیر را نیز در محتوای ایمیل خود در نظر داشته باشید.

ساختار کمپین باید خوانا باشد

تحقیقات نشان می‌دهد کل مدت زمان توجه یک فرد بزرگسال به یک ایمیل  ۸ ثانیه است. با توجه به این موضوع، افراد محتوای ایمیل شما را کلمه‌به‌کلمه نمی‌خوانند و در اصل به‌دنبال چیزی می‌گردند که توجه‌شان را جلب کند. بنابراین نوشتن ایمیل‌های طولانی با متن سنگین بهترین رویکرد نیست. ساختار ایمیل‌تان باید به شما کمک کند تا افراد به خواندن محتوای ایمیل ترغیب شوند و هم‌زمان آنها را به سوی دکمه فراخوان عمل ایمیل رهنمون شود.

یک روش مؤثر برای انجام این کار، استفاده از مدل هرم معکوس که ابزار کمپین مانیتور برای مشتریان خود توصیه می‌کند و آن را چنین ترسیم می‌کند:آموزش ایمیل مارکتینگ ایمیل صحیح

همان‌طور که می‌بینید ایمیل‌هایی که از این مدل پیروی می‌کنند، حاوی یک عنوان کوتاه هستند که پیام کلیدی این کمپین را نشان می‌دهد. در عین حال از اطلاعات و عوامل بصری استفاده می‌کند که مزایای کلیک کردن را به خوانندگان القا می‌کند. خواننده سپس با دکمه فراخوان عمل مواجه می‌شود که برایش کاملا روشن می‌کند باید چه کاری را انجام دهد.

با استفاده از مدل هرم وارونه برای ساخت ایمیل‌های خوانا می‌توانید مطمئن باشید که کمپین‌های شما توجه مردم را به خودشان جلب می‌کنند و بنابراین به نرخ کلیلک بالاتر دست خواهید یافت.

برای جلب نظر بیشتر از تصاویر استفاده کنید

در نمونه هرم بالا، بیشترین بخش ایمیل را تصاویر تشکیل داده‌اند و متن کمتری در آن می‌بینید. در واقع متنِ زیاد چیزی است که بهتر است از آن اجتناب کنید. به این دلیل که تصاویر و ویدئوها چشمگیرتر و جذاب‌تر هستند. آن‌ها کاری می‌کنند که محتوای‌تان بهتر در حافظه مشتری بماند. در واقع مطالعات نشان داده‌اند که مردم تا ۶۵% از محتوای بصری را تا حداکثر سه روز بعد هم به یاد می‌آورند، در حالی‌که فقط ۱۰% از محتوای متنی به یادشان می‌ماند. همچنین مردم به دستورالعمل‌های تصویری تا ۳۲٪ بهتر از دستورالعمل‌های نوشتاری عمل می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید مشتریان را به سوی انجام کار خاصی هدایت کنید از جلوه‌های بصری استفاده کنید.

ایمیل‌ها را شخصی‌سازی کنید

در یک نظرسنجی از بازاریاب‌های ایمیل مشخص شد که هدف اصلی ۳۸٪ از بازاریاب‌ها بهبود شخصی‌سازی ایمیل است و ۳۶٪ از آنها با این چالش درگیر بودند. بسیاری از ابزارهای ارسال ایمیل انبوه امکانات ارسال ایمیل اتوماتیک (Automation) و نیز بخش‌بندی مشتریان (Segmentation) را به شما می‌دهند که برای شخصی‌سازی بسیار مفید هستند.برای شخصی‌سازی کوچکترین کاری که می‌توانید انجام دهید آن است که در خط موضوع از اسم کوچک‌ مشتری‌تان استفاده کنید. در زمینه شخصی‌سازی ایمیل باید بسیار مطالعه کنید که هرچه بهتر این کار را انجام دهید بازدهی ایمیل مارکتینگ برای شما بسیار افزایش می‌یابد.

بخش‌بندی کنید

حتی در مراحل اولیه رشد فهرست ایمیل‌هایتان، بهتر است که مشترکین را در بخش‌های مختلفِ فهرست طبقه‌بندی کنید. بخش‌بندی فهرست، انتخاب نوع محتوا برای هر مشترک را آسان‌تر می‌کند. هنگامی‌که محتوا را شخصی‌سازی می‌کنید و آن را با گروهی خاص ارتباط می‌دهید، میزان پاسخ‌دهی به آن افزایش می‌یابد. این نوع بهینه‌سازی هدفمند، بسیار بهتر از آن است که به‌عنوان مثال بیایید و به همه مشترکین‌تان ایمیلی یکسان درباره محصول‌تان (مثلا پتو) بفرستید.

در اینجا برخی از بخش‌های فهرست ایمیل را که می‌توانید برای افزایش کلیک در کمپین‌تان ایجاد کنید آورده شده است. می‌توانید بر اساس آن دسته‌ها محتوای هدف‌مندتری ایجاد کنید:

 • موقعیت جغرافیایی

خصوصاً برای فروشگاه‌های اینترنتی ایجاد بخش‌بندی جغرافیایی بسیار مفید خواهد بود.

 • جمعیت‌شناسی

این مورد برای سفارشی‌سازی کمپین با پیام‌هایی برای هر رده سنی و جنسیت خاص مفید است.

 • بازار

این مورد برای بخش‌بندی کاربران بر اساس علاقه بازار مفید است تا از ارسال یک ایمیل یکسان برای همه اجتناب شود. در عوض، پیام را متناسب با محتوای خاص هر صنعت/محصول/بازار ایجاد کنید.

 • فعالیت گذشته

برای دسته‌بندی مشترکین بر اساس رفتار گذشته آنها درباره کلیک کردن یا باز کردن ایمیل مفید است. مطالعه نوع رفتار مشترکین در تعیین اینکه کدام نوع محتوا برای دسته‌های خاص بهتر کار می‌کند سودمند است و به شما در سفارشی‌سازی کمپین‌های آینده کمک می‌کند.

 • داده‌های مشتری

این مورد برای برندهای تجارت آنلاین که می‌خواهند برای مشتریان VIP یا ویژه خودشان کمپین‌های هدفمند ارسال کنند مفید است. البته برای ارسال کمپین به مشتریانی که در معرض خطر از دست رفتن هستند (مدت زمانی طولانی است خرید نکرده‌اند) هم مناسب است.

اطمینان حاصل کنید که کمپین‌تان بر اساس برندتان و به منظور اعتماد ایجاد شده است

این احتمال وجود دارد که کمپین‌های ایمیلی شما تنها راه تعامل مشترکین شما با کسب‌وکارتان نباشند. در واقع، ممکن است مشترکین شما از وب‌سایت‌تان یا صفحه رسانه اجتماعی برای ثبت‌نام در ایمیل شما بازدید کرده باشند. به‌همین‌دلیل بسیار مهم است که کمپین‌های ایمیل‌تان را از نظر رنگ، فونت و برندسازی که در سایر نقاط تماس مشتریان‌تان استفاده می‌کنید با یکدیگر مطابقت دهید، به‌شکلی که مشتریان شما درباره برندتان با تناقض و ناهماهنگی روبه‌رو نشوند.

وقتی کمپین‌های شما بر اساس برندتان ایجاد شد، مشترکین شما در هر جای دیگری که آن را می‌بینند به یاد شما می‌افتند. بنابراین این اعتماد را در آنها به وجود می‌آورید که ایمیل شما قانونی است و به این ترتیب شانس کلیک را افزایش می‌دهید.

مناسب برای همه دستگاه‌ها باشد

برای اینکه مشترکین را از کمپین ایمیل به سوی کلیک کردن هدایت کنید باید تا حد امکان این کار را برایشان ساده‌تر کنید. بر اساس تحقیقات، ۴۱% از ایمیل‌ها از طریق تلفن‌همراه باز می‌شوند؛ بنابراین اگر کمپین‌های شما برای همه دستگاه‌ها بهینه‌سازی نشود احتمالا برای این دسته از مشترکین فرایند تبدیل بسیار دشوار خواهد بود. اکثر سرویس‌های ارسال ایمیل انبوه در دنیا خودشان ریسپانسیو هستند و از موبایل نیز پشتیبانی می‌کنند.

رویکردی راهبردی برای زمان‌بندی کمپین‌هایتان در نظر بگیرید

برنامه‌ریزی برای کمپین‌تان به شما کمک می‌کند تا از فاصله زمانی طولانی بین دو مرتبه ارسال ایمیل اجتناب کنید یا بدتر از آن، مشترکین را در محتوای بیش از اندازه غرق نکنید. اینکه با چه تناوبی و هر چند وقت یک بار ایمیل‌ها را ارسال کنید، بسیار مهم است و تأثیر قابل توجهی بر درآمد شما و جذب مشتری به ایمیل (و لغو اشتراک) دارد. ارسال بیش از حد ایمیل سبب می‌شود مشتریان خسته شوند و لغو اشتراک کنند. ارسال کمتر از حد مجاز هم ممکن است کاری کند مشترکین یادشان برود که چرا ثبت‌نام کردند و لغو اشتراک کنند.

خوشبختانه، برخی از داده‌های مربوط به تعداد دفعاتی که افراد مایل به دریافت ایمیل‌ها هستند، وجود دارد. نمودار زیر از MarketingSherpa به شما نشان می‌دهد که تناوب ارسال مطلوب چگونه است:آموزش ایمیل مارکتینگ زمان ارسال ایمیل

این داده‌ها از یک نظرسنجی از ۲۰۵۷ بزرگ‌سال که به این سؤال پاسخ دادند، جمع‌آوری شده‌اند. پرسش این بوده: «هر چند وقت یک بار تمایل دارید ایمیل‌های تبلیغاتی (مثلا کوپن‌ها، اطلاعیه فروش و نظایر آنها) را از شرکت‌هایی که با آنها تعامل دارید مشاهده کنید؟» داده‌ها نشان می‌دهد که آنها دوست داشتند کمپین‌های تبلیغاتی را دریافت کنند و عده‌ای کمی گفتند هیچوقت. یکی از چیزهایی که باید مد نظر داشته باشید این است که این آمار مربوط به ایران نیست و ممکن است بسیار متفاوت باشد. خصوصاً به دلیل ایمیل‌های اسپم زیادی که بسیاری از کسب‌وکارهای ناآگاه روانه اینباکس‌های مردم می‌کنند.

بهترین راه این است که خودتان از مشتریان‌تان نظرسنجی کنید.

ایمیل ارسالی باید چیزی بیش از محتوای تبلیغاتی صرف باشد

در سال ۲۰۱۵، Marketingsherpa مطالعه‌ای انجام داد که در آن از مصرف‌کنندگان می‌پرسید: «کدام یک از روش‌های زیر را برای برقراری ارتباط شرکت با خودتان ترجیح می‌دهید؟» بیش از ۷۰ درصد از پاسخ‌دهندگان، ایمیل را انتخاب کردند که نشان می‌داد ایمیل از فهرستی از گزینه های دیگر از جمله پیام کوتاه، رسانه‌های اجتماعی، پست مستقیم و تبلیغات آنلاین و چاپی محبوب‌تر بود. هنوز هم مصرف‌کنندگان ایمیل را ترجیح می‌دهند. اما اگر آنها ایمیل را می‌خواهند، دلیل نمی‌شود که هر ایمیلی که صرفاً تبلیغاتی است راضی‌شان کند. این کاملا می‌تواند آنها را نسبت به شما متنفر کند.

هنگام طراحی کمپین‌های ایمیل و انتخاب محتوا برای آن، هدف‌تان باید یک ترکیب ۸۰ -۲۰ با استفاده از اصل پارتو باشد: ۸۰% محتوا را باید به اطلاعات ارزشمند و مفید و آموزشی اختصاص دهید و ۲۰٪ باید تبلیغات و فروش محصولات و خدماتی باشد که شما ارائه می‌دهید.

گام پنجم: نتایج‌تان را ارزیابی کنید

با اولین ایمیل ارسالی که مشترکین شما آن را باز کرده‌اند و روی آن کلیک کرده‌اند، می‌توانید موفقیت کمپین‌تان را اندازه بگیرید. از دو طریق می‌توانید موفقیت کمپین‌های بازاریابی ایمیلی‌تان را پیگیری کنید: ابزار بازاریابی ایمیلی، ابزار تجزیه و تحلیل وب‌سایت‌تان (مانند گوگل آنالیتیکس). بخش گزارش‌های ابزار بازاریابی ایمیلی، جایی است که می‌توانید ببینید افراد چطور با کمپین‌های ایمیلی شما تعامل برقرار کرده‌اند.

این گزارش پارامترهای اساسی کمپین بازاریابی ایمیلی شامل موارد زیر را نشان می‌دهد:

 • تعداد باز شدن ایمیل به‌شکل منحصربه فرد

تعداد مشترکینی که هر یک جداگانه کمپین شما را باز کرده‌اند.

 • تعداد پرش‌ها

تعداد آدرس‌های ایمیلی که کمپین شما به دلایل مختلف به آنها تحویل داده نشده است.

 • تعداد ایمیل‌های باز نشده

تعداد مشترکینی که ایمیل شما را باز نکرده‌اند.

 • نرخ باز کردن

درصد تمام مشترکینی که ایمیل را باز کرده‌اند.

 • نرخ کلیک

درصد افرادی که کمپین شما را باز کرده‌اند و روی یکی از لینک‌های داخلی آن کلیک کرده‌اند.

 • نرخ لغو اشتراک

درصد افرادی که از طریق این کمپین از دریافت ایمیل شما لغو اشتراک کرده‌اند.

 • شکایات هرزنامه

تعداد (و درصد) افرادی که کمپین شما را در سرویس ایمیل خودشان (جیمیل، یاهو، اوت لوک و نظایر آنها) به‌عنوان هرزنامه اعلام کرده‌اند.

 • به اشتراک گذاری

تعداد افرادی که کمپین شما را به فردی دیگر (با استفاده از نماد به‌اشتراک‌گذاری در قالب ایمیل) ارسال کرده‌اند یا از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر یا فیس‌بوک به اشتراک گذاشته‌اند.

این پارامترها در ارزیابی کلی مشترکین که با کمپین‌های شما تعامل برقرار کرده‌اند به شما کمک می‌کند و با این‌کار می‌توانید موفقیت یک کمپین را با دیگری مقایسه کنید. به جز این موارد که عنوان شد اعداد و گزارش‌های دقیق‌تری نیز وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را نیز بررسی کنید که کدام یکی از لینک‌های ایمیل بیشتر باز شده‌اند و بر آن اساس به بخش‌بندی مشتریان بپردازید.

با تمام این داده‌ها می‌توانید تغییراتی را در کمپین‌های ایمیل‌تان ایجاد و آزمایش کنید تا بتوانید نرخ ایمیل‌های بازشده یا کلیک‌شده را بهبود ببخشید.

انتخاب موضوع مناسب برای ایمیل و آزمایش آن برای بهبود نرخ باز شدن ایمیل‌ها

هنگامی‌که به نرخ ایمیل‌های بازشده در کمپین‌های ایمیل خودتان توجه می‌کنید، می‌توانید ببینید که چه چیزی در جلب توجه کاربران و کلیک آنها روی بخش‌های مختلف ایمیل کار می‌کند و چه چیزی کار نمی‌کند.

بااین‌حال، یکی از بهترین راه‌های بهبود سیستماتیک نرخ بازشدن ایمیل این است که به‌شکل جداگانه موضوع ایمیل را آزمایش کنید. بازاریابان ایمیلی که می‌خواهند نرخ باز شدن را بهبود بخشند باید از آزمون A/B (تست A/B چیست) در موضوع ایمیل استفاده کنند. برای این‌کار باید اطمینان حاصل کنید که هر جزء از ایمیل مشابه ایمیل دیگر است به جز بخش موضوع. می‌توانید برای بخش موضوع طول‌های مختلفی را امتحان کنید، کلمات قدرتمند مختلفی را آزمایش کنید و موضوع عمومی یا اختصاصی را هم امتحان کنید. برای نمونه، می‌توانید امتحان کنید چطور دسته‌های مختلف به شخصی‌سازی پاسخ می‌دهند. برای این کار باید یک خط موضوع مشابه را که شامل نام کوچک مشترکین است با دیگری که شامل اسم آنها نیست مقایسه کنید. ابزارهای ایمیلی معرفی‌شده خودشان دارای این امکان هستند که تست A/B را برای کمپین‌های خود انجام دهید.

موضوعات زیر را برای ایمیل خود می‌توانید امتحان کنید که بسیار جذاب هستند و امتحان خود را پس داده‌اند. مواردی که در پرانتز یا آکولاد آمده است نام عمومی است که شما متناسب با موضوع کسب‌وکارتان باید آن را انتخاب کنید.

۱. (احساس ناخوشایند) را همین حالا متوقف کنید. (مثلاً به جای احساس ناخوشایند بنویسید خجالت کشیدن)

۲. {نتیجه دلخواه} (سه گام اول شما)

۳. {چیز} جدید: این چه معنی برای {مخاطب} دارد

۴. {تأثیرگذار مشهور} درباره {فلان موضوع} چه می‌گوید

۵. {موضوع}، {موضوع} و {موضوع به ظاهر غیر مرتبط}؟

۶. {نام مشتری}، (یک چیز رویایی) را فقط امروز بدست بیار

۷. این یک حراج بزرگ است (ایموجی)

۸. {یک سخن بزرگان}

وجود اعداد در بخش موضوع نیز می‌تواند بسیار جذاب باشد.

باید طول‌های مختلف موضوع ایمیل را هم امتحان کنید. از آنجایی‌که بیش از ۵۰% ایمیل‌ها در تلفن‌همراه باز می‌شوند، داشتن خط موضوع کوتاه‌تر سبب می‌شود مخاطب مجبور نشود گوشی همراه خود را بچرخاند. بهترین تعداد کاراکتر برای موضوع ایمیل ۱۷ تا ۲۴ کاراکتر است یا تقریبا سه تا پنج کلمه.

بهبود نرخ کلیک برای کمپین‌های ایمیل

یکی از اهداف شما مسلماً باید این باشد که مشترکین از ایمیل به صفحه فرودی که طراحی کرده‌اید بروند. موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا نرخ کلیک‌تان را با ایجاد یک فراخوان عمل قوی‌تر افرایش دهید. این موارد عبارت‌اند از:

 • تصاویر جدید را امتحان کنید

کمپین‌های با تصاویر جذاب دارای ۴۲% نرخ کلیک بیشتر هستند.

 • فراخوانی‌های تصویری

به‌طور کلی مردم به سختی روی دکمه‌ها کلیک می‌کنند. دکمه‌های بصری مختلفی را امتحان کنید تا ببینید کدام‌یک بهتر عمل می‌کنند و با کدام یک نرخ تبدیل و نرخ کلیک افزایش می‌یابد.

 • محل قرارگیری دکمه فراخوانی را امتحان کنید

بسیار مهم است که این دکمه را کجا قرار می‌دهید. بنابراین با آزمایش تقسیم‌بندی، محل‌های مختلف قرارگیری این دکمه را امتحان کنید. در تحقیقاتی این کار انجام شده و متوجه شدند که یک فراخوانی عمل در سمت راست ایمیل نرخ کلیک را افزایش می‌دهد. برای مخاطب فارسی‌زبان احتمالا و یا شاید اگر تحقیقی انجام شود قرار دادن این دکمه در سمت چپ محتوای ایمیل بهتر باشد.

 • ایمیل‌های خودتان را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید

اگر میزان تبدیل آن‌طور که انتظار دارید نیست، فهرست ایمیل‌ها را به منظور فرصت‌های بیشتر بررسی کنید و تعداد افرادی که هدف قرار داده‌اید بهبود بخشید.

 • آزمون زمان‌بندی

زمان ارسال ایمیل بسیار مهم است. به همان اندازه اهمیت دارد آنها هر چند وقت یک بار ارسال می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد بیشترین میزان کلیک روی ایمیل‌ها از ۸ عصر تا نیمه‌شب است. شما باید بررسی کنید برای کاربران ایرانی شما این زمان به چه صورت است.

نتیجه‌گیری

آموزش ایمیل مارکتینگ برای افزایش فروش و درآمد کسب‌وکارتان بسیار مهم است و بیشتر از هر کانال دیگری که امروزه بازاریابان در اختیار دارند می‌تواند به دستیابی به سود و بازگشت سرمایه شما کمک کند. بنابراین این ۵ مرحله را که در این آموزش مشخص شده است دنبال کنید تا به‌سرعت و به آسانی بازاریابی ایمیل را آغاز کنید.

1 دیدگاه
 1. kelideservat می گوید

  مفید بود !
  با سپاس از سایت خوب تان !

دیدگاه خود را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.